Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Termet Gold 25, a sprzęgło?


tommyp2

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie mam pytanie :

- dwa rozdzielacze na piętrach po 11 obwodów ( 4 pętle ok. 108m, reszta do 90m). zasilone Cu 28 w dwóch pionach.

Jak obliczyć czy pompa kotła da radę - czy potrzeba sprzęgła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, tommyp2 napisał:

Jak obliczyć czy pompa kotła da radę

Prosto - potrzebujesz znać spadki ciśnienia na pętlach - wynikają z przepływów i długości pętli + spadki ciśnienia na rurze zasilającej 

Dane dla każdego z poziomów sumujesz i porównujesz z ciśnieniem dyspozycyjnym pompy w kotle

Jak pompa w kole ma takie ciśnienie dyspozycyjne to nie potrzeba sprzęgła, jak nie to potrzeba sprzęgła i pompy lub pomp

I to wszystko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź :-)

Zacznę rozgryzać temat od spadków na pętlach...

 

image.thumb.png.20fa1a664a0d7e3c69d5b6f2548cb0aa.png

image.thumb.png.730faa4ca0d539179bf079ca260bbab0.png

Znalazłem dla temp. 10 i 60 stopni - czyli dla podłogi będzie coś pomiędzy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego @sambor czy możesz mi pomóc - gdzie znaleźć (lub jak policzyć) spadki ciśnienia na pętlach i rurach zasilających?

image.thumb.png.cc7a9cc21ed17bb7751797f2f004a1e4.png

Tu chyba jest dokładniej?

Edytowane przez tommyp2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na podłogę nie ma projektu :-(

Czy mogę przyjąć, że przy przepływie 1,5 l/h tj. wg. tabeli ok. 94,58 kg/h, przy K=5, wydajność cieplna  550W, spadek ciśnienia 81 Pa/m ???

Edytowane przez tommyp2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.02.2020 o 20:54, sambor napisał:

Tak jest bezpieczniej zawsze wtedy można dodać drugą pompę

Drugą pompę za sprzęgłem? Tzn. dwie pompy po stronie instalacji?

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z twojego postu #4 "na oko" przepływy ok. 1-1,2 l/min - myślisz, że może być , aż taka różnica i mogą być potrzebne dwie pompy po stronie instalacji?

To chyba wynika z oporów tych najdłuższych pętli?

Znalazłem jeszcze - Viega ma fajny kalkulator średnicy rury zasilającej rozdzielacz

https://kalkulator-strat-cisnienia.viega.pl/parameters

Edytowane przez tommyp2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najfajniejszy kalkulator jest do bani jak nie masz potrzebnych danych aby do niego wstawić - tam potrzeba moc i przepływ a tych danych brak.

Moc potrzebna jest liczona w OZC, a przepływ z sumy przepływów w poszczególnych pętlach - to jest to o czym pisałem już w poście #2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, sambor napisał:

Prosto - potrzebujesz znać spadki ciśnienia na pętlach - wynikają z przepływów i długości pętli + spadki ciśnienia na rurze zasilającej 

Dane dla każdego z poziomów sumujesz i porównujesz z ciśnieniem dyspozycyjnym pompy w kotle

Jak pompa w kole ma takie ciśnienie dyspozycyjne to nie potrzeba sprzęgła, jak nie to potrzeba sprzęgła i pompy lub pomp

I to wszystko.

Czyli licząc spadki ciśnienia 1,5 l/h tj. wg. tabeli ( z postu #5) ok. 94,58 kg/h, przy K=5, wydajność cieplna  550W, spadek ciśnienia 81 Pa/m ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DZIĘKI za podpowiedź.

Czyli najgorszy wynik mam w pętli 100m - w której można przyjąć spadek ok. 10kPa. I teraz dla drugiego rozdzielacza liczę tak samo, wynik podobny.

Sumuje dwa rozdzielcze co daje ok. 20kPa

image.thumb.png.7a12b112e3367c4c82513b024c70bae7.png

 

Licząc dalej 22 obw. 1,5l/min co daje 0,55l/s - teoretycznie pompa 25/40 powinna dać radę?

Biorąc pod uwagę pompę w kotle, trzeba na pewno doliczyć spadki ciśnienia które daje kocioł (czy można je gdzieś ustalić?) i rur do rozdzielacza - bo wynik coś za optymistyczny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A rura zasilająca rozdzielacz?

A sam rozdzielacz? też ma spadki.

Policz ile potrzebujesz wody dla każdego rozdzielacza osobno? 

PS

Podajesz że najdłuższe pętle mają 108m , czy do tego dodałeś straty na zakrętach i przewężeniach podczas zgięć- ok 20% strat w rurze prostej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. A więc licząc dalej rura 28 ok. 200Pa/m x 10m=2000Pa (jeden rozdzielacz).

Rozdzielacze 11 x 2 obwodów - 1,5l/min.=16,5 l/min. jeden rozdzielacz. (0,275 l/s)

Czyli, aby doliczyć zakręty i przewężenia podczas zgięć należy dodać 20% strat do długości rury prostej?

A więc 81 Pa/m+20%=97,2 Pa/m X 108m, czyli spadek 1,5kPa dla najdłuższej pętli +2 kPa  rura zasilajaca. A więć wynik 3,5kPa jeden rozdzielacz (bez spadków na kształtkach i rozdzielaczu oraz kotle).

Czy to może być wynik BARDZIEJ przybliżony?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Własnie chciałem zapytać o dodatkowe rzeczy, czy można gdzieś znaleźć spadki na tych elementach, czy to raczej do obliczeń dodaje się po prostu ok. 20%

i można przyjąć wynik raczej rzeczywisty?

Biorąc pod uwagę 20kPA i zakładając spadek na kotle (tylko jakiego rzędu?) można by się pokusić o instalacje bez sprzęgła?

W TERMECIE jest wydajna pompa o 70 kPa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.