Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wymiana całej instalacji na gazową ..schemat..


Angy22

Rekomendowane odpowiedzi

Witam...po trzech dniach kopania po internecie nie umiem uchwycić schematu instalacji .Dom typowa kostka PRL dwa poziomy ,wymiana kotła węglowego na kocioł gazowy oraz wywalenie wszystkich rur po prostu cała instalacja do wymiany.Chciałbym rozdzielacze w piwnicy na każdy poziom osobny rozdzielacz .Piec z założenia ma być termet gold 20kw.I teraz sterowanie co znajdę jakiś schemat to sterowanie jakieś inne cuda.Nie potrzebuję jakiś rozwiązań z kosmosu po prostu prosty schemat uwzględniający ten piec i sterowanie pomp czy rozdzielaczy  na każdy poziom osobno.Wiem że na pewno było tego pełno ale między postami nie umiem czegoś sensownego się dokopać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Angy22 napisał:

Chciałbym rozdzielacze w piwnicy na każdy poziom osobny rozdzielacz

Przy podłogówce czy grzejnikach?

Niedawno już ktoś roztrząsał taki problem na forum, poszukaj dobrze - może znajdziesz tam rozwiązanie w Twojej sytuacji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak same grzejniki to nic nie potrzebujesz,pompa w kotle to obsłuży.Temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach wyregulują zawory termostatyczne na grzejnikach.Pozostaje tylko (a raczej aż) dobór odpowiedniej wielkości grzejników domyślam się że do kotła kondensacyjnego oraz odpowiednich średnic rur.

Sterowanie najlepiej pogodowo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem trochę na szybko o co mi chodzi  czy takie coś może być czy czegoś brakuje.Oczywiście zaraz mam pytanie czy może być sterowanie pompami przez termostaty pokojowe na każdym poziomie czy raczej zawory trojdrogowe przy rozdzielaczach. Nie dopisałem że wszędzie grzejniki bo nie da rady inaczej.Oczywiście piec jednofunkcyjny.

schemat_instalacji 1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko nie rozumiem po co komplikować sobie instalację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żadnych dodatkowych pomp, bojler pod złącza do kotła (złącza do zasobnika), rozdzielacze złączyć w jedną rurę i do kotła pod drugie złącza. Albo dajesz sterownik na piętro i siłowniki do rozdzielacza, albo jeden zawór odcinający do rozdzielacza sterowany tym sterownikiem z piętra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co pokazałeś to całkiem co innego, ten zawór 3-D przełącza miedzy grzaniem CW a CO ,

obecnie taki zawór jest w każdym kotle kondensacyjnym o mocy do 25kW 

 

16 godzin temu, eliks napisał:

Ja tylko nie rozumiem po co komplikować sobie instalację.

A kto bogatemu zabroni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobacz na Termet GOLD Plus - on ma w sobie zawór przełączający (25 kW na pewno, mniejszy chyba też).

Zasobnik podłączasz od razu do kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za Golda 25KW jak dobrze kupisz zapłacisz jakieś 3600zl. W tej cenie masz na prawdę rewelacyjny, cichy i oszczędny kocioł. Dokupujesz regulator pokojowy, pogodowke i heja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrzcie na to...wyżej na jednej instrukcji z pdf z kopiowałem że kocioł z termeta nie ma zaworu musi być zewnętrzny a niżej na tej samej instrukcji serwisowej jest pokazane tak....jakby zawór w środku był..i bądz tu mądry

Termet gold ! fun.png

 

Po prostu było to tak narysowane jakby był z zewnątrz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przejmuj sie takimi bzdetami - schemat podstawowy sam zamieściłeś post wyżej, więc albo robisz wg tego a sterujesz tylko głowicami termostatycznymi na grzejnikach  albo zaczynasz komplikować - wtedy potrzeba sprzęgła i 2 pomp na każdy poziom osobna + 2 sterowniki itd.......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sambor...Widzisz prawda jest taka że ja już sam zrobiłem cały dom w podłogówce z kotłownia i działa super.Teraz syn u siebie chce wszystko zmieniać ale na gaz ,kurcze ale ja nie wiedziałem że kocioł gazowy ma zawór trójdrożny,  pompę że ma w środku to zauważyłem.Syn sobie wymyślił żeby każdy poziom był osobno sterowany z termostatu dlatego  ten schemat ale jestem otwarty na wszystko.Zastanawiam się czy ta pompa w kotle wyciśnie na dwa poziomy ale skoro ludzie tak montują to chyba tak.Teraz sterowanie wcześniej ktoś napisał ..... Dokupujesz regulator pokojowy, pogodowkę i heja...Tzn że regulator pogodowy bedzię sterował pompą w kotle rozumiem i tam są wejścia do podłączenia a pogodówka to czujnik zewnętrzny.Widzisz jak nigdy nie montowałem kotła na gaz to potem takie dylematy ..czy pompa wydoli...jaki regulator pokojowy ...jaki typ ?.Jak ktoś w tym siedzi cały czas to wie o co chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli na same grzejniki, to pompa bez problemu wydoli. A jak chce sterowanie, to może sobie zrobić nawet w każdym pokoju oddzielne.

Z kotła do rozdzielaczy CO na parterze i piętrze. Od rozdzielacza indywidualnie do każdego grzejnika zasilanie/powrót. Na powrotach zawory z siłownikami termoelektrycznymi załączanymi  z listwy i sterowane termostatami/programatorami pokojowymi. Od listwy przewód RF do kotła, wyłączający pompę w sytuacji, kiedy wszystkie siłowniki się zamkną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Regulator pogodowy steruje temperaturą w kotle a nie pompą, pompą steruje czujnik temp wody w kotle.

Jak chcesz bardzo indywidualnie to powinno wystarczyć to co kolega gmaj 22 polecił post wyżej,

tylko nie podoba mi się ciągnięcie osobnych rur do każdego grzejnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.