Skocz do zawartości

multico

Forumowicz
  • Postów

    12
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Osiągnięcia multico

Ciekawy

Ciekawy (3/14)

  • Pierwszy post
  • Współtwórca
  • Tydzień pierwszy zaliczony
  • Miesiąc później
  • Od roku na pokładzie

Najnowsze odznaki

0

Reputacja

  1. Witam! Jakieś dwa tygodnie już palę w piecu, wiec mogę coś napisać na temat mojej kotłowni. Wiec obieg co i cwu spisują się świetnie. Oczywiście wykonana wg schematu z dwoma pompkami. Grawitacja dobrze się sprawdza i nawet nie trzeba włączać pompki od CWU ale... własnie, ale tylko jak pompka od CO pracuje na "I" zakresie, przy "II" jeszcze jako-tako działa, ale gdy pracuje na największych obrotach rury od CWU są zimne:) Steruje tym aureaton 1111 z funkcją priorytetu który praktycznie nie włącza pompki od CWU bo temperatura wody jest prawie zawsze wyższa od tęmperatury zadanej czyli u mnie od 36 stopni;). Postaram się niebawem umieścić zdjęcia całej kotłowni z racji że wszytko łącznie z podłączeniem pieca wykonane jest przeze mnie, plus pomoc ze strony forumowiczów. Oczywiście jestem skłonny przyjąć słowa krytyki bo wolę coś poprawić ewentualnie wymienić niż by miała instalacja narażać domowników na jakieś niebezpieczeństwo. Wielkie dzięki szczególnie dlatego, że paręnaście stów zostało w kieszeni. Pozdrawiam i życzę wszystkim powodzenia we własnych instalacjach
  2. Super, bo o to właśnie mi chodziło, tak jak napisałeś wszytko ma właśnie tak działać. Dzięki Kiminero za schemat- jesteś wielki;) Dzięki również pozostałym za dobre chęci i porady. Pozdrawiam.
  3. Myślalem nad takim schematem- ale czy w sezonie letnim do podgrzewania cwu musisz włączać pompę, czy grawitacyjnie to działa? i czy temperatura w zasobniku cwu nie spada jak spada temperatura w centralnym i w piecu tzn do temperatury wyłączenia pompy ?
  4. To rozumie że aby system działał to koniecznie zawór zwrotny lub różnicowy przed zasobnikiem CWU, co będzie skutkowało oporami dla grawitacji, a pompę podłączyć przez termistor który załączy ogrzewanie po uzyskaniu na bojlerze zadanej temperatury? Mam taki ze starego bojlera elektrycznego. Mam jeszcze pytanie- czy układ wymaga jeszcze jakiś odpowietrzników poza tymi co są na rozdzielaczach?
  5. Witam! Mam prośbę o sprawdzenie schematu ewentualnie o podpowiedz co zmienić gdyż zamierzam wykonać nową instalacje w domu. Zależy mi aby zasobnik pracował na grawitacji. W domu są nowe grzejniki i rozprowadzone zasilenie od rozdzielczy pex-alem. Nie rysowałem zaworów bezpieczeństwa ale są założone przy zasobniku- warunek gwarancji zasobnika Nie wiem czy zastosować zawór zwrotny przed wejściem wody z pieca do bojlera, czy można na powrocie, czy to ma być zwrotny czy różnicowy i czy musi on być! aby pompa nie wyssała wody ciepłej z zasobnika. Oczywiście spotkałem się na tym forum z różnymi sprzecznymi postami i nie wiem czy jak się włączy pompa czy bojler będzie nadal ogrzewany.
  6. Myślę że zbiornik 150 litrów w zupełności powinien wystarczyć jeśli nie planuje się rozbudowy instalacji o kolektory słoneczne:) mam je w planach ale nie wiem czy finansowo się wyrobie w tym a nawet w przyszłym roku, ale plany ambitne są. Faktycznie, błąd którego nie zauważyłem na schemacie, odejście na CO powinno być poniżej pompy do CWU.
  7. Na wszelki wypadek dodam poprawiony schemat (mam nadzieje że dobrze). Na wszelki wypadek proszę się nie sugerować moimi szkicami:) Chyba wróce jednak do rozwiązania z pierwszego postu może tylko z zaworem 4-drożnym. Pozdrawiam
  8. ArekS po sugestiach twoich narysowałem drugi schemat i o dziwo jest identyczny jak twój:) Apropo wypowiedzi emilka zastanawiam się trochę i wydaje mi się że chyba centralne ogrzewanie pochłonie całą ciepłą wodę która nie dotrze do zasobnika wiec racje masz dlatego tez narysowałem drugą pompę. Schemat miał być prosty a coraz bardziej się komplikuje, Może jednak ktoś wie jak rozwiązać ten układ na jednej pompie? i jak najlepiej odebrać ciepło z zasobnika do CO, tak aby woda krążyła tylko pomiędzy grzejnikami a bojlerem z pominięciem pieca, bo z mojego schematu wynika że piec będzie też podgrzewany wodą do momentu wyłączenia pompy CO???
  9. Kocioł jaki ma być użyty to kocioł na paliwo stałe prawdopodobnie z podajnikiem, nie brałem pod uwagę zaworu 4-drożnego bo słyszałem kilka niepochlebnych opinii na temat tego typu urządzeń jednakże nie wykluczam go w swojej instalacji. Rozumie że schemat jest poprawny poza kilkoma poprawkami zasilania i powrotu wody z ogrzewania. Mam jeszcze pytanie czy jak przeniosę wyjście na pompę na wysokość pieca to czy pompa będzie nadal pobierać ciepłą wodę z wężownicy z CWU (250 litrów) bo zależy mi nad utrzymaniem ogrzewania po wygaszeniu pieca jeszcze przez kila godzin???
  10. Witam! Na wstępie chciałem zaznaczyć że nie jestem fachowcem od co ale zamierzam sam zbudować instalacje we własnym domu dlatego proszę o pomoc i porady, krytykę też zniosę Założenie było takie aby instalacja była możliwie prosta i tania. Prawdopodobnie woda z zasobnika cwu zostanie pobrana do c.ogrzewania ale to tak ma być gdyż pompa wyłączała by się gdy temperatura spadnie do około 40 stopni. Zbiornik cwu połączony z piecem jest w obiegu grawitacyjnym.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.