Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogrzewanie grzejnikowe - pogodówka czy głowice termostatyczne?


gmaj22

Rekomendowane odpowiedzi

18 godzin temu, Meniu napisał:

Ma ktoś układ z zaworem 4D ustawionym na stałe bez siłownika oraz głowicami termostatycznymi na grzejnikach? 

Ciekaw jestem czy to sie sprawdza oraz czy glowice zamykając całkowicie grzejniki daja odczucie zimna mimo osiągniętej temperatury np 20 stopni.

Jak dlugo głowice pozostają całkowicie zamknięte po osiągnięciu temperatury? Mniej więcej bo wiadomo każdy dom jest inny.

Jak tam mam. Na początku myślałem, że mając zawór 4D + pogodówka (tylko sterowanie temp.kotła) ogarnę stałą temp w domu. Niestety nie udało się mi osiągnąć takich samych temp. w pomieszczeniach (17 pomieszczeń, trzy poziomy). Gdzieś były pomieszczenia przegrzane, po obniżeniu odwrotnie. W przegrzanych pomieszczeniach OK, ale w innych chłodniej. Pewnie dlatego, że zakładając grzejniki ileś tam lat temu nikt nie dostosowywał ich do wielkości pomieszczeń z kalkulatorem tylko tak na oko.

Zastosowałem głowice i jest OK. Przy czym na początku kupiłem kilka danfossów eco itp i kilka tanich innych głowic. Efekt był taki, że te tanie otwierały przepływy na maksa gdy temp spadła. Grzały całą powierchnią, po osiągnięciu zamykały zawory, a gorący grzejnik dalej przegrzewał pomieszczenie i temp. w pomieszczeniu zmieniała się o około 2 stopnie. Przy danfosach mam skoki max 0,2,-0,3 stopnia w pomieszczeniach, czasami przez kilka dni te skoki są nawet mniejsze. Jednak danfossy działają inaczej tzn grzeją np tylko z 10% grzejnika jak nie ma dużego zapotrzebowania. Teraz mam wszędzie danfossy i mam spokój. 

Trzeba wiedzieć, że nie wszystkie głowice działa poprawnie, w szczególności te tanie.

Zaworem 4D kręcę ręcznie kilka razy w roku, otwierając go mniej lub bardziej. Teraz raczej do marca już go nie będę przestawiał.

Oczywiście gdybym miał siłownik na 4D, to podpiął bym go pod pogodówkę. Ja także wolę delikatnie ciepłe grzejniki, niż odpowiednią temp. w domu przy zimnych grzejnikach, dlatego kręcą kilka razy w roku tym zaworem. Pogodówka zrobiłaby to lepiej.

Edytowane przez Sławek007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Sławek007 napisał:

Trzeba wiedzieć, że nie wszystkie głowice działa poprawnie, w szczególności te tanie.

Zaworem 4D kręcę ręcznie kilka razy w roku, otwierając go mniej lub bardziej. Teraz raczej do marca już go nie będę przestawiał.

Oczywiście gdybym miał siłownik na 4D, to podpiął bym go pod pogodówkę. Ja także wolę delikatnie ciepłe grzejniki, niż odpowiednią temp. w domu przy zimnych grzejnikach, dlatego kręcą kilka razy w roku tym zaworem. Pogodówka zrobiłaby to lepiej.

Ja kupiłem na próbę jedna głowice Danfos do sypialni i niedługo będzie testowana.

Jaka masz teraz temperature na zaworze 4D wyjście na ba grzejniki/podłogówkę? W jakim zakresie ją regulujesz?

Masz też podłogówkę? 

W jakim zakresie ją regulujesz?

Myślałem, że wystarczy go ustawić raz a reszte roboty robią głowice termostatyczne.  Dlaczego przestawiasz 4D czasami (pytam w kwesti co by tu poprawił silownik i Pogodówka ?

Robiłeś jakies nastawy wstepne w tych głowicach Danfos ? Ta co kupiłem ma takie coś na opakowaniu napisane.

Edytowane przez Meniu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam podłogówki.

Nie mam pompy kotłowej. Za dogrzanie powrotu robi pompa CWU, która przy obecnym ustawieniu zaworu 4D będzie pracowała cały czas do marca dopóki nie przykręcę zaworu 4D. To jeden z powodów. Drugi powód brak pompy CO z AA i jak większość zaworów zacznie się zamykać a pompa chodzi na max. bywało, że przeszkadzał mi hałas przepływu wody w głowicy w sypialni. Ja to słyszałem, żona nie skarżyła się na to. Tak puszczę trochę chłodniejszą wodę na grzejniki, powrót będzie cieplejszy i pompa CWU, nie musi pracować non stop. Po mocniejszym przykręceniu w ogóle pompa CWU się nie załącza, a powrót dogrzany.

Teraz muszę puszczać na grzejniki 50-55 stopni, aby dogrzało mi trzeci poziom. Ogólnie pompa trochę za mała, bo z Leszna 25-65., a maksymalna wysokość podnoszenia to jakieś 7,5 metra.  W okresach przejściowych schodzę do 40 stopni. Dom nieocieplony. 

Pogodówka z zaworem 4D poprawiłaby to, że już nie musiałbym sam kręcić u siebie tym zaworem ;-) Jednak żeby specjalnie dla tej opcji wymieniać zawór i zakładać siłownik, zmieniać sterownik, to bez sensu. Jednak niektóre sterowniki mają obsługę zaworu, często zawór już już jest z opcją zamontowania siłownika, to czemu nie skorzystać z tego.

Jednak jak masz pompę AA i dobre zawory, a pompę kotłową na powrocie, to w zasadzie nie trzeba machać tym zaworem ;-)

W przyszłym roku zmieniam kocioł, to zrobię trochę przeróbek, by poprawić instalację. Jak instalowałem poprzedni kocioł, to się gdzieś naczytałem głupot, że sam zawór 4D załatwi problem z dogrzaniem powrotu. Dogrzeje powrót jak nie trzeba puszczać zbyt ciepłej temp. w obieg.

Na moich danfosach było tylko do zaznaczenia korekta na +/- czy grzejnik przewymiarowany/ za mały.

Sam zrobiłem nastawy na zaworacch (trochę je skryzowałem), chodzi o te na najniższych poziomach. Skutkuje to tym u mnie, że szybciej zaczyna grzać poziom +2. Bardziej chodzi mi okresy: kwiecień, maj, wrzesień. Kiedy sterownik wyłącza mi pompę CO całkowicie, a załącza gdy temp na dworze spada np. poniżej 12-14 stopni.

Tak jak pisałem nie mam pompy AA, będzie dopiero w przyszłym roku, to może trochę zmienię sposób grzania.

Edytowane przez Sławek007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tez nie mam pompy a auto adapt ale Grundfos Alpha 1L i ma tryb grzejniki i jakos ma się dostosowywać do przepływu więc moze da radę.  Zreszta będa 4 grzejniki bez termostatu tylko zwyklym zaworem maly przeplyw ustawie a w pokojach termostaty. 

Z założenia ta pompa u mnie ma pracować caly czas wiec temperatura na grzejniki będzie na pewno niższa niz u Ciebie bo mam podlogowke na dole a grzejnikina piętrze. 

Zobaczę czy da sie to tak ustawić zeby nie przegrzewali bo podłogówka grzeje jak narazie prawie caly dom a grzejniki letnie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.