Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Problem z starą instalacją po podłączeniu nowego pieca


Mark29

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Może zacznę od początku:


Wymieniliśmy w zakładzie stolarskim stary piec (Kopciuch) na nowy piec Atmos DC100 + bufor 1500L(na początek). I podłączyliśmy go do istniejącej sieci, która przy poprzednim piecu sprawowała się idealnie). Przesyłam zdjęcia obecnego podłączenia wraz z opisem.

 

Naszym założeniem było żeby nagrzana woda z pieca najpierw była rozprowadzona po całej instalacji ogrzewania, a kiedy powrót osiągnie zadaną temperaturę na sterowniku pompy, wtedy zacznie ona pompować ciepło z pieca do Bufora. Ale nie działa to wcale.

Instalacja jest podzielona na lewą i prawą stronę i każda pompa odpowiada za odpowiednią stronę. Oraz dodatkowo 1 mała pompa do nagrzewania powrotu powietrza z wentylacji + pompa na 2 nagrzewnice na innej hali. Pompy są podłączone na powrocie i pompują wodę do Laddomatu i z tego co wnioskujemy to tutaj może być problem, ponieważ pompa mieszająca w Laddomat nie jest w stanie tych wszystkich pomp i ich wydajności przepuścić i gdzieś się to "kotłuje" i rozlewa.

 

Na zdjęciach pokazałem ile jest temperatury na piecu a ile na rurze od zasilania ciepłą wodą i jest różnica między nimi około 10stopni, gdzie dzień wcześniej pokazywało idealnie tyle samo co na piecu i na sterowniku.

Sterownik przy ścianie służy do włączenia pomp na lewą i prawą stronę grzejników w zakładzie po przekroczeniu temperatury 60 stopni.

A sterownik przy piecu służy do włączenia pompy, która pompuje ciepłą wodę do bufora.

 

Problemy:

 

- Niektóre grzejniki na parterze i piętrze są nagrzane ale tylko górą, a powroty są zimne.

- temperatura na piecu i sterowniku nie pokrywa się ze sobą, a powinna (zawór 3D jest zamknięty i nie miesza)

- piec nie jest w stanie nagrzać bufora, ponieważ powrót się nie nagrzewa jak powinien (Przy starym piecu wszystkie grzejniki były gorące).

 

Pytanie:

- co jest źle podłączone?

- co zrobić aby ciepło szło najpierw na grzejniki, a potem do bufora

- dlaczego powrót jest zimny? ( nie powraca ciepło)

 

 

 

 

 

 

20200103_135930.jpg

20200103_135919.jpg

20200103_135857.jpg

20200103_135908.jpg

IMG-20200102-WA0000.jpg

IMG-20200102-WA0003.jpg

IMG-20200102-WA0004.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Mark29 napisał:

Naszym założeniem było żeby nagrzana woda z pieca najpierw była rozprowadzona po całej instalacji ogrzewania, a kiedy powrót osiągnie zadaną temperaturę na sterowniku pompy, wtedy zacznie ona pompować ciepło z pieca do Bufora.

Moim zdaniem walka o to nie ma sensu, ponieważ wyjście z bufora jest podprowadzone pod samą dennicę i w praktyce gdy tylko laddomat puści ciepłą wodę na bufor, od razu masz ciepłe wyjście. Na twoim miejscu połączyłbym kocioł z buforem dokładnie wg instrukcji laddomatu, a następnie starą instalację połączyłbym bezpośrednio z buforem przez zawór trójdrogowy. Niestety zawór musi mieć napęd i sterownik (lub może są jakieś termostatyczne działające - tego nie wiem), bo temperatura na buforze mocno sie zmienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brawo kolega HarryH. Ja tak mam podłączone i działa idealnie. Na początku gorąca woda przez laddomat na bufor i z bufora przez zawór 4 drożny sterowany ręcznie lub mechanicznie na instalację.. Na zdjęciu pierwszym rura na górze bufora idzie na instalację przez zawór 4d, ta niżej jeszcze nie podłączona to zasilanie bufora z pieca. Na dole rura która przez laddomat pójdzie na piec do ogrzania i wróci górą. Pompa laddomatu załączana sterownikiem elektronicznym na 78 s.C. Dodam że na instalacje idzie najczęściej od 38 do 45 s.C.

IMG_20170711_223117.jpg

IMG_20170714_225209.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Mark29 napisał:

 

 

@ robin60

A ma to związek z tematem? I pomocą?

Trochę odpowiedź po chamsku... Może kolega @robin60 chciał sobie kupić i na ławie postawić,ewentualnie w ramkę oprawić i powiesić.

Tak trudno było odpowiedzieć...? 

Takim zachowaniem daleko nie zajedziesz. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, robin60 napisał:

Przepraszam , że się wtrącę Mark29. Możesz podać gdzie i za ile nabyłeś ten laddomat i z jaką pompą.

 Ja  się podzielę. Mam chyba identyczną, w Polsce chodziły po około 1600 zł, na ebay w Niemczech wyszło niecałe 1200 zł. Przywiózł mi kuzyn bo nie było wysyłki do kraju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest zawór zwrotny w obiegu bufora?

Jeśli nie ma, a laddomat stwarza opory to część wody wejdzie na bufor i na górze wypłynie przez stojącą pompkę ładującą bufor i obniży parametry na zasilaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Dziękuje za tak duże zainteresowanie.

 

Otóż stary piec dawał spokojnie radę. A ten nowy to osiąga temperaturę 80-90 stopni bardzo szybko.

 

Zmieniliśmy pompy z powrotu na zasilanie oraz zmieniliśmy instalacje czyli woda z pieca od razu idzie do bufora i po drugiej stronie bufora jest wyjście u góry i pompy pobierają ciepłą wodę. Ale kiedy się włączą to powrót od razu miesza wodę tzn pompy mają taką moc że powrót jest wypychany do góry i temperatura skacze w górę i dół. A na piecu wciąż jest 80-90 stopni.

 

To max na zasilaniu ze strony bufora gdzie pompy biorą wodę było 57 stopni...

 

Piec jest mocny na naszą istalację. BO na starym piecu (kopciuchu) było może z 70 stopni max.

 

Według mnie Ladomat blokuje przepływ wody z powrotu gdzie te 2 pompy są dużo mocniejsze nawet na małym biegu. I laddomat nie zdąży wpompować tyle wody z kocioła co te 2 pompki je odbierają, a mamy jeszcze 2 mniejesze to już w ogóle będzie tragedia,

 

Również mam problem że powroty w grzejnikach są zimne nawet po przeróbce. I chodzi o powroty na grzejnikach które są oddalone najdalej od pieca. Góry grzejników grzeją a doły są zimne.

 

Oglądałem na YT że taki sam piec potrafi nagrzać 4 bufory czyli 6000Litrów!!

Co na tym filmie jest zastosowane? Bo nie widzę ladomatu? Tylko pompę która pompuje.

 

Dziękuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Mark29 napisał:

,,,,  Oglądałem na YT że taki sam piec potrafi nagrzać 4 bufory czyli 6000Litrów!! ,,,,

@Mark29 przepraszam, że się wtrącam, ale nie podoba mi się Twoje "zaangażowanie" w wyjaśnienie Twoich problemów z nowym kotłem.

Ciężko Ci było narysować schemat instalacji ?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.