Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Problem Z Rozdzieleniem Instalacji


Klavish

Rekomendowane odpowiedzi

Ok więc spróbowałem zrobić schemat tej mojej instalacji w oparciu o bufor ciepła i zawód 4d, zadaniem zawór 4d będzie rozdzielenie  zasilania z pieca najpierw na ogrzanie domu, następnie gdy temp. na czujniku T1 wrośnie zawór przełączy się na grzanie buforu, tylko że pompa przy piecu od ładowania bufora powinna mieć ustawiony warunek pracu tylko przy ustawieniu zaworu 4d na grzanie bufora. Czy powinienem zastosować w celu ogrzania wody powrotnej do pieca takie samo obejście z elektrozaworem ja u kolegi heineken22 ? czy schemat jest ok ? co z zaworami zwrotnymi ? czy w tej sytuacji bufor powinien być również podłączony do zbiornika wyrównawczego, czy wystarczy sam piec ?

post-59805-0-88210900-1415740973_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli moge wtrącić swoje trzy grosze to ten schemat jest zły i takie rozwiązanie niez adziała, 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypuszczam, że chodzi o zawory 3d, gdy oba będą zamknięte nie będzie obiegu dla pompy.

Zbyt przekombinowane, zrobię to według schematu znalezionego na tym forum, tylko że pompa ładująca bliżej pieca a za nią zawór termostatyczny esbe VTC500, tylko jak tam wpiąć bojler ? zasilanie bezpośrednio z pieca a gdzie wmontować powrót ? przed czy za pompą ładującą ?

instCO2.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten schemat jest zły, po pierwsze masz naczynie wzbiorcze poniżej szafki rozdzielczej, a powinno być w najwyższym punkcie,  

nie mniej niż 0,5m powyżej góry najwyższego grzejnika.

Po co ten zbiornik powietrza?, czy to łódź podwodna? ;)

W rozdzielaczach  piętrowych wstawiamy odpowietrzniki na górnej i dolnej belce, często są już na wyposażeniu rozdzielaczy

Zasadniczo zasilanie jest podawane na górną belkę, a u ciebie jest na dolną - dlaczego tak?

Grzanie CWU możesz wstawić wprost przy samym kotle z osobną pompą, oczywiście zawory zwrotne za każdą pompą, filtry przed każdą pompą ,

zawory odcinające , zawór bezpieczeństwa na kotle i na buforze - i to cała twoja instalacja.

 

Pozdr.

post-18578-0-92523800-1415827466_thumb.jpg

post-18578-0-44322700-1415827632_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w uproszczeniu u mnie wygląda to tak, jak na rysunku, działa wszystko od roku 

pompy obiegów grzewczych włączają się po osiągnięciu temp zadahej na buforze góra

pompa ładująca bufor załącza się po osiągnięciu temp zadanej na piecu - 75 stopni

elektrozawór jest otwarty gdy na powrocie jest mniej niż 50 stopni i pracuje pompa ładująca bufor

zbiornik cwu grzany jest do 70 stopni, przez co powrót od niego  zabezpiecza piec lub grzeje bufor od dołu

zawór przełączający powrót ze zbiornika cwu otwiera się na bufor po osiągnięciu 50 stopni na powrocie do pieca plus 2 minuty

post-32800-0-58406500-1415986263_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo mi pomogły wasze schematy, wczoraj rozpaliłem ogień w piecu ;) jak na razie mam podpiętą tylko podłogówkę i jestem na etapie wygrzewania jej, montaż buforu i bojlera przewiduje na początek grudnia. Co do sterownika, mam go ustawionego tak że pompa od podłogówki chodzi cały czas, i nie wiem jak ją ustawią w sytuacji gdy zgaśnie mi ogień w piecu i temp spadnie poniżej 25* to pompa by się wyłączyła, od czego jest opcja w ustawieniach zaworu -> pompa-> (pokojówka pompa c.o.) ? podłączyłem do niego dmuchawę z pieca pod wtyk dodatkowy 4 i ustawiłem na nim bufor cwu, czujniki umieściłem na głównej rurze wychodzącej z pieca, temp buforu ustawiona na 50* histereza 5* opóźnienie wyłączone i gdy temp. na kotle spadnie poniżej 45* załącza mi się dmuchawa a powyżej 50* wyłącza się z czego piec nagrzewa się do 65*. Czy takie podłączenie nie będzie kolidować ze sterownikiem ? bo w sumie nigdzie w instrukcji nie znalazłem możliwości podłączenia dmuchawy do niego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do pompy to w menu zaworu masz  punkt załączenie pompy, zmień ustawienie z <zawsze> na <powyżej progu>, następnie wchodzisz w parametr <temperatura załączenia pompy> ustawiasz temperaturę od jakiej ma ta pompa startować, a po jej zmniejszeniu wyłączy się automatycznie

 po aktywowaniu trybu >pokojówka pompa co< i podpięciu termostatu pokojowego pompa danego zaworu w którym to aktywowano ten tryb wyłączy się gdy zostanie osiągnięta temperatura w mieszkaniu ustawiona na termostacie pokojowym

co do dmuchawy to może być bo do styków dodatkowych możesz podpiąć nawet oświetlenie świąteczne które będzie załączało się po osiągnięciu zadanej temperatury z danego czujnika ;) ewentualnie syrene gdy ta temperatura spadnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powoli zaczynam szukać odpowiedniego bufora do mojej instalacji mam na oku 2 modele:

http://akumulacni-nadrz.cz/obrazky/nakresy/lmg-1200-0v.png          1200L.

http://akumulacni-nadrz.cz/obrazky/nakresy/lvt-1000-d850-0v.png   1000L.

Który z nich był by lepszy ? chyba że całkiem coś innego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ci pomóc? 

 pojemność to wg różnych danych 20-50l/ kW mocy kotła czyli w twoim przypadku to max 1000l, a reszta? 

W czym ci pomóc w doborze koloru obudowy? - to musisz sam dobrać wg projektu , ilości potrzebnych króćców, miejsca w kotłowni, a nawet otworu w drzwiach.

Producent to rzecz drugorzędna.

Pomyśl czy są ci potrzebne dodatkowe wężownice np do solarów lub innego źródła ciepła, czy będziesz grzał CWU przepływowo przez wężownicę , czy może będzie zasobnik biwalentny - czyli zbiornik CWU  w zbiorniku buforowym.

Najpierw schemat i dobre przemyślenie tematu a reszta to automat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowietrznik musisz zamontować, inaczej podczas napełniania powietrze z bufora pójdzie w instalację.

Zasadniczo podłączasz pod naczynie przeponowe źródło ciepła czyli kocioł.

A wiesz że przy takim buforze to naczynie na pojemność ok 200l i kosztuje całkiem sporo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Witam po dośc długiej przerwie, kupiłem bufor 800L i teraz mam dylemat nad podłączeniem do niego grzejników i podłogówki, nie wiem na jakiej wysokości wpiąć grzejniki ( 2X drabinka łazienkowa, 1X do pokoju w piwnicy), czy podłączenie tak jak na schemacie będzie dobre czy może lepiej

1 - zasilanie grzejniki

2 - zasilanie podłogówka

3 - powrót powrót grzejnik

4 - powrót podłogówka

 

lub

 

5 - zasilanie bufor

4 - powrót z zasilania bufora do pieca

1 - zasilanie grzejniki

2 - zasilanie podłogówka

7 - powrót powrót grzejnik

8 - powrót podłogówka

CWU bezpośrednio do kotłą.

a przy pompie ładującej bufor obejście do grawitacyjnego obiegu na wypadek braku prądu.

 

 

post-59805-0-14914900-1442930174_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.