Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pierwszy sezon w nowym domu. Kilka pytań


Jaro7575

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Tak jak w tytule pierwszy sezon grzejemy na poważnie (zeszła zima tylko podtrzymanie i wykańczanie budynku). Mam prośbę o ocenę poprawności wykonania instalacji. Z tego co wyczytałem już na forum mam brak ochrony powrotu ( temp powrotu ok30stp. przy zadanej temp. 55stp.). Rozmawiałem już z moim wykonawcą będzie dokładana pompa kotłowa ponieważ kocioł bardzo nierówno pracuje tzn. bardzo długo goni do zadanej Instalacja wygląda tak: parter 80m2 podłogówka na rotametrach siłowniki, w pomieszczeniach sterowniki tech  st-295v3 i drabinka w łazience. Poddasze: w pokojach grzejniki z głowicami termostatycznymi, podłogówka w  łazience i na holu, drabinka, zasilane z rozdzielacza grzejnikowego. Piec sas efekt 17kw, zawór 3D, pompki na grzejniki i podłogę grundfos alfa2 na c.w.o alfa 2 i cyrkulacja grundfos. Zawór 3D womix z siłownikiem womix. Kocioł  miarę ogarnięty spala ładnie i akceptowalne ilości opału, jedynie co mnie niepokoi to ten zimny powrót, kociol jest tak jakby zalewany zimną wodą i są bardzo duże skoki temp. nie jest stabilny i tak np. temp. zadana 55st. przebija do ok 65szt. dość długo  podtrzymaniu i spada do zadanej rusza i jeszcze spada do ok47st i dopiero zaczyna rosnąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł na ekogroszek. To daj zadaną minimum 65°C Zrob schemat instalacji.

Wysłane z mojego SNE-LX1 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego tak nisko? Czytam trochę te forum i każdy pisze ze temperatura powyżej 60. Tak w ogóle to w instrukcji kotła minimum temperatura kotła to 60stopni

 

Wysłane z mojego SNE-LX1 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

Screenshot_20191229_114624_com.google.android.apps.docs.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61
28 minut temu, Jaro7575 napisał:

Witam

Tak jak w tytule pierwszy sezon grzejemy na poważnie (zeszła zima tylko podtrzymanie i wykańczanie budynku). Mam prośbę o ocenę poprawności wykonania instalacji. Z tego co wyczytałem już na forum mam brak ochrony powrotu ( temp powrotu ok30stp. przy zadanej temp. 55stp.). Rozmawiałem już z moim wykonawcą będzie dokładana pompa kotłowa ponieważ kocioł bardzo nierówno pracuje tzn. bardzo długo goni do zadanej Instalacja wygląda tak: parter 80m2 podłogówka na rotametrach siłowniki, w pomieszczeniach sterowniki tech  st-295v3 i drabinka w łazience. Poddasze: w pokojach grzejniki z głowicami termostatycznymi, podłogówka w  łazience i na holu, drabinka, zasilane z rozdzielacza grzejnikowego. Piec sas efekt 17kw, zawór 3D, pompki na grzejniki i podłogę grundfos alfa2 na c.w.o alfa 2 i cyrkulacja grundfos. Zawór 3D womix z siłownikiem womix. Kocioł  miarę ogarnięty spala ładnie i akceptowalne ilości opału, jedynie co mnie niepokoi to ten zimny powrót, kociol jest tak jakby zalewany zimną wodą i są bardzo duże skoki temp. nie jest stabilny i tak np. temp. zadana 55st. przebija do ok 65szt. dość długo  podtrzymaniu i spada do zadanej rusza i jeszcze spada do ok47st i dopiero zaczyna rosnąć.

Trochę niepotrzebnie przekombinowane , w podłogówce najlepiej jak wcale nie ma żadnych czarów tylko stałe grzanie niską temperaturą a ochronę powrotu można zrobić prosto czyli puścić zasilanie przez bojler na stale , ja tak mam i przy zadanej na kotle 65 stopni na powrocie mam od 53 do przeważnie większości czasu 59 stopni a ten spadek na powrocie do ok 53 jest tylko po wypuszczeniu bojlera na kąpiel , ogólnie kociołek pracuje równo bez szarpań wyłączeń i tym podobnych bzdur , spalanie mikroskopijne ok 7-8kg / doba jak do teraz w domu 23-24 stale .

ps   temperatura kotła nie ma żadnego przełożenia na zużycie opału czy 50 czy 70 stopni kocioł spali to samo pod warunkiem jaką temp zasilamy podłoge . (sprawdzone)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@berthold61 masz rację kolego. Kocioł i tak się nie wygasza jak pelletowiec. Więc pompa CWU może pracować cały czas

Wysłane z mojego SNE-LX1 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzuciłem zdjęcia, czy podniesienie zadanej poprawi temp. powrotu i jeszcze jedno pytanie , pompę kotlową wpiąć zasilanie powrót zdj. 3 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To u mnie spalanie na poziomie 18 kg doba tylko te skoki temperatura mnie wnerwiają 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak możesz tak zrobić, zamiast kolana daj trójnik . Pompę podłącz bezpośrednio do gniazdka. Może pracować non stop

Wysłane z mojego SNE-LX1 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, berthold61 napisał:

temperatura kotła nie ma żadnego przełożenia na zużycie opału czy 50 czy 70 stopni kocioł spali to samo pod warunkiem jaką temp zasilamy podłoge . (sprawdzone

 

A jak bedzie 90 to tez tyle samo spali? A w kotlowni nie jest przypadkiem cieplej? A temperatura spalin jest wyzsza czy nizsza? Chyba ze "lepiej dopala"...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no ta ale droga elektronika (grundfos) piec i brak głupiego np atv? żart

Sama pompa dążąca do wyższej temperatury powrotu to też jak dla mnie partactwo 

7 minut temu, Jaro7575 napisał:

Panowie a wykonanie kotłowni jest w normie

Tak partactwo jest na codzienności, rzadziej spotykam te dobre, może dlatego ze poprawiam tylko złe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MoskiTe co to jest atv i co należy zrobić aby było dobrze krytykę przyjmuje a teraz proszę o rady żeby to było chociaż poprawnie

1577631454055444483606.jpg

15776314986731475362156.jpg

1577631552788-2082778655.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze dwie rzeczy do sprawdzenia:

1980294924_zzpod.png.c1cb20c756aa70c2695e150e40699d27.png

1/ ściągnij to czarne pokrętło i pokaż zbliżenie osi/trzpienia zaworu Coś mi się tam  nie podoba.

2/ czy jest zawór zwrotny na tej rurze?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, gmaj22 napisał:

I jeszcze dwie rzeczy do sprawdzenia:

1980294924_zzpod.png.c1cb20c756aa70c2695e150e40699d27.png

1/ ściągnij to czarne pokrętło i pokaż zbliżenie osi/trzpienia zaworu Coś mi się tam  nie podoba.

2/ czy jest zawór zwrotny na tej rurze?

 

Zaworu zwrotnego nie ma to jest rura z powrotu z podłogi co do zaworu to siłownik zająłem bo bardzo kręcił zaworem już robię zdjęcia

1577632830724-569603568.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3D masz OK - Womix ma ścięcie po przeciwnej stronie "lustra", czyli jednak nie zamyka od strony pompy. Skala również jest OK. Otwieranie zaworu na siłowniku ma być "w prawo".

ZZ powinien na tej rurze być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sambor masz SASa? Nie to ty nie pisz głupot. Wiem bo znam pełno ludzi co mają Kociol Sas i każdy ma 2.5bara. Taki przyszedł od producenta więc nie pisz jak nie wiesz

Wysłane z mojego SNE-LX1 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.