Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pierwszy sezon w nowym domu. Kilka pytań


Jaro7575

Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 tygodnie później...

Witam

Pompa kołowa założona i jest gorzej niż jak ochrona powrotu była przez c.w.u. A mianowicie kocioł dłużej pracuje ciężko jest mu osiągnąć temp. zadaną ,siłownik na 3d otwiera się na 50% i więcej tak jakby pompa kotlowa zbierała cale ciepło. Temperatura na kotle spada o 5 stopni a przedtem tylko o 2, wyraźnie podniosło się zużycie opału. Wylczylem pompę i przeszedłem na ochronę powrotu przez cwu. Co jest nie tak 

15798878849771665540518.jpg

1579887923938170028546.jpg

1579887970948274266529.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamontowałeś zz o którym @gmaj22 pisał w poście#20 ?

Za pompa kotłową prawdopodobnie potrzeba zaworu grzybowego/zasuwy do zdławienia przepływu. Możesz spróbować tym motylkiem. Zdław do minimalnego przepływu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem tym motylkiem  na minimum i nie było  poprawy tylko temp na powrocie była mniejsza i kocioł dłużej gonił  do zadanej. Zz fachowcy mi nie chcieli zamontować ponieważ twierdzą że  nie ma możliwości cofania się wody z powrotu. Trzy dni juz kombinuje z tą  pompom  i nie mam już   nerw. Dzisiaj  przeszedłem na ochronę przez cwu  jest dużo lepiej stabilnej 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Jaro7575 napisał:

Zz fachowcy mi nie chcieli zamontować ponieważ twierdzą że  nie ma możliwości cofania się wody z powrotu.

Fachowcy... To akurat nie jest najlepszy autorytet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się ale ochrona powrotu przez cwu działa bez problemów a z pompą kotłową jest problem i brak zz na powrocie z podłogi robi taki bajzel, nie wydaje mi się. Pompa kotłowa miała być dobrym pomysłem a na razie jest kicha. Jak to usprawnić bo kasa wydana i jest gorzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak wskazał @gmaj22ten zawór ZZ jest tam niezbędny do prawidłowej pracy zaworu 3D w podmieszanie.

Następnie trzeba ustawić pompy z głową, teraz jak są ustawione?

Coś źle robisz lub zbyt krótko czekasz na efekt, zmiany ustawień, logicznie to kociołek bezwzględnie z tą pompą krótkiego obiegu powinien pracować stabilniej i szybciej dochodzić do zadanej bo jednak CWU to duży odbiornik energii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł na pompie kotłowej pracował od wtorku dzisiaj wieczorem zmieniłem na cwu bo nie mogłem patrzeć jak kocioł się męczy , co do zaworu zz to zmuszę hydraulika do założenia go. Wygląda to tak jak by zawór 3d nie miał skąd pomieszać ciepłej wody

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Jaro7575 napisał:

Wygląda to tak jak by zawór 3d nie miał skąd pomieszać ciepłej wod

Zawór ma skąd podmieszać tylko nie mamy pewności czy jest to woda z powrotu obiegu podłogowego czy cofka z kotła. Ten zawór powinien tam być, nawet gdy nie było pompy kotłowej. Możesz to w miarę szybko zweryfikować sprawdzają temperatury poszczególnych odcinków rur przy jednoczesnej pracy pomp.

Teraz jeszcze kwestia przepływów jakie mają poszczególne pompy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Darekgra napisał:

Możesz to w miarę szybko zweryfikować

Najprościej otworzyć zawór na 100 %, żeby zamknąć podmieszanie. Z grzejnikami taki test przejdzie, gorzej z podłogówką (temperatura)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór obsługuje tylko podłogowe na grzejniki osobna pompa i rozdzielacz na piętrze. Ta dołożona pompa spełnia swoje zadanie powrót dogrzany tylko kocioł zaczyna wariować  niestabilnie pracuje więcej pali. Pompy ustawione tak: cwo  robi za kotlową na pierwszym biegu c.o na pierwszym biegu,  podłogowa na symbolu podłogi i ta dołożona na pierwszym biegu. Jak teraz wysterować kocioł aby działał tak jak przy grzaniu powrotu przez cwu. Chodzi o to ze jak pracuje ta pompa dołożona to zawór 3d otwiera się na 50% temp. na zaworze spada o 3 stopnie bardzo długo się grzeje na kotle też spada o 5 stopni  (przedtem max o 2) i długo się grzeje 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak sterujesz temperaturą na obiegu grzejnikowym?

Podaj dokładny typ pomp.

Na ile normalnie otwiera się zawór 3d

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na grzejnikach głowice termostatyczne zawór normalnie otwiera się w przedziale 20-30% pompy takie 4szt jak chodzi pompa kotlowa to nie ma takiej stabilnej pracy jak teraz tylko kocioł bardzo goni. Spaliny do 270°C dochodzą 

1579952455118125387317.jpg

15799527881311721931953.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł zaczął w miarę współpracować ale co tak chłodzi zawór 3d, podłoga grzeje teraz tylko dwie pętle reszta odcięta przez regulatory i siłowniki na rozdzielaczu 

IMG_20200125_172532.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór świruje głównie przez brak ZZ. Podejrzewam że po zamontowaniu PK wzrosło ciśnienie na powrocie przez co pompa obiegu podłogowego ciągnie więcej wody z powrotu. Tylko że nie tylko podłogowego a również kotła.

Czemu nie palisz z PID?

Pompę od CO skoro masz termostaty bezwzględnie ustaw na ikonę z kaloryferkiem. CWU i kotłową na 1 biegu ale spróbuj również ustawić na obieg podłogowy i poobserwować co i jak. Podnieś na 65 zadaną kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko po co Ci włączona ochroną powrotu skoro na obiegu grzejnikowym nie masz żadnego zaworu?

Ochrona powrotu "mechaniczna" poprzez zawory i tak nie będzie zapewniona bo nie masz ich na obu obiegach, także spokojnie możesz ją wyłączyć bo w twoim przypadku pożytku z tego żadnego a tylko może przeszkadzać.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Darekgra napisał:

Tylko po co Ci włączona ochroną powrotu

Ochrona powrotu jest realizowana przez pompę kotłową a nie przez zawór

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@hajtaler428 no właśnie przecież to napisałem, że po co mu włączona ochrona powrotu zaworem... W dodatku tylko na jednym obiegu. :):)

No i należy pamiętać że sama pompa kotłowa w określonych warunkach pracy instalacji również nie będzie w stanie zapewnić wymaganej temperatury powrotu. Najlepiej mieć to i to.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A on nie pisał że zaworem ma ochronę tylko że "ma włączoną". Zapewne przez pompę kotłową. W sterowniku jest taka opcja- pompa kotłowa nie musi pracować na stałe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytaj od 92 postu i będzie wiadomo o jaką ochronę chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No z tych wypowiedzi nie wynika że ma na zaworze włączoną ochronę powrotu. Zresztą niby jak skoro ma zawór 3d z pompą na zasilaniu podłogówki. Najlepiej niech dam autor się wypowie jak ma w sterowniku ustawioną ochronę powrotu (jakim narzędziem)

Druga sprawa to nie za bardzo wiem o co Ci chodzi uzależniając zasadność realizowania ochrony powrotu od obecności zaworu n-drożnego na obiegu grzejników oraz że 

20 minut temu, Darekgra napisał:

Najlepiej mieć to i to.

Tzn co?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.