Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pierwszy sezon w nowym domu. Kilka pytań


Jaro7575

Rekomendowane odpowiedzi

Autor pisał że włączył na zaworze 3d - ja napisałem że to bez sensu.

W sterowniku jest opcja włączenia na wyjściu dodatkowym 1 i 2 pompy przewałowej lub krótkiego obiegu, nigdzie nie znajdziesz w nim informacji że służą one do ochrony powrotu, my wiemy że przy odpowiednim ich zamontowaniu w określonych miejscach taka funkcję mogą spełniać ale nikt nie zabroni ustawić pod taką nazwą pompy pracującej w innym miejscu. Podsumowując... To że pompa w sterowniku pracuje pod nazwą jako pompa przewałowa lub krótkiego obiegu nie daje 100% gwarancji że zabezpiecza ona odpowiednią temperaturę powrotu.

To i to... Chodziło mi o to że najlepiej mieć zawory 3D i 4D w instalacji z możliwością włączenia ochrony powrotu oraz mieć instalację z zamontowaną pompę przewałową czy krótkiego obiegu aby taki proces ochrony wspomagać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Jaro7575 napisał:

Zawór obsługuje tylko podłogowe na grzejniki osobna pompa i rozdzielacz na piętrze. Ta dołożona pompa spełnia swoje zadanie powrót dogrzany

Nigdzie właśnie nie pisał że ochronę.ma przez zawór. Wiem że w sterowniku jest opcja pompy dodatkowej. Co za różnica jak ją nazwiemy? Ważne żeby widzieć jak ją wykorzystać.

 

9 minut temu, Darekgra napisał:

że pompa w sterowniku pracuje pod nazwą jako pompa przewałowa lub krótkiego obiegu nie daje 100% gwarancji że zabezpiecza ona odpowiednią temperaturę powrotu.

A to niby dlaczego? Przewala wodę z zasilania do powrotu do momentu osiągnięcia zadanej którą mierzy czujnik na powrocie.

 

11 minut temu, Darekgra napisał:

najlepiej mieć zawory 3D i 4D w instalacji z możliwością włączenia ochrony powrotu oraz mieć instalację z zamontowaną pompę przewałową czy krótkiego obiegu aby taki proces ochrony wspomagać.

A czym się różni 4d z pompą na powrocie od samej pompy kotłowej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, hajtaler428 napisał:

Zresztą niby jak skoro ma zawór 3d z pompą na zasilaniu podłogówki.

A no tak że po włączeniu ochrony na tak zamontowanym zawoże, zawór zamknie się co spowoduje zatrzymanie odbioru ciepła z kotła, a woda będzie krążyć tylko w odseparowanym obiegu podłogowym bez podawania wychłodzonej wody do powrotu kotła. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zrozumiałeś mnie - wiem co by się stało jak by ustawił tą opcję. Mam na myśli to że autor jest chyba świadomy że przy takiej konfiguracji pompy z zaworem 3d ochrona powrotu zaworem jest niemożliwa (realnie a nie przez włączenie jej w sterowniku)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, hajtaler428 napisał:

A to niby dlaczego? Przewala wodę z zasilania do powrotu do momentu osiągnięcia zadanej którą mierzy czujnik na powrocie.

 

28 minut temu, Darekgra napisał:

najlepiej mieć zawory 3D i 4D w instalacji z możliwością włączenia ochrony powrotu oraz mieć instalację z zamontowaną pompę przewałową czy krótkiego obiegu aby taki proces ochrony wspomagać.

A czym się różni 4d z pompą na powrocie od samej pompy kotłowej?

Dlatego że pompa nazwana jako przewałową wcale nie musi w instalacji takiej funkcji spełniać.

Zawór z pompą na powrocie od samej pompy kotłowej jest lepszy w tym że zawór z włączoną funkcja ochrony i pompą na jego powrocie w określonych sytuacjach może odseparować obiegi CO od samego kotła a sama pompa kotłowa tego nie potrafi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za ochronę powrotu robi PK niedawno zamontowana w sterowniku ochronę mam wyłączną PK pracuję non stop, zasilana jest z gniazdka elektrycznego z powodu braku wejścia w kotle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, hajtaler428 napisał:

Nie zrozumiałeś mnie - wiem co by się stało jak by ustawił tą opcję. Mam na myśli to że autor jest chyba świadomy że przy takiej konfiguracji pompy z zaworem 3d ochrona powrotu zaworem jest niemożliwa (realnie a nie przez włączenie jej w sterowniku)

Mam świadomość

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wejść brakuje bo pewnie masz jeszcze pompę cyrkulacyjną na CWU.

@Jaro7575 Może lepiej jak byś pompę cyrkulacyjną podłączył bezpośrednio do sieci poprzez programator czasowy. A pompę przewałową do sterownika kotła bo wtedy możesz sterować nią zależnie od temperatur, pompa cyrkulacyjna to i tak tylko sterowanie czasowe więc programator czasowy za 40 zł spełni bez problemu to zadanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby tak ale co mi to da parę minut bez pracy PK jak ustawie temperatury pracy pompy PK 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, Darekgra napisał:

Chodziło mi o to że najlepiej mieć zawory 3D i 4D w instalacji z możliwością włączenia ochrony powrotu oraz mieć instalację z zamontowaną pompę przewałową czy krótkiego obiegu aby taki proces ochrony wspomagać.

Hmmm.. nie wiem, czy dobrze zrozumiałem. Wg mnie pompa przewałowa, to ta bezpośrednio za kotłem spinająca zasilanie z powrotem.

Pompa krótkiego obiegu, to ta na powrocie z 4D do  kotła. 

A pompa kotłowa, to ta nazwa akurat używana jest zamiennie dla każdej z wyżej wymienionych :)

Zastosowanie obydwu pomp, czyli krótkiego obiegu plus przewałowej to dwa grzyby w barszcz.  Wg mnie zamiast 4D i pompy na powrocie lepiej zastosować sprzęgło - nawet jeśli jest jeden obieg odbiorczy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@gmaj22 dobrze rozumiesz i piszesz..

Niektórzy nawet tu ma forum mają zawór 4D oraz mają pompę przewałową, i nawet dobrze im to działa, dlatego pisałem o jednej i drugiej jako stosowanej znamiennie nigdy razem. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.01.2020 o 18:10, Darekgra napisał:

Zawór świruje głównie przez brak ZZ. Podejrzewam że po zamontowaniu PK wzrosło ciśnienie na powrocie przez co pompa obiegu podłogowego ciągnie więcej wody z powrotu. Tylko że nie tylko podłogowego a również kotła.

Czemu nie palisz z PID?

Pompę od CO skoro masz termostaty bezwzględnie ustaw na ikonę z kaloryferkiem. CWU i kotłową na 1 biegu ale spróbuj również ustawić na obieg podłogowy i poobserwować co i jak. Podnieś na 65 zadaną kotła.

Nie palę z pid bo unie się nie sprawdza kocioł nie może osiągnąć temp. zadanej chyba że nie potrafię tego ogarnąć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To napewno nie jest wina PID, ewentualnie tego że ktoś w nim namieszał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nic w ustawieniach pid nie zmienialem tylko wybieram algorytm z pid i ze dwie doby obserwuje no i na pid to bym musiał mieć kopalnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mówię że Ty tylko ktoś wcześniej instalator lub nawet na produkcji ktoś.

Masz zarejestrowany kociołek na  emoduł, lub możliwość podpięcia internetu do kotła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musiałbym skrętke do kotłowni pociągnąć myślałem o tym i wtedy będzie można to jakoś wysterowac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno lepiej jest kontrolować pracę kotła, nie koniecznie musi to być skrętka można też poprzez repeater WiFi z funkcją mostka.

ps zerknij na PW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.