Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sprzęgło hydrauliczne typu SPD, sposób montażu


Michal999P

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, kilka dni temu odpaliłem u siebie piec setlans laran. W zestawie z piecem dostalem sprzęgło typu SPD z przestawionymi kroccami, hydraulik je zamontowal ale odwrotnie niż jest to opisane np w internecie. Znaczy na zasilaniu tam gdzie woda z pieca powinna wpływać do sprzęgła jest wyjście na instalację, w dolnej części analogicznie. 

Czy ma to jakieś znaczenie? Czy praca układu jest w jakiś sposób zaklocona. Zauważyłem ze piec ciężko dobija do zadanej temperatury, wygrzewam właśnie posadzki i po ustawieniu temp na 35 stopni na podlogowke, piec nie daje rady dobić do 70 stopni. Grzeje od 9 dni. Czy odbiór ciepła jest zbyt duży? 

Na powrocie też max co udaje się uzyskać to 53 stopnie, czy ma to związek z odwroconym sprzęgłem? 

Proszę o opinie i pomoc w temacie 

IMG_20191216_164331724.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, na powrocie jest pompa,to napewno.  Zaworu trojdrogowego nie ma. Jest tylko ten z siłownikiem widoczny na zdjęciu. 

A co do sprzęgła to chodzi o to czy dopływ z kotła nie powinien być wyżej niż wyjście na podłogę? Jeśli chciałbym to zamienić to rozstaw się chyba nie zagrają. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w którym miejscu na powrocie powinien być ten zawor 3D na powrocie?

Sprzęgło nie wystarczy?

Teraz wygląda to tak. 

 

Byłem w domu, poprawiłem czujnik powrotu, wsadzilem go głębiej w wyznaczony otwór. Powrót ma 55 stopni. 

 

15775226569824601613506018537323.jpg

15775228304274901093077870435662.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeśli okaże się że na samym sprzęgle temperatura powrotu nie spada poniżej 55 stopni to nadal zachodzi konieczność montażu zaworu 3d?

Temat drugi czy powodem trudności w dobiciu do temp 70bstopni może być wysoki pobór ciepła przez wygrzewana posadzkę? Wczoraj przez ponad 2 h obserwowałem co chwilę temp i max co osiągnął to 67 stopni. Temp na podłogę ustawiona 35 stopni 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posadzka podczas wygrzewania bierze bardzo dużo ciepła - na początku każdego sezonu potrafi praktycznie "zadusić" nawet przewymiarowany kocioł.

Więc w twoim przypadku na pewno po nagrzaniu będzie pobór ciepła  mniejszy.

Natomiast moje pytanie - czy musisz grzać do 70C? grzej do niższej temp np do 67C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kolejny problem, tym razem z ciśnieniem. Próbowałem dolać wody do układu bo ciśnienie spadło, niestety po otworzeniu dopływu wody wodomierz nawet nie drgnal, ciśnienie spadło a woda z instalacji cofnela się rury dopływu, zrobiła się ciepła. 

Instalacja to układ zamknięty. 

W zaden sposób nie mogę uzupełnić ciśnienia w instalacji, pięć wyłączyłem bo wskazanie na liczniku spadło od 0.1 bara. Jaka może być przyczyną, proszę o pomoc. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwne rzeczy wypisujesz , żeby woda cofneła  się z instalacji co do sieci , to ciśnienie w co musiało by być większe niż sieci .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj siedziałem w kotłowni do 2 w nocy, za nic w świecie nie jestem w stanie uzupełnić wody. Ciśnienie byli 0,8 bara po odkreceniu dopływu spadło na 0,2 a wężyk do dolewania zrobił się gorący. Znaczy że woda z instalacji cofnela się. 

Wodomierz nawet nie drgnal, nie wiem dlaczego tak się dzieje ale może macie jakieś pomysły. 

Zawór antyskazeniowy jest, mama też zawór z regulatorem ciśnienia za wodomierzem. Jak odkrece wężyk od instalacji co i puszczam wodę z sieci Io normalnie jest przepływ, woda leci, wodomierz kręci. Wygląda na to że coś blokuje wodę przed dostaniem się do instalacji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie zastanawia jedno , jak zawór zwrotny odwrotnie zamontowany to jak ktoś wcześniej zdołał napełnić instalację ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kordjano Króćcem spustowym na dole kotła albo tym na sprzęgle  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt  nawet zaleca się w ten sposób instalacje napełniać od dołu przez króciec , mnie by się nie chciało .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wody koniec końców w niedzielę udało się dolać. Jaki był powód tego, że nie mogłem uzupełnić ciśnienia, nawet nie będę pisał. Wyszło na to, że jednak nie znam swojej instalacji w domu :) Ale cóż zmęczenie i człowiek nie myśli.

Co do przeróbki instalacji, sprzęgła nie ruszałem, zostało w tej pozycji w której zamontował je instalator. Dołożyłem zawór 3 d na powrocie jak zasugerował wcześniej Sambor.

Rozważam jeszcze montaż regulatora ciągu, czy przy niskim kominie (mój ma około 5,5 m - fi 180) ma to sens? Co taki regulator daje, opłaca się go instalować? Co można jeszcze zrobić aby zoptymalizować spalanie i działanie instalacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To rozważ jeszcze dodanie zaworu zwrotnego na powrocie z instalacji  - pomiędzy trójnikiem a króćcem powrotnym sprzęgła. Strzałką w kierunku sprzęgła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czemu taki zawór ma służyć? Zabezpieczy przed wyciaganiem przez pompę wody ze sprzęgła tak? 

 

No i jeszcze kwestia ustawień samego kotła. Jak pisałem wcześniej mam zainstalowany pięć setlans laran. Przeglądając forum zauważyłem że zbyt wielu użytkowników tego pieca tu nie ma. Jeśli wogole jacyś są. 

Mój dom około 180 m przy podłodze, sama podlogowka, grzejniki ale też nisko temperatur owe. Temp pieca 65 stopni, histereza 3 stopnie, reszta ustawień automatyczna. Podczas pierwszej konfiguracji wprowadza się tylko strefy grzania, czy podłoga czy kaloryfery, pellet przewazony, wprowadzona kaloryczność. I to tyle. Cwu narazie nie używam, temp ustawiona na 20 stopni, tydzień temu dogrzral do 23 stopni i tak się trzyma do tej pory. 

Czy jest coś co można zmienić w ustawieniach aby praca pieca została zoptymalizowana? Z góry dziękuję za pomoc. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.