Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Cerapur Smart ZSB 24-5c 200 startow palnika na dobe


Tomo1985

Rekomendowane odpowiedzi

Dzien dobry .  Czytałem sporo tematow na tym forum , żeby troche lepiej zrozumiec i ustawienia i działanie mojej instalacji   i natknąlem sie na starty palnika innego uzytkownika i zauwazylem ze u mnie jest ogromna dysproporcja miedzy czasem pracy palnika  a startami  palnika co widac na zdjeciach poniżej.   Ostatnia doba 11.12 -12.12 nastąpiło rekordowe 200 startów palnika. 

 Mam ogrewanie podlogowe  ok 185 m2 rozdzielacze gora i dol oraz 3 grzejniki ktore sa powylaczone i zakrecone bo nie ma potrzeby ich uzywac jak na razie . W kotlowni Zawor mieszajacy Afriso za zaworem nitka z pompa  WIlo do gornego rozdzielacza , a  oraz nitka do dolnego rozdzielacza  zasilana  pompa z kotla.  

Jeśli chodzi o ustawienia to zarówno mój hydraulik i serwisant uruchamiający kocioł w żadne sposób nie potrafili pomóc w ustawieniach tego ogrzewania podłogowego. 

Dotychczas caly czas grzalem wg temp pomieszczenia stale ustawioną na cw400 w salonie na 21  stopni. Na kotle temp ustawiona na 36 stopni.W pokojach temp miedzy 21-21,5 wiec ok . Zuzycie roznie 10-13 m3 doba. Czas pracy palnika 9-11 h na dobe. Starty nieco ponad 100 na dobę.

Teraz zmienilem  zeby sprawdzic grzanie z temp zewnetrzna z punktem poczatkowym ustawilem na 21-36-41 . W pokojach temperatury 21-22 stopnie .  Ustawilem to o 17 wczoraj , dzisiaj o 10 rano  praca palnika az 9 godzin. O godzinei 17 czyli po 24 h grzania 203 starty palnika. Zużycie gazu 10,5 m3. ( u mnie współczynnik konwersji wynosi 8). 

Wezwalem ostatnio innego hydraulika ktory nie wykonywal tej calej instalacji , żeby ocenił instalację i stwierdzil ze powinienem dolozyc pompe wilo do dolnego rozdzielacza bo ta z kotla na pewno nie daje rady . Co mnie dziwi , bo generalnie w domu jest cieplo wiec nei wiem czy jest taka potrzeba . Hydraulik ktory wykonywa  instalacje oczywiscie twierdzi ze wszystko jest ok . Fakt ze w dolnym rozdzielaczy krecenie rotametrami  nie reaguja tak dobrze jak w rozdzielaczu na gorze . NIe wiem z czego to wynika. w zalaczniku zdjecia moich ustawien .Zastanawiaja mnie starty palnika tych jest ponad 100 na dobe . Oraz fakt ze jak na kotle zmienial temp np na 34 to wtedy kociol pracuje z maksymalnym podgrzaniem 25-26 stopni i nie dogrzewa. Natomiast przy 36 st jest ok . 

 

pozdrawiam i bylbym bardzo wdzieczny za wszelkei uwagi  i ewentualne podpowiedzi

Tomasz 

20191211_145306 (Copy).jpg

20191211_145313 (Copy).jpg

20191211_145324 (Copy).jpg

20191211_145336 (Copy).jpg

20191211_145343 (Copy).jpg

20191211_145346 (Copy).jpg

20191211_145400 (Copy).jpg

20191211_145405 (Copy).jpg

20191211_145408 (Copy).jpg

20191211_145413 (Copy).jpg

20191211_145417 (Copy).jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, DrKoko napisał:

CW 100

W menu serwisowym masz ilość startów palnika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy ktos wie jak sprawdzic na jaki rodzaj gazu jest ustawiony kociol?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi raczej o to zeby sprawdzic czy instalator przestawił kociol na gaz starego typu mniej kaloryczny . Stad u mnie mnoznik 8 przy przeliczaniu m3 na kWh. Jutro podjedzie serwis.  Przez telefon stwierdzil ze starty moga byc zwiazane z nie przestawieniem kotla na ten "gaz starego typu" jak powiedział  chyba chodzi i GZ-35

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok . Zobaczymy co jutro powiedza serwisanci. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okazalo sie ze kociol nie byl dobrze dostrojony do mojego gazu.  Teraz zostało to poprawione.  Zobaczymy jak teraz bedzie.

Serwisant doradzał aby usunac calkowicie zawor mieszajacy afriso w jego miejsce dac sprzeglo hydrauliczne do kondensatow o mocy od 24 kw do 30 kw  i za sprzeglem dolozyc pompe do drugiego rozdzielacza.

 

  Hydraulik ktory ogaldal instalacje nic nie mowil o sprzegle . Wiec sam juz nie wiem czy ktos moze powiedziec ktore rozwiazanie bedzie odpowiednie z czy bez sprzegla. Grzejniki bede zasilal tylko ta temperatura co idzie do podlogowki.  

I jaka pompe wilo pico czy moze cos innego ?

 

(Jeszcze mam pytanie do rozdzielacza kiedy ustawiac rotametry: jak palnik dziala czy jak jest wylaczony ,bo widze ze ich wartosci sa lekko inne przy pracy palnika i bez pracy . Na dopnym rozdzielaczu w ogole ciezko je ruszyc )

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.12.2019 o 09:20, barney napisał:

W menu serwisowym masz ilość startów palnika

No właśnie średnio na jeża. Nie mam tego. Przypominam, że pytam o cw100, a nie cw400.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Rozwiazalem swoje problemy . Wiec moze komus to pomoze. 

Po usunieciu zaworu 3d i wstawieniu sprzegla hydraulicznego.  Za sprzeglem trojnik z dwoma odejsciami jedna do pompy wilo ktore teraz zasila gorny i dolny rozdzielacz  a drugie odejscie do nowo dolozonej pompy ktora zasila same grzejniki. 

Starty palnika spadly z 200 na dobe  do kilkunastu na dobe. Rotametry zarowno w dolnym jak i gornym rozdzielaczu reaguja super na krecenie pokretlami moge nawet ustawic 2.0 przeplywu gdzie wczesniej mialem problem z ustawieniem wszedzie 1.0 . 

 

Temat do  zamkniecia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak dzisiaj znowu przez dobe bylo 300 startow palnika.  Zuzycie wzroslo od wczoraj od 16 do dnia dzisiejszego do 17 -12 m3 . Ale mam odkrecoe teraz te 3 grzejniki  no i wszystkie obwody. W  domu jest na pewni cieplej ok 0.5 stopnia. 

Mam ustawione grzanie na  wg tem zew tempe projektowa 47 maks temp zasilania 43  wplyw pomieszczenia 1K

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, sasik007 napisał:

Jak mogę sprawdzić ilość startów palnika w kotle Vaillant ecoTec 146 nigdzie nie mogę tego znaleźć?

A szukałeś w instrukcji obsługi? Może nie ma tej informacji dostępnej.

W moim sterowniku do junkersa także nie ma tego.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.12.2019 o 19:25, Tomo1985 napisał:

Dotychczas caly czas grzalem wg temp pomieszczenia stale ustawioną na cw400 w salonie na 21  stopni. Na kotle temp ustawiona na 36 stopni.W pokojach temp miedzy 21-21,5 wiec ok . Zuzycie roznie 10-13 m3 doba. Czas pracy palnika 9-11 h na dobe. Starty nieco ponad 100 na dobę.

Teraz zmienilem  zeby sprawdzic grzanie z temp zewnetrzna z punktem poczatkowym ustawilem na 21-36-41 . W pokojach temperatury 21-22 stopnie .  Ustawilem to o 17 wczoraj , dzisiaj o 10 rano  praca palnika az 9 godzin. O godzinei 17 czyli po 24 h grzania 203 starty palnika. Zużycie gazu 10,5 m3. ( u mnie współczynnik konwersji wynosi 8).

Ja mam takie same obserwacje. Taki samo kocioł, podłogowe 100% na 100m2. Tylko mam cw-100 w korytarzu a nie cw-400. Brak sprzęgła. Wszystko pędzone z jednej pompy Junkersa.

Wg temp. pomieszczenia - kocioł pracuje jednym ciągiem parę godzin i dobija do temperatury zadanej i się wyłącza. Pompa chyba też nie pracuje, albo pracuje jeszcze przez 20 min (czas wybiegu pompy właśnie na tyle ustawiłem w menu kotła).

Zużycie gazu w okolicy 5m3.

Jak zmieniam na sposób regulacji "Zewn. optym" lub "Zewn. zwykła" to kocioł załączy se palnik na dosłownie pół minuty, dobije do odpowiedniej temperatury medium grzewczego i palnik się wyłącza. Pompa raczej cały czas pracuje. I tak za 10 min sytuacja się powtarza. Te 10 min to też jest ustawienie w kotle, nie zmieniałem tej wartości. Wg wyliczeń to 144 razy załączy się palnik na dzień plus do tego trza doliczyć jakieś grzanie CWU (może z 15 razy się to dzieje). To powiedzmy, że 160 razy się załączy palnik.

Tutaj zużycie gazu jest większe, bo 6,5m3. Jeszcze to sprawdzam, bo dopiero drugi dzień tak grzejemy a wcześniej nie spisywałem licznika. W trybie "Zewn. optym" nie mam możliwości zmiany temperatury pkt.pocz oraz końcowego (w trybie "Zewn. zwykła" jest taka możliwość).

 

A w sumie u Ciebie to  z czym jest problem? Chodzi ci o te starty palnika? Że ich tyle jest?

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz tak jak pisalem jest cieplej w  domu 22 stopnie.  Przy ustawieniu 21 stopni na cw400. Starty myslalem ze po prostu zmaleje ich liczba. Wczesniej dzwonilem do kilku serwisantow z junkersa to kazdy mowil zeby nie przejmowac sie tymi startami.  Moj gaz jest mniej kaloryczny wiec przeliczajac te 12m3  na GZ50  to bedzie ok 8.7 m3 . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Tomo1985 napisał:

Teraz tak jak pisalem jest cieplej w  domu 22 stopnie.  Przy ustawieniu 21 stopni na cw400.

 

Właśnie to mnie też mega dziwi. Że przy regulacji pogodowej to kocioł jakby zlewa to co jest odczytywane przez czujnik temp. w środku i grzeje nadal swoją temperaturą.

Teraz mam ustawione na 21,5. Odczyt na cw-100 to 22,2 stopnie, bo pali się w kominku także. Jednak nie - on pakuje w podłogę 30 stopni. W sumie to nie wiem po co. Ktoś umie to sensownie wyjaśnić? Wpływ pomieszczenia mam na WYŁ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.01.2020 o 17:11, Tomo1985 napisał:

Rozwiazalem swoje problemy . Wiec moze komus to pomoze. 

Po usunieciu zaworu 3d i wstawieniu sprzegla hydraulicznego.  Za sprzeglem trojnik z dwoma odejsciami jedna do pompy wilo ktore teraz zasila gorny i dolny rozdzielacz  a drugie odejscie do nowo dolozonej pompy ktora zasila same grzejniki. 

Starty palnika spadly z 200 na dobe  do kilkunastu na dobe. Rotametry zarowno w dolnym jak i gornym rozdzielaczu reaguja super na krecenie pokretlami moge nawet ustawic 2.0 przeplywu gdzie wczesniej mialem problem z ustawieniem wszedzie 1.0 . 

 

Temat do  zamkniecia

Przeczytałem parę razy to co napisałeś wyżej i wydumałem, że jest większy przepływ i medium grzewcze sprawniej odbiera temp. z kotła. Dlatego masz (miałeś) mniej startów.

Dlatego zwiększyłem u siebie w Junkersie param:

2.1C Charakterystyka wykreślna pompy. Było domyślnie na 2 (2: Ciśnienie stałe 200 mbarów). Zmieniłem na 3: Ciśnienie stałe 250 mbarów. I wiesz co - wydaje mi się, że już parę minut palnik pracuje i nie wyłącza się.

Tylko dlaczego znów ci powróciło to taktowanie?

Mnie raczej interesuje tylko zużycie gazu vs. ciepło w domu (oraz nie przegrzewanie bez potrzeby). Sprawdzę za 2 dni jak prezentuje się średnie dzienne zużycie. Temperatura na zewnątrz w miarę jest stała, chociaż idzie ocieplenie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wczoraj zmienilem wplyw temperatury pomieszczenia w krzywej grzewczej z 1K na 10 K .  Ja to rozumiem ze przy 10 K  kociol bardziej uwzglednia tempertature na cw400 w pomieszczeniu.  Od tej zmiany temperatura spadla 0.2-0.3 stopnia i zuzycie po 24 h spadlo z 12m3 na 8 m3. 

A z rymi startami nie wiem. Nie chce zmieniac nic w ustawieniach kotla bo serwisant to wszystko przy mnie ustawial wiec zakladam (moze nieslusznie ) ze te ustawienia sa optymalne. W sumie on mi radzil tez zeby w krzywej ustawic wplyw pomieszczenia 10 k ale takze zeby ustawic typ budynku jako ciezko. ( teraz mam ustawione sredni)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, DrKoko napisał:

Teraz mam ustawione na 21,5. Odczyt na cw-100 to 22,2 stopnie, bo pali się w kominku także. Jednak nie - on pakuje w podłogę 30 stopni. W sumie to nie wiem po co. Ktoś umie to sensownie wyjaśnić? Wpływ pomieszczenia mam na WYŁ.

Normalne zachowanie skoro wyłączyłeś wpływ pomieszczenia. Kocioł nie interesuje ile jest w pomieszczeniu w Twoim przypadku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, już to doczytałem gdzieś w zakątkach internetu, na podstawie sterownika fw-100 ktoś tłumaczył to.

Tylko tutaj w junkers cw-100 to w jakich jest to jednostkach? Dostępne wartości to: WYL, oraz od 1 do 10. Co znaczy 1 a co 10?

1- minimalny wpływ?

10-max wpływ temp. pomieszczenia na temp. zasilania z kotła?

Instrukcja do cw-100 nie wyjaśnia tego : )

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak pisalem wyzej ze umnie wlasnie przy zmianie z 1k na 10 k przestalo przegrzewac pokoje. A jakie wartosci ma kolega ustawione na rotametrach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, jakoś nie zanotowałem tego, że pisałeś o "wpływ pomieszczenia". Też pokombinuję z tym, chociaż prognozują ocieplenie teraz, więc bez sensu ta robota.

Rotametry - głupia sprawa, ale nie mam takowych. Nie widzę jaki jest przepływ. Po prostu tak hydraulik zrobił tę instalację. Twierdził, że nie daje ich, bo się one zakamieniają i nie wskazują nic sensownego. Zamiast tego mam RTLe. Już wiem od paru osób, że to skopane jest.

image.png.18577baf1fbf611360325ae999fdfb1b.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.