Skocz do zawartości

DrKoko

Forumowicz
  • Postów

    67
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez DrKoko

  1. @Paweł1979- dzięki za info. A grzejniki gdzie masz podłączone? Pod węglowy i są w otwartym układzie czy ciśnieniowo są razem z gazowym?
  2. Vitopend 100 akurat ma już modulacje mocy. Dlaczego takie rozwiązanie będzie nieekonomiczne?
  3. Chodzi Ci o to, że trzeba będzie ustawić sporo wyższą temp na wyjściu z gazówki niż wtedy jakby on zasilał grzejniki bezpośrednio? Po prostu na wymienniku będzie strata? Czy to dotyczy również starego kotła niekondensata vitopend 100? Pytam bo jestem właśnie na etapie takiej przeróbki i majster chce zostawić grzejniki na otwartym...
  4. A czy to duży błąd jak grzejniki zostawimy na instalacji otwartej razem z weglowcem a gazowy bedzie miał jedynie wymiennik w swoim obwodzie?
  5. Dlaczego nie? Chodzi po prostu o to, że te 2 pompy nie będą pracowały równocześnie nigdy?
  6. Czy na tym schemacie pompa, która ładuje zasobnik CWU nie będzie się gryzła z tą, która pompuje wodę do wymiennika?
  7. Tak, to wiem. Ale ciągle nie mam odpowiedzi - czy gazowy podłączyć pod grzejniki i zrobić je pod ciśnieniem czy też zostawić je podłączone pod weglowca (będzie mniej przerabiania). Z tego co zrozumiałem to dla mniejszego zużycia gazu należy grzejniki zrobić pod ciśnieniem. Tak czy nie? A co to za różnica czy tłoczy do wymiennika czy zasysa z niego? Odpowietrznik - jest ryzyko, że zaciągnie powietrze?
  8. Tak czyli jak? Moje pytanie było: U mnie węglowiec miałby być używany jako główne zrodło ogrzewania a gazowy tylko jako 'pomoc' w razie wygaszenia wegla. Czy wówczas również kocioł gazowy wprost na instalację a kocioł na wegiel przez wymiennik dawać?
  9. zapoznałęm się nieco z tematem i ogólnie jest tak, że te 2 kotły muszą współpracować ze sobą przez wymiennik. weglowy - otwarta instalacja, gazowy - zamknięta. Np. tym wątku jest to omawiane. Dobrze, a moje pytanie jest takie: U mnie węglowiec miałby być używany jako główne zrodło ogrzewania a gazowy tylko jako 'pomoc' w razie wygaszenia wegla. Czy wówczas również kocioł gazowy wprost na instalację a kocioł na wegiel przez wymiennik dawać? Dziękuję za odpowiedzi, pzdr.
  10. Będę zmieniał kocioł z kopciucha na gazowy. Instalacja ma 40 lat. Część grzejników aluminiowa ma ze 20. Rury od zawsze te same. Jak wypłukać taką instalację, że tak powiem 'domowym' sposobem? Czy to nie ma sensu, bo przed kotłem pójdzie separator magnesowy, który wyłapie cały syf? Proszę o komentarze.
  11. Nie kumam. Pkt. końcowy mam ustawiony na 31 stopni. Teraz cw-100 pokazuje, że temp. czynnika zadana to 32 stopnie. Czemu wychodzi poza pkt. końcowy?
  12. No tyle da, że jak napalisz w kominku to kocioł wyłączy się, bo temperatura w domu wzrośnie i nie będzie potrzeby palenia gazu. Mam rację czy nie?
  13. A to nie powinno się samo odpowietrzyć? Odpowietrzniki jest na belce.
  14. Zobacz mój wątek: https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/34316-junkers-cerapur-smart-24kw-pogodowe-cw100 Też nie mam rotametrów i te belki rozdzielaczy są chyba do grzejników. Ale nic nie robiłem z tym i drugi sezon tak grzejemy. Wywaliłem tylko zawory RTL i kupiłem zwykłe pokrętła. Ustawiłem raz (co prawda parę tygodni to zajęło) i nie ruszam tego. Ustawianie oczywiście na czuja, bo jaki jest przepływ to nikt nie wie. Mam pogodowe sterowanie, dziwny instalator, że ci to odradzał. 24kw do takiej powierzchni co piszesz - nieco za dużo. Ja u siebie zmniejszyłem moc chyba do 15tu i nie ma problemu. Tutaj ludzie polecają cw400 jako sterownik. Nieco droższy, ale ma więcej opcji. I zastanów się czy faktycznie chcesz tyle sterowników i regulatorów pakować do instalacji. Czy faktycznie będziesz kręcił temperaturami parę razy na dzień? Opinie są takie, że ustawiasz to raz i zapominasz. Podzielam ją. Aha - niefirmowy sterownik (pisałeś o salus) może nie wykorzystać w pełni wszystkich walorów kotła. Po prostu będzie sterował nim na zasadzie ON/OFF. Dlatego piszę o cw100 lub cw400. Taki właśnie się dostaje razem z cw100. Przynajmniej wygląd zewn. jest taki sam. Wpinasz do kotła i cw100 go sam rozpoznaje. Co ciekawe w menu serwisowym kotła jest opcja użycia tego czujnika i ustawienia krzywej grzewczej (temp. pocz. i końcowa). Być może będzie to działać ze sterownikiem ON/OFF. Ja mam to wyłączone, bo cw100 zajmuje się ustalaniem jaka temp. ma polecieć w podłogę.
  15. w moim kotle (junkers zsb 24-5c) mogę ustawić max moc grzania CWU. max=24 kw czy jest sens zmniejszać tę wartość? W tej chwili obniżyłem chyba do 20 i w sumie przy korzystaniu z CWU nie ma różnicy. Zbiornik ma 100 litrów. Tyle co kocioł pracuje ciszej.
  16. To u mnie może 1-2 min podziała palnik i następuje OFF. Po prostu nie ma odbioru ciepła jak już jest nagrzane w domu. Teraz jeszcze zwiększyłem ten param: 2.3b Interwał czasowy dla wyłączenia i ponownego załączenia palnika• 3 ... 10 ... 45 minut Minimalny czas oczekiwania między wyłączeniem a ponownym załączeniem palnika.W przypadku podłączenia regulatora ogrzewania z magistralą dwuprzewodową, regulator ogrzewania powoduje optymalizację tego ustawienia. Dałem tutaj 15 min. I faktycznie kocioł trzyma się tego. Regulator cw100 zwiększa tylko ten czas czasami.
  17. A od jakieś wielkości można mówić o taktowaniu? Bo mam podobnie. Instalacja nie jest w stanie odebrać ciepła z kotła i szybko wyłącza się palnik. Ale to dzieje się jak jest te 9-10 stopni na dworze - wtedy podogówka wylicza, że do instalacji ma trafić jakoś 24-25 stopni. A to chyba za mało jak dla mojego kotła 24kW oraz podłogówki na 100 m2.
  18. Czy jest sens aby uruchamiać pompę cyrkulacji w chwili gdy kocioł ładuje zasobnik? Żeby również w rurce cyrkulacji była gorąca woda tak jak w zasobniku?
  19. Mogę dać na kablu na górze sterownik. Nie ma sprawy - tam jest mozliwośc przejścia do kotłowni. Tylko co mi to da bez stworzenia osobnego obwodu? Jak by to działało?
  20. Ale ja nie używam ster. pogodowego. Przełączyłem na 'temp. w pomieszcz'. Wydaje mi się, że mniej gazu idzie. Do czego te 3-drogowe? Nie potrzebuje podmieszania. Teraz spojrzałem na ceny tych mm100 oraz mz100. Jakoś drogie toto. A jakbym chciał bez tych komponentów od junkersa zrobić - da radę?
  21. A kontynuując temat: chcąc rozdzielić grzanie parteru i poddasza to czeka mnie zakup: - drugiego regulatora C100 - 2x MM100 - sprzęgła hydr. - 2x pompka obiegowa ? Bo o co chodzi: na dole ładnie grzeje do 23 stopni i po jakimś czasie jak 'dobije' w korytarzu (tu wisi CW100) do tej temperatury to kocioł gaśnie. I prawidłowo, nie ma sprawy. Ale teraz poddasze: też się grzeje razem z dołem, bo to wszystko jest pędzone pompką z kotła. I jak na dole się już nagrzeje i wyłączy to i góra przestaje grzać. Ale poddasze szybciej traci ciepło i jest potrzeba dużo wcześniej załączyć grzanie niż na dole. Koniecznie trzaby rozdzielić pewnie te obiegi, co nie?
  22. Dostałem takie ręczne pokrętła do tych zaworów: I teraz jak to sensownie ustawić? Czy po prostu trzeba dążyć do tego, żeby każda rura od podłogówki była równo ciepła? Tak jak już wspominałem nie mam rotametrów...
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.