Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Temperatura spalin a strata kominowa


Robert12357

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jaka temperaturę spalin macie na 100% mocy w kotłach 5 klasy? Ja mam kocioł skam-Pv 13 kw i na pełny gwizdek ma koło 175 stopni. Zastanawiam się czy taka temperatura spalin nie powoduje dużej straty kominowej, z drugiej strony mam na uwadze ze tradycyjny komin jaki mam mogą zniszczyć zimne spaliny. Jaka temperatura będzie optymalna ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kociołek Defro eko komfort lux 15kW przy wyczyszczonym to max 85 stopni ale przeważnie pracuje w zakresie 60-75, przy zabrudzonym max to 95.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Defro i SAS serwis podaje że temperatura spalin powinna być w przedziale 140 - 160 °C. Poniżej jest to szkodliwe że względu na kwas siarkowy. Jak do wszystkiego trzeba podejść z rozsądkiem.

Wysłane z mojego SM-A705FN przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobno każde 30C spalin zabiera około 1% sprawności - planuję to u siebie sprawdzić w tym sezonie jak w praktyce wyjdzie tylko czekam na mróz bo obecnie pomimo wyjęcia rusztodeflektorów ze Skam-PV 13 mam spaliny maksymalnie na poziomie 160-170C a granica poniżej której schodzić nie chcę to 150C, bo komin jest z cegieł.

Sporo zależy od węgla bo ostatnio testowałem KGM Gold i tak jak teraz bez płyt spaliny osiągały ponad 200C [obecnie palę Bobrkiem, a na Wesołej jest podobnie].

KGM jest słabszy jeśli chodzi o kaloryczność [wyciągnąłem ok 1 MJ/kg mniej niż z Bobrka i 3 MJ/kg mniej niż z Wesołej] , ale popiół jest znacznie drobniejszy bez żadnych żużli i było go 3,9 litra z 25 kg, jak dorwę gdzieś jeszcze KGM założę płyty i zobaczę ile wtedy MJ wyciągnę oraz jaka będzie temp. spalin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak u Ciebie ale w Defro jest możliwość w menu serwisowym zmienić max temp. spalin oczywiście odnosi się to do palenia w pid

Wysłane z mojego SM-A705FN przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Erpolis napisał:

W Defro i SAS serwis podaje że temperatura spalin powinna być w przedziale 140 - 160 °C. Poniżej jest to szkodliwe że względu na kwas siarkowy. Jak do wszystkiego trzeba podejść z rozsądkiem.

Wysłane z mojego SM-A705FN przy użyciu Tapatalka
 

W DTR kotła eko komfort lux temperatura spalin przy mocy nominalnej/max jest podana z tego co pamiętam 92 stopnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na badaniach 127-135 na węglu Skarbek oraz mocy 13kW w stabilnych warunkach pracy.

W domu jak opał z większą ilością części lotnych, czy ciut słabszy a sterownik ustawiony nadmuchem i podawaniem wyżej ,to się tak że spalinami podejdzie. Dla komina ceglanego bardzo dobrze.

 

Stare kotły 3ej klasy projektowało się tak, aby w laboratorium w dobrych i stabilnych warunkach miały 200-220deg na znamionowej oraz 120deg na obniżonej.

5ta klasę robi się tak aby 100% było między 110-140deg a 30% mocy 60-75deg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam 10kW Dragon Duo z kwadratowym paleniskiem i największe mrozy nie przekroczyłem 100-110*C, przy -5*C na dworze mam spaliny jakieś 85*C (pomiar na czopuchu) 

 

Rozumiem, że temperatury "normalne" ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy jak masz dobrany kocioł, jak jest przewymiarowany, to chodzi na niższym obciążeniu od nominalnej i generuje niższe spaliny, czasami pomiar gorzej wykonany, bo błąd czujnika albo nie dochodzi do osi strumienia spalin.

 

Kotły na retortach palących do góry pod ecodesign siłą rzeczy mają przewymiarowane wymienniki i zaniżone moce, bo by badań nie przeszły.

Ten jeden "czerwony, duży" producent ma 12kW kocioł o pow. 1,9mkw z masą z zawodów sumo, to gigant jest i tak naprawdę spokojnie 19kW wytarga.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, o6483256 napisał:

mam spaliny jakieś 85*C (pomiar na czopuchu) 

Na czopuchu czy wewnątrz czopucha ?  Bo różnica wychodzi dość duża

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kocioł Defro Delta ekopell 15 kw temp. Spalin max 90 sterowanie pid.

Wysłane z mojego GT-I9301I przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Pieklorz napisał:

To zależy jak masz dobrany kocioł, jak jest przewymiarowany,

Naturalnie pomiar w osi spalin, jednak faktycznie może być trochę przewymiarowany bo szacowane zapotrzebowanie na same CO jest w granicach 6kW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Pieklorz napisał:

Kotły na retortach palących do góry pod ecodesign siłą rzeczy mają przewymiarowane wymienniki i zaniżone moce, bo by badań nie przeszły.

Ten jeden "czerwony, duży" producent ma 12kW kocioł o pow. 1,9mkw z masą z zawodów sumo, to gigant jest i tak naprawdę spokojnie 19kW wytarga.

W zasypowych tak samo. MPM DS 18kW 5 klasy ma wymiennik wielkosći 25 kW starszej wersji i z temperaturą spalin cieniutko jest ( taki swoisty Ecodisain).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Hef eko plus 25 kw

 

 

Sterownik sppv2, ustawiony na maks moc 15 kw

 

Wegiel zmieszany czeski z stabkiem i pelletem 2/1/1

 

Spaliny wyciagaja okolo 140 stopni

 

 

 

Pozdrawiam

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmniejszyłeś moc specyficznym rodzajem paliwa. Zmieszanie z pelletem - trociny - drewno podwyższa temperatury spalin i wydłuża płomień. Czeski groszek też jest płomienny podobnie do drewna z mniejszą kalorycznością.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, ale jakie mamy możliwości wpływania na temp. spalin? U mnie jest dość niska, przełączyłem sterownik w 'dwustan' i tak dobrałem dmuchawę/podawanie żeby ograniczyć moc kotła (lepiej niech działa wolniej i dłużej). No ale rezultat jest taki że spaliny chłodne, nie mam pomiaru temperatury ale dotknięcie czopucha ręką wskazuje że jest tam 80-90 stopni. 

No i niewiele mogę zrobić, nie da się kotła gonić bez końca na pełnej mocy, siłą rzeczy są albo dłuższe przestoje albo redukcja do mocy minimalnej. Tak więc może i producent chciałby non-stop temperatury spalin powyżej 150 stopni, ale to po prostu niemożliwe, dobrze jak raz na dobę taką się uzyska a i w to wątpię.

Teraz pytanie - co to oznacza? Czy kwas siarkowy zacznie się pojawiać w kotle, czopuchu albo kominie? Jak rozpoznać czy to ma miejsce i gdzie? Poza tym jeśli spaliny na wylocie mają taką temperaturę to znaczy że osiągają ją jeszcze w wymienniku kotła, zatem czy tam nie należy przede wszystkim szukać oznak problemów? No i jakie to konkretnie mają być oznaki - bo nie wierzę że ma być widać cieknącą wodę po ściankach kotła?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoje obawy są przedwczesne. Najpierw zamontuj termometr spalin bo dotykanie ręką czopucha nie daje odpowiedzi jaką temperaturę spaliny faktycznie mają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Nie przewymiarowany kocioł pracuje od razu na wyższych obrotach przez co spaliny są od razu cieplejsze. Ja ustawiam tez temperaturę Wyższa na kotle 60-65 stopni. W niektórych kotłach można wyjąc zawirowywacze spalin co tez pomaga dogrzać komin. Polecam zainwestować w czujnik spalin i zamontować go w czopuchu bo taki pomiar na oko to nie ma sensu.Zacieki jak już to beda się pojawiać w najchłodniejszym miejscu czyli np przy końcu komina ( nieogrzewany strych) Tutaj jest fajnie przedstawione http://dachy.org/aktualnosci,3458,System_kominowy_pracujacy_na_mokro_lub_sucho_-_ktory_dla_mnie?_.html


 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.