Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. 

W końcu się zebrałem, porobiłem kilka fotek oraz zrobiłem na szybko schemat kotłowni. Posiadam sas bio efekt 17 kw sterownik st 550 zPid. 

Dzięki kolegom gmaj22, g69, sambor, Andy1111 już wiem że brakuje u mnie pompy kotłowej i dlatego mam niska temperature powrotu a w efekcie kocioł szybko się wychładza i pali dużo pelletu. 

Proszę o podpowiedzenie mi w którym miejscu miałaby być ta pompa kotłowa? Nie mam już miejsca w sterowniku pieca i czy jak ja podepnę na stałe do sieci to tez będzie spełniac swoje funkcje ?

I co jeszcze waszym zdaniem jest spartolone i pasowałoby przerobić. 

Z góry dzięki. Pozdrawiam 

20191201_184105.jpg

20191201_181543.jpg

20191201_181511.jpg

20191201_181525.jpg

20191201_181533.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Co do pompy wstawiasz ja na powrocie z 4d

IMG_20191202_081513.thumb.jpg.46022631fa055fdb5075f6b6509e5676.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
5 godzin temu, Kazio321 napisał:

Może być na stałe do sieci, ona ma chodzić non stop 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No dobra ale sytuować ja jak najbliżej dołu kotła czy może gdzieś być w połowie odcinka powrotu? 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Za powrotem z podłogówki 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dobra a jak reszta instalacji? Ujdzie czy trzeba może coś od razu przerobić? 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Powrót z podłogówki połączyłbym z powrotem z grzejników o tak :

IMG_20191202_181000.thumb.jpg.7521258fc72d182f7a4e2f19b74f7dbe.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

?????????

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wybacz zagalopowałem się, powrót z op i tak miesza się z powrotem grzejników. Czyli nie trzeba nic zmieniać. Tylko założyc pompę kotlowa za powrotem z podłogówki 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A naczynie przelewowe gdzie?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Naczynie przelewowe jest na poddaszu. Z tego co pamiętam to jest wpiete jakoś krzyżowo  (nie wiem co to oznacza).

I jeszcze jest owinietę jakąś otulina. 

Jutro zapodam jakiś schemat tego naczynia.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wstawiam schemat naczynia przelewowego. 

Na ostatnim zdjęciu jest powrót z naczynka już przy piecu. Ale co to jest ten element który oznaczyłem cyfra 3? Wyglada jak głowica na grzejnik. Ma skalę normalnie

2019-12-03 19.50.41.jpg

2019-12-03 19.49.20.jpg

Screenshot_2019-12-03-19-48-10.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Element podpisany 3 to RTL - czyli regulacja małej pętli podłogówki.

naczynie źle podłączone - musi być wprost z kotła

Edytowane przez sambor

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A powrót z naczynia jest ok?

Coś csly czas mi świta jak ten hydraulik mi mówił że naczynie trzeba podpiąć krzyżowo czy coś. Nie wiem o co mu chodziło. 

Na jaka wartość ustawic ten RTL? 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Regulacja małej petli podlogówki ?? Jak to z naczynia wraca. Tak jakby w ogóle nie ma styczności z obwodem podłogówki 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

I jeszcze jedno urządzenie które nie wiem do czego służy i czy jest potrzebne .

Jest na wyjściu na podłogówkę i zawraca na powrót z podlogi 

Screenshot_2019-12-03-20-11-50.jpg

20191203_200615.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

To zawór nadmiarowo - upustowy różnicy ciśnień.

On tam nie powinien być przy podłogówce i pompie elektronicznej taki zawór tylko przeszkadza - nastaw go na max.

Chyba że masz mocną pompę starego typu i małą podłogówkę 

Edytowane przez sambor

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Na max czyli na 500 mbar??

Pompa jest nowa. Ustawiona na pierwszy bieg i na opcję podłoga 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jak już wszystko ogarniesz, to zrób jeszcze jedna ważną rzecz - ocieplenie rur!

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Cały czas czekam na hydraulika aż mi zamontuje ta pompę kotłową. Do tej pory właczyłem na stałe pompę cwu i jakoś to radzi sobie choc tez rewelacji nie ma.

A ocieplenie takimi otulinami czy czymś innym? ? I tylko miedziane czy wszystkie? 

Edytowane przez dhany

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ten RTL powinien być w pomieszczeniu, w którym jest ta pętla podłogówki.

Tak podpięte naczynie to jak gra w sapera. Jak zawór 4d zamknie instalację grzejnikową automatycznie odcina kocioł i resztę instalacji od najważniejszego zabezpieczenia.

Co do zaworu nadmiarowo - upustowego @sambor ma rację. Choć gdy sterujesz podłogówką elektrozaworami i pętle się zamykają? Nie każda pompa elektroniczna ma autoadapt. Ten zawór można całkowicie zamknąć zaworem odcinającym.

Edytowane przez Dragster

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ale ten RTL jest na powrocie z naczynka. To po co on tam w ogóle? ?

To zamknąć ten kulowy za tym zaworem nadmiarowo upustowym? 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ta cienka rurka do do naczynia wzbiorczego idzie?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

1 to zasilanie 

2 powrot 

I jeszcze jakaś plastikowa rurka idzie na górę 

I zdjęcie samego naczynka na gorze. Wychodzi na to ze jest jakos grubo zaizolowane 

Screenshot_2019-12-05-18-58-50.jpg

20191205_185728.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

• Podobna zawartość

• Przez Dyzio997
      Witam,
      Proszę o utwierdzenie mnie, w którym miejscu w mojej instalacji powinna się znaleźć pompa kotłowa. Aktualnie pompa CWU pracuje non stop, ale na pewno przez to woda w układzie się wychładza. Czy w ogóle opłaci się zakładać pompę w mojej instalacji (zasobnik CWU blisko kotła). No i jaka tam pompa powinna się znaleźć 25/40 czy wystarczy 15/14?

Na zdjęciach instalacja, pompa na gorze to pompa CO, ta wjest tle to CWU. Ja uważam, że pompa kotłowa powinna być na rurze, która idzie z zaworu 4D w dół (patrząc na zdj. 1) nitka ta wchodzi w powrót do kotła. Sorry za te wiszące przewody, ale nadal ogarniam kotłownię... 

• Przez konik983
      Witam Serdecznie. 
      Posiadam Piec Stalmark Eko Vegas 26KW z zaworem 4D, siłownikiem i pogodynką. Ogrzewam Bojler 200L, 16 grzejnikow, brak podlogowki. Dom o powierzchni 220m + garaż 30m. Budowa z lat 90, welna miedzy pustakami i styropian na zewnatrz. Dach nieocieplony, welna mineralna rozłożona na stropie. 
      W obecnych warunakch pogodowych spalam 22-24kg Retopal Piast. Temperatura w domu 24 stopnie w kazdym pomieszczeniu, na instalacje puszczone od 37 do 44 regulowane przez pogodowke w zależności od temperatury. Do tego ogrzewam bojler z zadana temperatura 45 stopni. Z wody korzysta 6 osób w różnych porach wiec dosc często sa spadki na instalacji cwu. 
      Czy spalanie nie jest zbyt wysokie? Piec pracuje w PID, palnik Ekoenergia. Nie korygowalem zadnych ustawień, póki co fabryczne. Wegiel jest dopalony, nie przesypuje. 

• Przez Bartek123
      Witam!Potrzebuje pomocy odnośnie podłączenia pompy ciepła z kominkiem z pw.Posiadam zbiornik do cwu elektromet wgj b multi 400 120 jak podłączyć czy ktoś da radę narysować schemat jak prawidłowo powinno być to podłączone?

• Przez sielim
      Witam,
      kupiłem dom z około 2007 roku i po ogarnięciu pieca na paliwo stałe czas zabrać się za problemy z instalacją CO/CWU.
      W załączonym pliku widać z grubsza schemat instalacji z kilkoma fotkami i zaznaczonymi problemami (HOT).
      Przepraszam za brak profesjonalizmu, ale robiliśmy z synem co w naszej mocy :).
      Byłbym bardzo wdzięczny, gdyby ktoś się temu przyjrzał i odniósł do tego, co piszę, bo nie znam się na tym.
      Mam tu obecnie generalnie dwa problemy, które dają się wyraźnie we znaki:
      1. PRIORYTETOWO ROZWIĄZAĆ: Podłogówka na parterze grzeje praktycznie wyłącznie na jednej pętli (łazienka) a jest ich 5.
      2. Podłogówka na piętrze jest za gorąca i w zasadzie nieregulowalna (dla bezpieczeństwa praktycznie wyłączona)
      Krótko: Chciałbym maksymalnie pozamykać w tym sezonie kaloryfery i ile się da grzać podłogówką - ale się nie da ... :(

Jakie ja widzę tu problemy z instalacją - wydaje mi się, że:
      1. Podłogówka na piętrze jest spieprzona - to chyba jakieś tymczasowe rozwiązanie. Dostaje wrzątek jak na kaloryfery, a powinien być wcześniej zawór mieszający. Nie mam pojęcia, czy to się da w ogóle poprawić. Tam są dwie krótkie pętle - łazienka i korytarzyk przed łazienką. Zawory RTL ? Pociągnąć powrót z kaloryferów i dać na wejście ? Ale kaloryfery z termostatami, co jak się zamkną ?
      Schodzimy na parter (a w zasadzie do piwnicy):
      2. Rozdzielacz i odpowietrzniki są w piwnicy, poniżej podłogi i to sporo - jakieś 1,5m. To chyba ma małe szanse na samo-odpowietrzanie. Ale chyba już nic nie zrobię ?
      3. Parter: pompa do podłogówki jest przed zaworem mieszającym. Na mój rozum powinno to działać tak, jak na schemacie, czyli zimna woda powinna wchodzić od dołu w zawór 3d i mieszać się z ciepłą. A wygląda na to, że pompa wpycha ciepłą wodę w drugą stronę - na powrót. Może to jest jakiś alternatywny sposób wykorzystania tego zaworu, ale na mój gust sprawia to, że ciśnienia w podłogówce nie ma i nawet małe zapowietrzenie blokuje całkowicie przepływ. Przenosić pompę za zawór ?
      4. Brak kraników przy rozdzielaczu, żeby wykonać ręczne odpowietrzanie np. wodą z rurociągu.
      5. Zawór 4D - dziwnie mi wygląda podłączenie powrotu na dwa wejścia. Ale chyba to działa nawet nie najgorzej ...

Pomysły moje co z tym zrobić:
      - jedyna rzecz, jakiej jestem prawie pewien, to trzeba dorobić te kraniki i odpowietrzyć parter. Chciałbym też dodać rotametry, ale niestety ten rozdzielacz nie ma od spodu wejść, wszystko jest pchane do góry. Nawet jak wywalę cały rozdzielacz i zrobię nowy (masakryczna robota jakaś ...), to czy te typowe dzisiaj stosowane rotametry można/jest sens instalować 'do góry nogami', pod podłogą ?

No to poproszę o porady, jak z tego wybrnąć, ocenę, czy dobrze rozumiem, co się dzieje w mojej instalacji ... Nie są narysowane wszystkie zawory, filtry, być może są jeszcze gdzieś jakieś zawory zwrotne, ale tego nie widzę, nie znam się jak to powinno z zewnątrz wyglądać.

• Przez Tomasze
      Witajcie,
      to mój pierwszy post na forum, mam nadzieję, że wszystko zrobiłem tak jak należy.
      Mam problem z moim piecem elektromet kwp mdp 25. Posiadam go od dwóch lat jednak w tym roku pierwszy raz korzystam z trybu letniego do grzania wody użytkowej. Problem polega na tym, że piec zużywa mi 15 kg pelletu na dobę na ogrzanie wody. Temperatura na piecu i bojlerze to 60 stopni C.
      Co robię źle? Pellet spala się bardzo ładnie, nie ma spieków, jest niewielka ilość popiołu. Ogrzanie wody jest jednak bardzo kosztowne w tym przypadku. Zauważam, że w trybie letnim działa mi pompa podłogowa i temperatura wody w instalacji ogrzewania podłogowego wzrasta nawet do 23-24 stopni C. Posiadam w piecu sterownik EL-483 Z PID. Czy można w jakiś sposób zmniejszyć zużycie paliwa (pelletu)? 
      Z góry dziękuję za pomoc.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

• Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.