Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Czy pomiędzy 22:00 a 6:00 całkowicie wyłączasz kocioł, czy też masz nisko ustawioną temperaturę nocną, do której nie zdąży wychłodzić się dom i dlatego nie włącza się kocioł.

U siebie obniżam w nocy o temperaturę o 0,5C w domu i w nocy kocioł też włącza się. Jak miałem tak ja ty to za bardzo wychładzało się do rana i chyba wtedy kocioł więcej mi palił gazu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obniżone mam na 20,widac na wykresie  rano jak się włączył o 6 to do 8:40  pracował żeby osiągnąć temperaturę ustawiona na sterowniku pokojowym , później jest tylko dogrzewanie o histerezę 0,2 co zajmuje ok 40-50 min, podniosłem kiedyś na noc o 0,5 stopnia mniej niż temp dzienna  i dużej różnicy w spalaniu gazu nie było, za to więcej załączeń kotła. Jak będą mrozy wtedy oczywiście temp nocna podniosę  bo będzie za dużo do nadgonienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Mam moduły Sonoffa z czujnikami  ( powrót, zasilenie, temp zewn i pokojowa) w aplikacji bądź na stronie Supla org  mam na bieżąco podgląd pracy kotła i temp, wszystko się zapisuje w historii, teraz np. wiem ile razy załączył się na dobę i jak pracował

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytając forum w wielu tematach pisze, żeby osiągnąć  bardzo dobry komfort cieplny ustawić tak krzywa grzewcza aby kocioł włączał się jak najmniej a najlepiej jakby pracował stale na niską parametrze .Zmieniłem zasilenie na zakres temperatury podłogowej, ( wcześniej szło na stałe 40*) a teraz ustawiłem dosyć niska krzywa ,chcąc uzyskać mniej załączeń kotła i dłuższa prace przy odpaleniu. A stała się rzecz odwrotna, (  wcześniej około 10 załączeń kotła na dobę ) a po zmianie miałem 15 załączeń .Ponadto również temp zasilenia zanim sterownik pokojowy wyłączył kocioł i tak doszła w okolice 40*,.Nie wiem czy dobrze myślę, może jest tak ze przy niższej temp która ustali pogodowa, kocioł szybciej ja osiąga i szybciej tez powrót robi się cieplejszy i zbliża się do zasilenia, i podbija go w górę? Mam 2 pomysły : 1. Zmniejszyć deltę T  i wtedy może będzie dłużej pracował na  niższym zasilenie niż 40* według krzywej. 2.Sprawdzac  temp stałe zasilenia np 39,38,37ł po parę dni, i obserwować przy jakiej temperaturze będzie jak najmniej załączeń kotła i według tej temperatury ustawić krzywa? 3.Zmienic nachylenie krzywej?  Moze macie jakies inne pomysły?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.11.2020 o 20:59, piotrr1984 napisał:

 Mam moduły Sonoffa z czujnikami  ( powrót, zasilenie, temp zewn i pokojowa) w aplikacji bądź na stronie Supla org  mam na bieżąco podgląd pracy kotła i temp, wszystko się zapisuje w historii, teraz np. wiem ile razy załączył się na dobę i jak pracował

Możesz kolego napisać jakie to moduły?

Masz może jakieś orientacyjne zużycie w tym roku (wrzesień,październik), chciałbym porównać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, piotrr1984 napisał:

Zmieniłem zasilenie na zakres temperatury podłogowej, ( wcześniej szło na stałe 40*) a teraz ustawiłem dosyć niska krzywa ,chcąc uzyskać mniej załączeń kotła i dłuższa prace przy odpaleniu. A stała się rzecz odwrotna, (  wcześniej około 10 załączeń kotła na dobę ) a po zmianie miałem 15 załączeń .

Zobacz czy Ci czasem nie przekracza już zadanej temperatury i wtedy wchodzi w L3. Ale 15 załączeń na dobę to mało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Jozefg1 napisał:

Którą masz teraz krzywą?

 

Przy krzywej 2,5 właczył sie 10 razy na dobe, natomiast przy krzywej 1,5  właczył sie 15 razy na dobe przy podobnej temperaturze zewnetrznej

2 godziny temu, teres napisał:

Zobacz czy Ci czasem nie przekracza już zadanej temperatury i wtedy wchodzi w L3. Ale 15 załączeń na dobę to mało.

Nie przechodzi w L3 gdyż podniosłem histerezę palnika z fabrycznych 5 na 10,,Dzis chłodniej cały dzień mróz -2 , miałem tylko 8 załączeń

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U siebie mam krzywą 1.9- ogrzewanie mam mieszane (parter grzejniki przeliczone na 55/50 + podłogówka) + piętro tylko grzejniki . Piec włącza się kilkanaście  razy w ciągu  doby  i pracuje po kilka minut. Temp. w domu to ok. 21.5 -22.0 stopnia.  ( na sterowniku pieca mam ustawioną temp w dzień na 20,8 stopnia) .Podłogówka ciągnie na przepływach ok 1l/min i jak zauważyłem im był większy przepływ  czyli np. 2,5 to podłoga była zimniejsza.Wg projektu w pętlach powinno być 0,6 l/min  a ja mam tylko trochę więcej. W zeszłym sezonie miałem w nocy czyli od 23.00 do 5:30 ustawioną temperaturę 18.00 teraz zmieniłem na 19.00 i ma to plus . Podłoga zanim zdąży się  wychłodzić  to już zaczyna płynąć ciepła woda z pieca i szybciej  osiąga nominalną temperaturę.Piec Gold 25 pracuje na ustawieniach grzejnikowych    i aktualnie piec dogrzewa  wodę do ok 52 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.11.2020 o 20:59, piotrr1984 napisał:

 Mam moduły Sonoffa z czujnikami  ( powrót, zasilenie, temp zewn i pokojowa) w aplikacji bądź na stronie Supla org  mam na bieżąco podgląd pracy kotła i temp, wszystko się zapisuje w historii, teraz np. wiem ile razy załączył się na dobę i jak pracował

Napisz coś więcej o tym module tj. 1. oznaczenie i gdzie kupić; 2 szczegóły montażu; 3. co ściągnąć (zapewne jakieś sterowniki), 4.  czy może pracować z innymi kotłami gazowymi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moduły o których tu mowa to  sonoff basic - moduł wifi , w standardzie współpracuje z aplikacją e-Welink i nie obsługuje czujników temperatury. Można kupić taki moduł z wgranym alternatywnym oprogramowaniem , albo wgrać samemu i po odpowiednich przeróbkach dołożyć czujnik - czujniki temperatury.

Moduł z oprogramowaniem supla może współpracować z dowolnym kotłem gazowym ( sterowanie ) który ma zaciski do współpracy ze zwykłym termostatem pokojowym zwierno/rozwiernym.

Więcej szczegółów pisać na PW

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.12.2020 o 13:09, fza napisał:

Napisz coś więcej o tym module tj. 1. oznaczenie i gdzie kupić; 2 szczegóły montażu; 3. co ściągnąć (zapewne jakieś sterowniki), 4.  czy może pracować z innymi kotłami gazowymi

Ten zestaw u Piotra jest zrobiony przez @besix

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam kolegów.

Mam pytanie co do pieca Termet. Czy ma on wewnątrz filtr zanieczyszczeń przed pompą czy trzeba dokładać zewnętrzny? Obecnie pomiędzy piecem a sprzęgłem nie mam żadnego filtra, a za sprzęgłem są 3 pompy z filtrami i tymczasowo podpięty piec zasypowy. 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na powrocie do kotła bezwzględnie musi być filtr,a producent zaleca zastosowanie filtroodmulacza magnetycznego. Dużo tańszy od pompy lub wymiennika które chroni;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Tak wyglądały temperatury (pokojowa, zewnętrzna, zasilenie i powrotu) w trakcie ostatnich mrozów. Tak  jak wspominałem już wcześniej przy temp.40* na zasileniu i zewnętrznej 0*  kocioł dogrzewał i termostat pokojowy wyłączał ok 12 razy na dobę, wiec czekałem na mrozy aby moc zobaczyć przy jakiej temperaturze zewnętrznej będzie chodził non stop utrzymując temperaturę pokojowa ;-) I o dziwo 40* dało rade utrzymać zakres temperatury 22.8-23,2  sterownik pokojowy nie rozłączył grzania. Leczz 18 .01   o 5 rano zauważyłem ze temp pokojowa spadła na 22,7 i zasilenie 38-39( nie wiem czemu?) wiec poniosłem troszkę krzywa grzewcza na zasilenie poszło 42-43*  i dało rade .Natomiast zużycie gazu w tych dniach wyniosło 17.01-7,34m3   , 18.01-7,80m3,  19.01 -- 7,93m3

wykres mrozy.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Sezon 2019/2020:              954m3             10714kWh            1935,92zł

Sezon 2020/2021:              908m2            10229kWh            1717,78 zł   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.