Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 tygodnie później...

Witam od poczatku sezonu temp Na kotle ustawiona na minimum  40 stopni, moc maksymalna zmiejszona do 30% a kocioł i tak moduluje do mocy minimalnej i ciagle na niej pracuje.Przy 40 stopniach bez problemu dogrzewa pomieszczenia 30-40min i robi przerwe 50min, roznie bywa zaleznie od temperatury zewnetrznej.Załozona pogodowka ale ustawiona na wartosc 0,0 zeby ciagle te 40 stopni było wiec bezuzyteczna, Dlatego zmieniłem nastawe CO na ogrzewanie  podłogowe zeby pogodówka regulowała temperatura wody Co. Ustawiłem krzywa na 2,5  wtedy przy +5 szło 35 stopni,przy 0 -  38 stopni a przy -5  - 40 stopni  i kocioł dał rade , dogrzewał  i robił sobie przerwy, a po obnizeniu nocnym wpadłał w L3 gdy powrot był ciepły.Niby wszystko działa jak nalezy , lecz jakis czas temu na dworze było +9 stopni woda na Co poszła 33-34 stopnie  kocioł pracował długo ale dał rade utrzymac temperature w pomieszczeniu lecz zuzycie gazu wyniosło 5m3  na mocy minimalnej,porownałem to z poprzednim zuzyciem dgy na Co było 40 stopni i wtedy przy +9 na zewnatrz zuzycie wyniosł 2,5-3m3  .Wiec  mysle ze kocioł pracujac na mocy minimalnej niezaleznie czy na 34 stopnie czy 40 stopni na CO zuzyje wiecej gazu wtedy gdy bedzie dłuzej pracował , wrociłem spowrotem na te minimum ogrzewania tradycyjnego 40 stopni i bede czekał moze beda mrozy gdzie bedzie pracował bez przerw, Co o tym myslicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież to normalne.

Kocioł w ustawieniach "podłogi" miesza wodę na co przez zawór 3D, dlatego przy grzejnikach nie warto ustawiać podłogi, chyba że chcesz mieć w mieszkaniu ciepłe grzejniki i lepsze uczucie ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 miesiące temu...

Podsumowanie pierwszego sezonu grzewczego 

30.09-27.10      58m3      653kWh      125,66zł

27.10-28.11      140m3    1574kWh      270,44zł

28.11-29.12      158m3      1772kWh     301,57zł

29.12-28.01      141m3      1582kWh      266,34zł  

28.01-27.02       143m3    1606kWh     269,67zł

27.02-29.03      129m3      1448kWh      245,40zł

29.03-29.04        88m3      987kWh          175,94zł

  jeszcze dojdzie na dniach faktura za maj gdyż okazał  sie zimnym miesiacem i sezon  sie przedłużył ,wtedy zsumuje wszystko 

 

 

Edytowane przez piotrr1984
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie (kocioł red by termet 2f 35kW) od 30-09-2019 do 31-05-2020 poszło 975 m3 do ogrzania 78m2. Mieszkanie na parterze, nad nieogrzewaną piwnicą i trzy ściany zewnętrzne. Temp. w dzień 22,5*C, w nocy 21,5*C.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@piterchmiel   sterownik mam bezprzewodowy  Auration 3021RT  histereza 0,2

8 godzin temu, Daimon napisał:

Bardzo ładny wynik. Czy korzystacie z trybu Eco?

 

Miałem jakis czas właczony tryb Eco ustawiałem od wartosci 0,5 do wartosci 0,1 , nie widziałem zbytnio duzej roznicy moze z racji małej instalacji, lecz najbardziej optymalna wartoscia było 0,3  ., mysle ze Eco dobrze sie sprawdzi jesli masz pogodowke i roznice w temperaturze zasilenie zaleznie od pogody.Natomiast u mnie mam na stałe na zasileniu 40 stopni i jeszcze nie było takiego mrozu zeby chodził non stop;-) i probowałem wtedy parametrem odpowiedzialnym za roznice miedzy powrotem a zasileniem (deltaT) regulowac ta roznice ale tez nie widziałem jakis duzych roznic w spalaniu .Zauwazyłem ze jesli np jest ustawiona mała roznica miedzy powrotem a zasieleniem to pompa z modulacja PWM bardzo nisko schodzi ( tyle ile jest ustawione parametrem), natomiast jesli jest ustawiona duza roznica medzy powrotem a zasileniem kocioł chcac utrzymac ta roznice zaczyna po jakims czasie szybciej pobierac wode i pompka szybciej pracuje, ale tak jak pisałem u mnie przy małej instalacji nie zauwazyłem jakis wielkich roznic.Włacz Eco , zmieniaj parametr i obserwuj ;-)

A wiec 30.09.19-29.05.20    902m3   1756,56zł   CO+CWU+kuchenka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, piterchmiel1 napisał:

Bardzo dobry wynik. U mnie na takich samych warunkach tylko 50 M2 902 M3. Jaki masz sterownik pokojowy i jaką histere?

Sterownik to euroster Q7 przewodowy, histereza 0,2*C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, piotrr1984 napisał:

@piterchmiel   sterownik mam bezprzewodowy  Auration 3021RT  histereza 0,2

Miałem jakis czas właczony tryb Eco ustawiałem od wartosci 0,5 do wartosci 0,1 , nie widziałem zbytnio duzej roznicy moze z racji małej instalacji, lecz najbardziej optymalna wartoscia było 0,3  ., mysle ze Eco dobrze sie sprawdzi jesli masz pogodowke i roznice w temperaturze zasilenie zaleznie od pogody.Natomiast u mnie mam na stałe na zasileniu 40 stopni i jeszcze nie było takiego mrozu zeby chodził non stop;-) i probowałem wtedy parametrem odpowiedzialnym za roznice miedzy powrotem a zasileniem (deltaT) regulowac ta roznice ale tez nie widziałem jakis duzych roznic w spalaniu .Zauwazyłem ze jesli np jest ustawiona mała roznica miedzy powrotem a zasieleniem to pompa z modulacja PWM bardzo nisko schodzi ( tyle ile jest ustawione parametrem), natomiast jesli jest ustawiona duza roznica medzy powrotem a zasileniem kocioł chcac utrzymac ta roznice zaczyna po jakims czasie szybciej pobierac wode i pompka szybciej pracuje, ale tak jak pisałem u mnie przy małej instalacji nie zauwazyłem jakis wielkich roznic.Włacz Eco , zmieniaj parametr i obserwuj ;-)

A wiec 30.09.19-29.05.20    902m3   1756,56zł   CO+CWU+kuchenka

Gdzie kupujesz gaz? Kto jest dostawcą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Po pierwszym sezonie grzewczym podsumuje również parametry kotła które zmieniłem obserwując jego prace. Zamontowana również pogodowka   lecz po czasie zjechałem do minimalnej nastawy CO 40 stopni, gdyż w sezonie nie było takiego mrozu aby kocioł pracował bez przerwy    Wiec P01 - z 40 na 20  moc startowa ( komin 3m nie ma problemu z zapłonem)

P03  - z99 na 20  moc max dla CO -w zupełności wystarcza i tak moduluje mi na Fr 00 

P18 -z 99 na  50 Max wydatek pompy - przy fabrycznym było 99 było słychać szum, instalacja jest mała wiec myślę ze taka wartość wystarczy, tym bardziej ze pompka jest PWM i moduluje , analogicznie zmniejszyłem P14 - -z 50  na- 20 min wydatek pompy ale tak nisko nie schodzi

P24 -- z 20 na 10 czas pracy na mocy startowej, chociaż i tak moc startowa ma taka sama wartość co moc dla CO

P20- histereza palnika z 5 na 10  

  I to na tyle  ze zmian wprowadzonych w sezonie, zużycie gazu zamieściłem w poście wyżej ;-) 

Co o tym sadzicie? Myślę ze jest w miarę dobrze i już więcej nic nie pokombinuje, chyba ze ktoś ma jakieś uwagi bądź spostrzeżenia  na co jestem jak najbardziej otwarty , gdyż na pewno się czegoś jeszcze nauczę?

Edytowane przez piotrr1984
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, piotrr1984 napisał:

Zamontowana również pogodowka   lecz po czasie zjechałem do minimalnej nastawy CO 40 stopni, gdyż w sezonie nie było takiego mrozu aby kocioł pracował bez przerwy 

A próbowałeś przejść na ogrzewanie podłogowe, tam można zejść z temperaturą zasilania do 25*C i wtedy pogodówka mogła by działać, bo teraz rozumiem nie korzystasz z krzywych grzewczych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@WojtuNie tak próbowałem, i sytuacja wyglądała następująco ustawiłem tak krzywa, ze  gdy było 0 stopni na zewnątrz na CO szło 40, I pewnego dnia   przy +9 na CO poszło 34- 35 stopni i dobowe zużycie wyniosło 5m3,gdzie wcześniej  przy 40 stopniach na CO przy  +9 na zewnątrz dobowe zużycie wynosiło 2-3m3   wiec zrezygnowałem

Edytowane przez piotrr1984
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porównywanie zużycia na podstawie dobowej obserwacji nie ma sensu i jest niemiarodajne. Popracuj miesiąc na pogodowej to wtedy można wyciągnąć wnioski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam, ostatnio był trochę chłodniejszy dzień, przedstawię wam 24 h prace kotła na wykresach, czekam na spostrzeżenia, opinie , porady ;-)      Zużycie gazu 3,21m3                                                                                                                      Temperatura zewnętrzna 

zewnetrzna.png

W domu:

pokojowa.png

Zasilenie :

zasilenie.png

Powrót:

powrot.png

Edytowane przez piotrr1984
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.