Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam kocioł TERMET Ecocondens Gold PLUS 20 (dwufunkcyjny)   8 grzejnikow panelowych + 1 drabinka ,założone głowice termostatyczne,powierzchnia ogrzewana 70 mkw,.Jest to pierwszy sezon grzewczy wiec na wnioski i podsumowania przyjdzie jeszcze czas,lecz  podzielę się obserwacjami i spostrzeżeniami z półtora miesięcznego okresu grzewczego. Wiec z wyliczeń na cieplowlasiwe.pl Średnia dobowa temperatura w domu przez cały sezon grzewczy to 23,0°C.

10,7kW – maksymalna potrzebna moc grzewcza W "najmroźniejszy" dzień zimy, tj. przy średniej dobowej -20°C.

5,5kW – przeciętna moc grzewcza Tyle będzie potrzebne w przeciętny dzień zimy, przy średniej dobowej 0,9°C.  164W/m2 wskaźnik zapotrzebowania na moc  

Dobór mocy grzewczej do pomieszczeń – z wyliczeń przy temperaturze 23 stopni wyszło 9150 W

(przy 20 stopniach 8500W), moc zakupionych grzejnikow 8800 W( temp zasilania55/powrót 45)( więcej się nie dało brak miejsca )   Wiadomo przy kotle kondensacyjnym powinny być nawet przewymiarowane grzejniki. Na 30mkw temperatura 23 stopnie w największym pomieszczeniu zamontowany sterownik temperatury pokojowej ,głowice w tym pomieszczeniu odkręcone na maksimum,natomiast na 40mkw temperatura 20-21 stopni  głowice nastawione na wszystkich grzejnikach na 3. Do kotła zamontowany czujnik temperatury zewnętrznej(pogodówka)  i na razie ustawiona niska krzywa grzewcza.  CWU ogrzewana przepływowo.  

W miesiącu październiku obserwowałem zużycie gazu , ciepły miesiąc, dobowo wahało się miedzy 2-3m3  , policzyłem  ,że srednia temperatura zewnetrzna wyniosła  9 stopni,a zużycie gazu 2,4 m3

Listopad chłodniejszy  i już widać roznice w zużyciu  do dzisiaj średnio 3,3 m3 na dobe

Kolejna sprawa to Moc cieplna  kotła (przy temp. 50/30°C) 3,0 - 21,0 kW,, Przy starcie zimnej instalacji jest to około 8-9 kW.  

A wiec obserwowałe  na zużyciu gazu jak moduluje palnik do mocy minimalnej przy nastawienu na CO  40 stopni, patrząc co 10 min---- 0-10 min-170l,, 10-20min-74l,, 20-30min-53l ,,30-40min-- 51l  40-50min- 51l  ,,z tego wynika ze po 20 minutach palnik moduluje na moc minimalna i bierze około 50litrow gazu na 10minute, wiec na mocy minimalnej kocioł zużywa ok 0,3m3 gazu na godzine

Histereza na sterowniku teperatury ustawiona na 0,4 stopnia,  wiec kocioł włacza się  przy 22,6 a wyłacza 23,4  , i dotychczas nie pracował dłużej niż 50 min,  Tak wiec przy zużyciu 3m3 na dobe  jest to około 10 właczen i wyłaczen kotła , na minimalnej mocy i pracy kotła  na 40-42 stopni CO , aha i jeszcze jedna sprawa obniżęnie nocne temp na 21 stopni od 23do 6 rano, wtedy jak się właczy rano to dłużej popracuje żeby dogrzać pomieszczenie. Wiec wiadomo ze zuzyje więcej gazu przy właczaniu i wyłaczniu  co jakiś czas niż przy ciągłej jednostajnej pracy  na minimalnej mocy.

 

Ponado wcześniej na tych 70mkw były az dwa piece, na 30 mkw piec kaflowy, na 40mkw  piecokuchnia + 3 malutkie grzejniki ,  ( dużo ciepła szło bezsensownie w komin )wiec ogrzewanie  dwoma piecami  przynosiło duże koszty na opał  i czas  na tak mały metraz ;-/   policzyłem ze przez 7 miesiecy  musiałbym zuzyc 5m3 gazu dziennie aby koszty się wyrównały , mysle ze nie będzie tak zle teraz

 

Do sedna jest to pierwszy sezon grzewczy wiec na podsumowanie przyjdzie czas po Lecz mam pytanie jak to wygląda okiem doświadczonych uzytkownikow ? czy jest ok ? lub co powinienem zmienić? Mysle , ze jak przyjdą mrozy nie będzie tak czestego taktowania kotła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam , odnosnie parametrow nic nie zmieniałem, jest to chyba menu serwisowe, nie wiem czy mozna samemu cos zmieniac czy tylko serwisant moze? Z tego co patrzyłem parametr P03 jest to maksymalna moc kotła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, ja mam ustawione na 30. Jeśli tak dogłębnie badasz spalanie kotła, to warto pomyśleć nad tym parametrem i zobacz tez prędkość pompy co.

Z doświadczenia wiem by kie ruszać P02.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamietam serwisant nie zmieniał mi zadnych parametrow, wiec sa fabryczne zapewne. Nie zagłebiałem sie jeszcze w te parametry P  , jak w nie wejsc zeby chociaz podejrzec?  Mam jeszcze jedno pytanie na pokojowym sterowniku temperatury mam do wyboru histereze 0,4 i 0,2, teraz mam ustawione 0,4  jesli zmiejsze na 0,2 bedzie sie czesciej właczał kocioł? Narazie przy minimum fabrycznym czyli 40 stopni na CO spokojnie w ciagu niecałej godziny dogrzewa mi pomieszczenie z 22,6 na 23,4, Zwiekszenie temperatury na grzejniki spowoduje szybsze dogrzanie pomieszczenia lecz minusem bedzie czestsze właczanie kotła i mniejszy komfort cieplny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy histerezie 0,4 piec dłużej grzeje ale tez później dłuższy jest czas postoju pieca i wychładza się mocniej woda w obiegu CO. Jeżeli Ci to nie przeszkadza i nie masz odczucia że w mieszkaniu jest raz gorąco a po godzinie robi się zimno to możesz zostawić taką histerezę, jest ona lepsza dla pracy kotła. Przy 0,2 piec krócej grzeje i krótsze są przerwy w pracy kotła ale teoretycznie lepszy jest komfort cieplny (wiele zależ od samego, ogrzewanego pomieszczenia).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobilo sie chłodniej , tempaeratura w okolicach 0-1 stopnia , wiez i zuzycie wzrosło a taktowanie spadło .Aktualnie krzywa grzewcza mam ustawiona na 0,5  w okolicach zera na zewnatrz kocioł grzeje wode CO na 43 stopnie cichutko pracuje i powoli dogrzewa pomieszczenia ale jeszcze sie wyłacza a zuzycie wzrosło do niecałych  5m3 na dobe, (na 40 mkw 20-21 stopni  a ma 30 mkw podnioslem troche  na 24 stopnie),.z ciekawosci zwiekszylem krzywa krzewcza na 1,5  woda na CO poszla 50 stopni  ,taktowanie wzrolso i zuzycie tez .po obnizeniu nocnym temperatury  rano powoli dogrzewa i nawet 4-5 godzin popracowal ,. Mysle ze wynik nie jest az taki zły jak na stara kamienice , moze ma ktos podobny metraz 70 mkw  ? zebym mogł porownac sobie zuzycie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.11.2019 o 10:36, Ksieciunio napisał:

Dokładnie, ja mam ustawione na 30. Jeśli tak dogłębnie badasz spalanie kotła, to warto pomyśleć nad tym parametrem i zobacz tez prędkość pompy co.

Z doświadczenia wiem by kie ruszać P02.

Zmiejszyłem P03 na 30, po starcie kotła juz tak szybko nie rusza tylko powoli, swietna sprawa, sprawdziałem  przy CO 40 st w ciagu godziny pracy bierze 0,36 m3 gazu. Podniesienie temperatury w pomieszczeniu zajmuje 1g15 min i sie wyłacza.  W  porownaniu do wczesniejszego ogrzewania po napaleni do np 25 stopni gdy spadlo do 22 wydawalo sie zimno, a teraz przy stalej 20-21 stopni jest taki komfort cieplny ze jest o wiele lepiej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po swojemu liczyłem ten sam budynek to wyszło mi ponad 140W/m2 więc nadal dużo, ale tak jest. 100W to mają normalne PRLowskie nieocieplone klocki. Poza tym wiadomo że ciepłowłaściwie jednak trochę zawyża te wartości i trzeba pamiętać że to wszystko są wyliczenia orientacyjne. Tak czy siak grzejniki dobraliśmy dobre (bo instalator chciał połowę mniejsze) i nie było by tego efektu przy 40* co teraz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Jamjestcichy napisał:

Kolego,tutaj mi coś nie pasuje. To jest bardzo dużo.Stare poniemieckie domy mają około 100-120W/m2 bez ocieplenia.

Moze cos nie tak podałem  na cieplowlasciwe ,ze mi tyle wyszlo,chociaz faktem niezaprzeczlnym jest drewniany strop  gdzie pomiedzy deskami jesl glina raz wiecej raz mniej, napewno duzo ucieka ciepła;-) W planach jest zastapienie tej gliny wełna ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Piotr1984

Tak,taki strop to ubytki ciepła-spore,ale mimo to nawet z takim stropem wynik jest ogromny.

Ja u rodziców liczyłem i wyszło 110-120W/m2 w jedym pomieszczeniu bo 2 ściany zewnętrzne i duże okno a w drugim już (środkowym) 90W/m2

Mury ~50cm z pustką bez ocieplenia,strop taki jak Twój bez ocieplenia i podłoga nad piwnicą również bez. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

0,8* ucieka mu maksymalnie 1,5-2h wiec stropem mu dużo ucieka. Okna i drzwi wszystko nowe na ciepłym montażu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, eliks napisał:

Po swojemu liczyłem ten sam budynek to wyszło mi ponad 140W/m2 więc nadal dużo, ale tak jest

No i masz rację,sorki za wprowadzenie w błąd.

U rodziców wyszło te 120W/m2,ale przy -16°C a autor tematu liczył dla -20°C i tutaj spokojnie wyjdzie w granicach 140W/m2

Autorze,zaaplikuj nawet tylko 5 cm wełny na strop a różnica będzie ogromna.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Jak narazie jestem bardzo zadowolony z kotła, nie miałem nigdy stycznosci z innym modelem wiec nie mam do czego porównac. Na chwile obecna komfort cieplny jest nieporownywalny  do poprzedniego sposobu ogrzewania, ponaddto  spalanie gazu na dobe pazdziernik 2-3 m3, listopad 3,5 do 4,5m3, grudzien 4- 5,5 , m3  ( 2 dni chlodniejsze do 6m3 doszlo)   co i tak mysle nie jest złym wynikem.Wyniki jeszcze spadna  po dociepleniu stropu, Kocioł polecił mi  @eliks

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie to najbardziej zaskoczyło że w tych pieniądzach ten kocioł będzie tak cichy. Wiadomo, na podgrzanie wody nawala na pełnej mocy, ale nawet wtedy nie jest jakoś uciążliwy. Ja też nie mam jakiegos dużego doświadczenia w tym temacie ale w porównaniu do tego co wisi u mnie w kotłowni czyli Junkers Euroline to skok technologiczny. Praktycznie kultura tych 2 kotłów jest nieporównywalna, oczywiście in plus Termeta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.11.2019 o 19:20, Jamjestcichy napisał:

No i masz rację,sorki za wprowadzenie w błąd.

U rodziców wyszło te 120W/m2,ale przy -16°C a autor tematu liczył dla -20°C i tutaj spokojnie wyjdzie w granicach 140W/m2

Autorze,zaaplikuj nawet tylko 5 cm wełny na strop a różnica będzie ogromna.

 

 

@Jamjestcichy  aplikacja wełny rozpoczeta,zerwałem deski na strychu pod nimi jest warstwa gliny  ktora lezy na kolejnych deskach a potem jest pusta przestrzen i dopiero deski od sufitu, wywaliłem wszystko do desek od sufitu i niezmiernie ucieszył mnie fakt 20 cm na wełne. Mozolnie to idzie gdyz stryszek jest niski ok 1m  , pare łopatek gliny do wiaderka  i na kolanach wynosze, same połozenie wełny  i przykrecenie desek to czysta przyjemnosc. Z racji tego , ze codziennie po pracy  docieplam po kawałku nie bede miał wyrazistego zmiejszenia zuzycia gazu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
W dniu 17.11.2019 o 22:23, piotrr1984 napisał:

Witam kocioł TERMET Ecocondens Gold PLUS 20 (dwufunkcyjny)   8 grzejnikow panelowych + 1 drabinka ,założone głowice termostatyczne,powierzchnia ogrzewana 70 mkw,.Jest to pierwszy sezon grzewczy wiec na wnioski i podsumowania przyjdzie jeszcze czas,lecz  podzielę się obserwacjami i spostrzeżeniami z półtora miesięcznego okresu grzewczego. Wiec z wyliczeń na cieplowlasiwe.pl Średnia dobowa temperatura w domu przez cały sezon grzewczy to 23,0°C.

10,7kW – maksymalna potrzebna moc grzewcza W "najmroźniejszy" dzień zimy, tj. przy średniej dobowej -20°C.

5,5kW – przeciętna moc grzewcza Tyle będzie potrzebne w przeciętny dzień zimy, przy średniej dobowej 0,9°C.  164W/m2 wskaźnik zapotrzebowania na moc  

Dobór mocy grzewczej do pomieszczeń – z wyliczeń przy temperaturze 23 stopni wyszło 9150 W

(przy 20 stopniach 8500W), moc zakupionych grzejnikow 8800 W( temp zasilania55/powrót 45)( więcej się nie dało brak miejsca )   Wiadomo przy kotle kondensacyjnym powinny być nawet przewymiarowane grzejniki. Na 30mkw temperatura 23 stopnie w największym pomieszczeniu zamontowany sterownik temperatury pokojowej ,głowice w tym pomieszczeniu odkręcone na maksimum,natomiast na 40mkw temperatura 20-21 stopni  głowice nastawione na wszystkich grzejnikach na 3. Do kotła zamontowany czujnik temperatury zewnętrznej(pogodówka)  i na razie ustawiona niska krzywa grzewcza.  CWU ogrzewana przepływowo.  

W miesiącu październiku obserwowałem zużycie gazu , ciepły miesiąc, dobowo wahało się miedzy 2-3m3  , policzyłem  ,że srednia temperatura zewnetrzna wyniosła  9 stopni,a zużycie gazu 2,4 m3

Listopad chłodniejszy  i już widać roznice w zużyciu  do dzisiaj średnio 3,3 m3 na dobe

Kolejna sprawa to Moc cieplna  kotła (przy temp. 50/30°C) 3,0 - 21,0 kW,, Przy starcie zimnej instalacji jest to około 8-9 kW.  

A wiec obserwowałe  na zużyciu gazu jak moduluje palnik do mocy minimalnej przy nastawienu na CO  40 stopni, patrząc co 10 min---- 0-10 min-170l,, 10-20min-74l,, 20-30min-53l ,,30-40min-- 51l  40-50min- 51l  ,,z tego wynika ze po 20 minutach palnik moduluje na moc minimalna i bierze około 50litrow gazu na 10minute, wiec na mocy minimalnej kocioł zużywa ok 0,3m3 gazu na godzine

Histereza na sterowniku teperatury ustawiona na 0,4 stopnia,  wiec kocioł włacza się  przy 22,6 a wyłacza 23,4  , i dotychczas nie pracował dłużej niż 50 min,  Tak wiec przy zużyciu 3m3 na dobe  jest to około 10 właczen i wyłaczen kotła , na minimalnej mocy i pracy kotła  na 40-42 stopni CO , aha i jeszcze jedna sprawa obniżęnie nocne temp na 21 stopni od 23do 6 rano, wtedy jak się właczy rano to dłużej popracuje żeby dogrzać pomieszczenie. Wiec wiadomo ze zuzyje więcej gazu przy właczaniu i wyłaczniu  co jakiś czas niż przy ciągłej jednostajnej pracy  na minimalnej mocy.

 

Ponado wcześniej na tych 70mkw były az dwa piece, na 30 mkw piec kaflowy, na 40mkw  piecokuchnia + 3 malutkie grzejniki ,  ( dużo ciepła szło bezsensownie w komin )wiec ogrzewanie  dwoma piecami  przynosiło duże koszty na opał  i czas  na tak mały metraz ;-/   policzyłem ze przez 7 miesiecy  musiałbym zuzyc 5m3 gazu dziennie aby koszty się wyrównały , mysle ze nie będzie tak zle teraz

 

Do sedna jest to pierwszy sezon grzewczy wiec na podsumowanie przyjdzie czas po Lecz mam pytanie jak to wygląda okiem doświadczonych uzytkownikow ? czy jest ok ? lub co powinienem zmienić? Mysle , ze jak przyjdą mrozy nie będzie tak czestego taktowania kotła

po co taki duzy kocioł raz dwa poco dwufunkcyjny jak pradem wode dogrzewasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CWU ogrzewane przepływowo przez kocioł, Na chwile obecna CO cały czas ma zasilenie 40 stopni i w zupełnosci wystarcza,dogrzewa pomieszczenie i regulator temp pokojowej wyłacza kociol, czekam na mrozy zeby zobaczyc na jaka temperature zewnetrzna wystarczy te 40 stopni na zasileniu.Piszesz po co taki duzy kocioł, nie miałem nigdy stycznosci z innym, wybrałem ze wzgledy na niska moc startowa, modulacje oraz dostepnosc serwisu a takze cene kotła, dopiero po zainstalowaniu zaczałem bardziej dogłebnie interesowac sie praca, zaleznosciami  i modyfikacjami ustawien sposobu ogrzewania, zmiejszyłem moc kotła na CO na 30% wiec nie staruje szybko.pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.