Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

@amaslow czy miałeś projekt do tego sporządzony przez projektanta z uprawnieniami energrtycznymi?

Opublikowano (edytowane)
4 minuty temu, amaslow napisał:

Mając uprawnienia, wykonałem samodzielnie projekt

46 minut temu, amaslow napisał:

Zależy od Twojego operatora. U mnie PGE (i Tauron widziałem że też) wymaga jedyne uprawnienia SEP'owskie z E (eksploatacja).

Dokladnie ZE Łowicz wymaga uprawnien budowlanych w specjalnosci energetycznych. SEP E mozna montowac ale na podstawie projektu - uprawnoenia projektowe to nie SEP. Zgloszenie do odbioru budowlane energetyczne.

Nie pierwszy raz sie z tym spotkalem. Na Slasku E wystarczy. Panstwo w panstwie.

Edytowane przez PioBin
Opublikowano
5 minut temu, piastun napisał:

czy dobrze rozumiem.
Wystarczy pójść na kurs z SEP E + egzamin i można legalnie montować panele?

sprawdź jakie masz wymagania co instalacji PV u swojego dystrybutora. W PGE trzeba mieć jedno z trzech: albo full fotowoltaiczne, albo budowlane lub eksploatacja

Opublikowano (edytowane)

@piastun nie musisz zaliczać żadnych kursów. 
Natomiast musisz  posiadać odpowiednie kwalifikacje do wykonywania czynności związanych w poszczególnych grupach elektroenergetycznych.
Twoje kwalifikacje oceniane są przez uprawnioną komisję, która to wydaje Ci Świadectwo Kwalifikacyjne

Edytowane przez Andrzej_M_
Opublikowano (edytowane)

@Andrzej_M_ Pomiary robimy na E - o ile je mamy oczywiscie zdane?

Edytowane przez PioBin
Opublikowano (edytowane)
4 godziny temu, amaslow napisał:

Składałem i dostałem zwrot. Ale zanim to zrobiłem, to przeczytałem najpierw oficjalne strony rządowe z informacjami na ten temat:

https://www.gov.pl/web/gov/skorzystaj-z-programu-moj-prad

i jest tam jak byk

"...oświadczenie o samodzielnym montażu instalacji (tylko w przypadku gdy instalacja jest montowana samodzielnie, przy założeniu posiadania niezbędnych kwalifikacji)."

 

 

Ja posiadam widać takie kwalifikacje i napisałem oświadczenie, natomiast do OSD jest potrzebny papier i podpis i na tym pewnie bazuje wydający dotacje bo OSD wydaje automatycznie zaświadczenie po zgłoszeniu instalacji. Tak jest u nas. Nie komplikujcie czegoś co jest proste jak drut, normalnie jakby z babą gadać.

Aha całą dokumentację też sam wypełniłem włącznie ze schematem jedno kreskowym pomimo, że nie jestem elektrykiem, to nie jest problem chyba, że ktoś lubi gmatwać proste rzeczy. 

Edytowane przez Agni
Opublikowano
8 godzin temu, Agni napisał:

Nie komplikujcie czegoś co jest proste jak drut, normalnie jakby z babą gadać.

Aha całą dokumentację też sam wypełniłem włącznie ze schematem jedno kreskowym pomimo, że nie jestem elektrykiem, to nie jest problem chyba, że ktoś lubi gmatwać proste rzeczy. 

Opisałem to jak postępowałem zgodnie z przepisami i dlatego mogłem podpisać takie oświadczenie.

Ale wiem że Polak potrafi :) Podpisać się można pod wszystkim, tylko co jeśli komuś przyjdzie do głowy to potem sprawdzić?

Gość berthold61
Opublikowano

To lepiej jakiegos kolesia poprosić aby podpisał , ja miałem E oraz D ale skończyły się w zeszłym roku i nie za bardzo mi sie uśmiecha je odnawiać bo do pracy mi już niepotrzebne a jednorazowo ? po co .

Opublikowano

Wystarczy że ktoś podpisze co ma e+d w tauronowi to wystarczy + schemat instalacji podpis z uprawnieniami budowlanymi. Sam montowałem tylko miałem pecha bo starałem się o wniosek przed wprowadzeniem ustawy o samodzielnym montażu i musiałem trochę pokombinować

Opublikowano (edytowane)
1 godzinę temu, Kijasr napisał:

Wystarczy że ktoś podpisze co ma e+d w tauronowi to wystarczy + schemat instalacji

Dokładnie, nawet uprawnień budowlanych nie trzeba mieć przynajmniej ja nic o takim obowiązku nie wiem. Ode mnie nic więcej nie wymagano. Może się myli niektórym sytuacja sprzed 2016 roku kiedy były gorsze przepisy teraz się wszystko zmieniło i dają dotacje nawet tym, którzy sami montują. Ale jak widać niektórzy nie umieją tego skumać albo interpretują przepisy nazbyt skomplikowanie wg siebie no cóż jak ktoś lubi pod górkę to plecak i w drogę.

Co martwi to to, że niedługo żeby przejść na drugą stronę jezdni też trzeba bedzie mieć uprawnienia PJ P jak pieszy i co niektórzy będą pisać, że Polak potrafi... Dziwić się, że społeczeństwo coraz mniej zaradne i liczy na socjal.

Edytowane przez Agni
Opublikowano

Informacji jakich udzielilem wczesniej faktycznie dotyczyły sytuacji przed 2016r.

Zadzwoniłem dzisiaj do swojego dostawcy tj. PGE Oddzial Lodz Teren z zapytaniem o formalności przyłączenia do sieci mikroinstalacji PV.

Dokuneje sie zgłaszeszenia i dostarcza załączniki: oświadczenie instalatora o zgodności podłączenia z obowiazującymi przepisami (wymagane minimum uprawnienia elektryczne E/D). Specyfikacja techniczna urządzeń (panele i inwerter spelniajaca normę - nie zapamietalem :) ), schemat podlaczenia urzadzen do istniejacej instalacji (tu nie dostalem jednoznacznej odpowiedzi kto i z jakimi uprawnieniami taki schemat/projekt moze wykonac, ale wnioskuje ze instalator E/D jest wystarczajacy, wspomiano o dodatkowych kursach/uprawnieniach? do montazu mikroinstalacji - ale nie sa wymagane!). W przypadku ubiegania sie o zwrot 5tys. potrzeba to zglosic i wypelnic inny wniosek.

Tyle co sie dowiedzialem. Nie wyglada to na trudne...

Opublikowano

Schemat jest jedno kreskowy to nic trudnego rysujesz pole paneli, połączenie, zabezpieczenia, uziemienia, inwerter, zabezpieczenia po stronie AC i przyłączenie do skrzynki budynku w 30 minut sie wyrobisz. Skora ja nie miałem pojęcia a się nauczyłem i mi uznali to chyba jest to do zrobienia. Widziałem kilka instalacji zrobionych przez firmę i ludzi z uprawnieniami toooo...

Opublikowano

Ja dla potomnych nic nie naszkicuje, bo to nie są proste zagadnienia.
 

Natomiast zapodam dla potomnych link do artykułu o ochronie przepięciowej i odgromowej systemów fotowoltaicznych.
DEHN to lider w dziedzinie ochrony przepięciowej i odgromowej.

źródło:
https://www.dehn.pl/sites/default/files/uploads/dehn/DEHN-PL/druki/ds109_fotowoltaiczne_pl.pdf


ps. 1
Proszę zwrócić szczególną uwagę na rolę GSU głównej szyny uziemiającej w budynku. 
Także zwracam uwagę na różnice w ogranicznikach przepięć po stronie AC w zależności od typu sieci zasilającej (TNC, TNS, TT).

ps. 2
Dlatego w poprzednich moich postach wspomniałem o pomiarach elektrycznych. 

Opublikowano

Nie rozdrabniamy się czy wy myślicie, że każda firma daje zabezpieczenia i robi pomiary? Na pewno nie taka co ma kilowat za 3-4 tysiace

A wy jakie instalacje macie w domach niech chociaż jeden się tu znajdzie, który ma prawidłowy uziom a jeśli nie ma to te wszystkie wyrafinowane przepięciowy od lidera dehn to sobie w buty można wsadzić. A nawet jak jest to nadal na dwoje babka wróżyła.

Już lepiej kup dziecku nowa komórkę zamiast przepięciowy za 300, która i tak nie zadziała bo masz instalacje w domu zrypaną.

Kto z was ma choćby roznicowki przed esami no właśnie...

TNS, TNC owszem jest ważne ale do podpięcia inwertera już bardziej bym się skupił po stronie zabezpieczeń DC bo tutaj jest co chronić ale żeby zastosować prawidłowe i skuteczne przepieciowki to też w tysiącu nie wiem czy się zmieścisz raczej nie.

Po raz kolejny nie komplikujcie prostych rzeczy...

 

  • Zgadzam się 1
Opublikowano

Koledzy czy trzeba montować dodatkowe zabezpieczenie przepieciowe w sytuacji gdy inwerter takowe już posiada wbudowane  po stronie  AC i DC?

Konkretnie chodzi mi tu o  inwerter Huawei sun2000 4 kw. 

Sam instalacji robił nie będę ale wolę się przygotować na rozmowę z ekipą. 

Opublikowano

To zależy czego wymaga gwarant bo potem możesz mieć problemy jak się coś upali ale skoro ekipa to robi i daje gwarancje to przecież ich sprawa.
Druga sprawa, że instalacja musi być dobrze zrobiona żeby ta przepięciówka miała wogóle szansę zadziałać.

Opublikowano
7 godzin temu, Agni napisał:

To zależy czego wymaga gwarant bo potem możesz mieć problemy jak się coś upali ale skoro ekipa to robi i daje gwarancje to przecież ich sprawa.
 

No właśnie co do ekipy to niemam zaufania. Tu liczy się kasa i szybki zarobek a przy reklamacji i tak obrucą kota ogonem. Wolę być przygotowany wcześniej. 

Co do dtr rzeczywiście niema ograniczników, według schematu ma być wyłącznik trójfazowy zarówno po stronie DC jak i AC. 

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.