Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ustabilizowanie wykresu w Defro Eko Lux 20Kw + k1pv4


cezary1020

Rekomendowane odpowiedzi

Na wstępie witam wszystkich .Jestem tu nowy i mam nadzieję,że znajdę tu pomoc,ponieważ kompletnie nie mam pojęcia o piecach.Do tej pory ogrzewałem dom starym piecem na drewno bez jakichkolwiek sterowników i nadmuchów.. Od niedawna stałem się posiadaczem pieca Defro Eko Lux 20kw + sterownik k1pv4. Hydraulik ustawił mi go tak,aby chodził w PID. Powierzchnia ogrzewana to 230m ,dom nieocieplony.W początkowym okresie piec spalał około 120kg ekogroszku 29MJ na dwa tygodnie.W tej chwili ta sama ilość schodzi w 6 dni. Wykres grzania bojlera jest stabilny (prawie linia prosta) ,natomiast wykres temperatury kotła skacze niemiłosiernie od 40 stopni do 80 .Kompletnie nie mam pojęcia jak to ustabilizować i liczę na waszą pomoc.

IMG_20191111_205630.jpg

IMG_20191111_205642.jpg

IMG_20191111_205653.jpg

IMG_20191111_205710.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temp. zadana zbyt niska. Zrób min. 60 st. Ja mam 65 st. Ile masz pomp? W którym miejscu? Masz jakikolwiek zawor 4d lub 3d? Wyglada ze chyba nie..Najlepiej zrób zdjęcie instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 kg dziennie tj. średnio ok. 5,5 kW na godzinę. Dla 230 m2 jest to ok. 25 W/m2.  Wielu chętnie by się z Tobą zamieniło :)

Najważniejsze: nie widać zabezpieczeń kotła po za zaworem bezpieczeństwa. A to za mało...

Pod bojlerem widzę zbiornik przeponowy ale nie dostrzegam zaworu bezpieczeństwa.

Jest oprócz tego kilka rzeczy, do których można by sie przyczepić. 

4D - czy po przekręceni w lewo do oporu rura z pompą CO jest gorąca jak ta na wyjściu z kotła? A przekręcając w prawo - powrót do kotła jest gorący?

Czy obydwa powroty z grzejników są połączone razem do króćca z lewej strony 4D? 

Gdzie podłączony jest powrót z CWU? Zrób zdjecie powrotów z tyłu kotła.

Obie pompy Wilo są takie same? 1-4 czy 1-6?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem ,czy to coś zmienia ale na chwilę obecną ogrzewam około 190 m. Natomiast 230m to powierzchnia grzewcza planowana w kolejnych latach. Mam nadzieję,że zdjęcia coś wyjaśnią mimo,że trochę ciemno.

IMG_20191111_222604.jpg

IMG_20191111_222717.jpg

IMG_20191111_222740.jpg

IMG_20191111_222824.jpg

IMG_20191111_222914.jpg

IMG_20191111_222934.jpg

IMG_20191111_222954.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zabezpieczenie bojlera OK. 

Uzupełnianie instalacji powinno być z dwoma zaworami odcinającymi a nie jednym.  Przydałby się też zawór zwrotny antyskażeniowy.

Zabezpieczenie kotła złe, nawet jeśli jest otwarte naczynie na którymś pionie, ponieważ jest za mieszaczem 4D.

Dlatego ważna jest odpowiedż na pytanie o temperaturę na obieg CO po przekręceniu 4D w lewo.

Niedokładnie widać połączenie dwóch powrotów z CO oraz powrotu CWU. Spróbuj to narysować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, gmaj22 napisał:

Dlatego ważna jest odpowiedż na pytanie o temperaturę na obieg CO po przekręceniu 4D w lewo.

Mogę prosić o zaznaczenie na zdjęciach co mam sprawdzić? Kompletnie nie znam się na tym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swoją drogą dlaczego na sterowniku  nie masz danych zaworu 4d? Myślę że pomocna była by jeszcze jedna pompa na powrocie do kotla za zaworem 4d. Tak jak kolega wyżej pisał spalanie najgorsze nie jest A wiadomo że temp. Za oknem też spadły. Myślę że na pierwszym miejscu trzeba ustabilizować pracę kotła co również zmniejszy spalanie. Zrób próby o których pisze gmaj22. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1/ Przekręcić w lewo do oporu ( na "10" ) szaro-niebieskie pokrętło na zaworze "krzyzowym" z 4 rurami znajdującym się nad zasobnikiem na węgiel. Sprawdzić czy temperatura na termometrze nad pompą i zaworem jest po chwili taka jak na temperatura na termometrze na wyjściu z kotła. Pompa CO musi być włączona

Narysuj przebieg "niebieskich" rur za kotłem i opisz je. Albo włącz "latarkę" w telefonie przy robieniu zdjęć :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, mik90 napisał:

Swoją drogą dlaczego na sterowniku  nie masz danych zaworu 4d?

Ponieważ nie ma siłownika, a więc wyłączona jest opcja zaworu. Nie ma też czujnika zaworu za pompą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przesyłam kolejne zdjęcia .Mam nadzieję,że bardziej widoczne. Nie wiem dlaczego temperatura na piecu cały czas skacze od 40 do ponad 70 stopni i stąd tak niestabilny wykres.

 

IMG_20191112_191854.jpg

IMG_20191112_191913.jpg

IMG_20191112_192017.jpg

IMG_20191112_192114.jpg

IMG_20191112_192205.jpg

IMG_20191112_192227.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja zaczął bym również od zrobienia porządku z czujnikami i włączonymi funkcjami pieca...

1. brak siłownika zaworu więc trzeba wyłączyć go w sterowniku lub kupić siłownik i podłączyć resztę czujników

2. wpięta (jest w gniazdku przy bojlerze przekaźnik radiowy) pokojówka dwustanowa lub regulator RS tylko czym ona steruje?

3. nie wpięty czujnik temperatury powrotu oraz temperatury zewnętrznej

4. jak są poustawiane temperatury i sposób pracy pomp

przy tak niepełnych danych PID niema prawa działać

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiem tylko na pytania w których się orientuję.

2. Wpięty jest Regulator pokojowy Tech ST-292 ,na którym ustawiam temperaturę w mieszkaniu.

4. Temperatura zadana pieca 55 stopni ,a bojlera 50 stopni. Tryb pracy pomp : Pompy równoległe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad2. i czym ten regulator (dwustanowy) steruje jeśli jest brak siłownika na zaworze, może jedynie temperaturą zadaną pieca oraz wyłączeniem pompy CO po dogrzaniu a to już daje niezłe kopnięcia na piecu

Ad4. bardziej chodzi o temperaturę startu pomp i histerezę CWU

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak napisałem na wstępie zupełnie się  na tym nie znam .Jeżeli chodzi o regulator pokojowy ,to wiem tylko,że steruje temperaturą zadaną w pomieszczeniu ,w którym się znajduje. Nie mam zielonego pojęcia gdzie mam szukać reszty informacji .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

on nie steruję temperaturą tylko prawdopodobnie wyłącza pompę CO po dogrzaniu pomieszczenia i stąd masz te skoki.

Ustawień jest bardzo dużo i jeśli faktycznie nie znasz się na tym za bardzo to przez forum będzie ciężko to wszystko ogarnąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ponadto czujnik temperatury zewnętrznej gdzieś na zewnątrz budynku, wrzuć jeszcze zdjęcie dmuchawy przy podajniku bo może halotronu również niema.

Ten zawór bezpieczeństwa zamontowany na rurce spustowej wody z kotła na samym dole po prawej to trochę w słabym miejscu bo para to tamtędy nigdy się nie wydostanie.

 

IMG_20191111_215227.jpg.dad359fabc4182c57138019969135bc0.jpg

IMG_20191112_191854.jpg.2c2e0b6c277e3d8737f7c99c115a8e51.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie co innego zastanawia, dlatego prosiłem o dokładne zdjęcia "niebieskich" powrotów.

Za zaworem 4D i pompa CO instalacja rozchodzi się na dwa obiegi (piony?). Natomiast z lewej strony zaworu 4D podłączony jest tylko JEDEN powrót CO biegnący pod bojlerem oraz rurą powrotu z bojlera. Gdzie jest powrót z drugiego obiegu CO?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod bojlerem powrót jest rozdzielony na prawo w górę oraz na lewo w ścianę wiec miejmy nadzieję że tam...

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadzieja nie poprawi pracy instalacji, pewność już tak :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że bez wizyty jakiegoś instalatora sam niewiele zrobisz.. No ja sugestia jest taka żebyś wyłączył sterowanie tym regulatorem pokojowym. Na kotle ustaw 60st. Ciepło na grzejnikach ustaw za pomocą 4d(tego pokrętła z cyframi). Pompa CO niech pracuje ciągle. Chyba że ktoś może coś lepszego podać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od biedy pokojówka może zostać tylko odpowiednio ją skonfigurować pod obniżenie temperatury zadanej kotła, przy braku siłownika na 4D to jedyna możliwość jej użytkowania, na pewno dezaktywować wyłączanie pompy przez pokojówkę po dogrzaniu pomieszczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.