Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Defro komfort eko lux 20KW


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Panowie mam problem z utrzymaniem temperatury zadanej zaworu mieszającego. Piec osiąga temperaturę zadaną kotła 60* nawet przekracza przy 65% mocy bo tyle ustawiłem na chwilę obecną próbuję znaleźć odpowiednie ustawienia i popiół wygląda całkiem nieźle trafiają się zgrzewy ale nie ma tego za wiele. Temperaturę zadaną zaworu mam w tej chwili 43* i problem jest w tym że w momencie gdy kocioł osiąga zadaną temperaturę zawór otwiera się stopniowo na 100% osiąga około 50* czyli przekracza zadaną po czym temperatura kotła zaczyna spadać do nawet 45* a zawór się powoli zamyka do minimum czyli 15% i jego temperatura zaczyna spadać z kolei poniżej zadanej czyli na jakieś 39* i znowu kocioł grzeje do 60* ponad i tak w koło. o co chodzi ? Jestem nowy i nie znam się za wiele na tym proszę o porady i wyrozumiałość

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór jest zapewne zaworem CO?

Z tego co piszesz to tak działa ochrona kotła.

Wejdź w menu serwisowe kodem 5162 następnie nastawy temperatur kolejnie w alarmowe załączenie pompy CO i zobacz jak jest tam temperatura ustawiona jak coś to zmień na 80.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jest ustawiony jako zawór CO. I tak jak mówisz jest ustawione na 80*. Darekgra a jak myślisz gdybym zmienił minimalne otwarcie zaworu na np 30% lub więcej to nic by nie zmieniło ? Bo tak samo w dół ta temperatura zadana zaworu schodzi za dużo a tak by się powoli ta woda mieszała. Ma to jakiś sens ? Bo wchodzę teraz do kotłowni piec wszedł w nadzór a zawór 15% otwarcia czyli minimum i 35* no i ta woda zaraz do kotła pójdzie bo się otworzy na max

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyczyną całego zamieszania jest... To że zawór na początku otwiera się na 100% czym schładza kocioł, następnie uruchamia się ochroną powrotu która zamyka zawór do minimum.

Jaki masz sterownik? Podaj wszystkie ustawienia zaworu jakie masz w sterowniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterownik K1Pv4. 

Typ zaworu:CO 

ochrona powrotu załączona min temp 40* Max 65* 

Kontrola temperatury 20s

Czas otwarcia 120s

Skok 5%

Min otwarcie 15%

No i później już pogodówka jest i regulator pokojowy jakieś ustawienia. Dodam że ochrona powrotu pierwotnie była ustawiona na 36* czy mpze 38* przez hydraulika a to ja zwiększyłem nie wiem czy ma to znaczenie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Bagaznik napisał:

ochrona powrotu załączona min temp 40* Max 65

Tu koniecznie ustaw max na 80 stopni 

 

A minimalne otwarcie daj na 5%

Kontrola temperatury 30sek

Czas otwarcia rozumiem że zgodny z tym co na siłowniku zaworu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jaką masz obecnie temperaturę powrotu?

Powyższe ustawienia i tak zastosuj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź jaką masz obecnie temperaturę temperaturę powrotu.

A najlepiej skoro niema pompy to wyłącz ochronę powrotu i po kilku godzinach sprawdź ile stopni ma powrót. Pewnie będzie zbyt niski i konieczne będzie dołożenie pompy kotłowej.

Wyżej podane ustawienia powinne usunąć problem otwierania się zaworu do 100%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ot to zrób tak jak pisałem w poście wyżej.

Wrzuć zdjęcie instalacji aby było widać zawór i rury wokół niego.

Oraz zdjęcie ekranu sterownika z panelem kotła i zaworu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230
Godzinę temu, Darekgra napisał:

A minimalne otwarcie daj na 5%

Kontrola temperatury 30sek

 

Nastawy zaworu sa mocno zalezne od instalacji. Kontrola co 30 sek. tez moze okazac sie niewystarczacjaca. Ja pamietam u siebie mialem 60 sek. a zawor i tak przesterowywal. Przy 80 sek. bylo juz ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Visitor1230 napisał:

Nastawy zaworu sa mocno zalezne od instalacji

Dokladnie.

Ten czas pomiaru nie powinien byc krotszy anizeli czas ktory potrzebny jest od reakcji silownika do zmiany na czujniku. Zalezy to od odleglosci (sposobu rowniez) montazu czujnika od zaworu oraz predkosci przeplywu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się nastawy czasu jak najbardziej zależne od instalacji ale od czegoś trzeba zacząć a najlepiej od ustawień wyjściowych producenta.

Patrząc na zdjęcie sterownika to coś mi się wydaje że czujnik temperatury powrotu a może i zasilania jest w jakimś dziwnym miejscu zawór otwarty na 80% temperatura zaworu nieosiągnięta a temperatura powrotu niższa tylko o 3 stopnie od temperatury kotła.

Zadaną kotła podnieś do 65 stopni.

Wrzuć jeszcze raz zdjęcie zaworu tak aby było widać skalę na pokrętle oraz zdjęcie tego samego pulpitu co wyżej lecz oba zdjęcia zrobione w tym samym czasie.

Znajdź i napisz również gdzie są zamontowane wspomniane wyżej czujniki temperatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok za jakieś 2 godzinki wyśle zdjęcia. Ale narazie mam wrażenie że po wyłączeniu ochrony powrotu i zastosowaniu ustawien ktore podeslal mi Darekgra ustabilizowalo się wszystko. Trzeba jeszcze poczekać ale zawór osiągnął temperaturę trzyma ją jest otwarty na około 60% kocioł narazie nie osiągnął temperatury zadanej ale dogrzewa jeszcze wodę w bojlerze także dam znać co i jak za jakiś czas 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperaturę zadana kotła podniosłeś na 65 stopni?

moc kotła również możesz zwiększyć na 90% i jeśli będzie przebijał to dopiero obniżać stopniowo

Masz jeszcze włączony jakiś harmonogram tygodniowy, czego on dotyczy?

czujnik temperatury zaworu masz prawdopodobnie pod tą czerwoną taśmą zaraz nad zaworem, należało by go przenieść na rurę aż za pompę CO no i odszukać gdzie jest ten czujnik powrotu, docelowo powinien być we wnęce tuleji specjalnie do tego przeznaczonej przy krućcu zasilającym kocioł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W momencie gdy podnoszę temperaturę do 65* to na wskaźniku tym zegarowym rośnie aż do ponad 70* dlatego mam ustawione tylko 60* a hydraulik który ustawial mi piec w ogóle ustawił go na 55* tylko. Pod czerwoną izolacją mam 2 czujniki zawinięte ale od czego one są szczerze mówiąc nie wiem...niedługo podeślę zdjęcia.

A i moc kotła już wcześniej podniosłem do 90% bo faktycznie po wyłączeniu pompy cwu tym razem miał problem z osiągnięciem temperatury zadanej. Teraz zrobił to bez problemu jak wszystko będzie pracowali stabilnie to będę się bawił zmniejszeniem mocy 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Bagaznik napisał:

Pod czerwoną izolacją mam 2 czujniki zawinięte ale od czego one są szczerze mówiąc nie wiem...niedługo podeślę zdjęcia.

niestety po zdjęciach nie rozpoznamy co to za czujnik, musisz to zweryfikować idąc po kabelku do sterownika i w nim po odkręceniu dwóch śrubek osłony sterownika odczytać do jakiego złącza podpięty jest czujnik jedno jest pewne obydwu nie powinno tam być.

Jeśli chodzi o różnice temperatur to należy sprawdzić poprawność zamontowani czujnika kotła, od góry kotła masz taką plastikowa prostokątną czarną zaślepkę odkręcasz ją i sprawdzasz montaż czujników, czujnik należy wsunąć do oporu w tuleje montażowe aby stykały se jak największą powierzchnią, oraz zabezpieczyć przed samoczynnym poluzowaniem się.

temperatura 70 stopni na tym wskaźniku analogowym jest dobra temperaturą :)

przy takim otwarciu zaworu (duży odbiór ciepła) jak najbardziej podnoś temperaturę do 65 stopni. Mam nadzieję ze już wiesz iż Twój instalator nie był górnych lotów a ustawiając taką temperaturę zrobił to niezgodnie z wytycznymi producenta kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No zgadzam się nawet w instrukcji jest że 65* powinno być. Sprawdziłem te kabelki tak jak mówisz no to jeden jest podłączony jako czujnik zaworu a drugi czujnik pompy_1...chciałem też sprawdzić gdzie idzie kabelek od czujnika powrotu ale wchodzi on tak jakby pod cały ten sterownik z kilkoma innymi kablami i nie wiem jak miałbym go znaleźć :D ponizej wrzucam zdjęcia temperatura kotła akurat niska bo czyściłem piec i pewnie dlatego trochę spadła. Poza tym jak narazie jest na pewno lepiej niż było nie ma tych różnic temperatur przynajmniej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do instalatora chyba masz rację bo piec też ustawiłem z filmików na yt i tego forum a gdy pytałem go jak przestawiac piec regulować itd to mi praktycznie nic nie powiedział ustawienia z karteczki jakiejś swojej wklepal i tyle. W każdym bądź razie widzę dużą poprawę temperatura nie skacze o 20 stopni jest w miarę stabilnie także i tak dzięki Darekgra za pomoc ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.