Skocz do zawartości
IGNOROWANY

wymiana kotła i dostosowanie starej instalacji CO


Darekgra

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, Darekgra napisał:

Jak zawór otwarty np na 20% to obieg który wymusza pompka CO jest jakby za mały i opór jest większy niż na obiegu CO tym samym przepływ wzrasta tylko na obiegu CO

Niestety, mimo wysiłku, nie jestem w stanie zrozumieć tego zdania :)

A rury do naczynia w dalszym ciągu nie ma?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po przymknięciu  zaworu kulowego za pompą  kotłową jest jeszcze gorzej... kurczę ta moją instalacją to jakiś  ewenement.

 

Z tego zaworu wyjąć tylko sprężynę  czy lepiej wywalić cały krążek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, gmaj22 napisał:

Niestety, mimo wysiłku, nie jestem w stanie zrozumieć tego zdania :)

Fakt tylko ja mogę wiedzieć o co mi chodziło.

Może tak...

Jeśli zawór 4d jest otwarty np w 20 procentach to woda krąży tylko pomiędzy powrotem z grzejnikow do 4d a wyjściem  z 4D na grzejniki.

Sytuacja zmienia się czyli woda zaczyna krążyć przez kocioł  dopiero przy otwarciu zaworu na około 80 procent.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Darekgra napisał:

Jeśli zawór 4d jest otwarty np w 20 procentach to woda krąży tylko pomiędzy powrotem z grzejnikow do 4d a wyjściem  z 4D na grzejniki.

To może być kluczowa informacja do sprawdzenia, czy przegroda wewnątrz zaworu jest dobrze ustawiona. Chociaż nie jestem pewien, czy to ne zostało już wykluczone.

Poniżej moja "symulacja", jak pracuje Twój mieszacz. Patrz tylko na szkic, nie na swój zawór, cyferki na siłowniku ani położenie pokrętła.

Czarna kreska to położenie przegrody wewnątrz zaworu w poz. "5" - neutralnej . Powinna być pionowo, podejrzewam, że u Ciebie jest poziomo.

Czerwona to położenie, kiedy całość idzie na grzejniki (domyślnie "10"

Niebieska to kiedy całość wraca do kotła ( domyślnie "0")

Pomarańczowa- położenie na "2" 80 % z powrotu 20% z zasilania. 

834323784_przegrodafail.png.5bde56f6745b0fa40e3bdf4e0ae07077.png

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Darekgra napisał:

Jeśli zawór 4d jest otwarty np w 20 procentach to woda krąży tylko pomiędzy powrotem z grzejnikow do 4d a wyjściem  z 4D na grzejniki.

Te zawory zaczynaja mieszac wode pomiedzy obiegami w przedziale 20-80%. Pozycja mniej lub wiecej powoduje tylko marginalna wymiane strumieni wody. Ustawienie (automatyczne) zaworu i temperatura na wyjsciu zalezy od ustawien pomp po obu stronach, roznicy temperatur oraz oporow przeplywu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór jest w dobrym kierunku na 100%.

Rury na chwile obecną niema do naczynia... tak jak pisałem nie mam jak jej z tego miejsca poprowadzić. Tylko czy to miało by wpływ na obecna sytuacja skoro ciśnienia na kotle jest 0,4 bara tyle samo co po drugiej stronie zaworu 4d

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, gmaj22 napisał:

To może być kluczowa informacja do sprawdzenia, czy przegroda wewnątrz zaworu jest dobrze ustawiona. Chociaż nie jestem pewien, czy to ne zostało już wykluczone.

Poniżej moja "symulacja", jak pracuje Twój mieszacz. Patrz tylko na szkic, nie na swój zawór, cyferki na siłowniku ani położenie pokrętła.

Czarna kreska to położenie przegrody wewnątrz zaworu w poz. "5" - neutralnej . Powinna być pionowo, podejrzewam, że u Ciebie jest poziomo.

Czerwona to położenie, kiedy całość idzie na grzejniki (domyślnie "10"

Niebieska to kiedy całość wraca do kotła ( domyślnie "0")

Pomarańczowa- położenie na "2" 80 % z powrotu 20% z zasilania. 

834323784_przegrodafail.png.5bde56f6745b0fa40e3bdf4e0ae07077.png

 

 

U mnie jest neutral pionowo, pozostałe 10, 2 i 0 zgadzają się z Twoim opisem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co moze sie syać jak ten zawor za pompą  kotłową  usunę? Chyba tylko to ze w jakis dziwny niewyjasnio y sposob pkmpa CWU mogla by ciagnac wode z zaworu 4d przy jego pozycji od 0 do neutralnej.

Ale to raczej chyba maloprawdopodobne?

 

Sytuacja lekko się poprawia jak dam pompą CO na maksymalną wydajność lecz wtedy pojawiają się szumy w kaloryferach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Darekgra napisał:

U mnie jest neutral pionowo, pozostałe 10, 2 i 0 zgadzają się z Twoim opisem

Jeśli jesteś pewien, że neutral masz pionowo, to "10" i "0" powinny być po przeciwnych stronach: "10" po lewej od neutralnego a "0"-po prawej.  Cały czas piszemy tu o położeniu przegrody, a nie o pokrętła czy skali,  bo nie wiem, czy skalę masz na pokrętle, czy obudowie siłownika? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór 4D jest dobrze, ja nie mam żadnych  numerków... odniosłem  się  tylko do Twojego rysunku,

podsumowując w prawo od neutralna (początek niebieskiego zakresu) wszystko idzie na powrót kotła a w lewo od neutralna (koniec czerwonego zakresu) wszystko idzie w kaloryfery.

20191117_124839.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem jeszcze test... wynik pewnie byłby do przewidzenia.

Wyłączyłem pompą kotłową... to pompa CO dała radę przepchnąć wodę przez powrót do kotła dopiero przy 95% otwarcia zaworu 4D.

Może ten zawór jest jakiś zbyt mocny? Wkladka jest w nim mosiężna.

 

20191117_121627.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór ZZ na chwilę obecną zdemontowałem... lecz mam obawy czy na pewno dobrze zrobiłem.. bo przecież piszecie że powinien być,

z tym zaworem sterownik nie potrafił jakoś złapać równowagi, a może zbyt mało czasu mu na to dałem?

poniżej cześć wykresu obrazująca sytuację.

 

Nowy obraz mapy bitowej.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór mam ustawiony na 140s tyle ile podaje producent siłownika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niezabardzo rozumiem... Jak elastycznie? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta pompa CWU znów już kilka razy się zapowietrzyła... normalnie to już chyba przeczy prawom fizyki że to powietrze samo do góry z tej pompy nie leci..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam i kolejny raz poprę @gmaj22 rura do zbiornika wyrównawczego  to może być ZŁOTY ŚRODEK na problemy z powietrzem , a tak w ogóle to dopuszczasz świeżą  wodę często  , ona też ma powietrze . Po założeniu zwrotnego na pompie kotłowej mógł powstać problem taki że zbiornik ciśnieniowy jast blisko i oddziałuje na ZZ i pompa ma ciężko się przebić (układ ciśnieniowy w końcu)

A może tak ;

poprawiony 2.jpg

poprawiony 1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak na marginesie to odprowadź  z zaworu bezpieczeństwa gdzieś do kratki , żebyś kiedyś GORĄCEGO prysznica nie zasmakował , bo pompy da się wymienić czy naprawić , a poparzenie   ciężko się goi  zwłaszcza wodą kotłową z amoniakiem  . Pozdro

 ps .Właśnie jeszcze teraz mi przyszło na myśl ; mam pytanie jeszcze odnośnie odpowietrznika gdzie poleciłem wpiąć ZW zakręć go na stałe( ON JEST PRZED POMPAMI)  , i te nad  pompami a zobaczysz czy dalej się zapowietrza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak zapewne macie rację że rura do zbiornika wyrównawczego napewno by pomogła.... Lecz na chwilę obecną nie mam możliwości jej montażu.

Wodę raz na jakiś czas ale to może raz w miesiącu i niewielka ilość. Teraz po ostatnich modyfikacjach była całkowicie wymieniona więc powietrza było sporo. Od dwóch dni pompa CWU jeszcze się nie zapowietrzyła więc może będzie lepiej.

Instalacja jest otwarta więc ten zbiornik na powrocie to jest tak na wyrost.

Przyłącze kotła jest na 1 ½ cala a trójnik trochę mniejszy 5/4 cala. Sam powrót tak jak i zawór 4D na miedzi 28.

Odpowietrznik na tej rurce ocynkowanej na 100% powietrza nie zaciagą ciśnienie na manometrze nigdy nie spada poniżej 0,3 bara a przy niepracujących pompach 0,4. Rura ta robi trochę jako bufor dla powietrza które miało by wylecieć z kotła i zamiast iść do pomp to powinno lecieć do góry, jej pojemność to ponad 1 litr.

Dlaczego wyrzucić odpowietrznik za pompą CWU, czasami po wyłączeniu pompy CWU wyrzuci trochę powietrza.

Wylot z ZB jest już odprowadzony w bezpieczne miejsce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Darekgra napisał:

ciśnienie na manometrze nigdy nie spada poniżej 0,3 bara a przy niepracujących pompach 0,4.

...a normalne ciśnienie atmosferyczne w pomieszczeniu jest 1 bar. W którą stronę "natura" będzie dążyć do wyrównania ciśnień? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@gmaj22Oj tu chyba coś nie tak. Przecież to instalacja otwarta pracująca na nadciśnienie a nie podciśnieniu, i jest to ciśnienie wzgleędne... Więc to 0,3 bara jest większe od właśnie ciśnienia atmosferycznego o te 0,3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otwarta? A co robi za kotłem ten jasny "reflex"? Atrapa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można powiedzieć że atrapa, podczas montażu wspomniałem że jest plan na przyszłość przerobić na zamknięty układ więc instalator z Defro wcisnął tam ten zbiornik tak na zapas.

Nawet gdyby była zamknięta to i tak ciśnienie w układzie zamkniętym jest względne a nie bezwzględne, no chyba że coś nie kumam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Służę pomocą. Czasem jeden szkic wystarczy za tysiąc słów :)

Znalezione obrazy dla zapytania rozklad cisnien w instalacji co

I kilka słów do tego: 

"Podstawowy warunek, który musi być zawsze spełniony brzmi: układ utrzymania ciśnienia powinien zapewnić odpowiednią wartość nadciśnienia w każdym miejscu instalacji, a szczególnie w jego najwyższych punktach. Takie założenie gwarantuje, że usytuowane w najwyższych punktach instalacji tzw. „automatyczne odpowietrzniki” nie będą zasysały powietrza do instalacji w warunkach podciśnienia, co spowodowałoby opadanie pływaków i otworzenie się odpowietrzników. 

Ten warunek musi być spełniony zawsze, niezależnie od tego czy instalacja pracuje, czy nie. W instalacjach typu otwartego, spełnienie tego fundamentalnego założenia odbywa się dzięki lokalizacji naczynia wzbiorczego min. 3 m powyżej najwyższego punktu instalacji, dzięki czemu słup wody gwarantuje minimalne nadciśnienie. 
W systemach zamkniętych założenie to uzyskuje się poprzez ustawienie odpowiedniego ciśnienia wstępnego po stronie poduszki gazowej"

na%20czym%20polega%20utrzymanie%20cisnienia.jpg

Pełny tekst TUTAJ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.