Skocz do zawartości
IGNOROWANY

wymiana kotła i dostosowanie starej instalacji CO


Darekgra

Rekomendowane odpowiedzi

@gmaj22 ile jest na "minusie" i ile na "plusie" ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to już zależy od ciśnienia wstępnego w naczyniu. Im mniejsze ciśnienie w naczyniu (zwłaszcza jak za niskie), tym większe podciśnienie po stronie ssawnej pompy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgoda tylko do czego mierzysz/odnosisz "podcisnienie".

Jaka jest wysokosc podnoszenia pompy? = czyli roznica cisnien i jakie jest nastawione cisnienie w zbiorniku przeponowym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko się zgadza... I dokładnie w moim przypadku na tej rurce co jest odpowietrznik a za nim manometr cały czas mam nadciśnienie. Przy postoju wszystkich pomp nadciśnienie wynosi 0,4 bara przy uruchomionych wszystkich pompach nadciśnienie to zmniejsza się do 0,3 bara. Sprawdzałem to chyba we wszystkich możliwych konfiguracjach pracy pomp oraz ustawienia zaworu 4D. Zwracałem na to szczegulną uwagę bo koledzy mocno mnie nastraszyliscie z tym zaciaganiem. Więc mogę stwierdzić że że wzgledu na stale panujące nadciśnienie w obrębie wpięcia odpowietrzniki o zasysaniu powietrza mowy być nie może.

Zaobserwowałem jedynie możliwość powstawania kawitacji tym samym punktu maksymalnego obniżenia ciśnienia w filtrze skośnym.... ponieważ tam podczas załączania pompy w pierwszej kolejności pojawiają się wyraźnie słyszalne szumy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, PioBin napisał:

Zgoda tylko do czego mierzysz/odnosisz "podcisnienie".

Jaka jest wysokosc podnoszenia pompy? = czyli roznica cisnien i jakie jest nastawione cisnienie w zbiorniku przeponowym?

"Punkt zerowy" powinien  być w miejscu zamontowania naczynia przeponowego.

Kolega naprawdę nie wie, czy tylko mnie przepytuje, żeby  zdyskredytowac ? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zadnym powyzszym celu @gmaj22 ale nie "kopiuj" jakis rysynkow gdyz odnosza sie one do rozkladu cisnien wzgledem tego

9 minut temu, gmaj22 napisał:

"Punkt zerowy"

a ten "punkt zerowy" moze byc duzo poza "podcisnieniem".

Zeby zrozumiec o co chodzi proponuje w przenosni (a napewno widzieles) instalacje pracujaca na cisnieniu 6bar, 10bar, 16bar i wiecej - zapowietrzyc ja... odpowietrznikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, PioBin napisał:

Zgoda tylko do czego mierzysz/odnosisz "podcisnienie".

Tutaj to chyba koledze chodzi o rozumienie stanu punktu zero, czy jest nim zero bezwzględne (próżnia), czy zero to może stan ciśnienia w układzie podczas niepracującej pompy, czy może zero to panujące ciśnienie atmosferyczne.

Moim zdaniem na wykresie z ryciny Vaillant pole czerwone wcale nie musi oznaczać podciśnienia w stosunku do ciśnienia atmosferycznego tylko jako podciśnienie odniesione do ciśnienia wstępnie zadanego.

Ps.

@PioBin ja to rozumiem tak że jeśli cała instalacja jest w nadciśnieniu przynajmniej nie bliskiemu zeru to chyba nie da się jej zapowietrzyć poprzez odpowietrznik automatyczny, specjalista nie jestem tylko biorę to trochę na logikę jeśli myślę źle to będę wdzięczny za sprostowanie mnie jako nie fachowca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, PioBin napisał:

Zeby zrozumiec o co chodzi proponuje w przenosni (a napewno widzieles) instalacje pracujaca na cisnieniu 6bar, 10bar, 16bar i wiecej - zapowietrzyc ja... odpowietrznikiem.

Tu piszemy o instalacjach do 1,5 bara ;) 

Chociaż brzmi to absurdalnie,  teoretycznie, mógłbym spróbować zapowietrzyć instalację 10 barową, dając pompę o ciśnieniu np. 16 bar nie na poziomie "0 m ",  tylko na poziomie "+100 m" i odpowietrznik po stronie ssawnej? ::) 

cyt: "a ten "punkt zerowy" moze byc duzo poza "podcisnieniem"."

Dla mnie punkt zerowy to jest "granica" pomiędzy pod- i nadciśnieniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, gmaj22 napisał:

Chociaż brzmi to absurdalnie,  teoretycznie, mógłbym spróbować zapowietrzyć instalację 10 barową, dając pompę o ciśnieniu np. 16 bar nie na poziomie "0 m ",  tylko na poziomie "+100 m" i odpowietrznik po stronie ssawnej? ::) 

W tym przypadku jest to jak najbardziej możliwe bo pompa jest w tym układzie zasilana zerowym ciśnieniem.

A my piszemy o sytuacji gdy pompa i odpowietrznik jest na poziomie "0" a wtedy staje się to wręcz nieprawdopodobne. Bo pompa musiała by być w stanie po stronie ssawnej wytworzyć podciśnienie co najmniej większe od 10 bar

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, gmaj22 napisał:

Chociaż brzmi to absurdalnie,  teoretycznie, mógłbym spróbować zapowietrzyć instalację 10 barową, dając pompę o ciśnieniu np. 16 bar nie na poziomie "0 m ",  tylko na poziomie "+100 m" i odpowietrznik po stronie ssawnej?

Wykonczysz pompe. Chyba ze ktos przed Toba uwzglednil suchobieg i Ci na to nie pozwoli

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, gmaj22 napisał:

Dla mnie punkt zerowy to jest "granica" pomiędzy pod- i nadciśnieniem.

I tu chyba leży kość niezgody... Bo wcale tak być nie musi. :) w punkcie "0" może być spore nadciśnienie w stosunku do ciśnienia atmosferycznego.

ps

czy wogóle te nowoczesne eko pompy są w stanie wytworzyć podciśnienie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pompa przy starcie , a już na pewno w układzie otwartym ( choć  nie widzę podłączenia zbiornika wyrównawczego  ) jest przez chwile w stanie stworzyć podciśnienie na ssaniu , ja bym na prawdę spróbował  zakręcić na stałe odpowietrznik nad kotłem , na pewno w niczym nie zaszkodzi  .A jeszcze jedno pytanko jak nie chodzi pompa C,O to też powstaje kawitacja w pompie CWU ? I tylko w CWU?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbiornik jest... No dobra można powiedzieć że go niema bo jest po stronie obiegu CO. Instalacja jest już po małych przeróbkach zalecanych na forum, wcześniej nie było tego odpowietrzniki przed pompami i niestety było jeszcze gorzej bo pompa zapowietrzona kilka razy dziennie, teraz jest lepiej a od trzech dni nie zapowietrzyła sią ani razu.

Kawitacja powstaje tylko na pompie CWU bez znaczenia czy pompa CO pracuje czy nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa jest w poziomie (ustawiona nie na oko a nawet na poziomicę:) )

Na chwilę obecną pompę ustawiłem na połowę mocy na zakresie podlogówka (18W więc prawie max obciążenie) kawitacja jest większa ale jeśli jakieś powietrze już pojawi się w pompie po jej postoju to daje radę ona je wyżucić z siebie w stronę odpowietrzniki, chodzi tak już 4 dzień i narazie jest ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.