Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacja C.w.u


zolek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ponownie :D

 

Mam piec termet UNICO 29 , zamierzam dokupić zasobnik na ciepla wode ok. 180 l . W łazienkach mam wszedzie piecyki gazowe. Dom około 140 m2 . Stara instalacja , 2 pietra , na kazdym łazienka.

 

Mam juz dosyć piecyków, jest z nimi problem , psuja sie i trzeba czesto naprawiac .

Jak myslicie czy zmodernizowanie mojej instalacji i zrobienie c.w.u. z kotla z zasobnikiem to duzo roboty ?

Nie chce żeby jakiś fachowiec nie wciskal mi niedokladnych informacji i zarzadal bajońskiej sumy za ta modernizacje.

 

Z góry dziekuje za odpowiedż . Każda bedzie mile widziana, gdyż nie mam doświadczenia.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W najprostszej wersji to jest tylko rozprowadzenie rurek z ciepłą wodą do baterii, w trochę bardziej skomplikowanej jeszcze drugiej rurki do cyrkulacji + pompka cyrkulacyjna. Jeśli jednak odległości do baterii nie są zbyt duże to cyrkulacje [do odbiorników można sobie podarować , potrzebna będzie tylko pomiędzy kotłem a zasobnikiem. Kosztowo zależy od zasobnika i wersji, nie są to jakieś bajońskie sumy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@guitar

 

Musi być koniecznie cyrkulacja za pomocy pompy kocił - zasobnik ? Nie wystarczy na grawitacji tego zostawić ?

 

Mam u mnie taki problem z konceptem ze chciałem zrobić obieg kocił - zasobnik bez pompy, żeby to działało na grawitacji, a z zasobnika do kranów pociagnac tylko jedna rurkę i tyle bez cyrkulacji. Z zasobnika na parter do kranów jest może max 4m a na 1. pietro ok 8m w czym 4m pionowo.

 

Wiec jedyny minus tego co ja opisałem teraz będzie tylko ze jak odkręcę kran na 1. pietrze to będę musiał chwile czekać aż mi ciepła woda popłynie i tyle ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie musi być,zastosuj bojler płaszczowy,wiszący pod sufitem w kotłowni blisko pieca,u mnie w ten sposób osiągam full po 3 godz. palenia (125 litrów) i pociągnięte jest rurką miedź 18 mm,żadnych zaworów odcinających też nie używam :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie musi być,zastosuj bojler płaszczowy,wiszący pod sufitem w kotłowni blisko pieca,u mnie w ten sposób osiągam full po 3 godz. palenia (125 litrów) i pociągnięte jest rurką miedź 18 mm,żadnych zaworów odcinających też nie używam :)

 

 

Ahh no zapomniałem dodać ze o placowy bojler mi chodziło :D Wiec jak tak działa to tak u siebie zrobię :D A z pewnością pompa na cyrkulacji zasobnika daje szybsze nagrzanie siw wody użytkowej w zasobniku? :D No podłączenie CWU kocioł planuje na 1/2" CU

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł unico 29 posiada już wbudowany regulator temp w zasobniku ,wystarczy dokupić zawór trójdrożny np V4044c + czujnik temp wody w zasobniku (z oferty Termeta cena katalogowa :365,- + 42,70 ) i podpiąć do kotła ,kocioł będzie grzał zasobnik do temp nastawionej na panelu sterującym kotła ,żadna dodatkowa pompa nie jest potrzebna. Jak umieścisz zasobnik pod sufitem (przy pionach wodnych) to faktycznie bez cyrkulacji może się obejść ,zakładając że rura od CW będzie dobrze zaizolowana ,najlepiej użyć rur pexalpex lub PP ,prawie nie odbierają ciepła przepływającej wodzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

połączenie :kocioł -zawór trójdrożny-wężownica(Płaszcz )grzewcza zasobnika należy wykonać rurą 3/4 cala lub CU fi 22 mm

ze względu na duże przepływy jakie daje pompa kotła,i wymagane przepływy przez wężownicę(płaszcz ) dla uzyskania dużej mocy grzewczej , kocioł 29 kW polączony z zasobnikiem o dużej (20-30 kW)mocy nagrzeje 120-150 l wody w kilkanaście minut

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.