Skocz do zawartości
IGNOROWANY

podłogówka na pellet


rycek87

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

buduje dom... przyszedł czas na kotłownie.

Ogrzewanie domu ma być tylko i wyłącznie podłogą, jedynie 2 grzejniki w łazienkach do suszenia ręczników oczywiście zasilane wodą z podłogi i zastanawiam się czy nie podgrzewane elektrycznie.

Pytanie moje natomiast jest jak zrobić kotłownie pod ogrzewanie podłogowe i piec na pellet.

Czy jest sens montować jakiś bufor?

Jeżeli nie to czy czasem piec na zaworze 4d nie będzie skakał? w sensie będzie się co chwilę odpalał i wygaszał?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz jaki metraż i ocieplenie domu, bo od tego trzeba zacząć pytania.

Zawór 4 d do pelleciaka i podłogówki to kiepski pomysł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

użytkowa powierzchnia ok 140 m2

ściany - 20 cm styropian grafit

podłoga parter - 20 cm styropian grafit

poddasze użytkowe 30 cm wełny

według jakiegoś tam liczenia niby programem zapotrzebowanie wychodzi na poziomie 8kw

 

piec który sobie wybrałem... nie wiem czy dobry Kostrzewa EEI PELLETS 10 kw

 

nie jestem instalatorem.... ale słuchając rożnych instalatorów którzy przychodzili do mnie rozmawiać na temat montażu kotłowni oraz całego ogrzewania... to raczej trafiłem na kiepskich profesjonalistów ;) 

 

to jak najlepiej dopasować kotłownie żeby miało ten sens przy podłogówce i piecu na pellet

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 160m2 grzane ale dom z 1936 roku i więcej jak 6,5 kw nigdy jeszcze nie szedł a średnia to 4,5 kw.a i docieplenie pewnie gorsze mam bo ściana z pustką powietrzną plus 12cm grafitu oraz na dachu też 30cm wełny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze że zawczasu trafiłeś na to forum i nie kupiłeś Kostrzewy :-). Sporo osób tutaj pluje sobie w brodę po fakcie... Ale mniejsza z tym.

Chatka w miarę dobrze ocieplona, daj sobie spokój z kotłem na pellet. Jest gaz, pompa ciepła, bufor z grzałkami razem z panelami fotowoltaicznymi... Jest tyle opcji, a Ty chcesz targać worki z pelletem w nowym domu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no przecież napisałem ze powierzchnia użytkowa ok 140 m2.... 

https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-czerwonokrzewach-m6f220cb8dcf3e

mam kilka zmian w wielkości otworów - mam mniejsze, oraz wyrzuciłem jeden balkon, wyrzuciłem też okna dachowe - zostały tylko 2 w łazience oraz na korytarzu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niestety nie mam gazu.... 

w analizie własnej... postanowiłem, że kupie piec na pellet...

teraz mam problem jak połączyć piec na pellet z ogrzewaniem podłogowym...

Jeżeli chodzi o kostrzewe.... no cóż jak pisałem nie jestem instalatorem... może "poleciałem" na ich marketing...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja grzeję pelletem już 9 sezonów - w tym 160m2 podłogi i 100m2 grzejników, z praktyki nie tylko u siebie wiem że kocioł na pellet bez bufora będzie miał kłopot z taką instalacją jak twoja.

Wystarczy bufor 500l + np Biawar 12kW  i już śpisz spokojnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no własnie zastanawiam się teraz cały czas czy jest sens robić tylko podłogówkę... tzn ze względów czysto użytkowych pieca...

Bo jakby komfort użytkowania to mam wrażenie, że nie chce tego mieszać z grzejnikami. 

ten biawar to mi przerzuca do pellux'a.... rozumiem, że o to piece chodzi?

a czy mieszanie bufora z CWU ma sens? czy lepiej zrobić to osobno? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zrobisz 2 systemy grzania to koszt większy a w tak małym domu efekt bardzo podobny - po prostu nie wydzielisz na tak małym obszarze 2 stref grzejnych zasilanych z 2 systemów.

Tak Pellux Biawara.

Nie mieszaj to tak jak mieszanie  picia na weselu - jeden ma się dobrze a 10-ciu głowa boli

 

Jak masz dobrze ocieplony dom to zrób projekt podłogówki + grzejniki w łazienkach i to wszystko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no ok to w takim razie jakby moje rozumowanie o wykonaniu jednego systemu nisko-emisyjnego w postaci całej podłogi ma jakiś sens.

teraz tylko jak to sensownie zmontować w kotłowni żebym miał jak najmniejsze problemow przy możliwie dużych oszczędnościach :)

 

zawór 4d rozumiem już, że odpada.... czyli co ? bufor 500 l? i do tego zasobnik CWU?

jakiś schemat może przykładowy ktoś ma? na stronie jakby tego pelluxa nie ma takiego rozwiązania.

Napisałem do kilku dystrybutorów z okolicy tego pieca.... ale akurat z doświadczenia z handlowcami to im zależy na sprzedaży a nie fachowym doradztwu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja grzeje pelletem 6lat. Instalacja mieszana buforu nie mam.
Nie zrozumiałem. Kocioł już masz wybrany czy jeszcze nie?
Przy samej podłogówce bufor zapewnia lepszy komfort cieplny. W zasadzie masz stała temp w domu. Bez bufora możliwe sa odczucia zmian temperatury ale nie każdemu to przeszkadza. W końcu nagrzana podłoga tez jest buforem w pewnym sensie. Wtedy zostaje kwestia kiedy znów wystartować z grzaniem aby podłoga się nie wychlodzila za mocno.



Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o kocioł to ja sobie sam wybrałem... i mam wycenę ale nie zamówiłem go.

Kocioł będę zamawiał na początku listopada tak myślę. Więc jakby mam czas jeszcze na zmianę kotła. 

Teoretycznie mam czas nawet na wybranie pompy ciepła ale w zasadzie to nawet nie wiem jaki to jest koszt urządzenia oraz użytkowania no i w sumie w mojej sytuacji teraz to by wchodziła pompa woda/powietrze co chyba nie jest najlepszym rozwiązaniem.

W każdym razie noszenie worków z pelletem mnie nie przeraża. 

tylko mam dylemat czy ten piec nie będzie skakał bez bufora wodnego albo czy nawet z nim nie będzie też się rozpalał i wygaszał?

chciałbym mieć w miarę stała temp w domu na poziomie 22-24 stopni. 

 

Decyzja o samej podłogówce jest zemną od dawna... natomiast jak zacząłem myśleć w jaki sposób będzie zachowywał się piec który na powrocie powinien mieć wyższą temp wody niż tak naprawdę podłogówka na zasilaniu.... to już od tego mnie głowa boli :( 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No chyba głowa cie boli bo skupiasz się nie na tym co trzeba. Rozważ poważnie inne źródło ciepła.
Ja bym teraz wymienił na PC.
Trzeba sobie życie upraszczać. Po co się bawić w zakup i magazynowanie peletu. No i jednak kocioł trzeba czyścić. Ja bym ten czas poświecił na coś innego.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, sambor napisał:

Ja grzeję pelletem już 9 sezonów - w tym 160m2 podłogi i 100m2 grzejników, z praktyki nie tylko u siebie wiem że kocioł na pellet bez bufora będzie miał kłopot z taką instalacją jak twoja.

Wystarczy bufor 500l + np Biawar 12kW  i już śpisz spokojnie

Ta odpowiedź jest dla Ciebie NAJLEPSZA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pakować kocioł na paliwo stałe do nowego domu, ocieplonemu prawie jak termos jest GŁUPOTĄ. Nie słuchaj instalatorów i sprzedawców, tylko posłuchaj ZDROWEGO ROZSĄDKU

Zainwestuj raz w PC, rekuperację, przyszłościowo również w fotowoltaikę i wtedy śpij spokojnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko z PC mam ten problem,  że już jestem na takim etapie w którym nie zrobię rekuperacji bo mam już kominy i nawiew mechaniczny.

Nawiew jest z grzałką elektryczną ale raczej ma za zadanie chłodzić pomieszczenia latem niż nagrzewać zimą. Jest z gruntowym "ala wymiennikiem" .

A jak pisałem nie mam przekonania do pompy woda/powietrze a w tej chwili nie zrobię powietrze/powietrze.

 

No cóż po wpisach na forum widzę już że kostrzewa nie jest najlepszym wyborem.... więc kombinuje dalej. 

Jednak sam dostawca pieca wydaje mi się że jest moim najmniejszym problemem ;] Wcześniej miałem wybrany kocioł Defro... ale odradzili mi doradcy ze sklepu... w sumie ci co doradzili kostrzewe :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro uparłeś się już tak bardzo na pellet, poczytaj o duńskich kotłach RTB i Blackstar. One nie potrzebują bufora, żeby ekonomicznie ogrzewać podłogówką dom. 

Biawar to też dobry kocioł, trzeba jednak trochę czasu mu poświęcić, żeby nauczyć się optymalnie go ustawiać. Przydaje się sonda Lambda, trochę droga zabawka, którą też masz w duńskich kotłach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za 14k w tej chwili masz małego Duńczyka, który moduluje od 10%, posiada sondę lambda, internet i jak dobrze pogadasz dostaniesz jeszcze kompresor. Jeśli chodzi o pellet i Twój dom to chyba teraz to najkorzystniejsza opcja.

 

Z ciekawości które Defro miałeś na oku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

uparłem to się na kocioł gazowy... jednak rzeczywistość pokazała, iż mimo tego co ja chce to gazownia nie pociągnie do mnie nitki.

Oczywiście ja zawsze jestem otwarty i przyjże się jeszcze raz jutro PC a nawet podjadę do jakiegoś dystrybutora żeby zobaczyć co mi naopowiada... Jednak no wydaje mi się, iż nie znajdę bez rekuperacji albo wymiennika gruntowego żadnego sensownego rozwiązania. Bo trochę czytałem o tym zanim się zdecydowałem na pellet. 

W każdym razie przyjże się także piecom producentów o których napisałeś i jeżeli jakieś PC także polecacie to chętnie się im przyjże i odświeżę swoje spojrzenie na ogrzewanie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, eliks napisał:

Za 14k w tej chwili masz małego Duńczyka, który moduluje od 10%, posiada sondę lambda, internet i jak dobrze pogadasz dostaniesz jeszcze kompresor. Jeśli chodzi o pellet i Twój dom to chyba teraz to najkorzystniejsza opcja.

 

 

Zgadza się, Blackstar wyjdzie taniej niż Biawar+bufor+internet+sonda lambda

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę dać jakiś kontakt do kolegi który PC zakładał w starym domu i grzeje kaloryfery, źle nie wychodzi i za samą PC firmową dał coś koło 20k. Coś by mógł podpowiedzieć, wyjaśnić, dać namiary.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Benton661 napisał:

Zgadza się, Blackstar wyjdzie taniej niż Biawar+bufor+internet+sonda lambda

coś takiego macie na myśli? https://www.pelletexpert.pl/blackstar

 

Jeżeli chodzi o defro to miałem https://www.defro.pl/p,160,sigma-ekopell.html?idk=32  12kW

 

Dodam tylko ze nie jestem instalatorem.... wiem tyle co wyczytałem albo gdzieś mi doradzili... 

Wychodzi na to że za późno się na forum zarejestrowałem ale z moich znajomych nikt nie mam PC i jakby trochę się tego też obawiałem jak to wyjdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.