Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Podłogówka i kocioł gazowy


MikiQ

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie w związku z remontem domu u szwagra. W całym domu ma być ogrzewanie podlogowe i dwie drabinkibw łazienkach. Hydraulik doprowadził zasilanie do górnego rozdzielacze z 5 obwodami rurą Pex 25 - czy to nie trochę za mało? Jakie powinno być zasilanie dwóch rozdzielaczy które będzie wyprowadzone jedną rura z kotłowni i spięte trojnikiem? Na chwilę obecną instalacja będzie zasilana kotłem na ekogroszek ale w niedalekiej przyszłości będzie kocioł na gaz. Hydraulik upiera się przy podmieszaniu w rozdzielaczach ja tłukę szwagrowi żeby zrobić to w kotłowni na jak najkrótszym obiegu. Podpowie ktoś coś? Bo mnie już brakuje argumentów.

 

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy ile tej podłogówki na tych rozdzielaczach jest. Dla spokoju i bezpieczeństwa dałbym PEX32 i podmieszanie na jednej pompie w kotłowni z 3D sterowanym pogodowo. Za kotłem wymiennik a za nim obwód OP i obwód z pompą ale już bez 3D do tych dwóch drabinek. Instalację CO masz w zamkniętym a kocioł węglowy w otwartym i nie trzeba ciągnąć wysoko rur do naczynia otwartego. Po wymianie kotła na gazowy zamiast wymiennika wstawiasz sprzęgło w tym samym miejscu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na 5 obiegów spokojnie pex 25, tym bardziej z podmieszaniem. Podmieszanie w szafce jest o tyle kłopotliwe, że musisz tam zmieścić zawór mieszający (najlepiej z siłownikiem - wtedy masz sterowanie pogodowe). W przeciwnym razie ciężej będzie tym sterować. Ja zdecydowanie jestem za robieniem podmieszania i umieszczeniem pompy w kotłowni - łatwiej wtedy o przeróbki w przyszłości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak podmieszanie w kotłowni to do rozdzielacza rury grubsze. PEX25 to przekrój tylko 3/4 cala. Niższa temperatura zasilająca rozdzielacz to większy przepływ do niego aby dostarczyć tyle samo mocy co przy podmieszaniu w szafce. Różnica w cenie między PEX32 a PEX25 nie jest tragiczna a lepiej mieć zapas na przesyle chociażby dlatego by instalacja pracowała cicho.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.