Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pellet + Fotowoltaika + podłogówka wodna


Arek911

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, 

Na wstępie zaznaczę, że jestem laikiem. Obecnie jestem na etapie tworzenia instalacji do swojego nowobudowanego domu około 150 m2 (h+h + 20 cm ocieplenia, ocieplany dach), dom parter + poddasze uzytkowe. 

 

Nie mam możliwości instalacji gazu. Nie chcę opierać ogrzewania wyłącznie na prądzie. 

Chciałbym zamontować niewielką instalację fotowoltaiczną do ogrzewania wody w lato, a także kocioł na pellet i ogrzewanie podłogowe 100% domu (grzejniki tylko w łazienkach i przy wejściu). 

Poradzono mi by wybrać taki kocioł jak poniżej: 

FERROLI Piec c.o.cwu na pelet z płaszczem 18 kW

by spiąć go z podłogówką oraz zasobnikiem CWU zaworem 4 drogowym z siłownikiem. 

By zasobnik miał dwie wężownice i by wpięta w niego była też grzałka elektryczna (fotowoltaika - inwerter Elnix On i OFF Grid z przełącznikiem i MPTT). 

 

Czy to ma sens? I co zrobić by kocioł dawał radę grzać i zasobnik w zimę i podłogówkę i te kilka grzejników. 

 

Z góry dzięki za radę. 

 

PS. Proszę nie przekonujcie mnie do pompy ciepła. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18kW to dużo za duży kocioł na taki dom  , jak masz budowany z HH plus 20 styro , to będzie termos który będzie potrzebował przy -20 jakieś 30W/m2 , a przeciętnie to 15-20w/m2  więc wychodzi Ci 4,5kW CO  + jakies 4kW CWU  to masz 8,5kW , więc brałbym kocioł 10kW  do tego bufor 2000l , za buforem  robisz co chcesz 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co napisałeś chcesz grzać tylko CWU fotowoltaiką , 

5 minut temu, Arek911 napisał:

Możesz mi wytłumaczyć sposób ogrzewania wody za buforem?

nie rozumiem tego zdania 

kotłem na pelet grzejesz bufor( jak masz fotowoltaike mozesz wspomagac go grzałka np w nocnej taryfie ) , z bufora odbierasz ciepło do ogrzewania podłogowego , przed buforem wpinasz zasobnik CWU , 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotowoltaika nie ogrzewa bufora tylko produkuje prąd .

Są osoby które grzeją bufor w nocnej taryfie , a prąd maja własnie z fotowoltaiki  i twierdzą ze wychodzi im tak samo jak PC

Wygugluj  co to jest bufor  bo wydaje mi sie ze myslisz ze to jest bojler 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spytałeś czy fotowoltaika da rade ogrzać bufor sama  ,  to Ci napisałem że bufor grzeje grzałka zasilana prądem elektrycznym  który produkuje fotowoltaaika ,   nie mam pojecia jakiej mocy masz fotowoltakie , jak duzy bufor , jaką moc grzałki więc jak mam odpowedzieć na to pytanie 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już wspomianałem wszystko jest na etapie projektowania. 

 

Co do fotowoltaiki to instalacja niezbyt duza - 3,5 / 4 kw. Bufor i grzałkę chcę dobrać właśnie na podstawie między innymi Waszych rad

 

 

Pytanie dodatkowe. Czy kocioł z podajnikiem (w tym przypadku 105 kg) ma sens w stosunku do bufora?

Pytanie dodatkowe 2: jaki zbiornik do wody użytkowej wybrać w przypadku takiego buforu?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te 105 kg to pojemność kosza podajnika czy całego kotła?

Wysłane z mojego SM-A202F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Arek911 napisał:

Co do fotowoltaiki to instalacja niezbyt duza - 3,5 / 4 kw. Bufor i grzałkę chcę dobrać właśnie na podstawie między innymi Waszych rad

Ważny jest sposób umieszczenia paneli i kąt. Optymalnie panele na południe 30-40 stopni. Druga rzecz, to ile zużywasz energii rocznie. Chodzi o to by przewymiarować instalację. Ja latem grzeję CWU z PV i daje radę. Zdarzył się jeden czy dwa dni, że z powodu pogody PV nie udało się dogrzać wody w zbiorniku z nadmiaru energii. Mam zwykły zbiornik 200L z wsadzoną grzałką 4.5kW trójfazową, która np. w sierpniu pochłonęła 160kWh. Cenowo wychodzi porównywalnie jak grzanie CWU ekogroszkiem.

Zadbaj by falownik pozwalał na przekazywanie do grzałki tylko nadmiaru energii, albo miał przynajmniej timer, aby ładować CWU tylko w okresie największej produkcji energii. Inaczej będziesz czerpał ją z sieci, co od razu oznacza 20% straty. Grzałka powinna mieć termostatyczną regulację temperatury. Do niektórych zbiorników są dedykowane grzałki (np. tak jest u mnie w Galmecie). Sprawdź sposób mocowania np. wielkość otworu i czy wejdzie ci do zbiornika na długość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Energie magazynuje się u dystrybutora , jak zużywasz to co produkujesz " live " nic nie tracisz , cała nadprodukcje odzyskujesz kiedy chcesz w 80%  i masz na to rok , i to est dla instalacji do 10kW , powyzej 10kW jest 70%

Instalacje liczy sie do zużycia , nie oplaca się robić przewymiarowanej bo ta energia przepadnie  jesli jej nie odbierzemy w ciagu roku  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, mkwapisz napisał:

Zadbaj by falownik pozwalał na przekazywanie do grzałki tylko nadmiaru energii, albo miał przynajmniej timer, aby ładować CWU tylko w okresie największej produkcji energii. Inaczej będziesz czerpał ją z sieci, co od razu oznacza 20% straty. Grzałka powinna mieć termostatyczną regulację temperatury. Do niektórych zbiorników są dedykowane grzałki (np. tak jest u mnie w Galmecie). Sprawdź sposób mocowania np. wielkość otworu i czy wejdzie ci do zbiornika na długość.

Czy możesz polecić jakiś konkretny falownik? Myślałem o elnixie... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem specjalistą od falowników i instalacji PV. U siebie po dłuższej analizie wybrałem Froniusa Symo (8.2-3-M) bo ma bardzo rozbudowane interfejsy I/O. Można sterować wieloma rzeczami: np. poprzez przekaźniki załączać grzałkę w zbiorniku o określonej porze, podłączać dodatkowe czujniki, liczniki energii (do 4) itd. Fronius dodatkowo ma coś takiego jak OhmPilot, który podłącza się do falownika i dodatkowego licznika (SmartMeter). Raczej drogie urządzenie i nieopłacalne, ale potrafi płynnie regulować mocą grzałki (grzałek) do 9kW czerpiąc tylko nadmiar produkowanej energii - wie ile falownik produkuje i ile przepływa do sieci przez SmartMeter. Po prostu ogranicza ilość energii pompowanej do sieci. W okresie letnim bardzo dobrze to się sprawdza, bo piec na ekogroszek mogę wyłączyć. Generalnie ta inwestycja nie zwróci mi się w sensownym czasie, a u ciebie nie będzie miała sensu w ogóle - za mała instalacja. Ale sterowanie przekaźnikami z Froniusa jest jak najbardziej możliwe, tylko musiałby ci to wykonać ogarnięty instalator.  Jeżeli nie zależy ci na tych 20%, które się traci pompując do sieci energię, a potem ją pobierając, to wystarczy wsadzić do zbiornika CWU grzałkę. Jak napisałem, można zadbać o jakiś system z timerem, który by ją włączał w określonym czasie. Ważne ze względu na to kiedy jest produkcja energii z PV jak i taryfę którą masz.

Tak to u mnie wyglądało w sierpniu z poziomu solarweb

2025404106_Zrzutekranu2021-02-08200938.thumb.png.c072a72738889924d0b5b7d0c8b27556.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie to opcja załączania grzałki  z falownik  jest zbyteczna ,  cała produkcja odbywa się wtedy kiedy zapotrzebowanie na energie jest najmniejsze czyli w okresie letnim ,    

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego napisałem, że wystarczy np. prosty układ sterujący z timerem (a to jest już po prostu w samym Froniusie). Chodzi o to by ograniczyć czerpanie energii z sieci i jak najwięcej zużywać tej produkowanej na bieżąco tzw. samokonsumpcja. Przed chwilą dorzuciłem wykres z falownika. z solarweb.

Wartości liczbowo: produkcja ok 1200kWh, zużycie bezpośrednio 710kWh, Ohmpilot dodatkowo "zutylizował" bezpośrednio 160kWh

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak ale w sumie w lecie ile tej energii zużywasz na grzanie CWU , niestety energia potrzebna nam jest zimą   i wtedy bierzemy już ja z magazynu w 80% . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, wszystko się zgadza, a ile zużywam "latem" to napisałem - 160kW/miesiąc. Tylko jak dobrze zrozumiałem @Arek911 chciałby grzać wodę w okresie letnim prądem, a przez pozostałą część roku piecem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Latem praktycznie w tych godzinach jest  zerowe zużycie prądu  a najwieksza produkcja ,   najlepiej wtedy prać gotować , ustawiać zmywarkę , pralkę ,  klimatyzacje itp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, możesz coś takiego rozważyć, albo w ogóle się tym nie przejmować. Tylko wtedy grzałka będzie działać termostatycznie, czyli o dowolnej porze.

Tak na szybko znalazłem taką reklamówkę: https://www.solaredge.com/sites/default/files/load_control_flyer_pl.pdf

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na Twoim wykresie fajnie widac jak około 2/3 energii nie jestś w stanie zużyć i 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I przy rozliczeniu energii na koniec roku byłem w plecy na 1200kWh * 0,68 = 816PLN. Chociaż z drugiej strony, to co dodatkowo zużyłem z uwagi na roczny covidowy areszt domowy, to sobie odbiłem na paliwie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.