Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pellet + PV + podłogówka + bufor


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich forumowiczów.

Jestem nowy na forum i poszukuję podpowiedzi.

1. Od 6 lat mieszkam w swoim domu. 200m2 po podłodze, 168m2 podłogówki również w łazienkach. W każdym pokoju i łazience sterowniki. Dom z solbetu, ocieplony 15cm styropianem 0,32.

2. Dom ogrzewany z pieca pelletowego Galmet 16KW z palnikiem pellas. Zużycie pelletu w okresie zimowy ok 3,5t Olimpa. Posiadam 3 pompki obiegowe (podłogówka, grzejniki w garażu i 2 w łazienkach, do ogrzewania cwu) wszystko przy wsparciu zaworu czterodrożnego.

3. Ogrzewanie cwu jest z pompy powietrznej Galmet Spectra (baniak 200l) raz włączam na prąd a raz z pieca zimą.

4. Od 2,5roku mam panele fotowoltaiczne 7,68kWp. Wcześniej miałem 6,4 co było na styk.

5. Do tej pory tona pelletu kosztowała 1000zł więc ogrzewanie wynosiło mnie ok 3500zł. Obecnie tona to 1800 a może i 2000, więc ogrzewanie wzrośnie 2 krotnie.

6. Już od dłuższego czasu zastanawiam się nad dołożeniem bufora 500/1000l ogrzewanego z pieca ale i wspomaganie elektryczne grzałkami.

I tu moje pytanie. Czy zastosowanie buforu przy wsparciu PV spowoduje redukcję zużycia pelletu choćby o 1t?

Może macie jakieś inne propozycje? Na ten moment niewykorzystany w ciągu dnia prąd wchodzi do sieci a potem mogę odebrać jego 80%. Stąd myślałem o jego magazynowaniu w postaci ciepła. Akumulatory nie wchodzą w grę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobacz jaką masz nadwyżkę w kWh do sieci i potem oblicz 80%  będziesz wiedział ile zostaje i czy masz co odbierać.

Zimą nie licz na zbyt wiele z PV bo prawdopodobnie i tak dom zje wszystko w miesiącach zimowych na samą elektryczność.

Ja zadałbym pytanie czy jest sens inwestować w bufor i grzałki jeśli mam nadwyżkę ??? kWh

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to masz naprawdę duże zużycie energii na cele bytowe skoro 6,4 było na styk.

U mnie jest 4,6 i mam z lekką górką pomimo ładowania boilera prądem. Bufor z grzałkami to niezłe rozwiązanie na okres przejściowy o ile będziesz miał wystarczająco dużą nadwyżkę energii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.