Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Poprawa ciągu w kominie


adamu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ,

posiadam problem z kominem wentylacyjnym . Wentylacja grawitacyjna w zakończeniu komina otwory na przestrzał . Było wszystko  ok , ale zamontowałem kratki kominowe w owych otworach co na przykładzie pralni pogorszyło ciąg , jest ale dużo słabszy . Czy w takim przypadku gdzie są otwory na przestrzał mogę zrobić otwór na czubku komina oraz zamontować turbowent wspomagający ciąg ? Widziałem to urządzenie lecz w kominach bez owych kratek . Czekam na opinie , pozdrawiam .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciąg w kominie powstaje w wyniku paradoksu hydrodynamicznego. Miałeś go za darmo , dołożyłeś kasę aby się go pozbyć, teraz chcesz dołożyć następną kasę aby go odzyskać. Poczytaj gdzieś o równaniu Bernoulliego.

Pozdrawiam Hermogenes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli takie kratki zaburzają ciąg? Ja też mam zamontowane takie kratki i faktycznie zimą jakiś ciąg jest ale latem to tragedia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Latem ciag moze byc slabszy. Albo nawet wrecz zwrotny. Tak mi sie dzialo w czasie upalow. Pomimo, ze mam nawiewniki  i nawiew do kotlowni, wentylacja zaciagala mi dym i czad z ekogroszkowca. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, radik81 napisał:

Czyli takie kratki zaburzają ciąg? Ja też mam zamontowane takie kratki i faktycznie zimą jakiś ciąg jest ale latem to tragedia. 

Kratka zmniejsza pole przekroju otworu wylotowego - o ile to sam sobie policz - wystarczy kalkulator i miarka,  wg mnie o ponad 50%.

Czyli ciąg ma prawo być mniejszy.

Jak ma być założona jakaś nasada to górne kratki lub otwory  trzeba całkowicie zaślepić , inaczej ciąg będzie tylko przez nie a nie przez dolne kratki w pomieszczeniach.

Ale uwaga - montaż nasady często niszczy czapkę komina i trzeba ją naprawić lub odtworzyć.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, radik81 napisał:

Czyli takie kratki zaburzają ciąg? Ja też mam zamontowane takie kratki i faktycznie zimą jakiś ciąg jest ale latem to tragedia. 

Kupując kratki napotkałem się na parametr "powierzchnia przepływu powietrza".

Dla kratek wymyślnych wynosiło ono max 0.0084m2,natomiast dla zwykłej kratki było to juz 0.0100m2 co i tak jest prawie 2-krotnie mniejsze niż jakby kratki nie było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Czy dobrze rozumiem, że zwykle kratki wentylacyjne które montuje się w otwory wentylacyjne kominu wewnątrz budynku negatywnie wpływaja na ciąg wentylacji w kotlowni? Takie jak na zdjęciu poniżej? 

main.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.