Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dobór kotła na ekogroszek starszy dom 100m2


Matixs

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień Dobry. Piszę tutaj ponieważ chciałbym wymienić obecny kocioł na nowy zasilany ekogroszkiem. Obecny kocioł mam już ok. 15 lat firmy krzaczek. Palę w nim cały rok ponieważ w lecie ogrzewam również wodę. I tu przychodzę z moim problemem do Was bo im więcej czytam tym bardziej boli mnie głowa.
A mianowicie chciałbym wymienić już teraz kocioł na ekogroszek żeby już w tym roku nie kupować węgla oraz drzewa mam trochę starego i suchego, ale to będzie za mało.
Dom który chciałbym ogrzać ma 100m2 jest nieocieplony z poddaszem. Planuję ocieplić ściany oraz dach, ale to w przyszłym roku lub za 2 lata.
Do tej pory przy ogrzewaniu w sezonie zimowym potrzebowałem ok. 3 ton węgla oraz ok. 2-3m.

Czy w obecnej chwili można kupić kocioł na ekogroszek w którym można by palić zamiennie drewnem? Ponieważ zostanie mi trochę suchego drewna, a szkoda żeby się zmarnowało.
No i najważniejsze jaki kocioł wybrać. Jaką firmą warto się zainteresować? Tak żeby nie zrujnował mojego budżetu bo pewnie przy okazji wymieniłbym też grzejniki w domu.
Jeśli są jeszcze potrzebne jakieś informację proszę napisać o czym muszę powiedzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznij od wypenienia ankiety  na http://cieplowlasciwie.pl/ , podaj wyniki  i czekaj na dalsze porady .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie kupisz już kotła z rusztem awaryjnym. Jeśli chodzi o kocioł,  kup jak najmniejszy w granicach 9KW. Poza tym jak sobie policzysz to Ci wyjdzie w sezonie letnim taniej grzanie prądem niż kiszenie kotła. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skamp PV 13 dobry kocioł za rozsądną cenę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem o tym kotle że jest polecany i chyba na niego bym się zdecydował.
Tylko w tym momencie mam dylemat ponieważ na obecną chwilę wodę ogrzewam z obecnego pieca czyli muszę codziennie w nim palić.
Czy w takim kotle na ekogroszek jest jakaś możliwość żebym w lecie mógł ogrzewać sobie wodę?

Zauważyłem również że na OLX są ogłoszenia sprzedaży kotłów 4 klasy z rusztem na którym można palić drewnem firmy PLESZEW. Ale pewnie gdybym nabył taki piec to nie dostanę na niego zwrotu z programu czyste powietrze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Każdy kocioł podajnikowy latem podgrzewa wodę i to z duużo większą oszczędnością i precyzją to pewne , włączasz tryb letni i zapominasz o kotle na miesiąc aż do następnego zasypu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czwarta klasa nie jest dotowana i tu chodzi o ten wspaniały pomysł jakim jest ruszt dodatkowy . Co do grzania wody to jasne że mozesz . Jedyny problem to przy upalach praca komina wstecz . Po prostu moze być tak że trzeba mimo wszystko kocioł gasic bo nie pali sie w nim ino dusi I cofa dym . Nic nie kupuj z olx i żadnych podgrzewaczy wody na paliwa stale  I tym podobne ustrojstwa bo strzelisz sobie w kolano . Jak znajdziesz już kocioł to pomysł nad dobrym starownikiem bo to jest serce jego .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Matixs napisał:



Zauważyłem również że na OLX są ogłoszenia sprzedaży kotłów 4 klasy z rusztem na którym można palić drewnem firmy PLESZEW. Ale pewnie gdybym nabył taki piec to nie dostanę na niego zwrotu z programu czyste powietrze?

Od dłuższego czasu po zmianie ustawy zabroniona jest produkcja oraz sprzedaż kotłów < 5ej klasy

Jak ktoś chce Cie uszczęśliwić kotłem 4klasy albo na biomase niedrzewną albo podgrzewaczem cwu, to możesz po zakupie mu to oddać i podac gościa do sądu, dostanie jeszcze karę

Zmiany w prawie dotyczące kotłów na paliwa stałe:

Dnia 25.02.2019 do ustawy zostały wprowadzone poprawki kasujące wyjątki. Zmiany wchodzą w życie 14dni od dnia publikacji, zabronione jest wprowadzanie tzw podgrzewaczy CWU czy kotłów na biomasę niedrzewną nie spełniających wymogów klasy 5-ej. Kupując taki wyrób po 12.03.2019 możecie żądać od nieuczciwego handlowca zwrotu, zgłaszać sprawę do rzecznika ochrony praw konsumentów lub do państwowej inspekcji handlowej

Dziennik ustaw kotły 05.09.2017

Dziennik ustaw zmiana zapisów ustawy 25.02.2019

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Matixs napisał:

Czytałem o tym kotle że jest polecany i chyba na niego bym się zdecydował.

Skontaktuj się z kolegą @Pieklorz on jest producentem tego kotła. Doradzi Ci który palniki będzie lepszy do grzania latem CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za pomoc i odpowiedzi. Zdecydowałem się na kocioł SKAMP-PV, ale gdzie go najlepiej kupić? W mojej okolicy, a nawet województwie nie ma żadnej firmy która by go miała. Bezpośrednio od producenta, a instalatora szukać w okolicy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ten kocioł o mocy 12,9kW będzie dla mnie odpowiedni oraz będzie najlepszym wyborem? Biorą pod uwagę że w przyszłości na pewno chcę ocieplić dom. Chciałbym również te pieniądze wydać mądrze, tak żeby ta inwestycja była na lata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hallo Matixs!

Uważam, że inwestowanie w kocioł na ekogroszek to jest w aktualnym czasie nieporozumienie. Proponowałbym zakup dużego zbiornika na cwu  400-500 l, który po nagrzaniu całej objętości  dostarczy ciepłą wodę na 2-3 dni. Czyli rozpalanie kotła też co 2-3 dni. Ten zbiornik przyda się przecież zawsze.  Po ociepleniu domu, kiedy zapotrzebowanie będzie rzędu 3-4 kW, będzie można zdecydować się na jakieś bardziej ekonomiczne ogrzewanie; może nawet grzałki oporowe, które w taniej taryfie już  są tańsze niż węgiel.Po ociepleniu domu kocioł 13 kW będzie znowu 3-4 x za duży, będzie wiec potrzebował jakiegoś bufora dla prawidłowej pracy. Trzymałbym  ten kociol który jest - do chwili ocieplenia, bo to ocieplenie uważam za priorytet. Czystepowietrze z dotacją wymaga najpierw wymiany starego kotła na nowy, ekologiczny sposób ogrzewania.  Patrząc kompleksowo na problem kotła i ocieplenia domu najpierw zająłbym sie procedurą uzyskania dotacji i kredytu.

Jeśli aktualnie zużywasz 3-4 ton węgla i drewna, to po ociepleniu może być 1/2 tej ilości. Czyli szacuję 8-9 tys. kWh na sezon. Wychodzi wtedy 50 kWh na dobę. Przy tak małym zapotrzebowaniu , uważam - nie ma sensu ładować się teraz w ekogroszek.

Pozdro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Tak , tania taryfa zwłaszcza na następne lata jak ekoterroryści nałożą nam kolejne podatki od smogu ,już to widzę , nawet bogaci Niemcy już masowo wywalają pompy ciepła bo za drogo wychodzi grzanie prądem i przechodzą na gaz więc nie sądzę aby u nas miał się prąd opłacić , prąd to polityka a tam gdzie polityka to bagno. korzystajmy z tego co mamy dostępne pod ręką puki się da .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Matixs napisał:

Czy ten kocioł o mocy 12,9kW będzie dla mnie odpowiedni oraz będzie najlepszym wyborem? Biorą pod uwagę że w przyszłości na pewno chcę ocieplić dom. Chciałbym również te pieniądze wydać mądrze, tak żeby ta inwestycja była na lata.

Biorąc pod uwagę wszystko,co podawales wcześniej to tak. W zestawie z mniejszą dmuchawą będzie dobrze pracować przed i po ociepleniu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.