Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Prostopadle obciecie rury


PioBin

Rekomendowane odpowiedzi

Szukam, szukam i nie znalazlem (to nie znaczy ze nie istnieje).

Chodzi o sposob / pomysl jak domowym sposobem za pomoca szlifierki katowej i "domowych narzedzi" obciac dokladnie prostopadle rure o srednicy okolo 210[mm].

Rura stalowa grubosc scianki 2[mm].

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój sposób papier milimetrowy 1 mm maluję innym kolorem przez cały obwód rury, nalepiam papier na rurę tak żeby trafić kolor w kolor. Tarczą 1mm wycinam tylko część zamalowaną.

pozdrawiam Hermogenes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Metoda (pomysł) zależy od tego czy ta rura jest zamontowana w jakieś instalacji czy też możemy ją swobodnie obracać.

Odniosę się do tego drugiego przypadku, bo jest po prostu dużo łatwiejszy  w realizacji.
Potrzebne jest łoże na którym swobodnie będziemy mogli obracać rurę, oraz stojak (uchwyt) na szlifierkę kątową pozostający w pozycji nie przemieszczającej się w stosunku do łoża.
Trochę skomplikowane w moim opisie, ale realizacja jest stosunkowo prosta. Wideo podglądowe poniżej.
źródło:
https://portalnarzedzi.pl/wideo/test-przecinarki-exact-170-e/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rura jest luźna, tzn. nigdzie nie zamontowana. Skladac sie bedzie (spawanie) z trzech kawalkow po 2 metry ktore obecnie sa bardzo nierowno obciete. Calosc po zmontowaniu +/- 6m.

Widzialem obcinarki do rur jakimi robia instalatorzy/spawacze na halach. Bardzo profesjonalne i dokladne lecz ja mam to zrobic w domu.

Probowalismy "trzymac" szlifierke i obracac rure lecz minimalne nawet jej przesuniecie wzdluzne podczas ciecia skutkuje nie trafieniem na koncu.

Wyprobuje pomysl z papierem milimetrowym. Przymierzalem sie do tego ze zwykla kartka i obrysowac po obwodzie lecz potrzebny mi wiekszy format np. A2 lub A1.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio przecinałem stary zbiornik butanu od samochodu pod spawanie przy pomocy szerokiego paszka cienkiej tektury papierowej . 1-2 mm niedokładności można zaspawać.Mogę Ciebie naciągnąć na ślusarski przymiar stalowy i odrysować kreskę po obwodzie białym olejowym mazakiem.

pozdrawiam Hermogenes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bylem w Empik'u ale kartek A1 brak. Odloze temat do poniedzialku i odwiedze jakis "papierniczy".

Ten "przymiar slusarski" to masz na mysli linijke stalowa? Mam 50cm ale troche za sztywna i za krotka. Czy cos innego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak o takiej linijce pisałem taką jak używają blacharze samochodowi są 1metr. Jak masz dostęp do gilotyny gdzieś w okolicy to pasek cienkiej blachy stalowej.

pozdrawiam Hermogenes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przycinałem rurę 200-tkę używając pisaka i przyciętego od łaty paska z tektury odpowiedniej długość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Narazie tez w ta strone zmierzam. Tylko zalezy mi na max. dokladnosci takiego badz innego rozwiazania.

@sambor a Ty nie masz maszynki? Na halach w instalacjach to chleb powszedni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam i to i to. Dwie "prawe" rece tez.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To moze nie byc takie latwe i szybkie. Robota jednorazowa i wiecej tego powtarzac nie bede.

Widzialem takie maszyny. Z uchwytami do lapania i centrowania rury i obrotowa tarcze (nie scierna) do ciecia. Sam sie tym bawilem kilka razy, ale przytargac to do domu nie da rady, rury zawiesc tez nie bardzo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda.

A wiesz ze nawet nie wiem jaka tam jest max. srednica. Dn100 tnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja brałem taśmę dylatacyjną, taka do podłogówki, ale szeroką 20-25cm i owijałem rurę tak aby krawędzie się zeszły, póxniej mazakiem na rurze przy krawędzi taśmy zaznaczałem linię ciecia i ciałem kątówką. Linia prosta prostopadła, jakość ciecia zależy od sprawności ręki.

 

ale lepszy byłby pasek(2-3cm) cienkiej blachy i równa krawędzią i czymś takim owinąć rurę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.