Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Rury Pex


Maniek2021

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 Potrzebuję Waszej pomocy. Hurtownia sporządziła mi kosztorys na instalację wodną oraz do ogrzewania. Zaproponowała rury Duro - PE-Xb/Al/PE-Xb - szerzej o tym produkcie jest na stronie  https://arka-instalacje.pl Przejrzałem wszystkie możliwe fora internetowe, strony czy opisy i nie znalazłem wielu informacji co do tego produktu. Czy ktoś z Was zna ten produkt i wykonał instalację?

Moje obawy: Polietylen sieciowy PE-Xb - wiem, że na rynku są firmy, które mają produkt o specyfikacji PE-Xc/Al/PE-Xc, wkładka aluminiowa spawana doczołowo - czyli nie jest to na zakładkę? Rury certyfikowane przez instytut w Hiszpanii - to dobrze czy źle? No i produkt nie znany na forach - czyli co nikt z tego nie robi? A firma jest już ok. 25 lat na rynku

Budowa domu: Parterowy 100m2, ogrzewanie - gaz ziemny, nie będzie ogrzewania podłogowego (tylko łazienka ale tu będzie zastosowany powrót z grzejnika), grzejniki panelowe, kocioł dwufunkcyjny

 

 

Edytowane przez Maniek2021
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem o Wavin Rura PE-X/AL/PE 16x2.0 Tigris Alupex. Tylko nie rozumiem oznaczenia. Czy ta rura to PE-Xc/Al/PE-Xc? Na stronie producenta ma opis: System Wavin Tigris M1 to połączenie wytrzymałych mosiężnych złączek i wielowarstwowych rur PE-Xc/Al./PE w średnicach od 14 do o 63 mm. Natomiast w opisie technicznym na stronie Wavin ma taki opis:

  • Inside layer quality class PE-Xc
  • Intermediate layer quality class Aluminium
  • Outside layer quality class PE-Xc
  • Diffusion stop - Yes
     
 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Duro to tez markowe i akurat ja na nich robie złączki mają jeszcze ze stali nierdzewnej solidne moim zdaniem,wawin niedawno przeszedl na mosiądz i dolozyl taki bajer ze jak złączka jest niezacisnieta to gwizda bajer niepotrzebny jak dla mnie i stare złączki były lepsze i było bardziej widać czy rura wsunieta do konca.

No i duro ma w ofercie długie kolana ścienne dzieki czemu nie trzeba wkręcać do każdego przedluzek a wszystkie inne firmy na rynku mają chyba krótkie.

1616944736649448113565051417015.jpg

Edytowane przez romano78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź. Mam jeszcze jedno pytanie. Czy na rynku jest jakaś rura, która ma obustronne sieciowanie PE-Xc/al/PE-Xc. Sprawdziłem rury innych producentów Purmo, Tece,  Walvin ,  Uponor, Kan i wszystkie mają jednostronne sieciowanie, druga warstwa jest zrobiona z niesieciowanego polietylenu PE lub PERT. Takie mają oznaczenia na rurach. Duro system ma oznaczenie PE-Xb/al/PE-Xb - polski produkt, napisałem jeszcze z ciekawości do producenta, bo rozważam zakup tej rury.

Edytowane przez Maniek2021
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Po sprawdzeniu informacji technicznych na temat rury Duro niestety nie spełnia ona moich kryteriów. A szkoda - bo rura podwójnie sieciowana to fajne rozwiązanie. Nie wielu producentów ma taki produkt. Co mi się nie podoba: rura jest produkowana w Chinach - w karcie produktu na stronie producenta ma wpisane made in PRC, co oznacza - Wyprodukowano w Chińskiej Republice Ludowej (People's Republic of China). Temat uważam za zamknięty. Dziękuję za posty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ciekawości porównywałem sobie firmy - np. Wavin Tigris PE-Xc/Al/PE-HD  - nazwa i adres siedziby producenta oraz miejsce produkcji wyrobu: Multilayer Pipe Company sp. z o.o., Pęcz 59, 57-100 Strzelin. Akredytowana jednostka certyfikująca IMA Dresden (Niemcy). Wygląda to bardzo dobrze. Ale wolałbym w dalszym ciągu produkt podwójnie sieciowany - ale nie produkcji made in China Na pewno znajdę coś co spełni moje wymagania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem o Wavinie, ale jednak i ten produkt nie spełnia moich kryteriów, a szkoda. Może się komuś przyda. Rury Wavin PE-Xc/Al/PE-HD - (500m). Rura posiada właściwości maks. temp. pracy stałej 70ºC oraz 95ºC dla pracy chwilowej. Sprawdziłem również z ciekawości oznaczenie rury Wavin PEXc/ Al/PE-HD - (200m) - PE-Xc/AL/PE-HD posiadają maks. temp. pracy stałej 85ºC oraz 95ºC dla pracy chwilowej.

Kwestia gwarancji też jest fajnie rozwiązana - niby jest 10 lat, ale jak wykonasz instalację w pakiecie systemowym. W PEX-ie jest to nie możliwe, bo nie mają rozdzielacza do wody i trzeba korzystać z innych firm. A jak skorzystasz z innej firmy to tracisz z automatu gwarancję,

Do systemowej instalacji wybiorę firmę Prandelii - rury Multyrama.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do instalacji systemowej trzeba nie tylko systemowych materiałów, ale też systemowych narzędzi np praski z odpowiednimi matrycami i wykonawca musi być przeszkolony w danym systemie,

Nie myśl, że ot tak, dadzą ci gwarancję 10 lat na partackie wykonanie kompletnego ignoranta w tym temacie.

PS

10 lat to przy PEX to żadna gwarancja - sam robiłem instalacje z PEX 20 lat temu i więcej i wszystko nadal działa bez problemu.

Ponadto rzucasz argument - wytrzymałość temp rury - robisz inst podłogową na kotle gazowym i gdzie temp powyżej 60C znajdziesz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czemu zakładasz, że zrobi to partacz. Zanim coś kupię dokładnie analizuje produkt i musi spełniać pewne kryteria. Wszystkie wykonane prace budowlane mam na FV, wybieram ekipy sprawdzone, które mają pojęcie o swojej robocie. Nie zależy mi żeby było tanio. Chce mieć zrobione dobrze i póki co na razie nie mam zastrzeżeń. Każdy etap mam sfotografowany, dokładnie wiem jakie materiały zostały użyte, bo sam się tym zajmuje, kontroluję każdą ekipę, która wykonuje zlecone przeze mnie prace i dodatkowo mam bardzo dobrego kierownika budowy, który jeszcze raz dokładnie wszystko sprawdza. Teraz jestem na etapie instalacji. Skusiłem się ma markę Wavin i nawet złożyłem zamówienie, natomiast gwarancja jest nie do przyjęcia. Po prostu jej nie ma, bo muszę zakupić rozdzielacz do wody użytkowej innego producenta, a ten fakt jest podstawą do wykluczenia z odpowiedzialności za powstałe uszkodzenia w instalacji i anulowania gwarancji na produkt. Wavin ma gwarancje na swoje produkty 10 lat, w swoich ulotkach ma informację, że system wytrzyma dłużej. Szkoda, że nie mają rozwiązania systemowego - wówczas uznałbym ten produkt za rewelacyjny, a tak pozostaje tylko niedosyt.

Co do ogrzewania - to będzie to przede wszystkim ogrzewanie grzejnikowe: 5 grzejników, 2 drabinki oraz z trzech punktów z 1 grzejnika i 2 drabinek ogrzewanie podłogowe z powrotu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozdzielacz wody użytkowej możesz zrobić z elementów systemu wavin i też będzie "markowy"

Nie zapominaj że w systemie "markowym" też znajdą się elementy "niemarkowe" - np pompy, zaw 3-D czy sprzęgło,

których producent PEX-a nie ma w swojej ofercie - i co wtedy z "gwarancją"???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie to słuszna uwaga @sambor.

system? Gdzie jest początek i gdzie koniec? Dlaczego rozdzielacz to system a zawór, pompa już nim nie jest.

Przez system rozumiałbym rurę i złączke (zaciskana, skręcana). Wszystko przed/za to armatura.

Troche analogia do systemu docieplen. Producent systemu (np. styropianu) powinien sprzedawać bloczki, więźbę dachowa, parapety, okna/drzwi?

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za pomoc - w sumie nie patrzyłem na to w ten sposób. Macie sporo racji i dużo większą wiedzę niż ja. Jeszcze jedno pytanie: czy rura PE-Xc/AL/PE-HD posiadająca maks. temp. pracy stałej 85ºC oraz 95ºC dla pracy chwilowej wystarczy do centralnego ogrzewania, gdzie jak wspomniałem będą przede wszystkim grzejniki aluminiowe - zasilanie 75/65/20 lub 70/50/20. Jak połączyć rozdzielacz wody Prandelii z systemem Wavin?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie budowniczy - jak kocioł będzie nowy, to musi być kondensacyjny, więc grzejniki będą pracowały na 55/40/20 lub 55/45/20 i tak powinny by ć dobrane.

Mam nadzieję że resztę domu masz lepiej wykonaną niż ten "projekt" inst CO.

A co trudnego w tym rozdzielaczu? 

Potrzeba tylko rozdzielacz z przyłączami (eurokonusami) na rurę jaka będzie w instalacji, pewnie na PEX16 lub PEX 20.

Ponadto taki rozdzielacz musi mieć atest sanitarny.

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł będzie kondensacyjny, ale przy wskazanym przez Ciebie zasileniu to będę miał full żeberek na ścinie. Przykład: jeden z pokoi ma zapotrzebowanie ma moc grzewczą 1250W - przy zasileniu 55/45/20 - to będę potrzebował 22 żeberek, gdzie przy zasileniu 75/65/20 - jedynie 12 żeberek. Znalazłem jeszcze na forum taki post:

I ten:

Bardzo dziękuję na pokierowanie na odpowiednie tory - już mam ogólny obraz sytuacyjny, to jak ma wyglądać instalacja w moim domu, a to co zadał projektant i hurtownia, która namawia mnie na różne rzeczy. Podane przez Ciebie parametry pracy są jak najbardziej rozsądne. Bardzo Ci dziękuję za pomoc

 

Godzinę temu, sambor napisał:

Panie budowniczy - jak kocioł będzie nowy, to musi być kondensacyjny, więc grzejniki będą pracowały na 55/40/20 lub 55/45/20 i tak powinny być dobrane.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.