Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ilość wody w c.o a moc kotła


Marcie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich, 

Obliczylam sobie ze w moim c.o na kocioł na ekogroszek pojemność wodna bedzie ok 300l ( łącznie), dom 250m, kocioł jaki mam zamiar zakupić ma 18kw. Ale nie w tym rzecz. Bardziej zastanawia mnie dlaczego mocy kotła nie dobiera sie do ilości wody w układzie c.o + ocieplenie tylko bierze sie pod uwagę kubature pomieszczeń+ ocieplenie. Dla mnie jest to mało logiczne bo wydaje mi sie ze kw kotła określa jak szybko nagrzeje lub czy zdoła nagrzać wodę a nie jakiej wielkości jest dom. Jak to jest? I teraz sie zastanawiam czy kocioł na ekogroszek z podajnikiem da rade ogrzać 300l wody w obiegu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tak na początek tylko powiem trochę żartem dla rozluźnienia dyskusji jak to prawdziwa kobieta może sobie wymyślić prawdziwy problem techniczny i zdecydowanie dążyć do jego wyjaśnienia tudzież rozwiązania ;-), jak dobrze że Was mamy-facet. A teraz tak na poważnie niech się podzielą swoimi doświadczeniami w tej sprawie inni forumowicze. Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Wzór na moc to

 

P=m*q*ΔT/t 

moc(W)=masa(kg)*ciepło właściwe(J/kg K)*różnica temperatur(K)/czas(s) 

 

Na podstawie tego wzoru możesz obliczyć w jakim czasie nagrzejesz kotłem 18kw te 300l wody. Nie uwzględniając strat.

 

A czemu dobieramy kocioł do domu?

Bo kocioł uzupełnia straty, a straty to izolacja.

Można to porównać do 2 zbiorników z grzalka, gdzie jeden jest ocieplony a drugi nie. Aby utrzymać w nich temperaturę np 70 stopni, to w tym ocieplonym grzałka włączy się na chwilę, zadko i zużyje mało pradu, a w tym nieocieplonym będzie grzała cały czas, że względu na straty, zużyje sporo prądu .

Więc docelowo okaże się że do ocieplonego lepiej dać maly kocioł żeby pracował z optymalna moca i duża sprawnością, niż duży kocioł pracujący z niską moca i z niską sprawnoscia.

 

Wysłane z mojego Redmi 4 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W układzie C.O. masz nie tylko kocioł, który wodę ogrzewa, ale także grzejniki które ciepło od tej wody odbierają i przekazują do powietrza w pomieszczeniach. Woda jest tylko medium pośredniczącym, liczy się energia jaką kocioł jest w stanie przekazać do pomieszczeń użytkowych. Równie dobrze można by w kotle wytwarzać parę generować za jej pomocą prąd i kablami przekazywać do grzejników elektrycznych w pomieszczeniach. Ilość wody w układzie określa bezwładność cieplną tego układu. Dużo wody, długie nagrzewanie długie chłodzenie, więcej zakumulowanej w wodzie energii, większa bezwładność całego układu. Mało wody w układzie, szybkie nagrzewanie i osiągnięcie temperatury pracy, mało zakumulowanej energii.

Co lepsze, zależy od kotła i preferencji użytkowników. Przy ekogroszku mała pojemność instalacji jest zaletą bo to źródło dostarczające energii stale i dość łatwe do kontrolowania w porównaniu z kotłami zasypowymi, a im mniej wody w układzie tym szybsza jego odpowiedź na zmianę temperatury w pomieszczeniu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, mam nadzieje. To moze tak, skoro grzejniki swoją mocą sa dopasowywane do kubatury i zapotrzebowania na ciepło pomieszczeń to dlaczego nie liczy sie kw kotłów do ilości wody w całym układzie c.o? Myślę ze to by bardzo ułatwiło dobieranie kotłów, a tak wszyscy błądzą. Obecnie szukam i myślę czy faktycznie 17kw mi wystarczy czy moze jednak nie. Obecnie grzejniki bede dawać przewymiarowane bo liczę 150 w /m2 i spora ilość wody wyjdzie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Marcie napisał:

Obecnie grzejniki bede dawać przewymiarowane bo liczę 150 w /m2 i spora ilość wody wyjdzie. 

Zmieni się tylko to, że będziesz musiała mieć mniejszą temperaturę wody w obiegu aby zmniejszyć moc takiego grzejnika (nie przegrzać pomieszczeń). Moc grzejnika zależy od temperatury wody w obiegu. Przewymiarowanie instalacji jest ok jeśli myślisz o późniejszym ogrzewaniu gazem zamiast ekogroszkiem, ale skoro tak to lepiej zastosować podłogówkę. Tam i tak nie powinno się na obieg puszczać więcej niż 30*. 

Co by zmieniły obliczenia wody w całym układzie co? Wiedziała byś tylko tyle, że zagrzejesz układ w danym czasie do danej temperatury. Liczy się to ile budynek traci ciepła, i ile kw musi być dostarczone aby ten ubytek uzupełnić. To jaka jest temperatura w układzie i jak szybko go zagrzejesz nie ma większego znaczenia o ile nie trwa to kilka godzin.

Większość kalkulatorów doboru kota opiera się na podobnym toku obliczeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Z4ku napisał:

(...) lepiej zastosować podłogówkę. Tam i tak nie powinno się na obieg puszczać więcej niż 30*.

To już zależy od samego budynku, jego izolacji, gęstości położenia rur, wykończenia podłogi, temperatury wewnętrznej itp.. W nowych ocieplonych budynkach przez większość sezonu pewnie by to wystarczyło ale w większe mrozy bedzie mało. 

A żeby było w temacie, w układzie mam prawie 300l wody i grzeje to kocioł 14kW który przez większą część sezonu (w tym najzimniejszy okres) miał obciętą moc do 10kW.

.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ilość wody , moc kotła i zapotrzebowanie budynku to są różne parametry i tego nie można powiązać wzajemnie - wiadomo że moc kotła musi być większa od zapotrzebowania na ciepło obiektu, ale pojemnośc nie ma z tym nic wspólnego.

Np ostatnio robiłem instalację z kotłem o mocy 35kW i pojemnością całkowitą instalacji ok 15l - tak piętnaście litrów!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli mówicie że kocioł pelletowy o mocy wodnej 11,5KW, przy pojemności wodnej 65l w takim samym czasie zagrzeje do temperatury zadanej na termostacie pokojowym takie same domy,  gdzie w jednym mamy grube stalowe rury i ponad 300 litrów litrów w układzie a w drugim instalacja przerobiona na miedź fi 18?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, sambor napisał:

To wystarczy za moją odpowiedź w tym temacie - nie wie, ale liczy i na dodatek wie "lepiej" - cały kolega @zaworek vel @odpowietrznik vel @PEX

Przy takim podejściu nie widzę sensu dalszego mojego udzielania się na tym Forum.Bo nie można na spokojnie wytłumaczyć koledze o mniejszym doświadczeniu gdzie popełnia błąd w swoim rozumowaniu ale nie  trzeba ośmieszyć,pokazać swoją wyższość.Posiadam jakąś tam skromną wiedzę i staram się w miarę moich możliwości pomagać innym użytkownikom przynajmniej w podstawowych kwestiach i nigdy nikogo na forum nie obraziłem,ale za taka atmosferę rozmów to ja podziękuję.Żegnam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, eliks napisał:

Czyli mówicie że kocioł pelletowy o mocy wodnej 11,5KW, przy pojemności wodnej 65l w takim samym czasie zagrzeje do temperatury zadanej na termostacie pokojowym takie same domy,  gdzie w jednym mamy grube stalowe rury i ponad 300 litrów litrów w układzie a w drugim instalacja przerobiona na miedź fi 18?

Ponawiam pytanie.  Znam odpowiedź z życia wziętą, tylko czekam na matematyczne bajki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, zaworek napisał:

Przy takim podejściu nie widzę sensu dalszego mojego udzielania się na tym Forum.Bo nie można na spokojnie wytłumaczyć koledze o mniejszym doświadczeniu gdzie popełnia błąd w swoim rozumowaniu ale nie  trzeba ośmieszyć,pokazać swoją wyższość.Żegnam

Odczuwasz to samo co ja kilka lat temu wstecz, ale nie ma się co przejmować, natomiast ostatnio kolego miałeś dziwny zwyczaj poprawiania po mojej skromnej osobie - głownie prostych przeliczeń do których nie posiadałeś pełnych danych lub nie znałeś pełnych założeń do obliczeń.

Podobnie jak w tym temacie potraktowałeś mnie w temacie 

W którym podałem całkowite opory hydrauliczne omawianej instalacji.

PS

Ja na forum nie będę uczył od tego są szkoły lub kursy przysposobienia zawodowego, mogę czasem na skróty pomóc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie sformułowane jest dobrze, bo czas to paliwo.  I jeśli kocioł włącza/wyłącza termostat pokojowy to ważne czy całą instalację zagrzeje w godzinę czy 2. Im szybciej zagrzeje, tym szybciej zmoduluje mi do niższej mocy, co za tym idzie, mniej będzie palił. Bo różnica między 0,8kg na godzinę a 3,5kg jest odczuwalna. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.