Skocz do zawartości
IGNOROWANY

czym dogrzać powrót ???


dandzin

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Chciałbym przedstawić schemat- hahahahahaha swojej kotłowni (przepraszam ale za bardzo nie ogarniam rysunku ). Posiadam kocioł sas efekt 14 kw, jest zawór czterodrogowy który ogarnia grzejniki żeliwne 10 sztuk i dwa małe stalowe oraz ma ogarniać ochronę powrotu niby?. Kocioł ogrzewa także wodę cwu w  zbiorniku stojącym 220 litrów .Całość w miarę funkcjonuje lecz przy zadanej temperaturze kotła 60 stopni ,powrót mam około 42-43 stopnie jak podniosę zadaną do 65 to wtedy osiągnę 48 stopni .Moje pytanie, prośba o poradę bo chciałbym zmodernizować troszkę na wiosnę instalacje aby dogrzać powrót i tu mam dylemat czy zastosować pompę kotłową jeżeli tak to gdzie ją umiejscowić a może inne rozwiązanie ???? gdzieś przeczytałem że ochronę powrotu można zasilić także pompą cwu ale jak to się robi i czy to jest dobre rozwiązanie ???. Na dzień dzisiejszy przy temp zew od 0 do -5 spalanie mam na poziomie 20 kg na dobę powierzchnia ogrzewana 130 m2, dom z lat 80 tych ocieplony styropianem 10 cm .Instalacja z miedzi ,układ otwarty , grzejniki żeliwne ,zawór czterodrogowy z siłownikiem , zestaw różnicowo -pompowy lfp zwór zwrotny do zasilania grzejników, pompa lfp i zawór zwrotny do zasilania cwu, sterownik pokojowy  .Sytuacja wygląda następująco jeżeli pracuje na pompach równoległych gdy załączy się pompa cwu to potrafi mi temperatura kotła spaść z 60 do nawet 48 stopni kocioł zaczyna mocno pracować i wtedy dogrzewa wodę do 47stopni ( histereza 5 stopni) oraz dobija do zadanej 60 w godzinę czasu następnie pompa cwu wyłącza się a rozpędzony kocioł leci do nadzoru tak do 70 stopni i tam z 30 minut stoi.Sytuacja wygląda lepiej jeżeli pracuje na priorytet  cwu ,kocioł ma zadaną 60 stopni gdy temperatura cwu spadnie do 43 stopni wyłącza się pompa co i załącza sie pompa cwu kocioł podchodzi do około 64 stopnie nagrzewa wodę cwu do 47 stopni ( około 25 minut) i wyłącza się i załącza się wtedy co i zaczyna mieszać wodę która troszkę ostygła tak z 5 stopni w grzejnikach, kocioł delikatnie spada tak do 55-56 stopni i dobija do zadanej 60 stopni. Dlatego wydaje mi się że drugi przykład w moim przypadku to lepsze rozwiązanie.Ten nie dogrzany powrót myślę że jest winny całej tej sytuacji - jestem laikiem jeżeli chodzi o ogrzewanie palę dopiero 3 miesiące proszę o porady i instrukcje .Z góry dziękuje.

20190110_193416.thumb.jpg.b4bec7336d7dc3294508e9a476ec627a.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tu nie widzę problemu - pal sobie z priorytetem grzania CW i będzie OK.

Grzanie równoległe jest dla kotłów o większych mocach, a u ciebie sama wężownica w bojlerze ma z 20kW lub więcej mocy grzewczej - czyli kocioł ledwie wyrabia, jak do tego dołączysz grzanie domu to jest problem z brakiem mocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sambor

Niby ok ale jak wcześniej pisałem w priorytecie gdzy pompa sie cwu po do grzaniu wyłączy a załączy co to wtedy z 30 minut mam powrót na poziomie 36 -38 stopni i po 40 do 60 minut podnosi sie do w/w42-43 na powrocie co z tym?a czy np pompa kotłowa nie zapewni mi powrotu np na poziomie 52-55 stopni co nie da mi oszczędności w opale np spadek z 20 kg np na 16 kg???może zle rozumuje ale kocioł bedzie stabilniejszy .?????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa kotłowa wpięta w powrót do kotła zaw 4-D - będzie najlepszym rozwiązaniem, , tylko pompę musisz wstawić między zaw 4-D a trójnik powrotu CW, dodatkowo musi być zawór zwrotny., podobnie jak na obiegu kotłowym.

Wpięcie na stałe powrotu powiększy zużycie paliwa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurczę, ja się martwiłem dużym spalaniem przy temperaturach -5*C - 0*C które wychodzi w okolicy 25kg/24h przy ogrzewaniu około 250m2 (12cm styropianu) + CWU a tu widzę że wcale nie jest tak najgorzej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, sambor napisał:

Pompa kotłowa wpięta w powrót do kotła zaw 4-D - będzie najlepszym rozwiązaniem, , tylko pompę musisz wstawić między zaw 4-D a trójnik powrotu CW, dodatkowo musi być zawór zwrotny., podobnie jak na obiegu kotłowym.

Wpięcie na stałe powrotu powiększy zużycie paliwa

Rozumie że pompa i zawór w tym miejscu co narysowałam?A zużycie opalu wzrasta przez pompę kotlowa?

20190110_214848.jpg

Edytowane przez dandzin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, LordFalcon napisał:

Kurczę, ja się martwiłem dużym spalaniem przy temperaturach -5*C - 0*C które wychodzi w okolicy 25kg/24h przy ogrzewaniu około 250m2 (12cm styropianu) + CWU a tu widzę że wcale nie jest tak najgorzej...

Zużycie miałem pazdziernik 350 kg,listopad 500 kg grudzien 525 kg styczen zapowiada sie około 550 jeżeli nie przywali mrozem to da potem srednia z całego sezonu około 3 ton to itak chyba dobry wynik ale dlatego kombinuje coś z podgrzaniem powrotu może to powino przynieść  stabilność pracy kotła i może zmniejszenie ilosci opału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja od 21 września do dziś spaliłem 1900kg, ekogroszek Mysłowice Wesoła, wg badań około 27MJ/kg. No ale 2 razy większa powierzchnia ogrzewana u mnie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, dandzin napisał:

Rozumie że pompa i zawór w tym miejscu co narysowałam?A zużycie opalu wzrasta przez pompę kotlowa?

 

Raczej coś ten deseń:

1463422465_kotowa.png.a464c7b06d47597d84389d7d28f93b8c.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, dandzin napisał:

pompa i zawór w tym miejscu co narysowałam?A zużycie opalu wzrasta przez pompę kotlowa?

Tak to prawidłowa lokalizacja, tylko zawór zwrotny powinien być sprężynowy i zwróć uwagę na kierunek przepuszczania tego zaworu- na rys narysowałeś go w kierunku zaporowym, a obieg grzania CW ma zaw zwrotny?

Pompa kotłowa przez polepszenie mieszania i podniesienie temp powrotu może mieć wpływ na zmniejszenie spalania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, sambor napisał:

Tak to prawidłowa lokalizacja, tylko zawór zwrotny powinien być sprężynowy i zwróć uwagę na kierunek przepuszczania tego zaworu- na rys narysowałeś go w kierunku zaporowym, a obieg grzania CW ma zaw zwrotny?

Pompa kotłowa przez polepszenie mieszania i podniesienie temp powrotu może mieć wpływ na zmniejszenie spalania.

Mam tak !!! 

20190110_221752.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za pompa kotłową tez musi być bezwzględnie zawór zwrotny, bo jak będziesz grzał CWU w priorytecie,  słownik zamknie mieszacz i pompa CWU będzie mieszać wodę z zasilania kotła i powrotów przez obieg kotłowy mieszacza.

PS: Na poprzednim szkicu nie było ZZ, dlatego narysowałem również na powrocie CWU :)

Edytowane przez gmaj22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz tak :) Nie zapomnij tylko o filtrach przed pompami i zaworach odcinających.

I tak jak pisał @sambor wcześniej: grzej CWU w priorytecie. Bo jak pompy CO i CWU będą pracowały równolegle, to w chwili włączenia pompy CWU, temperatura  za mieszaczem spadnie nawet o kilkanaście stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super .Na razie dziekuje za pomoc jestescie swietni .Moze pytanie na jutro a ta pompe kotlowa mam podlaczyc pod haslo ze sterownikajako pompa dodatkowa - pompa malego obiegu tylko w sterownikach tech ,jest tam temp.zaloczenia tej pompy oraz histereza oraz czujnik który mam byc użyty bo jest do wyboru czujnik co ,cwu,dodatkowy ,bufor -czyli rozumie że czujnik trzeba założyć dodatkowy (bo ja mam już czujnik powrotu ale jego nie ma wyżej wymienionego) .

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daj pompę kotłowa z płynną regulacją i niech kręci cały czas.  Dodatkowy czujnik i cykliczne włączanie tej pompy tylko zdestabilizuje instalację.

Np. taką  to jest Wilo Yonos Pico

887630966_yonospico.png.7dab378feea8ec517d6ace04ccc34ec7.png

PS: Przyszło mi do głowy, żeby pompę kotłową zasilać z wyjścia pompy c.o. (zmostkować razem). Załączenie pompy CWU w priorytecie wyłączy obie pozostałe pompy i zamknie mieszacz. Podczas ładowania bojlera o ochronę powrotu nie musisz sie martwić. 

Nie musisz tak łączyć, jeśli sterownik kotła programowo wyłącza wszystkie pozostałe pompy po załączeniu pompy CWU w priorytecie. Po drugie to zależy też od obciążenia styków przekażnika pompy C.O.  Wtedy podłączasz pompę kotłową jako dodatkową i zaznaczasz ją jako stale włączoną. Możliwości jest kilka.

Edytowane przez gmaj22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, dandzin napisał:

.Sytuacja wygląda następująco jeżeli pracuje na pompach równoległych gdy załączy się pompa cwu to potr. jedynym minusemafi mi temperatura kotła spaść z 60 do nawet 48 stopni kocioł zaczyna mocno pracować i wtedy dogrzewa wodę do 47stopni ( histereza 5 stopni) oraz dobija do zadanej 60 w godzinę czasu następnie pompa cwu wyłącza się a rozpędzony kocioł leci do nadzoru tak do 70 stopni i tam z 30 minut stoi.Sytuacja wygląda lepiej jeżeli pracuje na priorytet  cwu ,kocioł ma zadaną 60 stopni gdy temperatura cwu spadnie do 43 stopni wyłącza się pompa co i załącza sie pompa cwu kocioł podchodzi do około 64 stopnie nagrzewa wodę cwu do 47 stopni ( około 25 minut) i wyłącza się i załącza się wtedy co i zaczyna mieszać wodę która troszkę ostygła tak z 5 stopni w grzejnikach, kocioł delikatnie spada tak do 55-56 stopni i dobija do zadanej 60 stopni

Mam ten sam problem. U mnie jest prawie tak samo. Jak dam radę, to w sobotę będę montował pompę kotłową.

Na razie podpiąłem czujnik CWU do powrotu i ustawiłem temp. CWU na 54 stopnie. Pompa od CWU mieli cały czas i piec jest bardzo stabilny. Temp. powrotu waha się między 51-54 stopni. Jedynie przeszkadza mi to że woda w bojlerze ma 54 stopnie przy zadanej na piecu 58 i wydaje mi się, że spalanie jest trochę większe. Jak podłącze pompę to dam znać jaki efekt.

Oczywiście dziękuję forumowiczom, w szczególności sambor i gmaj22 za porady.

Edytowane przez PiotrNar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.