Skocz do zawartości
IGNOROWANY

LIDIA compact 5-25 vs ferroli biopellet 24


kocyl

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Przymierzam się do zakupu kotła na pellet do swojego domu. Instalacja to same grzejniki i zbiornik CWU.

Jako że mam mocno ograniczone fundusze oraz niewiele miejsca w kotłowni zastanawiam się na którymś z kotłów jak w tytule, które mogę nabyć w kwocie poniżej 9000.

Na plus przemawia cena oraz zintegrowana osprzęt hydrauliczny wewnątrz kotła.

 

Użytkuje ktoś te kotły? Mógłby się podzielić opinią. Jak spalanie, awaryjność itd. Wymagają wiele obsługi?

Z wad póki co dostrzegam pojemność zbiornika na pellet ale zawsze można wspomóc się dostawką, poza tym codzienne uzupełnienie zasypnika nie będzie jakimś większym problemem.

W przypadku Lidii brak też informacji  o możliwości rozbudowy o moduł internetowy. Fajnie byłoby jednak mieć jakiś podgląd na pracę lub możliwość zdalnego odpalenia  w przyszłości.

Który z tych kotłów polecilibyście lub ewentualnie coś innego w podobnej cenie?

 

 

 

 

 

Edytowane przez Ryszard
Dodano prefiks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam kolego. Jestem tutaj nowy ja Ty. Mam zamontowany kocioł Lidia compact 5-25kw od lipca br. Nie miałem takiej bieżącej pomocy od lokalnego dystrybutora, ale przedstawiciele importera stanęli na wysokości zadania. Pomogli w najbardziej newralgicznych momentach jak również przyjechali osobiście, choć to drugi koniec Polski. Dla mnie jest to nowość i w zasadzie tylko wsypuję pellet i czyszczę kocioł. Reszta robi się sama, odpala się, wygasa itp to wszystko z automatu. Mam dom ok 180m2 ocieplony dobrze, zasobnik wody 200 l.Temperatura w domu na termostacie 22 c i tak trzyma całą dobę. Przy bardzo niskich temperaturach na zewnątrz /-10-15 c/ nocą i w ciągu dnia ok -2 spala średnio na dobę 30kg pelletu. A dodam, że jestem laikiem w tym temacie i jeszcze nie zacząłem kombinować z ustawieniami, bo nie wiem jak, a lepiej chyba nie przeginać. Jak chcecie pogadać, to zapraszam. Pozdrawiam. Janusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego instalacja jest nowa, podłogówki nie mam. Palę peletem firmy Biomasa. Co do obsługi, to piec czyszczę co 3dni mniej więcej, bo po ostatniej dostawie pelletu pozostaje jakby więcej pyłu. Faktycznie ten zasobnik jest trochę za mały, ale można dokupić nadstawkę na następne 3 worki, ale w moim przypadku to nie wyda, bo ogranicza mnie wysokość piwnicy. Generalnie jestem zadowolony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za  odpowiedź. chciałbym jeszcze zapytać:

Zbiornik CWU z osobna pompą czy zawór 3d przełączający?

Masz ochronę powrotu?

Czy palnik też czyścisz raz na trzy dni (rozumiem że kocioł musi być wtedy wygaszony)?

Jak często się zapala/ wygasza na dobę ?

Dostrzegasz jeszcze  jakieś minusy tego kotła poza pojemnością zasypnika?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasobnik wody bez osobnej pompy ale na zaworze trójdrożnym oczywiście z ochroną powrotu. Czyszczę wszystko jednocześnie, tzn wymiatam co można miotełką, a co pozostało to odkurzaczem do kominków. Wszystkie te czynności wykonuję między odpaleniami kotła. Nie trzeba go wygaszać. On robi to sam. A co do częstotliwości zapalania/wygaszania to różnie to bywa. Nie jestem w stanie powiedzieć jak często on to robi. Jest to zależne od tego czy tylko grzeje dom, czy jednocześnie często podgrzewa wodę. A muszę nadmienić, że mamy noworodka w domu - jestem mężem babci no i ciepła woda jest często potrzebna no i ciepełko. Ponadto pięcioro zwierzaków w domu: dwa psiaki i trzy koty i one także muszą a to wejść, a to wyjść. Tak właściwie, to gdyby nie termostat pokojowy, to trudno by było go kontrolować, tzn kiedy pracuje, a kiedy nie. Na początku to oczywiście siedziałem w kotłowni jak na seansie filmowym, ale teraz jak jestem pewny tego, że działa on bezobsługowo, tzn nie trzeba nic ustawiać, przestawiać i nie zwracam tak bacznej uwagi na jego pracę. Jak na razie nie widzę minusów w jego pracy. Słuchaj, jeżeli chcesz pogadać to podaj swój telefon, to się zdzwonimy. Mój tel. 501-142-701. Janusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Mam taki piec od paru dni i same problemy.W pierwszy dzień piec nie wyłaczał sie bo luty na dwóch stykach były fabrycznie zlane.Pózniej wtyczka była zle obsadzona w gniezdzie.Teraz zauwazyłem ,że pompa chodzi bez przerwy chociaz piec nie pali sie  .zawór tródrozny sie grzeje a pompka ,,wyciaga mi ciepła wode z bojlera.Czekam Na serwis i boję sie co mnie jeszcze czeka w przyszłości.Zuzycie tezwyszło makabryczne bo od 15do 19maja poszło 11worków po15kg.Wodę wspomagam grzałkami i solarem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zużycie to nie wina kotła,  pali tyle ile musi, ew. jakieś błędy przy instalacji.

Oba kotły są bardzo dobre, przy czym Ferroli wychodzi taniej patrząc z dostawką i Internetem. Poza tym jest prostszy w czyszczeniu. 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lidia ma dodatkowo ręczneo-mechaniczne czyszczenie rusztu(ferroli tylko przedmuch), szufladę na popiół oraz szerszą modulację.

Ferroli ma za to możliwość dokupienia modułu internetowego choć jego cena co do możliwości mocno przesadzona.

Jeżeli komuś nie zależy na dużym zasobniku paliwa i ma ograniczone miejsce w kotłowni, to w tej cenie nic lepszego się nie znajdzie.

 

 

 

 

Wkradł się błąd, ferroli również posiada szufladę na popiół.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ferroli ma rewizję umiejscowioną normalnie a nie na te smieszne motylki. Oba kotły moduluja niestety wysoko. Ten przedmuch w Ferroli starcza, reszte w koło robisz odkurzaczem. To na prawdę działa,  znam gościa który ogrzewa tym 300m2 po grzejnikach. 

Edytowane przez eliks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ferroli też jest zaślepka przykręcana na śruby na spodzie kotła. Co do modulacji to w Lidii jest znacznie szersza 5-25 kW (ferroli 18: 5,50-19,0kW, ferroli 24:  6,85-23,0kW)

Cena modułu internetowego do ferroli ponad 2200zł!!! (w Lidii braktakiej opcji)

Cenowo zwycięża ferroli (ok 2 tys taniej od Lidii)

Tak czy inaczej przy obecnych cenach kotłów pelletowych (swoją drogą wziętych z księżyca) to te dwa kociołki to dobry wybór dla ludzi z ograniczonymi funduszami i miejscem w kotłowni.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadstawka w Ferroli kosztuje 400zł i Internet 970zl co oznacza że na pełnej opcji kupujesz kocioł za ok. 9700zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, kocyl napisał:

Tak czy inaczej przy obecnych cenach kotłów pelletowych (swoją drogą wziętych z księżyca) to te dwa kociołki to dobry wybór dla ludzi z ograniczonymi funduszami i miejscem w kotłowni.

I przy cenach pelletu, to tylko człowiek pasjonat, lub nie mający gazu będzie kupował takie  kotły. 

Co do miejsca w kotłowni, to akurat kotły pelletowe zajmują najwięcej miejsca razem z opałem, nawet więcej niż ekogroszkowce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, eliks napisał:

Nadstawka w Ferroli kosztuje 400zł i Internet 970zl co oznacza że na pełnej opcji kupujesz kocioł za ok. 9700zł.

W Lidii nadstawka 45kg -390

Myślałem że do zdalnego sterowania ferroli potrzebny jest moduł Darwin i regulator utility. 

Czyli utylity za 1300 zł dodaje tylko opcję Wifi?

2 godziny temu, Animus napisał:

I przy cenach pelletu, to tylko człowiek pasjonat, lub nie mający gazu będzie kupował takie  kotły. 

Co do miejsca w kotłowni, to akurat kotły pelletowe zajmują najwięcej miejsca razem z opałem, nawet więcej niż ekogroszkowce.

Nie każdy ma gaz, a nawet jak już ma to wcale nie jest tańszy w użytkowaniu od pelletu. Poza tym nie masz wpływu na cenę gazu, a pellet można kupić taniej np. poza sezonem.

Z tym miejscem w kotłowni przy ekogroszku to trochę przesadziłeś. Pokaż mi kocioł na ekogroszek który zajmuje z podajnikiem mniej miejsca od kotłów z tego watku. Poza tym przy węglu jest więcej pracy i więcej syfu. 

Zgadzam się tylko z tym że przez te dofinansowania i politykę antysmogowa ceny kotłów pelletowych oraz ceny ich montażu to kosmos. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, kocyl napisał:

Nie każdy ma gaz, a nawet jak już ma to wcale nie jest tańszy w użytkowaniu od pelletu. 

To prawda, ale bezobsługowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kocyl nie powiem Ci jak to dokładnie wygląda, ale takie ceny otrzymałem od serwisu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, kocyl napisał:

 

Zgadzam się tylko z tym że przez te dofinansowania i politykę antysmogowa ceny kotłów pelletowych oraz ceny ich montażu to kosmos. 

Ceny kotłów na pellet nie zmieniły się za bardzo. Te które spełniały ED utrzymały swoją cenę, te kotły które ich nie spełniały poszły w górę ponieważ producenci musieli je "doposażyć" 

Co do cen montażu to poszły  w górę, zgadza się. Spowodowane jest to pełnym fakturowaniem i tyle :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Mineło kolejne dwa tygodnie a kocioł dalej mnie zaskakuje.Serwisant głównego przedstawiciela na Polske obiecał,ze kiedyś wpadnie zobaczyć.Aż mnie ciarki przechodzą co by to było w zimie.Płacisz człowieku ok.10tys.za kocioł pózniej 5tys.za podłączenie a oni mówią ci że przy okazji jak będzie w okolicy kiedyś tam to może zaglądnie.

Aktualnie czekam na wymianę sterownika.Miał być ściągnięty za tydzień.Tydzień mija a oni nie wiedzą co dalej z tym sterownikiem .I znów całe moje szczęście w tym nieszczęśliwym wyborze pieca ,że jest na dworze 30 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 19.05.2019 o 23:50, johny156 napisał:

Mam taki piec od paru dni i same problemy.

Pytanie , który to kocioł ? Lidia czy Ferroli ? Ja od maja mam Lidie Compact 25 Kw. Obecnie wiadomo piec chodzi w trybie lato. Po zmianie ustawień, to znaczy zwiększeniu temperatury w CWU na 50 ° i zwiększeniu histerezy na 10° kocioł zużywa około 2.2 kg na dobę.  W domu 4 osoby , zbiornik wody 100l. Tak więc worek 15 kg spokojnie  starczy na tydzień. 

Edytowane przez rczeki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po zmianie komputera Lidia działa na samej wodzie uzytkowej bez zarzutu.Zuzycie ok 30kg na tydzień przy zbiorniku na wodę 320l ogrzewanym solarem i grzałka na drugiej taryfie.Wielkość tego zuzycia nie do oszacowania przy ilosci kąpiacych się osób/ok.13/.

Jedno jest pewne dla mnie .Wygoda .Piec sam sie włącza kiedy jest spadek tem.na bojlerze.Za wygodę i tak jak za lux.trzeba zapłacić.Dla mnie WAZNE aby działało.Bo dotej pory dobyła ,,kicha,,i olewanie ze strony Wentora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

I znów kłopoty.Mineło kilka miesiecy od wymiany sterownika i dzisaj piec krecił pompa choc nie odpalił a powinien.Próbowałem go wyłaczyc i miema takiej mozliwosci cos nie zadziałało.W koncu wyłaczyłem go z gniazdka .Potej ,,akcji'ponowne właczenie i działa.Chociaz dalej jest niemozliwe wyłaczenie po przytrzymaniu 5 s. pokretła.I znów straszne mysli co to bedzie zimą.Teraz czekam az serwisant się odezwie ,potem czekam az przyjedzie a potem kiedy ewentualnie przyjdzie nowy sterownik ,czy cos tam jeszcze.

TEN PIEC TO MOJA PORAZKA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No znowu wygląda jak problem ze sterownikiem. Serwis zadziała i powinno być ok, nie przejmuj się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.