Skocz do zawartości
IGNOROWANY

czujnik pogodowy CT6-P kalibracja?


Gonzo19

Rekomendowane odpowiedzi

2 minuty temu, Gonzo19 napisał:

... na wentylowanej podbitce z PCV czy wisi w powietrzu, czy jest przykręcony do ściany?

...

Pozwole sie wtracic ;)

Jesli temperatura w tych miejscach jest taka sama to znaczenia nie ma. Ale powiedz czy jest taka sama czy moze byc rozna?

Tak czy siak porownaj z innym, toz to zwykly "termometr" ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samo położenie nie ma znaczenia może być nawet i do góry kablem (o ile wejście kabla do puszki jest szczelne, dlatego zaleca się by kabel był do dołu), ale ważne jest by odczytywało faktyczną temp powietrza i to w miarę szybko. Dlatego ważne jest by na ten czujnik działały bezpośrednie warunki atmosferyczne (owiewane) a nie pośrednio przez inny izolator jakim jest podbitka, konstrukcja dachu. Tam możesz mieć znaczne opóźnienia w odczycie właściwej temperatury, a może i nigdy nie odczytać właściwej bo np masz gdzieś w podbitce miejsce gdzie ciepło ucieka...

Wyciągnij ten czujnik i niech sobie podynda kilka godzin. Następnie odczytaj różnicę między termometrem słupkowym a tym od kotła. Przyczep ten słupkowy do kabla na czas próby.

 

Edytowane przez Przemyslaw85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, PioBin napisał:

Ale powiedz czy jest taka sama czy moze byc rozna?

na dzień dzisiejszy i przez najbliższe miesiące taka sama.

 

46 minut temu, Przemyslaw85 napisał:

Dlatego ważne jest by na ten czujnik działały bezpośrednie warunki atmosferyczne (owiewane) a nie pośrednio przez inny izolator jakim jest podbitka, konstrukcja dachu.

skoro wiesz jak jest zbudowany, to dziwie się temu co napisałeś.

sam czujnik jest w szczelnej obudowie, mniej więcej w środku puszki i nie dotyka ścianek. Jest oddalony od nich co najmniej 1cm. Puszka jest z PP lub czegoś podobnego co samo w sobie jest dość dobrym izolatorem cieplnym, więc owiewanie nic nie da, zwłaszcza, ze w miejscu gdzie nawet byłby w/g waszych podpowiedzi nie byłby "owiewany" :)

Czas reakcji tego czujnika w tej szczelnej puszcze, to jest kilkadziesiąt minut do kilku godzin. Owszem, jak jest cały czas na "świeżym" powietrzu, to zdąży zareagować, zwłaszcza, ze temperatura zewnętrzna nie zmienia się w ciągu kilku minut o naście stopni.

 

Panowie, dajcie mi czas do soboty :) Bedę na budowie to sprawdzę co z nim. Możliwe, ze sama puszka i czujnik był na tyle ciepły, ze nie zdążył się ochłodzić. Montaż trwał zaledwie 2-3 minuty, odczyt po kilku-kilkunastu minutach. kilka dni leżał w ciepłym pomieszczeniu.

Edytowane przez Gonzo19
poprawki/literówki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12.8 Podłączenie czujnika pogodowego
Regulator współpracuje wyłącznie z czujnikiem pogodowym typu CT4-P. Czujnik należy zamocować na najzimniejszej ścianie budynku, zwykle jest to strona północna, w miejscu zadaszonym. Czujnik nie powinien być narażony na bezpośrednie oddziaływanie promieni słonecznych oraz deszczu. Czujnik zamocować na wysokości co najmniej 2 m powyżej gruntu w oddaleniu od okien, kominów i innych źródeł ciepła mogących zakłócić pomiar temperatury (co najmniej 1,5 m).
Do podłączenia użyć przewodu o przekroju żył co najmniej 0,5 mm2 o długości do 25 m. Polaryzacja przewodów nie jest istotna. Drugi koniec podłączyć do zacisków regulatora wg
Rys. 22 lub odpowiednio do zastosowanego rodzaju regulatora.
Czujnik należy przykręcić do ściany za pomocą wkrętów montażowych. Dostęp do otworów pod wkręty montażowe uzyskuje się po odkręceniu pokrywy obudowy czujnika.
12.9 Sprawdzenie czujników temperatury
Czujniki temperatury CT4/CT4-P można sprawdzić poprzez pomiar ich rezystancji w danej temperaturze. W przypadku stwierdzenia znacznych różnic między wartością rezystancji zmierzonej a wartościami z poniższej tabeli należy czujnik wymienić.

836671420_Beztytuu.thumb.jpg.8d9c19689492c6110ccd80dbbd928fa8.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta tabelka nie dotyczy czujnika CT6-P który jest oparty na czujniku ceramiczno-platynowym PT1000. CT4/CT4-P oparty jest na półprzewodniku KTY81-110

Zrobiłem pomiary i w 98% rozwiązałem problem.

Pierwszy pomiar pętli wyszedł mi 30 Ohm czyli stanowczo za dużo. Okazało się, ze miałem wadliwy kawałek kabelka pomiędzy ścianą a kotłem. Dałem modularny telefoniczny. Po wymianie na inny własnej roboty rezystancja pętli spadła do 5,7 Ohm, czyli juz prawie w domu. Mając w zapasie jedną parę w skrętce do czujnika, zdublowałem pary i rezystancja pętli spadła do 3 Ohm.

Teraz kocioł pokazuje 5st.C czyli mniej o te 7.

Zwykły termometr spirytusowy pokazuje temp. w granicach 3-4st. Pytanie: który pokazuje dobrze? to jest te brakujące 2% do rozwiązania problemu :)

Sam czujnik ma rezystancje książkowe, więc jego nie ma się co czepiać.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest taki sam jak CT2S, oba oparte są o ten sam czujnik PT1000.

Dziś rozwiązałem problem brakujących 2%. Zrobiłem pomiary miernikiem z termoparą i okazało się że oszukuje ten termometr spirytusowy. Wskazania sterownika pokrywają się ze wskazaniami miernika z termoparą.

 

Przy okazji, nawiązując do wyedytowanej części Twojego postu, kolego @robin60, nie traktuj mnie jak idiotę :) Ja wiem, że mam nie takie kabelki jakie są w instrukcji nie tylko mojego kotła, ale wszystkich opartych na podobnych czujnikach. Jak przeczytasz mój pierwszy post, to pewnie zauważysz, ze pytałem tylko czy jest jakaś kalibracja czujników w tych sterownikach i podałem powód dlaczego pytam. Dostałem odpowiedź, że nie ma i jak się doczytasz, to ta informacja mi wystarczyła. Natomiast pozostała część tematu poleciała z rozpędu, a podyskutować zawsze można :) Moze komuś innemu się przydadzą zawarte tu informacje.

 

A tutaj jest cała tabela rezystancji czujników CT6-P oraz CT2S  http://www.solarhotusa.com/products/controls/files/Resistor-table-Pt1000.pdf

 

edit:

a tutaj całej rodziny czujników CT4/CT4-P http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/157224/PHILIPS/KTY81-110.html

Co prawda opis jest do całej serii KTY81, ale nas interesuje tylko KTY81-110

 

 

Edytowane przez Gonzo19
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt tu  Ciebie kolego nie traktuje jak idiotę tylko stwierdzam , że kompletnie nie znasz bądź nie czytałeś instrukcji obsługi swego kotła. Więc Ci ją podsyłam i warta jest przeczytania strona 27 i nie musisz tu nic nikomu udowadniać w zakresie rezystancji. Tam masz wszystko pokazane jak na dłoni w j. polskim.

Widzę , że odnośnik się nie otwiera więc to jest strona 27/28 owej instrukcji 

pogodowy.thumb.jpg.d3a789d4a22aea2c2cc14eee5b33108d.jpg

 

 

 

Edytowane przez robin60
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam ponownie. Kalibracji ciąg dalszy :)

jednak okazało się, że czujnik wraz z kabelkiem oszukuje o niecały stopień, postanowiłem cos z tym zrobić i skompensować rezystancje linii.

W tej chwili mam pomiar z dokładnością od 0 przy 0*C do +/- 0.1*C przy +/- 25*C, zakładając że sam sterownik mierzy dokładnie(w informacjach widać, że wartość wyświetla z dokładnością do 0.1 stopnia)

 

Tak, wiem, trzeba mieć narąbane aby przejmować sie niedokładnością +/- 1-2 stopnie, ale jak ktoś lubi, to dlaczego nie.

Koszt ok 20gr.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korekta czujnika pogodowego powinna być w ustawieniach ogólnych, tam gdzie ustawienia zegara i kontrastu, korekta jest niewidoczna jak jest nie podpiety czujnik, korekta jest chyba -7 do + 7st

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

czyli finalnie jak go ustawiłeś ? Jaka wysokość ,odległość ? oraz jaki przewód ? Przewód był przyczyną ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
W dniu 9.01.2019 o 09:58, Gonzo19 napisał:

Witam ponownie. Kalibracji ciąg dalszy 🙂

jednak okazało się, że czujnik wraz z kabelkiem oszukuje o niecały stopień, postanowiłem cos z tym zrobić i skompensować rezystancje linii.

W tej chwili mam pomiar z dokładnością od 0 przy 0*C do +/- 0.1*C przy +/- 25*C, zakładając że sam sterownik mierzy dokładnie(w informacjach widać, że wartość wyświetla z dokładnością do 0.1 stopnia)

 

Tak, wiem, trzeba mieć narąbane aby przejmować sie niedokładnością +/- 1-2 stopnie, ale jak ktoś lubi, to dlaczego nie.

Koszt ok 20gr.

 

Wrzuciłeś dodatkowy rezystor w układ? Jeśli tak, to uda się 'idealnie skompensować' obciążenie tylko w określonym zakresie, ale wtedy wystarczy wybrać ten najbardziej użyteczny, czy tak sobie poradziłeś?

Mnie czeka walka z czujnikiem w najbliższej przyszłości, ale już widzę możliwe problemy montażowe (strona i wysokość OK, ale brak izolacji otworu w ścianie którą przechodzi przewód z kotłowni, dodatkowo brak jakiegokolwiek ocieplenia muru w tym miejscu może powodować zawyżanie temperatury o te kilka, 7-8'C)... jak zdiagnozuję dokładnie czujnik to dopiszę swoje spostrzeżenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.