Skocz do zawartości
IGNOROWANY

czujnik pogodowy CT6-P kalibracja?


Gonzo19

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, dzisiaj podłączyłem czujnik pogodowy CT6-P do kotła Pellux 100 Touch ze sterownikiem ecomax 860P2-N.

Wszystko działa , problemem jest wskazywanie temperatury na zewnątrz o jakieś 7st.C więcej niż jest faktycznie. Ani w instrukcji, ani w menu sterownika nie znalazłem niczego, co pozwalało by na skorygowanie tych wskazań. Może źle szukałem, albo czegoś nie zrozumiałem. Czy jest jakaś kalibracja tego czujnika w tym sterowniku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instrukcję kolega czytał??

Czujniki temperatury można sprawdzić poprzez pomiar ich rezystancji w danej temperaturze. W przypadku stwierdzenia znacznych różnic między wartością rezystancji zmierzonej a wartościami z poniższej tabeli należy czujnik wymienić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim cokolwiek sprawdź styki przy sterowniku jak i przy czujniku (najlepiej oblutować końce kabli). Jak długi i jaki przekrój kabla zastosowałeś?

 

Wysłane z mojego HTC One M8s przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przekrój kabla nie ma znaczenia, ale znaczenie ma w jakim miejscu i na jakiej wysokości zamontowałeś czujnik.

Podam przykład ......u mnie podniesienie montażu czujnika o 1m poskutkowało poprawnym wskazywaniem czujnika .....wcześniej przekłamywał o 2,5 stopnia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Przemyslaw85 napisał:

Jak długi i jaki przekrój kabla zastosowałeś?

długi, pewnie będzie ze 25m i to zwykła skrętka AWG24 i tez tak myślę, że tu jest problem, choć te 25mx2 daje niecałe 4,2 Ohm

 

Godzinę temu, Kriss12 napisał:

Przekrój kabla nie ma znaczenia,

tez mi się tak wydaje, choć producent podaje ze kabelek może mieć do 25m ale 0,5mm2 a ja mam 2,5 raza mniej, zresztą różnica rezystancji pomiędzy 0 a 25*C to prawie 100 Ohm tak że te 5Ohm, nie powinno dawać większej różnicy niz 1-2st

Godzinę temu, Kriss12 napisał:

ale znaczenie ma w jakim miejscu i na jakiej wysokości zamontowałeś czujnik

jakieś 2,5-3m od podłoża, na ścianie wschodniej osłoniętej, w miejscu gdzie słońce nigdy nie dochodzi. Zresztą w drugi dzień świąt słońce nie świeciło, było pochmurno i dżdżysto. Temperatura na dworze ok 5st.C a sterownik pokazuje 12.

 

a pytam o kalibrację, bo w niektórych opisach sterownika plum wyczytałem, ze takowa jest. Co prawda nie nazywa się kalibracja, tylko korekta, ale jest.

Edytowane przez Gonzo19
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim sterowniku kalibracji czujnika temperatury zewnętrznej też nie ma .....wewnętrznej owszem jest

W instrukcji masz +-2 stopnie .....7 to chyba wina kiepskiego czujnika

Tak nawiasem mówiąc to nie spotkałem się z kalibracją czujnika zewnętrznego

Edytowane przez Kriss12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czujnik jak czujnik, zwykły pt1000 ceramiczny wlutowany w płytkę.

A korekta dotyczyła właśnie czujnika zewnętrznego o ile pamiętam dobrze, to było w: ustawienia ogólne->czujnik pogodowy->korekta, niestety nie mogę znaleźć w jakim opisie sterownika to było

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwne ze nie pomysleli o korekcie czujnika zewn. U mnie jest ale to nie ten sterownik.

@Gonzo19 a jak go odsuniesz od sciany  np. te 10cm to dalej to samo? Zmierz multimetrem temperature przy samym tym czujniku i porownaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

on lezy jakieś 40-50cm od ściany na wysokości ok 3m, lezy na podbitce PCV, dach nieocieplony i poddasze nieogrzewane, na ścianie 12cm styro grafitowego. Ogólnie nie ma siły aby cokolwiek go ogrzewało. Jedynie co to jest osłonięty od wiatru.

W sobotę będę walczył. Moze przyjdzie do mnie inny pt1000 jako czujnik spalin, to porównam obydwa, ogólnie powinny mieć identyczne parametry.

 

A korektę sterownik powinien mieć, może w jakimś menu serwisowym ukrytym, a wiem, ze jest ich kilka, tylko kody trzeba znać.

Edytowane przez Gonzo19
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będąc na podbitce może mieć takie przekłamania. PCV nie dość skutecznie izoloje do tego brak ruchu powietrza bardzo przełamuje odczyt. Zamontuj go na ścianie połnocno-zachodniej ok 20cm poniżej podbitki. Odczyty będą znacznie lepsze.

 

Wysłane z mojego HTC One M8s przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Kriss12 napisał:

jeszcze jedno on nie ma leżeć .....tylko ma być przytwierdzony do ściany 

 

6 minut temu, Przemyslaw85 napisał:

Będąc na podbitce może mieć takie przełamania. PCV jest operatorem do tego brak ruchu powietrza bardzo przełamuje odczyt.

tak z ciekawości zapytam: czy Wy wiecie jak on jest zbudowany? jaką ma obudowę? jak działa?

 

Ja przepraszam za te pytania, ale tak mi się nasunęły

Edytowane przez Gonzo19
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hermetyczna puszka IP44 (o ile dobrze pamiętam) w środku kawałek płytki z wlutowanym termikiem i miejscem na podłączenie kabli.
Te czujniki temp u każdego producenta mają zbliżoną budowę.

Wysłane z mojego HTC One M8s przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.