Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Czy PID powinien być włączony ?


lolek2417

Rekomendowane odpowiedzi

PID będzie tak prowadził palnik (modulował mocą), aby dążyć do ciągłej pracy kotła, a więc w miarę możliwości bez przechodzenia w tryb nadzoru. Wszystkie elementy, które wymieniasz nie mają wpływu na PID.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zawsze paliłem/palę z PID i byłem/jestem zadowoloy :)

Wybór należy do Ciebie

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pid jak dla mnie to super rzecz, nie muszę się martwić z ustawieniami pod róźne węgle , niby spala się więcej niź w dwustanie ale tego nie wiem są róźne opinie i jak cały czas się pali to mniej syfi i komin jest ciepły,pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też miałem problemy z kotłem. Ciągle zmiany . Nastawy. Regulacje. Czasy podawania. Itp. W końcu włączyłem PID. oczywiście zgodnie z wytycznymi. Tzn czujnik spalin i klapka wentylatora otwarta na stałe. Koniec moich problemów. Bajka. Pali się super żadnych spiekow. Popiół jak z papierosa. A wcześniej to mieszkałem w kotlownipolecam. Kocioł defro komfort Elo 20kw. Sterownik K1PV4.

Wysłane z mojego SM-G388F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, lolek2417 napisał:

Na wyłączonym PID również kocioł pracuje w trybie ciągłym , dobija do ustalonej temperatury po czym przechodzi w stan podtrzymania.

Parametry mam domyślne jeżeli chodzi o nastawy pracy.

to nie jest tryb ciągły tylko start/stop z domyślnymi dla pracy dwustanowej stałymi ustawieniami przerwy i nadmuchu. W PID kocioł nie przechodzi w podtrzymanie praktycznie wcale, chyba że przy bardzo małym zapotrzebowaniu. Wtedy przeciąga temperaturę o 5stC ponad zadaną(tak robię sterowniki Techa których używa Defro) i dopiero się odstawia. Dla procesu splania lepszy jest stan pracy stałej więc naturalne że PID włączyć . Pozostaje pytanie czy instalator dopasował parametry do budynku czy tylko włączył guzik i skasował za usługę 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie. Tak. Czasami przechodzi w nadzór. Pewnie z braku zapotrzebowania. Przykład pracy. Wcześniej miał delikatny skok ponieważ zamontowane siłownik na zawor 3d. I włączyłem pogodowkę dla podlogowkicdbc68e48d0a0d35a7ba28da6cb0b306.jpg

Wysłane z mojego SM-G388F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, lolek2417 napisał:

Mam to zamontowane , sprawdzałem.

Panowie obecnie włączyłem PID z powrotem, temperatura spalin bez niego osiągała 125C to normalne i tak powinno być mniej wiecej ?

Uaktywnij PID i daj czs na stabilizację. I będzie Pan zadowolony :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, TIMON120777 napisał:

to nie jest tryb ciągły tylko start/stop z domyślnymi dla pracy dwustanowej stałymi ustawieniami przerwy i nadmuchu. W PID kocioł nie przechodzi w podtrzymanie praktycznie wcale, chyba że przy bardzo małym zapotrzebowaniu. Wtedy przeciąga temperaturę o 5stC ponad zadaną(tak robię sterowniki Techa których używa Defro) i dopiero się odstawia. Dla procesu splania lepszy jest stan pracy stałej więc naturalne że PID włączyć . Pozostaje pytanie czy instalator dopasował parametry do budynku czy tylko włączył guzik i skasował za usługę 

Nie dokładnie tak jest. Dużo zależy od groszku. U mnie defro działa na pidzie. Na groszku 24MJ dochodzi tak jak piszesz 4-5 stopni więcej i przez kilka minut tak trzyma. Wtedy podaje co ponad minutę. Na groszku 28MJ wychodzi u mnie 7 stopni ponad zadaną, przechodzi w "Nadzór" i przez 10-15 minut nie podaje groszku. 

Znów na ręcznych nastawach potrafi być dłużej w stanie "Podtrzymania" (tak nazywa się "Nadzór" bez pid) i zauważyłem że trochę mniej spala. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lolek

poziom spalin w okolicy 125stC nie jest niczym złym w przypadku gdy kociołek pracuje cały czas. gdy pracuje krótko a długo "odpoczywa" to trochę gorzej. martwiłbym sie gdyby poziom temp spalin przekraczał 200stC bo to już by oznaczało wysokie straty kominowe i grzanie atmosfery a nie tyłka. czujnik spalin powinien dać się wyciągnąć - wtedy wystarczy go przetrzeć z nalotu. swoją drogą powinno sie czopuch wyczyścić z syfu aby poprawić przepływ spalin do komina. 

u mnie podczas pracy w automacie spaliny wahają się pomiedzy 70 a 130stC, 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzałem teraz po nocy , gdy miałem załączony PID mam temperaturę spalin w okolicach 65C

Robią mi się spieki , ale to będzie wina ekogroszku. Parametry mam wszystkie domyślne.

Mogę którymś parametrem próbować eliminować, albo ograniczyć spieki ?

Miałem już dwa razy sytuację gdy po powrocie od znajomych - dom zimny , kocioł wygaszony , a między tym kapturkiem wiszącym a palnikiem powstał jeden wielki spiek wielkości piłki do nogi.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak tworzą się spieki zmniejsz powietrze o 1% i obserwuj .Zostaw na 4 godziny.Jeżeli dalej tworzą się spieki powtórz procedurę i tak do skutku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak możesz to wrzuć wszystkie parametry jakie masz czyli min/maks czasy oraz przerwy , nadmuch w % i w ilości obrotów i fotkę tych spieków bo są ich 2 rodzaje i zależnie od tego czy koksowy czy zużlowy należy dokonywać innych korekt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.