Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pompa wilo o co chodzi?


JacekFF

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Dziś chciałem uruchomić ogrzewanie ale zrezygnowałem bo jedna pompa od podłogówki bardzo dziwnie pracuje co przedstawiam na załączonym filmie. Pompa wilo yonos pico. Pompa pracuje powoli po czym zaczyna się tak jakby rozpędzać po czym przy max obrotach słychać szum wody jak by ktoś na pietrze spuszczał wodę w kiblu po czym znów zaczyna wolno pracować. Gdy pracuje wolno rotametry na listwie wskazują zero. W momencie wzrostu obrotów przy 30-40W pojawia się ten szum i rotametry na kilka sekund wskakują na 5.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Woda w zbiorniku wyrównawczym jest. Po instalacji i uruchomieniu układu przez hydraulika właśnie ta pompa głośno pracowała a w rozdzielaczu było słychać przelewanie tak jak by było powietrze w układzie. Hydraulik miał przyjechać odpowietrzyć układ. Ale mimo to pompa pracowała stabilnie. A dziś wariuje jak na filmie i słychać straszne szumy słyszalne praktycznie w całym domu ( film tego nie oddaje).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@JacekFF, włączyłeś na tej pompie tryb odpowietrzania? Pompa jest w pionie więc powinna się odpowietrzyć dobrze. 

Pytanie czy nad pompą jest odpowietrznik? Zdecydowanie by ułatwiło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nie włączałem tego trybu. Muszę sprawdzić w instrukcji jak to zrobić. Nad pompą nie ma odpowietrznika. Nie ma go również na rozdzielaczu a wydaje mi się że powinien być. 

A co do odpowietrzania pętli to znajomy mi mówił że on robi to tak że zakręca wszystkie pętle, uruchamia pompe, odkręca po jednej pętli a pompa przepycha powietrze . Potem zakręca i odkręca kolejną. Taki sposób jest poprawny? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popuścić górny śrubunek pompy i odpowietrzyć. Ale objaw rzeczywiście jest taki, jak przy ustawieniu pompy na "autoodpowietrzanie". W starszym modelu było to ustawienie pokrętła w środkowej pozycji. Z tym że na wyświetlaczu nie ma wtedy mocy ani wys. podnoszenia 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tryb odpowietrzania wchodzisz przyciskiem. Powinna się świecić dioda przy znaczku AIR. Tryb trwa 10minut. Potem automatycznie wchodzi w pracę wg ustawień z pokrętła. 

@gmaj22 dobrze radzi, popuść górny śrubunek przy pompie by ta bańka powietrza z pompy zeszła. Przydał by się odpowietrznik właśnie nad pompą i na belce na zasilaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem koledzy co jest z tymi pompami wilo mi po roku padła 1 pompa wymienili na gwarancji ok. Teraz padła druga zaczyna 5 sezon na cwu niby pracuję ale na 1 jak pokrętłem przekrecam na wyższe obroty zaczyna pikać jak by się włączała i wyłączała słychać stycznik i tak parę razy wreszcie kontrolka zaczyna mrugać i gaśnie pompa stoi rozebrałem ja na części pierwsze nic nie widać wilo yanos pico

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pętelki po 150 mb są częśto spotykane w inst wykonywanych przez malarzy czy "złote rączki'

Ale mało który powie jakie tam są parametry i czy one są zgodne  ze sztuką i zdrowym rozsądkiem

poniżej takie obliczenie - pętla 150m, przepływ 1,5l/min i potrzebne ciśnienie aby to ruszyło .

W praktyce dla inst z takimi pętlami pomaga tylko pompa 25/80  lub większa.

dobór pętli.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Malarze" i "złote rączki" nierzadko układają pętle nie w "ślimak" tylko tak jak ogrzewanie podłogowe elektryczne. A to znacznie zwiększa opory przepływu, pomijając fakt nierównomiernego nagrzania powierzchni podłogi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.