Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kociol Adamkiewicz 10kw ekoenergia 10kw


Arczichw

Rekomendowane odpowiedzi

Robi Ci się kalafiorek dlatego , że w tym miejscu palnika masz za duże ciśnienie a być może i natężenie przepływu powietrza w stosunku do zapotrzebowania na nie . Większość -jeżeli nie wszystkie brucerowate -  tak mają .Przy różnych nastawach i przy różnych opałach te miejsca powstawania kalafiorów albo niedopałów potrafią zmieniać położenie ale zazwyczaj są stałe .

Ja mam palnik stalkota i też przez pierwszy miesiąc ciągle miałem ten problem dopóki nie wprowadziłem drastycznych zmian napowietrzania . Od kilku lat  mam spokój a palę przeciętnymi groszkami. Przedtem musiałem co kilka godzin wyjmować jednocześnie kalafiory i niedopały.

Ogólnie to na palniku jest  dobrze , oprócz tego miejsca. Nie wiem , na ile jest to dla Ciebie ważne aby ten problem usunąć. Jeżeli tak , to wymaga to wygaszenia kotła i zmniejszenia w tym miejscu przepływu ( dopływu ) powietrza poprzez zaklejenie uszczelniaczem wysokotemperaturowym otworu ( otworów ) powietrznych . Trwa to ok. 2 godz. a więc niewiele . Niestety po tej operacji czasem trzeba korygować zaklejanie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Witam. Nie odzywalem sie juz pare miesiecy. Kociol dalej pali duzo i mysle ze za duzo tj. Okolo 20-25kg na dobe nawet przy temp.zew. 17stopni.

Nie wiem jak sobie juz z tym radzic 

Ustawienia 

Podawanie 6s

Czas pauzy podawania 79s

Obroty dmuchawy 0 czyli minimum jakie generuje wentylator 

Podtrzymanie

Podawanie 6 s

Czas oczekiwania 4 min

Krotnosc podawania 2

Czas dmuchawy podtrzymania 30s

Obroty dmuchawy podtrzymania 9

Czy zimno czy cieplo na zewnatrz dalej spalanie wynosi okolo 25kg

Nie wiem co juz moge zrobic zeby to mniej zarlo. 

Dodam ze popiol fajny bez jakichs wiekszych spiekow raczej kremowy i sypki jak popiol z papierosa 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jezeli wegiel schodzi zbyt nisko w palniku czy jego efektywnosc wtedy spada powodujac dluzsze dochodzenie do zadanej temp? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Oczywiście że efektywność spada , mając odpowiednio wysoki kopczyk masz tam większą ilość żaru a jeśli zapadnięty kopczyk to robi sie palnik acetylenowy a to już nie dobrze no i  szybciej wykończysz palnik , kopczyk musi być te 3-4cm to jest najlepsza opcja ale pamiętaj że za dużo wiatru aż huczy to też źle ,ma spalać spokojnie ale by nie kopcił .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie od nowa zaczalem zagladac do kotla i zauwazylem ze podczas podtrzymania kopczyk sie zapada i potem jak wchodzi w tryb pracy zaczyna sie palic tak jakby ponizej palnika inaczej nowiac przy samym slimaku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzeje cwu+co nie mam pid u siebie wszystko recznie wiec chyba dwustan o ile sie nie myle? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Musisz podniesc dawke paliwa w podtrzymaniu. Inaczej przegrzany slimak szlag szybko trafi. Druga sprawa to to ze przy za niskim kopcu wentylator wychladza ci kociol. Powietrze nie przechodzi przez strefe zaru. Krotko mowiac zajezdzasz kociol i wyrzucasz wegiel. Kopiec w podtrzymaniu moze schodzic max do poziomu korony retorty( nie biarac pod uwage popiolu na koronie. W trakcie pracy powinien utrzymywac sie ok 3 do max 5 cm powyzej korony. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Visitor dzieki za ta uwage. To i pewnie spieki sie ro ia od tego ze w podtrzymaniu ten zar nisko schodzi 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Spieki to inna historia. I przyczyna jest calkiem inna. Wklej zdjecie tych spiekow. Spieki sa albo koksowe albo zuzlowe. Pierwsze powstaja wewnatrz retorty. Wegiel pod strefa zaru sie topi i jest ewakuowany na zewnatrz. Po wypietrzeniu, schlodzeniu tego tworu powstaje spiek. Ma najczesciej postac kolby kokurydzy. Spiek zuzlowy to topniejacy popiol. Tzw. kalafiory.  Przy spiakach latwiej sobie poradzic wylaczajac PID, przejsc na dwustan. W obu przypadkach trzeba zejsc z moca w dol, zeby zmniejszyc temp zloza. T.j. zmniejszyc  nadmuch i wydluzac przerwe. Zloze powinno byc tez czescjej wzruszane. T.z. lepiej jest podawac wegiel piec sek niz 10 przy odpowiedniej przerwie, Spieki beda wtedy drobniejsze. Przy zmniejszaniu nadmuchu nie wolno tez przesadzic. plomien nie moze byc leniwy czy kopcacy. Wegiel silnie spiekajacy  koksowo przy ustablizowanym palenisku daje bardzo maly plomien i bardzo wysoka temp. Ogarnac taki wegiel nie jest latwo. Ale jezeli sie to uda, to pali sie nim bardzo ekonomicznie. Nie nalezy sie bac stalej pracy kotla czy krotkich tylko przestojow.

W moim starym Klimoszu ze zwykla fajka przy masakrycznie spiekajacym weglu w popielniku ladowalo mi cos w postaci fasolek. I bylo tego niewiele. Gdy zalaczyla sie pompka na Boiler kociol pracowl non stop dwie godziny. Przy podawaniu 5 sek dochodzilem z przerwa do 140 sek. Wegiel spiekajacy musi po prostu polezec na retorcie zeby sie spalil. Przy odpowiednio niskim nadmuchu nie powstaja wysokie temp w zlozu. I dzieki temu spieki sa drobne, dobrze dopalone i niewiele ich zarazem. Spiek, ktory w duzej postaci wyladuje w popielniku to strata. Bo jest to nie w pelni spalony opal. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam teraz nastawy 

Podawanie 5s

Przerwa podawania 72s

Nadmuch minimum jakie da sie nastawic

Rezultat to w dosc dluzszym czasie dochodzi do zadanej ale jak juz dojdzie to podbija o 2-3 stopnie ponad zadana czyli oznacza to ze powinienem jeszcze ujac troche wiatru? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Dobrze myslisz. Jezeli kociol przebija po odstawieniu sie, to moc jest wyzsza niz odbior. A czy zmniejszyc nadmuch? To zalezy jak wyglada kopiec. Jezeli jest dosc wysoki, to wydluz w pierwszej kolejnosci przerwe.  Jezeli dosc niski, zmniejsz nadmuch. 

Pamietaj zasade:

Jezeli podajesz w jednostce czasu mniej wegla to zmniejszasz moc. I odwrotnie. Powietrze trzeba wtedy odpowiednio dostroic. Tak dzialajac da sie utrzymac stabilny kopiec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawilem ustawienia podtrzymania i wydaje mi sie ze kociol ma przebicie lewego powietrza poniewaz jest malusienki plomien i duzo czerwonego zaru, efekt jest taki ze mam 3 grzejniki na termostacie w pozycji 3 czyli delikatnie grzeja grzejniki a kociol stoi w podtrzymaniu i czerpie jakby temperature z tego podtrzymania tak ze rzadko kiedy potrzebuje podbic temp do zadanej. Mysle ze zrozumiecie o co chodzi :) pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.