Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kociol Adamkiewicz 10kw ekoenergia 10kw


Arczichw

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam problem z tym kotlem i chciałbym prosic o kontakt z kims kto posiada juz taki kociol i w miare ustawił do nie go parametry. Straszne spieki sie robia az blokuja spadanie popiolu do wanienki. 

Sterownik fuego foster v2

Podawanie 10s

Przerwa 30s

Wiatr 1 bieg klapka odchylona 1cm

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Kolegę.

Przy tak małym wietrze spieki? Zrób fotkę tego co nie chce spadać, palnika, oraz napisz czym palisz.

Bardzo długie masz ustawione podawanie do czasu przerwy, myślę że 5:30 (czyli proporcja1:5) to tak na dzień dobry i od tego dopiero ruchy góra, dół .

Kolego tak na prędko to możesz wywalić ten groszek z zasobnika, podjedź gdzieś kup ze 2 worki innego opału bo ten masz na99% spiekający, nie do podajników (to tylko moje podejrzenie).

A uszczelniałeś koronkę palnika? Poniżej przykładowa fotka:

494030146_ekominislicon.jpg_thumb.jpg.02d1d9b772ab8ec61847bab4806da093.jpg

Pozdrawiam.YARO

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj i dzieki ze sie kolego zainteresowales temate. Wrzucam zdjecia palnika i wiaderka z popcornem ktory wyciagnalem po dzisiejszej nocy.. 

Pale tanim ekogroszkiem czarna perla

CZARNA PERŁA

Optymalna wartość opałowa:

22-24 MJ

Niska zawartość siarki:

0,4%

Frakcja:

5 -25 mm

Zawartość popiołu:

maks do 12%

Nic nie uszczelnialem, nic nie slyszalem o takich zabiegach. 

W czym pomaga owe uszczelnienie? 

Sory ze taki syf akurat zaczalem rano sprzatac. 

IMG_20181111_104300.jpg

IMG_20181111_103458.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Kolego. Od tego zalezalo zaczac. Napisz jeszcze cos o instalacji ogrzewanej powierzchni itd. Prowadzenie kotla nierozlaczne jest z zapotrzebowaniem budynku. Z tego co widac palnikl jest prowadzony na duzej mocy. 10 na 30 to naprawde duzo. A co za tym idzie zloze ma wysoka temperature co generuje spieki. Ustaw podawanie na 5. Czestsze ruchy zloza powoduje to, ze spieki beda drobniejsze. Druga sprawa ze masz niedopal w popiele. Wydluzaj przerwe . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj. 

Mieszkanie ma 64m2 (4grzejniki 1 drabinka w lazience) 

Instalacja cala w miedzi z zaworem 3 droznym, pompa co,pompa cwu i 2 zbiorniki przeponowe czy wyrownawcze nie znam sie jak zwal tak zwal :) 

Okna nowe 3 szybowe, drzwi również nowe, budynek niestety nie ocieplony 40 letni 

Temp zadana 55stopni

Powrot 45stopni

W mieszkaniu temp 22 stopnie. 

Zauwazylem ze pali mi cos ponad 25 kg eko na dobe przy temp na zewnatrz ponad 10 stopni. 

 

Jak o czyms zapomnialem napisac to dajcie znac :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Totalnie musisz zmienić nastawy a zwłaszcza wydluzyć czas przerwy nawet o 100 procent tego co masz i obserwować , ja tez mam kocioł  10 kw a ogrzewam 120m2 poniemieckiego domu i dobowo idzie mi ok 5-7kg ekogrocha  w taka pogodę jaką mamy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230
20 minut temu, Arczichw napisał:

Witaj. 

Mieszkanie ma 64m2 (4grzejniki 1 drabinka w lazience) 

Instalacja cala w miedzi z zaworem 3 droznym, pompa co,pompa cwu i 2 zbiorniki przeponowe czy wyrownawcze nie znam sie jak zwal tak zwal :) 

Okna nowe 3 szybowe, drzwi również nowe, budynek niestety nie ocieplony 40 letni 

Temp zadana 55stopni

Powrot 45stopni

W mieszkaniu temp 22 stopnie. 

Zauwazylem ze pali mi cos ponad 25 kg eko na dobe przy temp na zewnatrz ponad 10 stopni. 

Kupiles  sobie kociol z polki gdzie stoja "te do doopy" Palnik okragly bylby w twoich warunkach latwiejszy do opanaowania. Zadana na kotle za niska to na dzien dobry. Tu trzeba ustawic minimalnie niska moc. W tej chwili potrzebujesz pi razy drzwi 2-3 kW max. nalezaloby napisac jaki sterownik ma kociol.

Ustaw podawanie na 5 sek przerwe 50- 60 sek. powietrze na min. ´Tylko zeby plomien nie stal sie czerwony i kopcacy. Ma byc w miare zywy.

Przerwe mozna wydluzac nawet do 80 albo wiecej sek. To juz zalezy od wegla. Jak dlugo bedzie potrzebowal "lezec na palenisku" zeby sie czysto spalic. W twoim przypadku poqwinienes spalac max 6-6,5 kg wegla na dobe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezu to co wy piszecie jakie 7 kg wegla matko bosko normalnie nie miesci mi sie to w glowie.. Wegiel szybko sie spala i robi sie ten spiek. Znowu jak dam malo powietrza to kociol nie moze mi dobic do zadanej.. Pokaze wam teraz jaki mam plomien.. Klapka na wentylatorze otwarta okolo 2.5cm

Sterownik fuego foster v2

Palnik ekoenergia 10kw

 

Mam teraz ustawienia 

6 podawanie

30 przerwy

Algorytm 2

Histereza 2

Niestety jak zmienie ustawienia na bardziej ubogie wtedy to dopiero sie robi kalafior,a do tego zar schodzi bardzo nisko i. Ie ma tak zwanego kopca.. Chyba ze mam za duzo powietrza i poprostu sie za szybko spala..Lub wegiel jest bardzo slaby i to bedzie pewnie przyczyna wiekszego spalania 

 

A wytłumaczy mi ktos jak z ta temp zadana bo powiem szczerze ze mam teraz 50 stopni zadanej i w domu jest bardzo cieplo czy bardziej oszczednie jezeli chodzi o groszek jest trzymac go na wyzszej temp? 

Kociol pracuje okolo 6-8 min po czym stoi w podtrzymaniu okolo 30-33 min moze to beda tez dosc istotne informacje.. 

IMG_20181111_124811.jpg

IMG_20181111_124813.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak się spala skoro w popielniku masz mnóstwo niedopału. 

Posłuchaj się poprzedników. Pal z mniejszą mocą bo raz nie dopalasz a dwa może puszczasz ciepło kominem bo wymiennik nie nadąża odbierać.

Druda sprawa to sam palnik. Ekoenergia to nie najlepsze rozwiązanie. Często, a w zasadzie zawsze pali się na nim nierówno. trzeba trochę zabiegów żeby palenisko było dobrze napowietrzone. Wiem bo sam mam taki. Ja po obserwacjach doszedłem do wniosku że te nacięcia trzeba przedłużyć do samej korony, a w miejscu gdzie wychodzi zmielony eko dowiercić na kancie kilka otwoerów i dodatkowo naciąć dodatkowe szczeliny.

Zrób klika zdjęć jak jest na palniku ale takie gdzie popół leży na całej koronie czyli minimum po kilku godzinach palenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamknalem klapke na maksa ustawienia 

Podawanie 6 s

Przerwa podawania 50

I cos mi ten plomien nie pasuje jakis taki maly i kolor inny zobaczcie sami 

I w dodatku zauwazylem ze temp na kotle maleje zamiast rosnac

IMG_20181111_141003.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

kierunek dobry

1 godzinę temu, Arczichw napisał:

Jezu to co wy piszecie jakie 7 kg wegla matko bosko normalnie nie miesci mi sie to w glowie.. Wegiel szybko sie spala i robi sie ten spiek. Znowu jak dam malo powietrza to kociol nie moze mi dobic do zadanej.. Pokaze wam teraz jaki mam plomien.. Klapka na wentylatorze otwarta okolo 2.5cm

Niestety jak zmienie ustawienia na bardziej ubogie wtedy to dopiero sie robi kalafior,a do tego zar schodzi bardzo nisko i. Ie ma tak zwanego kopca.. Chyba ze mam za duzo powietrza i poprostu sie za szybko spala..Lub wegiel jest bardzo slaby i to bedzie pewnie przyczyna wiekszego spalania 

A wytłumaczy mi ktos jak z ta temp zadana bo powiem szczerze ze mam teraz 50 stopni zadanej i w domu jest bardzo cieplo czy bardziej oszczednie jezeli chodzi o groszek jest trzymac go na wyzszej temp? 

Kociol pracuje okolo 6-8 min po czym stoi w podtrzymaniu okolo 30-33 min moze to beda tez dosc istotne informacje.. 

 

Nauka przed toba kolego. Zacznij od przeczytania instrukcji kotla i sterownika od dechy do dechy. Pamietam jak zaczynalem przygode z podajnikowcem. Te same objawy. Ogrzewam powierzchnie podobna do twojej i tez palilem na poczatku 25 kg itd. Jak doszedlem do perfekcji? Dzieku temu forum i " mieszkaniu" w kotlowni. Co do spiekow. przeczytaj na poczatek moj stary post jak pozbylem sie spiekow

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/19038-krater-w-retorcie/?tab=comments#comment-208693

nie znam tego sterownika ale przy tym weglu i malej powierzchni nalezy uzywac trybu dwustanowego. Wszelkie tryby PID i inne automaty nalezy wylaczyc. Wegiel silnie spiekajacy musi polezec na palenisku. Mialem wegiel., ktory podawalem 5 sek z przerwa 120-140 sek.

Na ostatnim zdleciu zaczyna sie poprawiac. Ale kopiec jest jeszcze za wysoki. Wydluzaj przerwe. Klapka na wentylatorze trzeba regulowac nawiew minimalnie zamknac lub otwierac. Wegiel silnie spiekajacy trzeba spalac na malej mocy, dlugo i czesto wzruszac palenisko( 5 sek podawania zamiast np 10). Moze on generowac bardzo maly plomien. Gazy przechodza wtedy przez zar i dopalaja sie niemal bez plomienia. Efekt uboczny,  ze bedzie to bardzo czyste i ekonomiczne spalanie. 

Co do temp zadanej. Pytanie czy masz za kotlem mieszacz 4d. Zawsze tu przywoluje swoje doswiadczenia. Wysoka zadana na kotle, pow. 70 stopni zapeni minimalna ilosc sadzy i brak rdzy w kotle. Rdza to wiadomo, sadza to strata niepelnego spalania. A dzieki mieszaczowi puszczamy na instalacje nizsza temp. najlepiej wedlug zadanej z pogodowki. u mnie dzieki takiemu prowadzeniu kociol przez 11 sezonow nie mial praktycznie rdzy a wymiennik w gornych partiach zachowal fabryczna farbe! 

EDIT: To ze kociol pracuje 6 -8 min to wcale nie jest dobrze. lepiej zeby pracowal dluzej na nizszej mocy. Czyli jak wczesniej , wydluzaj przerwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, dormario napisał:

jak się spala skoro w popielniku masz mnóstwo niedopału. 

Posłuchaj się poprzedników. Pal z mniejszą mocą bo raz nie dopalasz a dwa może puszczasz ciepło kominem bo wymiennik nie nadąża odbierać.

Druda sprawa to sam palnik. Ekoenergia to nie najlepsze rozwiązanie. Często, a w zasadzie zawsze pali się na nim nierówno. trzeba trochę zabiegów żeby palenisko było dobrze napowietrzone. Wiem bo sam mam taki. Ja po obserwacjach doszedłem do wniosku że te nacięcia trzeba przedłużyć do samej korony, a w miejscu gdzie wychodzi zmielony eko dowiercić na kancie kilka otwoerów i dodatkowo naciąć dodatkowe szczeliny.

Zrób klika zdjęć jak jest na palniku ale takie gdzie popół leży na całej koronie czyli minimum po kilku godzinach palenia.

Jak możesz to pokaż jak u ciebie wygląda spalanie po modyfikacjach oraz sama koronę palnika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie to nie jest realne żeby zejść ze  spalaniem 7kg na dobę .. Już mi ręce opadają..mija mi za 4 h doba A ja już wsypalem 2 worek 25kg ..

Podawanie 5s

Pauza 70s

I oto efekt 

Czy jest możliwość że ten groszek czarna perła to taka tandeta że trzeba mocno w nie to dmuchać żeby dał temperaturę?

Klapka jest maksymalnie zamknięte od nadmuchu.

Kolego mam zamontowany zawór 3drozny 

 

 

20181111_160719.jpg

20181111_161246.jpg

20181111_161254.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Spokojnie. Pytalem czy masz mieszacz 4 D za kotlem.  Kopiec moim zdaniem jeszcze za wysoki. Dalej widze niedopalony wegiel w popiele. A to oznacza tylko jedno. przerwe trzeba wydluzyc. A co jest z temperatura?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odkąd przyslonilem na maksa dmuchawe to wolniej dochodzi do zadanej ale jak już dojdzie to po wyłączeniu kotła podbija temp o 2 stopnie i jest w podtrzymaniu około 25min.zawor mam 3d zaraz za kotłem przed pompą co i cwu. Kolego powiedz mi czy dobrze myślę A więc im mniej wiatru się podaje na palenisko tym dłużej się opal pali?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to będzie zima jak mi teraz tyle pali aż się boję... rocznie spali z 5ton.dziwie się że tak długo dochodzi do zadanej przecież to tylko 2 stopnie czemu to tak długo trwa ?wynika to z jakości opału?jak to wygląda u Ciebie kolego visitor1230

 

Edit. Temperatura spadła aż 5 stopni i ledwo co idzie do góry bez dobrego dmuchniecia temperatura nie chce rosnąć.. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Arczichw. Wlasnie o to chodzi zeby kociol pracowal na nizszej mocy. Nie panikuj. Najpierw musisz ustabilizowac palnik. Wydluzaj przerwe. Potem zajmiemy sie tym jak grzejesz w domu i jaka masz instalacje. Na poczatek podnies zadana na kotle. Jezeli chcesz zeby kociol dlugo stal to podnies histereze zadana kotla. I co najwazniejsze zalacz stala prace pompki. Tym na poczatek uzyskasz stabilnosc odbioru i brak skokow temperatur. Wogole opisz te instalacje, grzejniki, pompki, czy sa zawory zwrotne, temperatury w domu, CWU  itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, marvin83 napisał:

Jak możesz to pokaż jak u ciebie wygląda spalanie po modyfikacjach oraz sama koronę palnika

Jak wygaszę kocił do czyszczenia palnika to dopiero wtedy zrobię fotki. Nie mniej jednak nie wiem czy ciężko sobie wyobrazić co zrobiłem? Podeślijcie zdjęcia korony to dorysuję kreski i punkty jako cięcia i nawierty.

Co do spalania to na obecną chwilę pokazuje mi że dobowo spalam 10,4 kg ale moim zdaniem jest przekłamanie bo próbuję ustawić potencjał podajnika. Rzeczywiście może być mniej. Wcześniej miałem potencjał ustawiony na 15,1 i węgla mi zabrakło teraz ustawiłem 16 i widzę że mi zostanie, ale pewność będę miał dopiero za 3 dni.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Kolego.

Wróć do mojego pierwszego postu. Masz nieszczelną koronę, aby spalić mocno dmuchasz a w komin idzie mnóstwo wiatru i Panu Bogu nogi ogrzewasz. Tak samo z ustabilizowaniem kopca nieszczelność ma bardzo duży wpływ....

Pisałeś że masz problemy z dojściem do zadanej temperatury, a kocioł odstawia się na pół godziny??

Ten niedopał robi się Tobie (przypuszczam) podczas przestoju kotła, piszesz że  5-6min dmucha ponad 30 min stoi , a jakie masz parametry podczas podtrzymania?

I kolego mówię Tobie, zacznij jutro od uszczelnienia korony i połowa problemów zniknie....ale tylko połowa :)

YARO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Visitor zaraz ci wszystko opiszę jeżeli chodzi o instalację. Powiedz mi tylko czy nie uważasz że palenie na pełnej mocy 5 min A przerwa 30min w podtrzymaniu nie bedzie oszczedniejsze jezeli w tych 5 minutach podawanie realne będzie powiedzmy 2 minuty co pół godziny to chyba spalanie nie powinno być duże ? Czy lepiej żeby pracował na małej mocy z małym nadmuchem i powiedzmy ustawieniem 

Podawanie 5s przerwa 100s ? Jeżeli ma mi spalić mniej to dla mnie może być w ciągłej pracy 24/7 byle nie jaral 30kg na dobę jak dotychczas 

Przy ustawieniach 5podawania 60 przerwa taki myk korona na cale palenisko 

IMG_20181111_174619.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W podtrzymaniu mam tak

10 sekund nadmuch

Krotnosc  podawania 2

Czas oczekiwania 12min

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, dormario napisał:

Jak wygaszę kocił do czyszczenia palnika to dopiero wtedy zrobię fotki. Nie mniej jednak nie wiem czy ciężko sobie wyobrazić co zrobiłem? Podeślijcie zdjęcia korony to dorysuję kreski i punkty jako cięcia i nawierty.

Co do spalania to na obecną chwilę pokazuje mi że dobowo spalam 10,4 kg ale moim zdaniem jest przekłamanie bo próbuję ustawić potencjał podajnika. Rzeczywiście może być mniej. Wcześniej miałem potencjał ustawiony na 15,1 i węgla mi zabrakło teraz ustawiłem 16 i widzę że mi zostanie, ale pewność będę miał dopiero za 3 dni.

 

to pokaż chociaż jak aktualnie wygląda u ciebie spalanie na retorcie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

To jest malutki palnik i nie wiem czy nie za krótko przedmuch i czy po prostu Tobie nie przygasa palnik, i może stąd niedopałki. To już musisz sam wyczuć, jeśli by mocno przygasał daj dłużej troszkę przedmuch kilka sekund, tylko obserwuj co z kopcem żaru.

Na spieki żużlowe Czarna perła dobrze reaguje z wapnem, ale i tak musisz pierw ogarnąć palnik.

Pozdrawiam. Yaro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.