Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kłamstwo smogowe Fake news


Gość miki1212

Rekomendowane odpowiedzi

Gość miki1212

Manie wielkości mają ludzie ograniczeni a to się wiąże ze słabym wykształceniem stąd pewnie kompleksy i mania wielkości tak mi się to kojarzy. Ale ja o tym nie wspomniałem bo mi na myśl nie przyszło, widocznie nie mam kompleksów.

1 godzinę temu, PioBin napisał:

Tutaj abo gaz albo drewno. Da sie bez wegla...

A co to jest jakiś punkt honoru czy co? Nie rozumiem o co chodzi z tym węglem dalej?

1 godzinę temu, Z4ku napisał:

Kolega też manipuluje porównywając promieniowanie elektromagnetyczne z radioaktywnym

Kolega ma braki dlatego odczytuje to jako manipulacje. Istnieje promieniowanie naturalne czyli takie, do którego jesteśmy przystosowani i sztuczne wytworzone przez człowieka, nie mamy mechanizmu obrony więc jest szkodliwe.

Dalej, nie ma promieniowania radioaktywnego to jest masło maślane proponuje nie ośmieszać się. O promieniowaniu gamma pisałem wyżej, poczytaj dowiesz się czegoś więcej

Cytat

Promieniowanie gamma – wysokoenergetyczna forma promieniowania elektromagnetycznego.

 

1 godzinę temu, Z4ku napisał:

Całkiem inne mechanizmy wpływania na ludzki organizm ale wrzućmy to do jednego worka przyprawmy nutą histerii, dodajmy coś o Czernobylu...

Żenada.

1 godzinę temu, Z4ku napisał:

Inaczej oddziałuje rozpędzony atom helu, elektron czy neutron, a inaczej fala elektromagnetyczna. Znacznie gorsze skutki dla organizmu wywoła emiter promieniowania alfa który dostał się do organizmu niż źródło promieniowania radiowego leżące na stole. Chociaż i tak o skutkach będzie decydować dawka oraz czas ekspozycji.

Skończ już te wywody, rozpędzać atomy helu możesz sobie na Helu przy piwku heheheh A czas ekspozycji wyznaczy ci straż miejska hehehe Kolego pisałem prace na temat oscylacji neutrin serio chcesz w to wchodzić, już i tak beke robisz z siebie...

I zmierzamy do meritum, atak na węgiel jest prosty bo każdy wącha i czuje natomiast promieniowania nikt nie widzi, dowiaduje się dopiero na onkologii, że trafił go rozpędzony atom helu jak to kolega wyżej pisze ...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Istnieje promieniowanie naturalne czyli takie, do którego jesteśmy przystosowani i sztuczne wytworzone przez człowieka, nie mamy mechanizmu obrony więc jest szkodliwe."

Mechanizm obrony jest dokładnie taki sam. Różna jest tylko w dawce, promieniowanie naturalnie jest mniej intensywne ale zasada jego powstawania jest dokładnie taka sama (rozpad promieniotwórczy pierwiastków). Kolega może doczyta sobie czym jest promieniowanie alfa i beta, oraz neutronowe. Promieniowanie gamma to nie jedyna forma promieniowania radioaktywnego, a wymienionych wyżej rodzajów nie zaliczymy do promieniowania elektromagnetycznego. Każdy rodzaj inaczej oddziałuje z tkanką żywą. Osoba która pisała prace o oscylacji neutrin powinna to wiedzieć. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, miki1212 napisał:

Manie wielkości mają ludzie ograniczeni a to się wiąże ze słabym wykształceniem stąd pewnie kompleksy i mania wielkości tak mi się to kojarzy. Ale ja o tym nie wspomniałem bo mi na myśl nie przyszło, widocznie nie mam kompleksów.

A co to jest jakiś punkt honoru czy co? Nie rozumiem o co chodzi z tym węglem dalej?

Kolega ma braki dlatego odczytuje to jako manipulacje. Istnieje promieniowanie naturalne czyli takie, do którego jesteśmy przystosowani i sztuczne wytworzone przez człowieka, nie mamy mechanizmu obrony więc jest szkodliwe.

Dalej, nie ma promieniowania radioaktywnego to jest masło maślane proponuje nie ośmieszać się. O promieniowaniu gamma pisałem wyżej, poczytaj dowiesz się czegoś więcej

 

Żenada.

Skończ już te wywody, rozpędzać atomy helu możesz sobie na Helu przy piwku heheheh A czas ekspozycji wyznaczy ci straż miejska hehehe Kolego pisałem prace na temat oscylacji neutrin serio chcesz w to wchodzić, już i tak beke robisz z siebie...

I zmierzamy do meritum, atak na węgiel jest prosty bo każdy wącha i czuje natomiast promieniowania nikt nie widzi, dowiaduje się dopiero na onkologii, że trafił go rozpędzony atom helu jak to kolega wyżej pisze ...

 

Moze i wyksztalcenie wyzsze jest ale podstawowego brakuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość miki1212
8 godzin temu, Z4ku napisał:

"Istnieje promieniowanie naturalne czyli takie, do którego jesteśmy przystosowani i sztuczne wytworzone przez człowieka, nie mamy mechanizmu obrony więc jest szkodliwe."

Mechanizm obrony jest dokładnie taki sam. Różna jest tylko w dawce, promieniowanie naturalnie jest mniej intensywne ale zasada jego powstawania jest dokładnie taka sama (rozpad promieniotwórczy pierwiastków). Kolega może doczyta sobie czym jest promieniowanie alfa i beta, oraz neutronowe. Promieniowanie gamma to nie jedyna forma promieniowania radioaktywnego, a wymienionych wyżej rodzajów nie zaliczymy do promieniowania elektromagnetycznego. Każdy rodzaj inaczej oddziałuje z tkanką żywą. Osoba która pisała prace o oscylacji neutrin powinna to wiedzieć. 

Szkoda czasu na takie jałowe dyskusje a i podstawy merytoryczne mierne, reszty chyba też to nie interesuje. Nie precyzujesz co to jest dawka, używasz potocznego, nieprecyzyjnego języka, brak podstaw w temacie promieniowania więc o czym tu dyskutować, można się tak przepychać jeszcze kilka stron, bez sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość miki1212
8 godzin temu, PioBin napisał:

Moze i wyksztalcenie wyzsze jest ale podstawowego brakuje.

Poetą nie jestem, ani humanistą, polonistą tym bardziej, a ostatnie dyktando miałem nawet nie pamiętam i co to wnosi do tematu, argumentów brak? Słownik w FF jest kijowy od paru dobrych lat tym bardziej, że używam wersji nie polskiej (bo pisze także na innych forach).

Promieniowanie gamma w Europie na dzisiaj, hmmm na południu coś nie ciekawie.

gamma1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, miki1212 napisał:

Szkoda czasu na takie jałowe dyskusje a i podstawy merytoryczne mierne, reszty chyba też to nie interesuje. Nie precyzujesz co to jest dawka, używasz potocznego, nieprecyzyjnego języka, brak podstaw w temacie promieniowania więc o czym tu dyskutować, można się tak przepychać jeszcze kilka stron, bez sensu.

Póki co ze strony kolegi widzę same argumenty ad personam. Kolega przeczyta swoje wcześniejsze posty i przedstawi jeden konkret, bo tego też nie widać. Może merytoryczne jest zdanie o straży miejskiej? Podstawy w temacie promieniowania kolega na pewno ma nie wiedząc, że promieniowanie alfa to atomy helu, które po dostaniu się do organizmu wyrządzają wielkie szkody (jaskrawy przykład zabójstwo Litwinienki).

Z mojej strony EOT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość miki1212
19 minut temu, Z4ku napisał:

Kolega przeczyta swoje wcześniejsze posty i przedstawi jeden konkret

Konkret jest taki, że piszesz o promieniowaniu radioaktywnym jako nie elektromagnetycznym co jest oczywistą nieprawdą bo promieniowanie elektromagnetyczne to także promieniowanie gamma, które związane jest z radioaktywnością. Czyli masło maślane, o czym mam poważnie jeszcze z kolegą rozmawiać? O suchej wodzie? Mogę o ciężkiej wodzie... Czy mam dalej rozkminiać poprzedni post kolegi, serio? Poniżej mała próbka :)

Cytat

Radioaktywność (promieniotwórczość) – zdolność jąder atomowych do rozpadu promieniotwórczego, który najczęściej jest związany z emisją cząstek alfa, cząstek beta oraz promieniowania gamma.  

Póki co ze strony kolegi widzę same argumenty ad personam

Kolega pisze takie niestworzone rzeczy, odniosłem wrażenie, że się naśmiewa ze mnie stąd porównanie do Helu i straży...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie widzieli zdjęcia z USA jak nasz były prezydent był witany ? Nie wszyscy go lubią, inni się śmieją ale trzeba przyznać jedno takiego gościa nam potrzeba. 

Możliwe, że załatwił by więcej niż obecny obóz dobrej zmiany który mówi nam jak jest dobrze, i jak będzie pięknie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, SONY23 napisał:

Na TVP 1 emitują włašnie dokument "Plastik jest wszędzie". Nie naszej produkcji, więc nie można zarzucić szukania wroga wszędzie...  Jedna ciekawostka, która mnie nie zdziwiła a mianowice to jak wygląda modny recykling w ekologicznych państwach UE. Około 6% przerabiane na miejscu, 12% spalane w spalarniach a reszta jedzie do Chin i na śmieci. W Chinach przeróbka metodami urągającymi jakimkolwiek normom. Tak wygląda prawda o nowoczesnej cywilizacji... Liczby z pamięci więc mogą być nieścisłości. Aha około 5mld. ton plastiku pływa sobie w oceanach...

Dlaczego tylko w Niemczech (o innych nie slyszalem), są przed sklepami automaty do skupu butelek pet ? Zaś u Nas wprowadzono opłaty od śmieci ? Ja za segregowane place 48zl za 3 osoby, odbieraja raz w miesiącu, musze gdzies to trzymać.

Najlepsze jest to, ze odpady niesegregowane kosztowaly by mnie 60zł.

Gdzie tu logika ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyzna kolega, że porównanie promieniowania gamma do radiowego jest trochę przesadzone. Nie te rzędy wielkości niesionej przez pojedynczy kwant energii. Co do pierwszego zdania, może niefortunnie użyłem zwrotu promieniowanie elektromagnetyczne. To zdanie powinno brzmieć "Kolega też manipuluje porównywając promieniowanie mikrofalowe z radioaktywnością".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Ksieciunio napisał:

 Ja za segregowane place 48zl za 3 osoby, odbieraja raz w miesiącu, musze gdzies to trzymać.

Najlepsze jest to, ze odpady niesegregowane kosztowaly by mnie 60zł. 

Gdzie tu logika ?

Sprzedałeś wolność ( w sprawie śmieci ) za 4 zł od osoby? Daj zarobić innym na sortowni. Przecież to nie jest ekologia. piechotą do sklepu z własną butelką tam stoi cysterna z kranikiem koleś nalewa; tak był przez kilka wieków i jakoś nikt nie wytruł społeczeństw. Przy okazji masz FB załatwionego w czasie nalewania; radny może pomóc wybierać ziemniaki, czy inne bataty z ze skrzyni.

poz Hermogenes 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Ksieciunio napisał:

 trzeba przyznać jedno takiego gościa nam potrzeba. 

Niezawiniony to błąd, ale nauczyliśmy się wypatrywać króla, który poprowadzi nas ku lepszej przyszłości. Spójrzmy jednak na efekty jakie mogą wyniknąć z umiejętnego zarządzania pracą zespołów ludzi. Stany są tego pierwszym w historii przykładem. Może gdybyśmy nauczyli się pracować w zespołach, to nie musielibyśmy zrzędzić o naszym nieszczęsnym położeniu. Dopóki to się nie stanie, będziemy przeżywać rozczarowania i zażenowanie; nawet gdybyśmy znaleźli „złoty róg”.

Dziś już jakby mniej pożąda się spokojnych, nudnych rozwiązań, za to z chęcią buduje się scenę dla coraz głośniejszego festiwalu populistów, którzy odwołują się do najbardziej prymitywnych uczuć: strach i wrogość.

Nierzadko można usłyszeć nawet w naszym „gospodarstwie”, że na przykład „opozycja”, rozgląda się za „charyzmatycznym przywódcą”. Takiego zazwyczaj nie interesuje jakość życia narodu, gospodarka odpadami, dbanie o stan zdrowia społeczeństwa...
Jako że nikomu nie życzę źle to mam nadzieję, iż go nie znajdą; i że nigdy taki się nie pojawi…

Ukłony dla „PioBin” :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  No tak, można i tak myśleć i wiele w tym racji. Tylko traf chciał, że siedzimy na  wulkanie i przynajmniej moim zdaniem naszym priorytetem jest przede wszystkim bezpieczeństwo. Historia pokazała, że niestety jako naród musimy być ciągle gotowi do obrony swojej niepodległości. Sąsiadów mamy takich jakich mamy. I nawet jak się do nas uśmiechają, to trzeba mieć w ręku załadowaną broń. Dzisiaj możemy się kłócić o różne pierdołki a już za moment, to kto inny będzie decydował za nas o wszystkim. Praca w zespole jest oczywiscie bezcennna a współpraca wartością samą w sobie. Co nie zmienia jednak faktu, że to wybitne albo przynajmniej silne osobowości miały wpływ na przebieg dziejów. Czy gdyby nie było Piłsudskiego odzyskalibyśmy niepodległość ? Czy gdyby brytyjczycy nie mieli Churchila, to bitwa o Anglię wyglądałaby tak jak wyglądała ?  I takich przykładów można mnożyć. A co do lidera w opozycji, to też mam nadzieję że go nie znajdą...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, miki1212 napisał:

Poetą nie jestem, ani humanistą, polonistą tym bardziej, a ostatnie dyktando miałem nawet nie pamiętam i co to wnosi do tematu, ...

Nie zrozumialeś, pomimo szkoły...

W "nosie" mam Twój styl wypowiedzi, ortografie i interpunkcje. Poetą też nie będziesz.

Podstaw brakuje Ci w zrozumieniu tematu.

 

Abstrahując od Pana @miki1212 dzisiejszy artykuł na Onecie o dziurze ozonowej: https://wiadomosci.onet.pl/nauka/najbardziej-optymistyczna-opowiesc-wspolczesnego-swiata-ktora-jednak-malo-kto-zna/wjr7kfs

 

Wybrałem kilka cytatów, które zwróciły moją uwagę i można przełożyć je do tematu SMOGU:

"Dzięki działaniom podjętym ws. dziury ozonowej może ona całkowicie zniknąć do połowy obecnego wieku"

„Dziura ozonowa”, cytując Paula Crutzena, który za dowiedzenie tego, że ta jest naszym dziełem, otrzymał Nobla w dziedzinie chemii, „w latach 70. XX wieku byłaby już globalnym, całorocznym zjawiskiem, a nie tylko fenomenem antarktycznej wiosny.”

Znów cytując Crutzena, „bardziej za sprawą szczęścia niż rozumu, nie doszło do takiej katastrofy”. Choć szczęście nie wystarczyłoby do tego, by ją powstrzymać. Potrzebna była zbiorowa mądrość, zaufanie do nauki oraz umiejętność współpracy. I wszystko to ludzie w tej sprawie pokazali.

I tak zaskakujący, że początkowo zignorowano odczyty, uznając, że muszą być błędem aparatury pomiarowej. Później okazało się, że aparatura działała w porządku i w 1995 roku Dobsonów było nad Antarktyką tylko 90. Wtedy wiedzieliśmy już jednak dlaczego i działaliśmy.

Jednocześnie zaczęto szacować i modelować skutki bezczynności. Wynikało z nich, że jeżeli nic nie zrobimy, to do 2050 roku zniknie 2/3 warstwy ozonowej.

Tak się jednak nie stało, bo kiedy ludzie zorientowali się, co się dzieje, zaczęto działać. A nie była to łatwa sprawa, bo freony stosowano w bardzo wielu gałęziach przemysłu, a zyski z ich wykorzystania liczono w miliardach dolarów. Dlatego firmy, które czerpały z tego korzyści, starały się zablokować zmiany, a naukowcom dorobić gębę nieszkodliwych pomyleńców, których pomysły zagrażają poważnym interesom gospodarczym. Decydenci nie dali im się jednak zwieść, docenili wartość pracy badaczy oraz skalę zagrożenia i zaczęli działać. Pokazali, że kiedy istnieje taka potrzeba, ludzie potrafią skutecznie reagować i współpracować, by uniknąć zagrożenia i rozwiązać problemy. Szybkość, skala i skuteczność tej reakcji, powoduje, że jest to jedna z najbardziej optymistycznych historii, która da się dziś o nas opowiedzieć. A kilka lat później przyszły efekty.

A w całej sprawie są jeszcze dwie ważne informacje.

Pierwsza jest taka, że firmy, które zrezygnowały ze stosowania freonów zamiast stracić, zarobiły. Zmiana wymusiła bowiem wyjście ze strefy komfortu i poszukania nowych alternatyw dla starych rozwiązań. I nowe rozwiązania okazały się być dla firm tańsze.

Druga to cytat z artykułu, który pojawił się w listopadzie na łamach Deutsche Welle: "Nareszcie mamy dobre wieści na temat środowiska: ochrona warstwa ozonu wokół Ziemi zaczęła się odbudowywać. Leczenie postępuje w tempie 2 procent rocznie od 2000 roku i oznacza, że dziura może całkowicie zniknąć do połowy wieku".

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, miki1212 napisał:

,,,, Promieniowanie gamma w Europie na dzisiaj, hmmm na południu coś nie ciekawie. ,,,,

@miki1212 kilka razy już wklejałeś nam tę mapę z monitoringu promieniowania gamma, pochodzącą z stron Wspólnego Centrum Badawczego (JRC)  Komisji Europejskiej.
Podkreślam, za każdym razem nie podawałeś źródła pochodzenia informacji.
źródło:
https://remap.jrc.ec.europa.eu/GammaDoseRates.aspx


Teraz prośba-pytanie do Ciebie, czy mógłbyś nam podać jakie jest średnie tło promieniowania naturalnego na Ziemi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość miki1212

Każdy wie skąd ta mapka jest więc podawanie źródła za każdym razem nie jest konieczne chyba, że dla tych ociężałych.

Godzinę temu, PioBin napisał:

Wybrałem kilka cytatów, które zwróciły moją uwagę i można przełożyć je do tematu SMOGU

Aha więc ci się wydaje i z tego wydawania robisz teorię, co za naukowa metoda w dodatku źródło o ustalonej koncepcji a nie neutralne. I tak sobie będziesz teraz odnosił wszystko do smogu jak ci się tylko będzie wydawać hyhyh Co za przenikliwość.

A tutaj o globalnym ociepleniu i wielkiej ściemie. Jak to działa? Otóż w skrócie tak, że wielkie ośrodki naukowe są sponsorowane m.in. przez rządy i korporacje, mniejsze ośrodki mają mniejsze oddziaływanie oraz budżety więc są w pewnym stopniu zależne od tych dużych. Nie trzeba przekupywać wszystkich, nie trzeba także zastraszać wszystkich, (jak zwykle śmieją się ci co nie wierzą w teorie spiskowe, że jak to niby wszystkich trzeba przekupić na świecie żeby nie mówili prawdy), otóż nie.

Wystarczy, że duży ośrodek badawczy wpływa na inne m.in. swoją nazwijmy to  renomą i prestiżem, to załatwia sprawę, jeśli nawet inne ośrodki wykryją manipulacje i kłamstwa naukowe to i tak tego nie ujawnią w obawie o ośmieszenie, taka uczelnia jest ośmieszana oraz poddana ostracyzmowi, odbierane są dotacje, nie zapraszają na konferencję i badania, nieposłuszna uczelnia upada. Taka sytuacja ma często miejsce np. w archeologii jak znajdą coś co nie pasuje do ogólnie przyjętego kanonu to się to odrzuca. Teorie zmieniają się, ewoluują lub upadają ale to nie znaczy, że nie można robić na nich kasy, no bo przecież naukowcy tak twierdzą to tak jest :) Dziura ozonowa czy kiedykolwiek istniała nikt z was nie wie i nie może tego zbadać wychodząc przed dom, musicie wierzyć w to co wam powiedzą w TV jak przyjdziecie z roboty :) No bo kto ośmieli się podważyć to co mówią w telewizji albo naukowcy? Artykuł sprzed ery smogu...

Czeka nas globalne ochłodzenie

Naukowiec dzisiaj to taki nowoczesny ksiądz, to co on głosi to prawda objawiona a kto ją podważa to na stos.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość witek1234

Temat się wypalił i wciąż mielenie w koło a i sympatie polityczne niektórzy koledzy chcą koniecznie zamanifestowac a ponoć forum powinno być apolityczne.Pamietacie gostka który chciał jakichś opinii i sondaży by spekulować przed wyborami ?Został niemal zlinczowany a tu pełna aprobata...

Nie lepiej to robić w dziale rozmowy na dowolny temat?

Jeśli do tego dołożymy te wszystkie teorie spiskowe.... Pomieszanie z poplataniem.  Dziwię się, ale temat ciagnie się jak flaki z olejem a wszystko gdyby ścisnąć , to byłoby na jedną czy dwie strony. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość miki1212
11 godzin temu, Andrzej_M_ napisał:

Przez roztargnienie, czy też celowo

Celowo, bo takie dane możesz znaleźć na mapce, którą podałem tam są promieniowania tła różnego pochodzenia, jakie tylko chcesz, możesz sobie policzyć dalej zachowując jednostki a może liczysz, że ja to zrobię za kogoś? Także nie wiem co rozumiesz przez średnie tło promieniowania naturalnego, co to za średnia z czego wzięta? Statystyka to królowa kłamców jeśli ktoś nie wie jak interpretować wyniki to zawsze skończy w malinach, średnio człowiek i pies to wiesz mają po 3 nogi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, SONY23 napisał:

Może nie całkiem na temat, ale pomyślałem sobie że czasem warto coś wrzucić dla pokrzepienia, szczególnie dla tych, którym w naszym grajdołku źle się żyje. Znalazłem film przypadkiem, ale myślę że więcej może nam o nas powiedzieć niż sami widzimy...

Bo ludzie już zapomnieli jak było przed wejściem do Unii, a młode pokolenie nie wie jak było 25 lat temu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za smog w miastach po części odpowiedzialni są urzędnicy zezwalający na gęstą zabudowę. Przed wojną wszyscy palili paliwami stałymi i budowa większych ulic projektowana była zgodnie z kierunkiem wiatrów celem przewietrzania miasta. Teraz nikt na to nie zwraca uwagi bo zabudowany jest każdy kąt. Populacja ludzi zwiększa się z roku na rok a każdy chce się ogrzać i mieć czym jeździć itd. Nie wiadomo czym byśmy nie grzali ( np. wszyscy gazem) to nie zatrzymamy tego. Zmniejszenie populacji o 2/3 pewnie coś by dało. Lobby antysmogowe jest po to aby wyciągnąć kasę za projekty, które w teorii mają pomóc i ludziom zrobić wodę z mózgu aby Ci nie dociekali że te projekty tak naprawdę nie poprawią sytuacji, a oni mogli bezproblemowo zarobić na tym. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.