Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Trudności z ustawieniem siłownik zaworu 4d


arturgruszeczka1

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ,po podłączeniu siłownika zaworu czterodrogowego firmy tech , zawór nie może ustabilizować temperatury zadanej, temperatura zadana na Co to 45 stopni, wacha się w granicach 37 /52 stopnie. zmiany w ustawieniach niewiele pomagają, kiedy zawór sterowałem ręcznie trzymał temperaturę w miarę ok, natomiast teraz siłownik wachluje w prawo i w lewo nie mogąc utrzymać temperatury, kiedy dojdzie do zadanej zanim "wychamuje" to temperatur podskoczy o te 8 stopni,wtedy siłownik przymyka zawór temperatura się obniża do zadanej, a w momencie jej osiągnięcia zanim zamiast się ustabilizować temperatura spada do około 38 stopni i znowu zawór się otwiera chyba za bardzo i temperatura znowu wyjeżdża w górę za wysoko. Temperatura na pie u 62 stopnie, temperatura powrotu utrzymuje się około 55 stopni, a zadania na powrocie 51 stopnie. Założone dwie pompy, jedna za zaworem 4d, a druga na powrocie, obie pracują cały czas. Sterownik to ecomax 850.

 

 

 

 

 

256f794617904625793dffc99d55340f.jpg&key=a884255fdcf5b1554fe746739a74bdd7b81a95f2c30d2d25c74e1feb6a7f66d1

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie masz ustawienia? standardowe? Zaworem steruje ten ecoMAX? Rozumiem, że zawór oscyluje wykonując duże ruchy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie zasadnicze gdzie masz czujnik temperatury co? Nie jest przypadkiem w sąsiedztwie zaworu 4d? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno pytanko, głowice termostatyczne na grzejnikach? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawień próbowałem różnych, słownikiem steruję ecomax, czujnik obecnie jest około 40 cm za zaworem, wcześniej był około metr za zaworem za pompa co i nie było większej różnicy, na grzejnikach termostaty, ruch zaworu to około połowa skali po stronie zamknięcia ciepłej wody na grzejniki, na ręczny ustawieniu był ustawiony powiedzmy w sziesieciostopniowej skali na 2

Wysłane z mojego HTC 10 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głowice elektroniczne? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam ecomax 910r zawór i sterownik afriso. Na sterowniku masz parametry, czas otwarcie i prace czy jest to dwu stan czy trzy stan w przypadku regulacji musi to być 3stan. W sterowniku ustawiasz czas otwarcia u mnie 120 sekund dodatkowo w moim są 3 parametry które właśnie odpowiadają za pracę siłownika a mianowicie : nieczulosc mieszacza, stała czasu calkowania, zakres proporcionalnosci. Musiałem je dobierać doświadczalne. Sprawdz w swojej dtr co i jak ustawić by działał prawidłowo. Jeszcze jedna sprawa, nie jestem biegły aż tak w te tematy ale gdzieś ktoś pisał jeśli masz dwie pompy w instalacji co to musi być dodatkowo zamontowane sprzęgło hydrauliczne. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam ecomax 910r zawór i sterownik afriso. Na sterowniku masz parametry, czas otwarcie i prace czy jest to dwu stan czy trzy stan w przypadku regulacji musi to być 3stan. W sterowniku ustawiasz czas otwarcia u mnie 120 sekund dodatkowo w moim są 3 parametry które właśnie odpowiadają za pracę siłownika a mianowicie : nieczulosc mieszacza, stała czasu calkowania, zakres proporcionalnosci. Musiałem je dobierać doświadczalne. Sprawdz w swojej dtr co i jak ustawić by działał prawidłowo. Jeszcze jedna sprawa, nie jestem biegły aż tak w te tematy ale gdzieś ktoś pisał jeśli masz dwie pompy w instalacji co to musi być dodatkowo zamontowane sprzęgło hydrauliczne. 
Możesz podesłać swoje ustawienia?

Wysłane z mojego HTC 10 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, arturgruszeczka1 napisał:

Możesz podesłać swoje ustawienia?

Wysłane z mojego HTC 10 przy użyciu Tapatalka
 

Wieczorem jak wrócę to spojrzę. Z tego co pamiętam to nie odbiegają jakoś znacząco od ustawień fabrycznych. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, arturgruszeczka1 napisał:

Kocioł seko max le 17kw,bf9a0f723d353d53dc106fe3239de3bf.jpg

Wysłane z mojego HTC 10 przy użyciu Tapatalka
 

Niestety zdjęcie nic nie mówi o Kv-sie ani o typie zaworu.Do tego kotła powinien być zawór ESBE VRG 140 o Kvs=4  Zastosowanie zaworu o zbyt dużym Kvs będzie skutkowało nieprecyzyjną regulacją temp.(siłownik będzie nieustannie korygował swoje położenie-wachlował) i szybkim zużyciem siłownika.Jak znam życie to pewnie jest przypakowany zawór o Kvs =10 Na pokrętle do ręcznego ustawiania zaworu powinno pisać Kvs

VRB 4D.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, arturgruszeczka1 napisał:

Termostaty elektroniczne 

Od tego bym zaczął. Niektóre elektroniczne mają tylko stan on/off i powodują duże wahania przepływów. Jeśli tak jest u Ciebie to nie dziwię, się ze sterownik głupieje i zawór oscyluje.

Zdejmij głowice, ustawienia zaworu na sterowniku do fabrycznych. Wyłącz tymczasowo ochronę powrotu. Wyłącz sterownik z prądu. Ustaw siłownik ręcznie na 0. Włącz sterownik. Zobacz czy sterownik dojdzie do stanu ustalonego czy też dalej będzie oscylował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, odpowietrznik napisał:

Niestety zdjęcie nic nie mówi o Kv-sie ani o typie zaworu.Do tego kotła powinien być zawór ESBE VRG 140 o Kvs=4  Zastosowanie zaworu o zbyt dużym Kvs będzie skutkowało nieprecyzyjną regulacją temp.(siłownik będzie nieustannie korygował swoje położenie-wachlował) i szybkim zużyciem siłownika.Jak znam życie to pewnie jest przypakowany zawór o Kvs =10 Na pokrętle do ręcznego ustawiania zaworu powinno pisać Kvs

VRB 4D.jpg

Z tym Kvs to chyba nie do końca jest tak jak mówisz. Ja mam afriso zawór i mam ten parametr Kvs=16 i nie mam problemu z wachaniami. Działa bardzo dobrze. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, wczoraj zrobiłem test. mianowicie otworzyłem na maxa 3 grzejniki na piętrze i zawór się ustabilizował, czy może być przyczyną wachlowania zaworem  to że na instalacji na zasilaniu i co za tym idzie na powrocie do zaworu 4d jest za mały przepływ kiedy dom jest dogrzany i termostaty zamknięte ?. Na pietrze mam rozdzielacz na grzejniki z jeszcze jednym wolnym wejściem, czy ma sens założenia do niego baypasa z rurki ? wtedy po zamknięciu grzejników przez termostaty obieg by chyba pozostał?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stawiam na elektroniczne głowice termostatyczne. One otwierając i zamykając się zaburzają przepływy. Normalne głowice robią to powoli a niektóre elektroniczne robią full on/full off. Zweryfikuj jak jest u Ciebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to zwiększaj parametr "Stała czasu całkowania". Za każdym razem sterownik OFF i ustawienie zaworu na 0, sterownik ON. Możesz tez zmniejszyć zakres proporcjonalności ale to już jak zawór nie będzie wpadał w oscylację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ogóle pompę jaką masz na ten obieg z grzejnikami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.