Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jak ustawić siłownik zaworu mieszającego Wita sm44


Lelewinecka

Rekomendowane odpowiedzi

Musisz poczekać piec musi dogrzać całą instalacje do 55, czyli takiej temperatury jaką masz zadaną za zaworem, później musi dobić do zadanej 70 i powinno się ustabilizować i zmniejszyć procent otwarcia, przez co powrót powinnien też się dogrzać.

Tak ja wyżej po około 2h powinno się ustabilizować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poki co powrot wynosi 43 a bieżąca zaworu 46, piec osiągnął dopiero 47 stopni. Natomiast wyskoczył mi błąd: niska temperatura powrotu. Wydaje mi się, że przez niską temperaturę powrotu piec nie może się rozgrzać do zadanej. Spotkałam dzisiaj sąsiada, który ma taki sam piec jak mój, on też ma duży problem z ustawieniem. Po namyśle stwierdziłam, że być może ze względu na małą odległość od naszych domów piec "łapie" jego regulator? Przestawilam kanał łączności w regulatorze pokojowym na niższy, zobaczę czy dzięki temu coś się zmieni. Sądzicie, że może to być źródłem problemów? 

Kocioł pracuje cały czas bez postojów. Pracuje do momentu dogrzania pomieszczenia. W dzień mam ustawione 24 stopnie a w nocy 19. Rzadko się zdarza żeby w nocy spadło poniżej tych 19, więc w zasadzie załącza się około 4 a wyłącza około 22

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe w jakim położeniu jest teraz otwarcie zaworu 4D. Jak jest otwarty prawie na max, to będzie mnóstwo spalał i długo dochodził do zadanej. 

Nie pracuje cały czas, gdyż sama napisałaś, że odpala się ok 4-ej rano. Wychładzasz cała instalacje i to ma też wpływ na ceregiele. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór otwarty na 100 procent, nie wiem czy mogę z poziomu sterownika ustawić maksymalne otwarcie. Jedyny sposób jaki znam to włączenie ochrony powrotu. 

A co do tego wychładzania instalacji, po to mam regulator pokojowy żeby mieć temperature, która jest komfortowa dla mnie. Przecież nie ustawię, żeby w nocy było 24 stopnie tylko po to żeby piec ciągle chodził. Jak spadnie poniżej 19 stopni załóżmy o 1 w nocy to wtedy też się załącza. Przy obecnych temperaturach spada dopiero około 4. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może jest możliwość ustawienia "max otwarcie " mieszacza przez siłownik. 

Jeżeli ten zawór będzie cały czas na maxa, to bedzie lipa. Ja potrafisz, to zdejmij ten siłownik i ustaw ręcznie zawór np.na 4.  Odczekaj z pół godziny, a z pewnością temp kotła pójdzie w górę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po dwóch godzinach piec doszedł dopiero do 47 stopni. Powrót 43. Na chwilę obecną wydaje mi się, że winowajcą jednak jest kanał w regulatorze pokojowym. Zmieniłam go i temperatura w domu rośnie. Poczekam jeszcze około godziny i sprawdzę czy coś się znacząco zmieni

Niestety nie mam pojęcia jak ten siłownik otworzyć, wiem tylko, że fabrycznie jest ustawiony kąt na 90 stopni. Natomiast pompa defro jest na 4

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja pierdziele żaden sterownik nie jest tu winien, ty nie wiesz o czym piszesz. Sterownik daje tylko sygnał że ma grzać lub nie. Problemem jest zimny powrót, wyłącz ochronę powrotu, daj się instalacji rozbujać i tyle. To nie trwa 30 minut.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieplej w domu, bo już kocioł pracuje ponad pół godziny. 

Wcześniej miałaś włączoną ochronę powrotu i jakoś to kiepsko działało pomimo pracy pompy kotłowej. Pewnie zawór za mocno otwierał się na grzanie mieszkania, a po spadku temp na powrocie spowrotem się zamykał. 

Ja bym zdjął ten siłownik i ustawił zawór np. na te 4. Sprawdził jak to będzie działało. Najwyżej lekka korekta  w dół lub w górę zawór. 

Start  pompy CO na 55 st. Kocioł szybciej dobije do zadanej i zejdzie z mocą. Powrót też powinien być lepszy. 

@eliks przy wył ochronie zawór ustawia się na max (przynajmniej tak pisała koleżanka). 

Edytowane przez Trener40
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ochroną powrotu powrót wynosi 54 stopnie i w domu powinno być ciepło. Bez ochrony 43 max. Więc ile niby czasu potrzebuje żeby się "rozbujać"? Chodził przez dwa dni bez ochrony powrotu i jakoś się nie rozbujał. Dzisiaj ponad dwie godziny chodził bez ochrony powrotu i powrót ciągle zimny. Winowajcą z pewnością jest regulator pokojowy, po jego odłączeniu grzeje porządnie, grzejniki gorące. Problem wydaje się rozwiązany. Poszukam odpowiedzi w instrukcji na temat regulatora. 

Edytowane przez Lelewinecka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie potrafię sama przymknąć zaworu a z poziomu sterownika też nie mogę tego zrobić. Jeśli pomoże odłączenie regulatora to spróbuję w nim coś ustawić, jednak zmiana kanału spowodowała, że piec zgłosił po pewnym czasie dogrzanie pomieszczenia chociaż na moim regulatorze temperatura wynosiła 20 stopni. Wydaje mi się, że coś jest nie tak z regulatorem. 

No nie znam się, nie wiem za bardzo o czym mówię, jestem kobietą i na codzien zajmuję się zupełnie czymś innym. Proszę więc o wyrozumiałość jak i również dziękuję za wszystkie odpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po zmianie kanału regulator dalej jest podłączony z piecem, na ekranie jest ikoną informująca o niedogrzaniu. Na innym kanale zgłosiło mi dogrzanie i piec się wyłączył. Muszę chyba poszukać odpowiedniego kanału

A może ktoś mógłby mi wytłumaczyć jeśli chodzi o parametry. Przy wyłączonej ochronie powrotu temperatura zaworu bieżąca 46 a powrót 43. A przy włączonej ochronie bieżąca 32 a powrót 57. Skąd takie rozbieżności? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadana zaworu na 50*, zmiana kanału czujnika pokojowego tak jak było. Zawór jest otwarty na maksa to niech będzie, złapie temperaturę to się przymknie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz mieć na razie wyłączona ochronę!! Nie zmieniaj co chwilę inaczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez ochrony powrotu i z otwartym zaworem na max jutro rano sytuacja się powtórzy. ? ponieważ instalacja będzie ponownie wychłodzona. 

Coś ten mieszacz kiepsko tam działa skoro koleżanka pisała, że grzeje do 22-ej od 4-ej  i nie był wstanie dogrzać mieszkania..

Gdyby to była moja zabawka, to bym zrobił tak jak już pisałem. Kocioł doszedł by do zadanej i zszedłby z mocą i prykał dopóki nie osiągnie tych 24 st jakie ma ustawione koleżanka. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Narazie ma dogrzać chatę. Zawór się przymknie jak dojdzie do jego zadanej. W większości domów są takie instalacje że jest 4d, bez pompy na powrocie z wyłączoną ochroną, przemieli parę razy i wreszcie złapie temperaturę, tylko dlaczego tu nie może?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, Lelewinecka napisał:

A może ktoś mógłby mi wytłumaczyć jeśli chodzi o parametry. Przy wyłączonej ochronie powrotu temperatura zaworu bieżąca 46 a powrót 43. A przy włączonej ochronie bieżąca 32 a powrót 57. Skąd takie rozbieżności? 

Przy włączonej ochronie sterownik pilnuje temp powrotu, a co za tym idzie spala paliwo na utrzymanie samego siebie nie grzejąc prawie mieszkania. 

Przy wyłączonej ochronie temp zaworu zbizona do temp kotła, a dzięki temu, że jest pompa kotłowa to jakoś utrzymuje powrót na tych 43 st. Jakbyś tej pompy nie miała, to powrót spadłby w okolice 20-tu kilku stopni. 

No właśnie... Z jaką mocą ten kocioł pracuje? 

Edytowane przez Trener40
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Lelewinecka napisał:

Moc kotła 100 procent. Wiem, że można włączyć z menu serwisowego do 110. Ale czy to jest konieczne? 

Moc kotła 100% nie koniecznie oznacza że pali się z mocą maksymalną, trzeba zaglądnąć w czasy podawania, przerwy i nadmuchu

5 minut temu, pospisz napisał:

Jest zawór atv na powrocie do kotła. 

To pytanie czy stwierdzenie, bo na zdjęciach atv nie widać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.