Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zawór 3d z siłownikiem ARM 343 - jak ustawić


Michal999P

Rekomendowane odpowiedzi

Czy taki siłownik trzeba jakoś wyskalowac, czy on sam ustawi się na prawidłowe nastawy? Podczas eksperymentów w kotłowni zdałem siłownik i przedstawiłem go ręcznie w inną pozycje po czym próbowałem wrócić do pozycji pierwotnej ale zrobilem to nieprecyzyjnie. 

Jak można taki siłownik skalibrowac z zaworem? Jest na to jakiś sposób? Czytałem instrukcje do niego ale za bardzo nie wiem o co w tych ustawieniach chodzi. 

Z góry dziękuję za pomoc 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim sprawdzić, czy czas pełnego otwarcia wpisany w sterowniku zgadza się z tym na siłowniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sterowniku takiej funkcji nie znalazłem. Mój piec to setlans laran ze sterownikiem k700 marki tiemme. 

Jak próbowałem ustawić zawór na min lub max to miałem wrażenie że kręci się na około. 

Gonzo 19 twój sposób jest sprawdzony? Nie chciałbym już całkiem rozregulowac tego sprzętu. 

 

Mam jeszcze drugie pytanie. Za waszą rada instalator zamontowal na powrocie zawór ATV z wkładka na 55 stopni. Czyli temp na powrocie nie powinna spać nigdy poniżej 55 stopni. W kotle mam włączona funkcje ochrony powrotu z temp aktywacji 48 stopni, poniżej tej temp wyłącza się pompa na podłogę i siłownik na zawór że 3d.

Teraz piec ma temp 56 stopni, powrót spadł na 50 stopni. Czy to oznaką że ten ATV nie działa? Czy to dlatego że temp ochrony na kotle jest ustawiona poniżej 55 stopni? 

IMG_20200115_101041734.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, gmaj22 napisał:

Przede wszystkim sprawdzić, czy czas pełnego otwarcia wpisany w sterowniku zgadza się z tym na siłowniku.

Czas otwarcia się zgadza, 120 sekund 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Michal999P napisał:

Jak próbowałem ustawić zawór na min lub max to miałem wrażenie że kręci się na około. 

Skoro tak, to trzeba ściągnąć siłownik i ustawić sam trzpień zaworu prawidłowo. Do tego potrzeba zdjęcia podłączeń zaworu w instalacji.

 

9 minut temu, Michal999P napisał:

instalator zamontowal na powrocie zawór ATV z wkładka na 55 stopni.

 

9 minut temu, Michal999P napisał:

W kotle mam włączona funkcje ochrony powrotu z temp aktywacji 48 stopni,

Skoro za ochronę powrotu odpowiada zawór ATV, to funkcja ochrony powrotu w sterowniku powinna być wyłączona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ten czujnik powrotu kotła to gdzie masz wpięty? Jak się kocioł odpala, najpierw działa krótki obieg, potem się powoli otwiera. Przy zadanej kotła 65* powrót będzie oscylował w granicach 57-58* po dogrzaniu instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Michal999P napisał:

Gonzo 19 twój sposób jest sprawdzony? Nie chciałbym już całkiem rozregulowac tego sprzętu. 

tak, ale dotyczy mechanicznego spasowania siłownika z zaworem. z wypowiedzi Twojej to wywnioskowałem, ale jesli chodzi Ci o to co pokazuje siłownik i sterownik na ekranie, to mój sposób do tego nie jest, choć od tego trzeba zacząć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, eliks napisał:

A ten czujnik powrotu kotła to gdzie masz wpięty? Jak się kocioł odpala, najpierw działa krótki obieg, potem się powoli otwiera. Przy zadanej kotła 65* powrót będzie oscylował w granicach 57-58* po dogrzaniu instalacji.

Czujnik wpięty na powrocie przy samym kotle. Pokazuje temp 50 jak kociol spadnie do 60. Temp zadania kotła 70,histereza 10 stopni. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kociol włącza się przy 60 stopniach, pompa na podłogę chodzi co jeszcze zanim kociol się rozpali wychladza wodę do około 56-57 stopni. Potem piec grzeje wodę, przy około 64 stopni zaczyzna modulowac, zmniejsza moc ale po jakimś czasie dobija na najniższej mocy do 70-72 stopni i przechodzi w stan czuwania. Mam teraz mały odbiór ciepła i nawet najniższa moc to za dużo. Woda na podłogę puszczona o temp 27 stopni. 

Właśnie jak się woda schlodzi to czujnik temp na powrocie pokazuje 50 stopni, a woda na zasilaniu ma wg czujnika jeszcze 56-57 stopni. 

Problemem jest też jak pisałem siłownik, nie może złapać temp. Czasem się zapedzi i dobija nawet do 35 (zadane 27) i później kręci w dół, dochodzi do końca skali a woda nadal powyżej zadanej. Czy to normalne że siłownik dosłownie co minute musi korygować temperaturę? 

Czy może na to mieć wpływ to że nie mam przed sprzęgłem zaworu zwrotnego i pompa ba podłogę wysysa wodę że sprzęgła? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomiędzy powrotem podłogówki a sprzęgłem musi być zawór zwrotny. To raz, a dwa - to działanie zaworu 3D mieszającego nie jest właściwe, jak wynika z opisu.

Wcześniej pisałem, że bez zdjęć niewiele tu można pomóc, chyba że ktoś chce pisać przez kilka-/kilkanaście stron.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu jest w zasadzie cała instalacja. Zdjęcie zrobione przed zamontowanie zbiornika na pellet. Do tego co na zdjęciu doszedł siłownik na zawór 3d i ma powrocie zamontowany został zawór ATV do ochrony powrotu. 

IMG_20191216_164331724.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O to chodzi że kolega wymaga właśnie zdjęć m.in. tych zaworów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, gmaj22 napisał:

Pomiędzy powrotem podłogówki a sprzęgłem musi być zawór zwrotny. To raz, a dwa - to działanie zaworu 3D mieszającego nie jest właściwe, jak wynika z opisu.

Wcześniej pisałem, że bez zdjęć niewiele tu można pomóc, chyba że ktoś chce pisać przez kilka-/kilkanaście stron.

jutro będę w domu (jeszcze tam nie mieszkam) to zrobię zdjęcia i podeślę.

jak w takim razie powinien pracować zawór mieszający? jego praca powinna być bardziej płynna?

a czy praca zaworu atv wydaję się być prawidłowa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZAWÓR TRÓJDROGOWY Z SIŁOWNIKIEM VEXVE 1'

tak mam wpisane w wycenie i najpewniej taki właśnie zawór został zamontowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zdjęcie już się przewinęło w wątku z pytaniem o poprawny montaż sprzęgła. Nie można było go kontynuować?

Tam już napisałem, gdzie powinien być zawór zwrotny.

Taki montaż 3D i pompy wynika z niewielkiej odległości pomiędzy sprzęgłem a ścianą, ale można przesunąć sprzęgło w prawo  na tyle, aby pomiędzy nim a pionem podłogówki zostało około 70-80 cm i wszystko się zmieści.

image.png.a448918cd485bbe32e3ca21a188d83b0.png

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za schemat jak to zrobić. Zdjęć dziś nie udało mi się zrobić, nie miałem czasu zajrzeć do domu. Rozmawiałem za to z instalatorem, nie jest zbyt optymistycznie nastawiony do pomysłu wstawiania zaworu zwrotnego w instalację. I tu pojawia się moje kolejne pytanie, jak mu to uzasadnić, jakich argumentów użyć. Proszę o wskazówki dla mnie co ten zawor poprawi w działaniu instalacji tak żebym mógł to wyperswadowac hydraulikowi. Wiem od Was ze jego montaz na powrocie jest konieczny ale nie wiem dlaczego. 

Z góry dziękuję za odpowiedź. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może wystarczy mu pokazać np to zdjęcie, żeby zobaczył, jak robią to poważne firmy:

 

sgl_afriso.png.b29522352d3c33e395bc9181d45abd39.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.01.2020 o 14:27, Michal999P napisał:

Problemem jest też jak pisałem siłownik, nie może złapać temp. Czasem się zapedzi i dobija nawet do 35 (zadane 27) i później kręci w dół, dochodzi do końca skali a woda nadal powyżej zadanej

A ja miałem identyczny problem. Tak samo zachowywał się siłownik, a też mam arm 343. Wszystkiego próbowałem, ale rozwiązaniem było wrzucenie pompy na drugi bieg. Spróbuj. 

Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tylko spotęguje problem. Problemem nie jest prędkość przepływu a mniejsze opory podmieszania ze sprzęgła niż z powrotu podłogówki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam, sugerowane przez forumowiczów poprawki zostały wykonane. Układ w tej chwili wygląda w sposób następujący (posłużyłem się znalezionym na forum schematem i poddałem drobnym modyfikacjom).

Co mnie niestety nadal martwi to bardzo częste w mojej opinii rozpalanie się pieca, na dobę jest tych rozpaleń około 11-12. Temp pieca ustawiona na 70 stopni, histereza 15 stopni, temp na mieszaczu na podłogówkę 27 stopni. W domu ogrzewanie działa od 19 grudnia, posadzka była wygrzewana więc zapotrzebowanie na ciepło nie powinno być już tak duże. Powierzchnia ogrzewanych podłóg to około 170 m2. Dom docieplony 20 cm styropian grafitowy, podłoga 10 cm styropian grafitowy, dach 28 cm wełny 0,039. nad salonem który jest wysoki (nie ma nad nim stropu tylko dach, a w nim 2 okna 3 szybowe Fakro) jest 35 cm wełny 0,034. Okna domu 3 szybowe U około 0,8, drzwi U około 1,1. Czytałem na forum wpisy gdzie użytkownicy mówią o 4-5 odpaleniach dobowych, a u mnie wygląda to całkiem inaczej.

Pompa podłogówki ustawiona na najniższy bieg przy stałym ciśnieniu (około 25-26 W), pompa na powrocie kotła ustawiona na bieg 4 (skala od 1 do 10). CWU na razie jest całkiem wyłączona.

Nie udało mi się niestety nadal wyregulować siłownika na zaworze mieszającym, nadal niekiedy przegrzewa wodę na podłogę o kilka stopni i ma chwilę problem aby ją ustabilizować na zadanym poziomie.

Co może być przyczyną takiego stanu rzeczy , proszę o wskazówki co można zmienić w ustawieniach pieca, pomp itd aby poprawić sytuację.

 

schemat CO.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wedlug mnie  a mam identyczna sytuacje powodem jest drastyczny  wzrost temperatury w sprzegle spowodowane pelnym otwarciem zaworu atv i puszczeniem na duzy obieg.

 

Zawor 3d pracuje w warunkach jakie  wytwarza mu zawor atv po przekroczeniu tem. O 10st wyzszej i otwarciu pelnym zaworu atv. 3d dostaje inne warunki pracy inna tem. Czynnika w tym momencie nie nadąza i rosnie temperatura.  Poczym tem na obiegu kotlowym spada i zawor atv znowu przymyka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.