Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jak ustawić siłownik zaworu mieszającego Wita sm44


Lelewinecka

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie, posiadam kocioł defro delta ekopell 15kw. Grzeje średnio, zadana na regulatorze pokojowym 24 a w domu ciągle 21 stopni max.. wszystkie ustawienia sprawdził mi hydraulik, ale powiedział, , w nie ma do czego się przyczepić. Kocioł grzeje się do zadanych 65 stopni. Na infolinii powiedzieli mi, że siłownik zaworu mieszającego był montowany w maju i zawór był ustawiony na sezon letni. Za przyjazd krzyknęli 500, żeby ten siłownik ustawić. Hydraulik wyśmiał, że nie ma czegoś takiego i że jest ustawione dobrze.. Podkreśle fakt, że jestem kobietą i niezbyt się na tym znam. Jednak rury wychodzące z pieca są gorące a za zaworem już chłodne. W związku z tym proszę o poradę czy ten zawór jakoś można ustawić? 

SM44-6.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj. Mam takie sam siłownik i działa bdb.

Po pierwsze, czy on działa, zmienia położenia, w zależności od jakiego parametru się ustawia ?

Po opisie sytuacji wnioskuje, że zbyt małą puszcza temperaturę na obieg grzewczy przez co pomieszczenia się nie dogrzewają. Być może masz włączoną opcję "ochrona powrotu" przez co siłownik pilnuje temperatury wody powracającej do kotła i nie puszcza odpowiedniej temperatury na obieg grzewczy.

Musisz podać więcej danych takich jak temperatura za zaworem na obieg co, czy jest włączona opcja ochrony powrotu i sprawdzić czy siłownik reguluje i od czego zależna jest jego regulacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam zaworu się nie ustawia. Zawór steruje sterownik pieca poprzez siłownik. Siłownik działa w automacie i ustawieniach ręcznych. Sprawdź jak ustawiony jest na tej czarnej "śrubce" w prawym dolnym rogu. Poza tym na sterowniku pieca trzeba ustawiać temperaturę jaką ma zawór puszczać na grzejniki. I tyle. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Lelewinecka napisał:

 Za przyjazd krzyknęli 500, żeby ten siłownik ustawić.

 

We łbach się poprzewracało za tego typu usługi. 

I tak jak kolega wyżej pisał. Siłownikiem steruje sterownik kotła w zależności od ustawień,a te padalce za poklikanie w sterownik chcą 500 zł. ???

P. S. Pandemia na mózg uderza. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł grzeje podłogę czy grzejniki? Poproszę podać typ sterownika. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo za odpowiedzi. 

Oto więcej informacji: temperatura załączenia pomp to 50, a powrót 55. Wyłączyłam wcześniej ochronę powrotu, żeby sprawdzić co się wtedy będzie działo. Niestety po wyłączeniu temperatura kotła ciągle spadała, podejrzewam, że z powodu chłodniejszej wody, która wracała i studziła kocioł. Ogrzewanie grzejnikowe, sterownik apck slim. To czarne pokrętło, które jest na siłowniku nie zmienia w ogóle ustawienia. Myślałam, że powodem mogą być zapowietrzone grzejniki. Ale wszystkie odpowietrzylam i dolalam wody do instalacji. Ciśnienie co mam 1,5 a ciśnienie cwu 4. Dodam, że dom ma 3 kondygnacje okolo 160m2, ocieplony, szczelne okna. Na dodatek irytująca jest głośna praca pompy. Pod siłownikiem mam chyba pompkę? Która obecnie chodzi na III biegu. Hydraulik powiedział, że to coś powinno działać spokojnie i na I. Jednak wtedy to już w ogóle zimno jest w domu. Na zaworze mam pompę ecoflow defro, ustawiona z 7 poziomów na 3. Wyczerpalam juz wszystkie pomysły... Dodam, że wyłączyłam też pogodowke, ale to raczej większego znaczenia nie ma 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprosimy o zdjęcia tej instalacji, bo jakoś nie mogę sobie to zobrazować (może to przez poranne godziny w niedziele :))
 

Ma Pani pogodówkę, więc powinna też być krzywa grzewcza załączona, która reguluje temperaturą zaworu w zależności od temperatury zewnętrznej.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można z "daleka" tak by było widać co gdzie "idzie"?

A temperatura zaworu zawsze tyle różna od zadanej zaworu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po wyłączeniu ochrony powrotu poszła gorąca woda na grzejniki, ale od razu zaczyna spadać temperatura kotła. Powrót spada na 40 stopni. Hydraulik powiedział, że pogodowka jakiegoś większego znaczenia tutaj nie ma, więc nie włączałam z powrotem. 

Przy włączonej ochronie powrotu temperatura zaworów przeważnie jest tak różna. Natomiast przy wyłączonej zaworu bieżąca i powrotu jest podobna, ale z kolei niższa bo w okolicach 40 stopni. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę dla sprawdzenia/testu ustawić 70*C na kotle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Trener40 pompa jest, to ta WITA pozostałe to Defro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj winna jest włączona ochrona powrotu i zawór jej pilnuje zamiast puścić więcej na grzejniki. Pasowało by zmniejszyć ochronę powrotu o ile jest takie ustawienie lub ją wyłączyć

To że temp kotła spada po wyłączeniu ochrony to normalne i po jakimś czasie powinna wrócić do normy. Dla testu na godzinę spróbować wyłączyć ochronę 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

70*C na kotle i wyłączyć ochronę powrotu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znaczy to, że ochrona powrotu nie pozwala dać na instalację odpowiednej temperatury.

Według mnie jak jest pompa kotłowa (chyba ta czerwona Wita), to należy wyłączyć ochrone powrotu i poczekać aż wszystko się ustabilizuje i dogrzeje, wtedy powrot powinnien sie ustabilizować.

39 minut temu, Lelewinecka napisał:

To czarne pokrętło, które jest na siłowniku nie zmienia w ogóle ustawienia

A zawór jednak działa, bo jak zmieniają się temperatury, :% otwarcia na sterowniku zmienia się ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyłączyłam ochronę powrotu, temperatura załączenia pomp 40 stopni, temperatura zaworu zadana 55, pompa zaworu załączona powyżej progu. Piec jest nowy, montowany w maju. Producent zaleca żeby powrót był na 55, to wydaje mi się, że tak powinno chodzić dobrze. Na infolinii zaproponowali mi montaż dodatkowej pompy, ale nie wiem czy to jest potrzebne

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Lelewinecka napisał:

Wyłączyłam ochronę powrotu, temperatura załączenia pomp 40 stopni, temperatura zaworu zadana 55, pompa zaworu załączona powyżej progu. Piec jest nowy, montowany w maju. Producent zaleca żeby powrót był na 55, to wydaje mi się, że tak powinno chodzić dobrze. Na infolinii zaproponowali mi montaż dodatkowej pompy, ale nie wiem czy to jest potrzebne

 

Pewnie chcieli pompę powrotu dołożyć a ona jest....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz proszę obserwować temperaturę powrotu, po godzinie dwóch powinno się ustabilizować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.