sambor Opublikowano 29 Października 2018 #126 Opublikowano 29 Października 2018 O tym że instrukcja wielu rzeczy nie podaje wprost wielokrotnie na tym forum było mówione (pisane), ale w świetle prawa zwrot "zgodnie z obowiązującymi przepisami" jest dupochronem dla producenta i dobrym wyjściem z gwarancji.
kiminero Opublikowano 29 Października 2018 #127 Opublikowano 29 Października 2018 Czasem występuje odwołanie do obowiązujących w danym kraju przepisów i tu jest taka sytuacja. W Polsce zgodnie z przepisami polskimi, w Niemczech z niemieckimi itd. Schematy są opatrzone klauzulą "poglądowe", "ideowe" itp. Jeśli DTR pokazuje właściwy i wolny od wad prawnych schemat, to jak się odniesiesz do schematów sugerowanego na str. 22-23? Czy to są schematy wykonawcze?
Dragster Opublikowano 29 Października 2018 #128 Opublikowano 29 Października 2018 Wiecie co, bez sensu ta rozmowa. Tak czy inaczej bez względu na to czy prawo tego wymaga czy też nie to dla świętego mego spokoju i snu oraz bezpieczeństwa moich domowników i tak zamontowałbym te "nikomu niepotrzebne" jak twierdzą co nie którzy w pelleciaku zabezpieczenia. Zapominacie, że w tym wszystkim chodzi o bezpieczeństwo a zabezpieczeń nigdy za wiele bo zawsze może coś być zawodne. Każdy swój rozum ma. Przynajmniej mam taką nadzieję.
Gonzo19 Opublikowano 29 Października 2018 #129 Opublikowano 29 Października 2018 23 minuty temu, kiminero napisał: Jeśli DTR pokazuje właściwy i wolny od wad prawnych schemat, to jak się odniesiesz do schematów sugerowanego na str. 22-23? Czy to są schematy wykonawcze? nie, to nie są schematy wykonawcze, tylko jak tam napisano "Są to schematy poglądowe, które nie zastępują właściwego projektu instalacji. Właściwe schematy instalacji powinny zostać wykonane przez osobę uprawnioną do tego z zachowaniem wszelkich norm i przepisów." Nie mniej jednak, są kotły w których takie zabezpieczenie mija się z celem. 14 minut temu, Dragster napisał: Tak czy inaczej bez względu na to czy prawo tego wymaga czy też nie to dla świętego mego spokoju i snu oraz bezpieczeństwa moich domowników i tak zamontowałbym te "nikomu niepotrzebne" jak twierdzą co nie którzy w pelleciaku zabezpieczenia. oczywiście, że można i nikt nikomu nie zabrania, tylko czasami jest to taka sztuka dla sztuki. Ja osobiście nie instaluje u siebie, bo nie widzę takiej potrzeby. Raz, że mój piec tego nie wymaga, bo ma wszystkie potrzebne zabezpieczenia zamontowane fabrycznie, dwa, wężownica schładzająca niemożliwa do zamontowania bez ingerencji w konstrukcje kotła, a zawór DBV zainstalowany na rurze zasilającej mija sie z celem. musiałbym go wkręcić bezpośrednio w piec w któreś wyjście a to mi nie pasuje Całkiem sensownie wygląda ten zawór SYR5067, Tylka ta cena, prawie 1200zł.
kiminero Opublikowano 29 Października 2018 #130 Opublikowano 29 Października 2018 5 minut temu, Gonzo19 napisał: Nie mniej jednak, są kotły w których takie zabezpieczenie mija się z celem. Powiedz to prawodawcy. 9 minut temu, Gonzo19 napisał: Raz, że mój piec tego nie wymaga, bo ma wszystkie potrzebne zabezpieczenia zamontowane fabrycznie No niestety nie ma. Zawór bezp ma? Naczynie przeponowe ma? A no tak. Te akurat są przecież oczywiste, że "muszą" być. A te nieoczywiste olejemy. 13 minut temu, Gonzo19 napisał: dwa, wężownica schładzająca niemożliwa do zamontowania bez ingerencji w konstrukcje kotła O zewnętrznych wężownicach nie słyszałeś? Tu producenci wyszli naprzeciw wymogom. 14 minut temu, Gonzo19 napisał: a zawór DBV zainstalowany na rurze zasilającej mija sie z celem. musiałbym go wkręcić bezpośrednio w piec w któreś wyjście a to mi nie pasuje Nawet instrukcja montażu DBV wizualizuje jego zabudowę na trójniku. Nie czytałeś. 16 minut temu, Gonzo19 napisał: Całkiem sensownie wygląda ten zawór SYR5067, Tylka ta cena, prawie 1200zł. DBV to dokładnie to samo, tyle, że nie posiada sondy zewnętrznej. Dlatego można go montować na trójniku.
Gonzo19 Opublikowano 29 Października 2018 #131 Opublikowano 29 Października 2018 1 minutę temu, kiminero napisał: DBV to dokładnie to samo, tyle, że nie posiada sondy zewnętrznej. Dlatego można go montować na trójniku. niestety to nie jest to samo, podobna zasada działania, ale tylko podobna, różnica polega na tym, że syr mierzy temperaturę wody w kotle bezpośrednio, a DBV zamontowany, nie mierzy wody w kotle tylko w trójniku, chyba, ze zostanie zamontowany bezpośrednio w kotle, wtedy będzie to dokładnie to samo. Pomiar temperatury w trójniku oddalonym od kotła przy braku przepływu wody(np. brak prądu) ma się nijak, różnica może być taka, ze kocioł rozsadzi, a DBV ani drgnie. 8 minut temu, kiminero napisał: No niestety nie ma. Zawór bezp ma? Naczynie przeponowe ma? A no tak. Te akurat są przecież oczywiste, że "muszą" być. A te nieoczywiste olejemy. widzę, ze znów się zaczyna czepialstwo przy braku argumentów. Ehhhhh.......
Dragster Opublikowano 29 Października 2018 #132 Opublikowano 29 Października 2018 Trójnik zaraz przy kotle, no coś Ty?
kiminero Opublikowano 29 Października 2018 #133 Opublikowano 29 Października 2018 3 minuty temu, Gonzo19 napisał: widzę, ze znów się zaczyna czepialstwo przy braku argumentów. Ehhhhh....... Sugerowanie, że DBV zamontowany za daleko nie zadziała, to też czepialstwo, a raczej ignorancja. Żaden instalator nie zamontuje DBV inaczej, jak na wyjściu z kotła. To dostatecznie blisko. Tu nie chodzi o przepychanki i łapanie za słówka. Nie pisz po prostu, że kocioł pelletowy w świetle prawa jest inaczej traktowany niż każdy inny kocioł na paliwo stałe. Albo pokaż literalne wyłączenie go spod tych wymogów. Jakich argumentów się spodziewasz? Przyznałem Ci rację, że to ma się nijak do realnego ryzyka zagotowania kotła pelletowego, ale co to zmienia w kwestii wymaganych przepisem zabezpieczeń?
Gonzo19 Opublikowano 29 Października 2018 #134 Opublikowano 29 Października 2018 3 minuty temu, kiminero napisał: Sugerowanie, że DBV zamontowany za daleko nie zadziała, to też czepialstwo, a raczej ignorancja. ani jedno ani drugie. 11 minut temu, kiminero napisał: Albo pokaż literalne 10 minut temu, kiminero napisał: ale co to zmienia w kwestii wymaganych przepisem zabezpieczeń? no to jak już literalnie, to zapis w WT brzmi dokładnie tak: " § 133 7. Zabrania się stosowania kotła na paliwo stałe do zasilania instalacji ogrzewczej wodnej systemu zamkniętego, wyposażonej w przeponowe naczynie wzbiorcze, z wyjątkiem kotła na paliwo stałe o mocy nominalnej do 300 kW, wyposażonego w urządzenia do odprowadzania nadmiaru ciepła. " Czyli w/g WT sam DBV nie wystarczy, muszą być to urządzenia, czyli co najmniej dwa. a na końcu tego rozporządzenia jest jeszcze zapis: " ZAŁĄCZNIKI ZAŁĄCZNIK Nr 1 WYKAZ POLSKICH NORM POWOŁANYCH W ROZPORZĄDZENIU PN-B-02413:1991 Ogrzewnictwo i ciepłownictwo - Zabezpieczenie instalacji ogrzewań wodnych systemu otwartego - Wymagania PN-B-02414:1999 Ogrzewnictwo i ciepłownictwo - Zabezpieczenie instalacji ogrzewań wodnych systemu zamkniętego z naczyniami w zbiorczymi przeponowymi - Wymagania
maydac Opublikowano 30 Października 2018 #135 Opublikowano 30 Października 2018 18 godzin temu, odpowietrznik napisał: Chcąc aby instalacja była bezpieczna możesz zastosować wymiennik płytowy.Wtedy kocioł pracuje w układzie otwartym(naczynie wyrównawcze w kotłowni) a instalacja jest w układzie zamkniętym Dziękuje za pomoc. Wymiennik płytowy w zasadzie załatwia temat? rozumiem że należy również zamontować naczynie wyrównawcze a ewentualny zawór bezpieczeństwa na kotle? lub mimo wszystyko zawór dwufunkcyjny mieszający? bo rozmawiałem jeszcze z instalatorem który stwierdził że zawór dwufunkcyjny mieszający nawet mimo awarii prądu sprawdził by się ponieważ naczynie przeponowe jest oczywiście pod cisnieniem i przez pewien okres czasu bez zasilania i tak wtłaczałoby wodę w układ. No chyba że najłatwiejszym i najpewniejszym rozwiązaniem będzie montaż wymiennika płytowego wtedy w ogólę przestaję drażyć temat? chodzi mi o możliwie najszybsze najpewniejsze rozwiązanie z góry dziekuje panowie
Gość Digitrax Opublikowano 30 Października 2018 #136 Opublikowano 30 Października 2018 Płytowy wymiennik ciepła łączy ze sobą dwa obiegi grzewcze. Otwarty po której stronie jest kocioł i bezpośrednio nad nim otwarte naczynie wzbiorcze. Po tej stronie podłącza się także wężownice zbiornika CWU. Nie trzeba wtedy żadnych zaworów i dodatkowych zabezpieczeń. Przy braku zasilania i gotującym się kotle nic się nie stanie bo od tego jest właśnie otwarte naczynko p[rzez które nadmiar ciśnienia wydostanie się do atmosfery. Po stronie wtórnej wymiennika płytowego jest już instalacja C.O. w układzie zamkniętym. Tutaj należy zainstalować zbiornik przeponowy i zawór bezpieczeństwa. Jaki ? to wynika z wysokości zładu wody w instalacji. Jeżeli wysokość instalacji nie przekracza 15 metrów to daje się np zawór bezpieczeństwa 1,5 bar.
maydac Opublikowano 30 Października 2018 #138 Opublikowano 30 Października 2018 2 godziny temu, Digitrax napisał: Płytowy wymiennik ciepła łączy ze sobą dwa obiegi grzewcze. Otwarty po której stronie jest kocioł i bezpośrednio nad nim otwarte naczynie wzbiorcze. Po tej stronie podłącza się także wężownice zbiornika CWU. Nie trzeba wtedy żadnych zaworów i dodatkowych zabezpieczeń. Przy braku zasilania i gotującym się kotle nic się nie stanie bo od tego jest właśnie otwarte naczynko p[rzez które nadmiar ciśnienia wydostanie się do atmosfery. Po stronie wtórnej wymiennika płytowego jest już instalacja C.O. w układzie zamkniętym. Tutaj należy zainstalować zbiornik przeponowy i zawór bezpieczeństwa. Jaki ? to wynika z wysokości zładu wody w instalacji. Jeżeli wysokość instalacji nie przekracza 15 metrów to daje się np zawór bezpieczeństwa 1,5 bar. Więc zakładam naczynie wzbiorcze oraz podłączam wymiennik płytowy i do tego podłączam zasobnik CWU. Naczynie ciśnieniowe z grupą bezpieczeństwa już jest więc całośc zamyka się w tym co opisałem wcześniej tak?
Gość Digitrax Opublikowano 30 Października 2018 #139 Opublikowano 30 Października 2018 Tak. Po stronie kotła jedna pompa ma tłoczyć wodę do wymiennika płytowego a druga pompa do zbiornika CWU. Wystarczą pompy 40 na 1 biegu, wiec prądu malutko ciągną. Po stronie C.O. pompa ma być na powrocie, przed nią naczynie przeponowe (po stronie ssawnej) a za pompą wymiennik. Ważne aby pompa tłoczyła wodę do wymiennika.
sambor Opublikowano 30 Października 2018 #140 Opublikowano 30 Października 2018 11 minut temu, Digitrax napisał: ....... Ważne aby pompa tłoczyła wodę do wymiennika. A jak ktoś będzie chciał obniżyć temp wody na instalację za wymiennikiem np zaworem 3-D to co wtedy?
Gość Digitrax Opublikowano 30 Października 2018 #141 Opublikowano 30 Października 2018 To wzorem wymienników danfosa za pompą a przed wymiennikiem zainstaluje zawór 3D rozdzielający przepływ na wymiennik lub jego pominięcie. Wtedy za wymiennikiem będzie miał wodę zmieszaną z powrotu i podgrzaną przez wymiennik.
sambor Opublikowano 30 Października 2018 #142 Opublikowano 30 Października 2018 Tak to jest najlepsze rozwiązanie, ale co jak będzie za wymiennikiem potrzeba 2 temperatur? Na grzejniki 55C i na podłogówkę 30-35C?
Gość Digitrax Opublikowano 30 Października 2018 #143 Opublikowano 30 Października 2018 Bezpośrednio przed wymiennikiem po stronie wtórnej można dołączyć kolejny obieg. Na schematach wymienników kompaktowych danfosa jest to fajnie rozrysowane.
shogunzlasa Opublikowano 31 Października 2018 #144 Opublikowano 31 Października 2018 15 godzin temu, Digitrax napisał: Po stronie C.O. pompa ma być na powrocie, przed nią naczynie przeponowe (po stronie ssawnej) a za pompą wymiennik. Ważne aby pompa tłoczyła wodę do wymiennika. Tutaj mnie zawsze zastanawia jedna rzecz. Jeśli użyjemy tej pompy do zasilania grzejników, dalej założymy 3D na podłogę to pompa podłogowa pracuje w szeregu z tą na powrocie wymiennika. Z drugiej strony jak chcemy to założyć a'la sprzęgło to obie pompy będą ssać z wymiennika co jest gorsze. Jak popatrzymy na schemat z pompą kotłową to sytuacja jest podobna. Przy robocie jak Bóg przykazuje pasowało by machnąć sprzęgło za wymiennikiem, ale to już chyba przegięcie?
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.