Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ekogorszek vs pellet


jacentty

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,
zastanawiam się pomiędzy tymi rodzajami opału. Dom 168 m2 pow. użytkowej temp. zima miała by być w  okolicach 22-23 stopni C. Dużo osób mówi że pelletu w ciągu roku spale około 30 % więcej czy jest to prawda, instalacja miała by się składać tylko z pieca na pellet lub ekogroszek .
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli pellet to kocioł dedykowany do tego opału a nie jakieś uniwersalne na ekogroszek co mozna w nich palić pellet. Ja mam taki i u mnie pellet się nie sprawdził. Nie dość że zarasta kocioł smoła, to w okresie zimowym spalalem 40kg pellet na dobę gdzie grochu do 28 kg. Jak robisz nowa instalacje to albo jedno albo drugie. Co do ilości spalanego pelletu niech się wypowiedzią ci co mają kotły dedykowane na pellet i mają w tym rozeznanie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

W zle zrobionej instalacji to i wegla pojdzie duzo. Wegiel da okolo 24 do 28 MJ. Z tym ze ten drugi moze bardzo sie spiakac . Pellet daje max 19MJ. Wegiel ma bardziej agresywne spaliny. Co nie jest dobre dla wkladu kwasowego albo komina samego w sobie. Oba kotly maja niskie temperatury spalin. Pelletowy schodzi z temp. nawet nizej, przez co lepiej wykorzystuje paliwo. Ponad to peletowy kociol dzieki zapalarce moze pracowac na histerezie 10-15 stopni. W przypadku zastosowania bufora kociol ten bedzie pracowal rzako na max mocy co jest ekonomiczne. A jako efekt uboczny na plus dla peleciaka to brak syfu i smrodu w kotlowni. Dobry pellet generuje minimalne ilosci popiolu. 

Jezeli kociol na ekogroszek to tylko z w pelni zeliwnym, palnikiem z obrotowa korona. Peleciak powinien miec duza pojemnosc wodna. W dobrze zrobionej instalacji, sterowaniu pogodowym i prawidlowym ustawieniu kotla nie musi byc zbytnio drozej.

Tak sie madruje, a nie przepalilem swoim peletowcem ani jednego sezonu. Wiem ale przepalam kociol, ustawiam, sprawdzam jak wspolpracuje z buforem, czytam troche i wyciagam wnioski. Ekogroszkiem palilem jedenascie sezonow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to opinia i porównanie napisane przez producenta pelletu więc nie będzie w 100% rzetelne. Nie mniej jest trochę prawdy w tym co pisze. Podkreśle to jeszcze raz, i jest to moja opinia. Pellet ok ale zrobiona z głową instalacja co plus do tego dobry kociołek i na pewno będziesz zadowolony. Dobrze ocieplony budynek, tak by nie wymagał dużego zapotrzebowania na ciepło i pellet będzie ok. Jeszcze tylko ceny muszą się unormowac, bo płacić 1000zl za pellet to szaleństwo! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, Visitor1230 napisał:

W przypadku zastosowania bufora kociol ten bedzie pracowal rzako na max mocy co jest ekonomiczne.

W przypadku bufora palnik powinien pracować na max :). Plus jest taki, że ładujemy bufor z maksymalną sprawnością i kocioł częściej będzie wygaszony, oszczędzając opał i zapalarkę :).

Inne plusy kotłów pelletowych:

1. Brak pracy w podtrzymaniu

2. Kocioł mniej się brudzi, przez co ma większą sprawność

3. Dobry pellet można wyhaczyć za 650 zł, dobry ekogroszek ok 1000 zł

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten dobry za 650 zł to bym polemizował. Paliłem takim w swoim duo i tak zawalił mi smoła kocioł iż sie wyleczylem z pelletu. No ale ja nie am peleciaka i pewnie dlatego. Co do cen ekogroszku to dobry opał wcale nie musi być drogi. Po poleceniu przez kolegów z tego forum zamówiłem Ekomiał greenpal z pgg za 700 zł i powiem szczerze jest obiecujący. Palę nim obecnie na potrzeby CWU i jak na razie jest ok. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Janikp80 napisał:

Paliłem takim w swoim duo i tak zawalił mi smoła kocioł iż sie wyleczylem z pelletu.

Też bym się wyleczył, gdybym palił pelletem w kotle i palniku ekogroszkowym :)

Prawda jest taka, że ci, którzy wymienili ekogroszek na pellet (oczywiście spalany w kotle i palniku do niego przystosowanym), już nie chcą słyszeć o węglu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie podważam tego a wręcz aprobuje kotły na pellet. Na prawdę nie mam doświadczenia z typowymi peletowcami ale wiem iż jest tak jak mówisz. Tylko nie wiem jak wychodzi to ekonomicznie w domu który ma duże zapotrzebowanie na ciepło. Palenie peletem jest czyste, ale dla wielu z nas musi być też ekonomiczne. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat Benton ma rację w tym co pisze i odnośnie cen peletu i utylizacji peletu w palniku ekogroszkowym. Musisz zdać sobie sprawę z tego, że im mniejszy, lepiej ocieplony dom, tym ogrzewanie wychodzi na korzyść peletu. Patrząc na chatke rodziców czy sąsiada to jestem w stanie zaryzykować stwierdzenie,  że dom koło 120m2 lata 90te ze ścianą pustak 36cm + 10cm styro wciągnie identyczną ilość grochu jak i peletu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Macie rację, mały domek i dobrze ocieplony tak by zapotrzebowanie na ciepło było jak najniższe i wtedy pellet ma sens. U mnie to nie przejdzie. Mam dom z lat 80tych, słabo ocieplony ponad 220 m z tego ogrzewane 180m. Mieszkam od dwóch lat, w pierwszym sezonie paliłem jeszcze w śmieciuchu i orzecha mi spalił ponad 5ton. W zeszłym roku zmieniłem na kocioł na Eko z rynnowy palnikien, za namową znajomego co taki ma. Zachwalał że on pali pelletem i się u niego sprawdza, mało spała itp itd. Ale zapomniał dodać iż ma nowe budownictwo z podłogowka z mówymi grzejniki z termostatami. Próbowałem więc i ja pelletem ale się szybko po spaleniu tony wyleczylem. Nie ekonomiczne to jest w moim przypadku. Tak więc pozostaje groszek i ewentualnie Ekomiał do którego coraz bardziej się przekonuje. 

Zmodernizowane trochę instalacje kotła na ten sezon i zobaczymy czy to się przełoży do mniejszego zużycia paliwa. Dodałem siłownik do 4d i czujniki pogodowa, powrót, spalin i termostat. Na razie mi się to podoba, wczoraj temperatura spadła poniżej 10 stopni na zew. i w nocy jakie zdziwienie gdy kaloryferki same się delikatnie ciepłe zrobiły. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

obecnie uZytkowany przeze mnie kociol ma prawie 10 lat na ekogroszek hef eko pkis 25 kw, u rodzicow 13 lat per eko ksr 25 kw, wiec malymi kroczkami zbliza sie termin jego wymiany, licze na co najmniej jeszcZe 5 lat, w tym roku duzy serwis, malowanie, wymiana oleju w motoreduktorze, zuzycie przez te lata spadlo z 9 ton do 5,

dodatkowo wymienilem pompy na energooszczedne, rozdzielilem sterowanie obiegiem kotlowym od co, zaktualizowany zoatal sterownik, koncze prace nad wielopunktowyn miernikiem temperatury, ktory pozwoli mi na analiza systemu co,q

mam cicha nadzieje ze spalanie zejdzie do 4,5 tony, moze nawet mniej,

myslac o przyszlej wymianie, mysle o pellecie ale w tym przypadku konieczna jest jeszcZe inwestycja w bufor i wklad kominowy, czesto czytam ze przy pellecie zuzycie wzrasta bo jest slabszy, stosowana przeze mnie mieszanka ma maks 23 mj wiec nie sadze zeby to spalanje strasznie jakos wzroslo

pozdrawiam



Wysłane z mojego Z10 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.