Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Prowadzenie Palnika pelletowego. Plomien - wentylator- tlen w spalinach


Gość Visitor1230

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Visitor1230

Pytanie jest z tych trudniejszych. I jest skierowane do zaprawionych w bojach spalaczy pelletu.

Kociol przy nastawach 11 kW podaje 2,5 kg pelletu na godzine. Tlen w spalinach wacha sie w granicach 8-9%. Plomien w tym czasie 70 do 90%.

I czy to jest ok? Jezeli nie to w jakim kierunku dazyc?

Z obserwacji to widze, ze jezeli zmieniam ustawienia i mam wiekszy nadmiar tlenu to spada wyraznie plomien.  jezeli znowu plomien jest 90-100 % to tlen spada ponizej 8%. A to jest ponizej progu jaki podaje producent. Spaliny przy powyzszych wartosciach dochodza do 75 stopni.

Abstrahujac od powyzszego to wydaje mi sie ze sonda lambda to calkiem przydatny gadzet. Gdzies wyczytalem ze nadmiar tlenu powyzej 8% powoduje brak sadzy w okolicach palnika. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest 10-14% tlenu w spalinach a wszystko zależy który moment cyklu - jak podajnik wrzuca paliwo to wentylator nie wieje ale tlen jest wysoki, jak zaczyna się zgazowanie to wentylator wieje i tlen na początku jest wysoki lecz szybko spada, wtedy jest moment dopalania gazów i jest dołek z tlenem jak się kończy dopalanie to wentylator staje i wkracza do akcji podajnik i tak w kółko.

Co ciekawsze jak próbowałem palnik oszukać np dosypując lewe paliwo to podajnik nie startował  a jak zabierałem paliwo to podajnik głupiał.

Pewnie sterownik ma dodatkowy sygnał z fotokomórki o stanie płomienia.

Ale w sumie spędziliśmy już razem 8 lat i tylko raz na rok  koryguję spalanie wg sondy - wystarcza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gadżet w postaci sondy lambda jest zabawką drogą , lecz bardzo przydatną pod jednym  warunkiem  ( Kocioł, piec ) nie może pobierać lewego powietrza z zewnątrz  gdyż wtedy praca sondy lambda jest przekłamana i nie spełnia swej funkcji.

Osoby których kotły są wyposażone w owe urządzenie muszą dołożyć pełnych starań (nawet doszczelnić kocioł ) by praca z sondą miała jakikolwiek sens, w przeciwnym razie jest one urządzeniem zbędnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Ten twój Viking to jakiś fenomen. To w jaki sposób dziala. Szkoda tylko, ze nie masz podgladu fotokomorki. 

Robin, Zgadza sie ze drogi. A to o czym piszesz to oczywista oczywistosc.  Moj palnik jest zamontowany na stale. Nie moge go sobie tak otwierac czy zamykac. Moge wymontowac tylko do czyszczenia. 

Moze ktos sie jeszcze wypowie w temacie zaleznosci plomienia do ilosci tlenu w spalinach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Autoreferat_Nitsche.pdf

Powyżej coś w temacie, przed momentem to znalazłem, nie mam bladego pojęcia czy w czymś pomoże ale przeczytać można. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ja mam ustawiony tlen przy mocy minim 12.5%, a przy max 9% i jak na razie sterownik ładnie koryguje tlen i jak trzeba dawkę paliwa. Piecyk grzeje teraz tylko CWU, a zobaczę jak bedzie w sezonie. Teraz to fajnie wygląda, ale piec stoi prawie 2 dni (histereza CWU) i startuje jak jest całkowicie zimny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorki źle napisałem, ale już poprawiłem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...
Gość Visitor1230

Zauwazylem ze:

im wiecej tlenu w spalinach tym wartosc plomienia jest nizsza. Rozbieznosc wystepuje oczywiscie przy odpowiednich nastawach zachowujac przy tym wartosci w odpowiednich granicach tolerancji. 

Ponizej ciekawa tabela obrazujaca strate kominowa wyrazona w procentach przy zaleznosci tlen/temp. spalin

straty_kominowe.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widać z tabelki walka o każdy stC spalin nie zawsze ma sens a może się źle skończyć dla komina. W moim przypadku wyjęcie zawirowywaczy podnosi stratę kominową o ok 1% na 100% mocy a niżej to już śmiech na sali, w zasadzie to mógłbym powiedzieć że bardziej wyłapują pył niż podnoszą sprawność ;) 

BTW.

To jest dla pelletu czy jakoś ogólnie?  Zalinkujesz jakieś źródło?

BTW2:

Przydała by się jeszcze tabelka z %tlenu i odczycie na ciepłomierzu ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Gość Visitor1230

Ta tabelka powzej to dla paliw stalych jako takich. Pochodzi z bloga Zawijanow. Lepiej pozno odpowiedziec niz wcale. A co do tematu i obserwacji.

1 ponizej 7% tlenu w spalinach kociol zaczyna kopcic

2 wzrost jasnosci plomienia obniza zawartosc tlenu w spalinach

3 wysoka wartosc plomienia podwyzsza temp. spalin i wyrost temp. w kotle

4 wraz ze spadkiem ustawionej mocy na kotle wzrasta ilosc tlenu a spada temp spalin i wartosc plomienia

Wychodzi na to, ze optymalnym jest tlen na poziomie 8-9% przy wachaniach plomienia w granicach 85-95%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...
Gość Visitor1230

No troche minelo. Na razie nie pale bo PV zalatwiaja cale CWU. Jak sie zezon zacznie to sie nowe spostrzezenia dopisze. Nastepnym co mnie nteresuje to te dwa parametry. ktore w sezonie chce dokladniej przetestowac.

Went.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.