Skocz do zawartości
Visitor1230

biawar Prowadzenie palnika pelletowego ze sterownikiem Plum. Ciekawe odkrycie.

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Pierwszy sezon Z Biawarem i Plumem przeznaczylem na nauke. Najwazniejsze bylo dojscie do optymalnych wartosci plomienia ( malych odchylek),i zawartoscitlenu w spalinach. Te dwa parametry przekladaja sie bezposrednio na przyrost mocy kotla, czas jego pracy( ladowanie bufora), temp. spalin. A co za tym idzie ekonomie spalania.

Wiadomo, ze podajnik pelletu nie podaje dawek pelletu idealnie. Raz wpadnie pare ziaren wiecej raz mniej. Zeby w miare ustabilizowac parametry pracy palnika trzeba modulowac nadmuchem majac za podstawe ilosc tlenu w spalinach ( im go wiecejj tym mniejszy nadmuch i odwrotnie). Plum ma w sobie fuzzy logic nie tylko modulujacym przyrostem mocy ale tez ma osobna logike rozmyta ( fuzzy) sondy lambda. Dla mocy 12 kW doszedlem do ustawien jak ponizej. 

No i wszystko bylo w miare ok. Dopuki nie zaczalem grzebac w ustawieniach wentylatora pod nazwa " inne". Stala calkowania Pl wentylatora i wzzmocnienie Pl wentylatora. W instrukcji oczywiscie nie ma nic na temat wplywu tych parametrow na prace palnika. Fabrycznie te parametry byly ustawione odpowiednio na wartosc 15 i 30.  Zaczalem tymi parametrami jezdzic od prawa do lewa i spowrotem, zeby sie przekonac jak reaguje palnik. I doszedlem do ustawien jak ponizej. Nie jest to napewno jeszcze optimum ale spostrzezenia sa takie:

1 kociol dla zadanych temp do uzyskania w buforze pracuje 45  min zamiast 60

2 temperatura spalin nie przekracza 100 stopni, a wczesniej bylo 120 - 130

3 wyraznie spadla ilosc spalonego pelletu na cykl jednefo ladowania bufora ( ok. 20-25 % )

4 jeszcze stabilniejszy plomien. 

5 wentylator lata teraz na obrotach od 9 do 75 % ( jeszcze berdziej moduluje)

Sonda ustawienia.JPG

Pl wentylatora.JPG

Edytowane przez Visitor1230

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

• Podobna zawartość

• Przez Gonzo19
      Witam.
      Czym różnią się te palniki oprócz napisu jaka moc? W budowie są identyczne.
      Niestety nie wiem jakie mają wymiary, bo nigdzie w necie nie mogę znaleźć, nawet takich zgrubnych. Może ktoś co ma albo wie gdzie znaleźć(jakiś link)?
    • Przez piter821
      Witam, jak w tytule posiadam taki kocioł od 01.07.2014. Chciałbym zapytać czy ktoś posiada i powymieniać się opiniami.
    • Przez Visitor1230
      Postanowilem zalazyc nawy watek. Pomysl byl na kociol pelletowy. Panele fotowoltaiczne jako wspomaganie instalacji grzewczej zawsze chodziol mi po glowie. No i udalo sie zrealizowac calosc w czerwcu. Kociol to Biawar Pellux 12kW. Bufor 280 Litrow. Osiem paneli na dachu o mocy 3000 Wp dogrzewaja bufor grzalka pradu stalego. Sterowanie kotla, obiegu i pomieszczen Plum. Panele posiadaja sterownik grzania bufora.
      Dzialanie zestawu, konfiguracja:
      Kociol grzeje wode w buforze do zadanej temperatury z duza histereza kotla jak i bufora. Odbior ciepla na grzejniki przez mieszacz 4D sterowany pogodowo i pokojowo. Krzywa grzewcza ustawiona na chwile obecna 0,9 ( w fazie dostrajania). Sterownik pokojowy daje sygnal  do mieszacza. Temperatura za mieszaczem wedlug zadanej z pogodowki jest plynnie korygowana w gore i w dol zaleznie od tego jaka jest odchylka temperatury pokojowej. Czulosc pokojowki to 0,1 stopnia. Latem kociol nie pracowal. Energii z dachu bylo na tyle, ze Boiler grzany od bufora byl dogrzewany na biezaco. Zestaw foto ma za zadanie dogrzac bufor do 80 stopni jezeli sa tylko ku temu warunki. Niezaleznie od tego czy kociol stoi czy nie. Latem byla wlasciwie nadprodukcja ciepla i nie szlo tego wykorzystac. Idea jednak byla taka zeby to sie sprawdzalo w okresach przejsciowych a nawet w zimie. W dni pochmurne na wykresach da sie odnotowac zatrzymanie spadku temp. bufora. Dzieki temu kociol rzadziej sie zalacza. W dni sloneczne takie jak wczoraj panele wypluly z siebie 12 kWh dogrzewajac bufor prawie do 70 stopni. Co pozwolilo na postoj kotla od godz. 9.20 do 23.30. Krotko mowiac dziala. Postaram sie co jakis czas wrzucac jakies screeny dla zobrazowania dzialania.
      Do poprawienia:
      1) niestety Plum nie posiada wybiegu pompy kociol-bofor. Musialem tam zamontowac zawor zwrotny. Latem grawitacja niepotrzebnie odbierala cieplo z bufora na kociol. W czasie grzania minus jest taki, ze po zaladowaniu bufora pompa sie wylacza. A kociol przebija zadana w spoczynku nawet o 10 stopni. Zawor zwrotny uniemozliwia grawitacyjny odbior na bufor. A ze kociol przy buforze zalacza sie nieczesto, cieplo to bezpowrotnie ulatuje sobie w komin.  Pi razy drzwi  skraca mi to postoje kotla o 1-1,5 godz. Sprawe rozwiaze niedrogi, osobny uklad elektroniczny wydluzajacy prace pompy. 
      2) widze, ze bufor 280 litrow o ile spelnia swoja funkcje w trybie letnim . O tyle w zimie bedzie po prostu za maly. Zastanawiam sie na dostawieniu drugiego. Bedzie dolaczany tylko w okresie grzania.
      Ponizej instalacja i ostatnie wykresy. Czasy pracy kotla jak i zadane temperatury bufora roznia sie w poszczegolnych dniach. Testuje rozne warianty ustawien. Pola niebieskie( fioletowe?) to czas pracy kotla. Zielone postoju. Temperatury bofora gorna i dolna. Temp. zewnetrzna, pokojowa i mieszacza 4D na grzejniki.

• Przez tomek3216
      Witam,

Mam pytanie do użytkowników sterowników Plum - posiadam Ecomax 850-P2 C Touch do palnika Kipi 5-20kW - jak wpisuję hasło do ustawień serwisowych 0000 to mogę wejść, ale nic zmienić. Jest tylko podgląd ustawień?

Chciałbym zmieńic minimalną temp.zadaną kotła, by tak szybko nie zrzucał zmagazynowanego ciepła na mieszacz. Mam ustawione na mieszaczu 45 stopni i gdy przy 50 stopniach puści obieg na mieszacz to temp.kotła drastycznie spada o około 5 stopni, mieszacz się zamyka i kocioł znów dobija do temperatury ok.50 stopni i tak dalej. Dopiero za 2 czy 3 podejściem kocioł jest w stanie dojśćdo temperatury zadanej kotła - 65 stopni.
      Wolałbym podwyższyć temp.minimalną by najpierw trochę więcej tej energi zmagazynować, a dopiero potem puśćić na mieszacz. 
      Nie wiem czy dobrze to pojmuję, ale tak chyba było by lepiej.

Pozdrawiam
      Tomek
    • Przez Visitor1230
      Pytanie jest z tych trudniejszych. I jest skierowane do zaprawionych w bojach spalaczy pelletu.
      Kociol przy nastawach 11 kW podaje 2,5 kg pelletu na godzine. Tlen w spalinach wacha sie w granicach 8-9%. Plomien w tym czasie 70 do 90%.
      I czy to jest ok? Jezeli nie to w jakim kierunku dazyc?
      Z obserwacji to widze, ze jezeli zmieniam ustawienia i mam wiekszy nadmiar tlenu to spada wyraznie plomien.  jezeli znowu plomien jest 90-100 % to tlen spada ponizej 8%. A to jest ponizej progu jaki podaje producent. Spaliny przy powyzszych wartosciach dochodza do 75 stopni.
      Abstrahujac od powyzszego to wydaje mi sie ze sonda lambda to calkiem przydatny gadzet. Gdzies wyczytalem ze nadmiar tlenu powyzej 8% powoduje brak sadzy w okolicach palnika. 
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

• Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.