Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wymiana Kotła.


erson

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

Na jesień padł mi piec z Biecza "ogniwo". Udało się się go pospawać i wytrzymało to nawet zimę. Po pewnej przerwie wiosennej okazało się ze piec już leje i jest do wymiany.

Szukam coś teraz dla siebie najbardziej optymalnego, rozsądnego w obecnym czasie. A to najlepsze forum żeby o takie sprawy zapytać, temat pewnie wielokrotnie wałkowany. Ja sam teraz czytam i przeglądam bo moja wiedza w tym zakresie to znikoma(choćby piece dolnego albo górnego spalania). Do tej pory nie miałem takiej wiedzy czy też sposobu palenia.

Dom mam jedno rodziny beż ocieplenia itp. Zakładam ze powierzani użytkowej ma w okolicy 200m2, (jak by liczył strych  to więcej) ale do ogrzania to raczej max 200. Instalacja grawitacyjna wspomagana pompką. Grzejniki większości panelowe i trochę aluminiowych(żeberkowych). Wysokość komina około 10m.

Nastawiam się na palenie węglem i drzewem jak do tej pory. 70% do 30% dla drewna.

Jeśli już taki temat gdzieś się przewiną to proszę o link.

Z racji ceny i możliwości zakupu od reki wybrał bym kocioł firmy Setlans Air 18Kw w cenie około 2.8xx to jest do negocjacji.

Dużo jest pisane o kotłach firmy MPM DS. tylko cena też dość wysoka.

Co o tym sądzicie?, co doradzicie, być może znacie aktualne ceny.

Dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość witek1234

Tutaj każdy ma swoich faworytów i każdy będzie doradzał coś innego aż w ogóle stracisz rozeznanie. Jeśli ma to być kocioł na niedługi czas to bierz tego Setlansa, proste to w obsłudze i już wiesz jak palić w GS. Bo mam nadzieję że palisz od góry. MPM dużo więcej kosztuje i wymaga ciągle rusztowania oraz jest wybredny co do paliwa. Może jeszcze ktoś coś ciekawego przedstawi ale ja myślę że ten Setlans by Cię zadowolił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też stawiał bym na setlansa albo coś podobnego. Mpm jest drogi, niedopracowany i strasznie problematyczny oraz wrażliwy na paliwo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardzo dziękuje. Nie ukrywam ze cena jest dla mnie bardzo ważna, bo i opał też trzeba zgromadzić. Być może w przyszłości dom przejdzie gruntowną modernizację i bardziej rozsądne będzie montowanie gazu lub pelletu, ekogroszku.

Co kolego miałeś na myśli mniej trwały" nie długi czas". Średnio piec w moim domu wymieniam co 10 lat(potem cieknie). Myślisz ze on tyle nie wytrzyma?. Różnica w cenie miedzy sas 17  jest nie wielka bo jakieś 3tyś. Defro optima conford 20kw ponad 3700zł.

Co do palenia górnego powiem szczerze ze spotkałem się na tym forum od kąd zacząłem tu przesiadywać i czytać.

Do tej pory było mi to  pojęcie nie znane. Paliłem zawsze najpierw drobne rozpałkowe drzewo, potem grubsze, i węgiel. I potem dosypywanie węgla.

Nie wiem jaki też jest zysk z takiego palenia czy tez długość palenia. Chętnie wysłucha opinii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie chodziło o to, że przepisy się zmieniają jak w kalejdoskopie i raczej przez 10 lat nie będzie można używać takiego kotła. Nie wiadomo w która stronę to pójdzie, ale rząd robi wszystko, żeby ludzie węgla nie używali...

Palenie od góry ma bardzo dużo plusów. Przede wszystkim brak konieczności dorzucania co chwile, brak kopcenia i oszczędność opału. 

W styczniu zamontowalem u siebie mpma i żałuję, palenie od góry w starym kotle było o wiele wygodniejsze...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, erson napisał:

Z racji ceny i możliwości zakupu od reki wybrał bym kocioł firmy Setlans Air 18Kw w cenie około 2.8xx to jest do negocjacji.

Według mnie dobry wybór.

Ja sam kupiłem defro optima komfort,ale patrzyłem również w stronę setlansa,który dał mi dobry rabat,ale nie mieli akurat wersji "air",więc kupiłem jak wyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziękuje za opinie. A czy ktoś może ma taki piec górnego spalania i może powiedzieć +/- ile wsadu w kg przekłada się na godziny palenie czy raczej nie chodzenia do pieca?. Czytam teraz sporo i jeden wsad(akurat nie podano ile kg węgla) powinien wystarczyć na 12 godzin palenia. Jak to się ma w życiu.

 

PS

a jak z jakością pomiędzy różnymi producentami. Rzeczywistą grubością ścianek. Czy jest tu jakaś różnica, czy tylko reklama?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem coś takiego :

https://kotly.com.pl/produkt-kociol-pereko-ksw-alfa-16-kw-4176.html?l=pl

Mimo braku jakichkolwiek zaworów do ochrony powrotu i pracy z pompką (kupiłem go na chwilkę, bo już mieli podłaczać ciepło sieciowe) przetrwał kilkanaście lat i został w pełni sprawny zezłomowany po podłączeniu do elektrociepłowni, nawet ruchomy ruszt i szyber działały do końca.  Sprawność żałosna, ale jakoś tam funkcjonował i przynajmniej nie zniszczył komina.

Przeżył wszelkie opały, łacznie z palnikami na pellet, lpg  i mazut. 

Realna stałopalność zależy od odbioru ciepła i rodzaju węgla, przy paleniu od góry  miedzy 8 a 25 h. Ale powyżej 10-15 h to już raczej była smoła na wymienniku. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak planujesz w przyszłości modernizcję i montaż  pieca bardziej eco (pellet, gaz) to może kupić jakiś używany kocioł. Mogę Ci odsprzedać swojego Reda Haiztechnika :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość witek1234

Erson, odnośnie palenia od góry poczytaj stronę CzysteOgrzewanie. 

Z zakupem ewentualnie nowego kotła się pośpiesz bo do końca lipca bodajże, znikną z ofert firm. Chyba że przemianują je na kotły do grzania CWU. Camino już sprzedają z takim przeznaczeniem i przepisy fajnie ominięte. Ale ile to potrwa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, witek1234 napisał:

Z zakupem ewentualnie nowego kotła się pośpiesz bo do końca lipca bodajże, znikną z ofert firm

Z tego co pamiętam to do końca czerwca a od 1 lipca jest zakaz montowania kotłów na paliwo stałe poniżej 5 normy,więc i te ogrzewacze cwu znikną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie tak: ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ROZWOJU I FINANSÓW z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie wymagań dla kotłów na paliwo stałe

Ale:

2. Rozporządzenia nie stosuje się do kotłów:

1) wytwarzających ciepło wyłącznie na potrzeby zapewnienia ciepłej wody użytkowej;

2) przeznaczonych do ogrzewania i rozprowadzania gazowych nośników ciepła, takich jak para wodna lub powietrze;

3) kogeneracyjnych na paliwo stałe o znamionowej mocy elektrycznej 50 kW lub większej;

4) na biomasę niedrzewną rozumianą jako biomasę inną niż biomasa drzewna, w tym słomę, miskant, trzcinę, pestki i ziarna, pestki oliwek, wytłoczyny oliwek i łupiny orzechów.

Czyli jak widzisz - kotły z dopiskiem cwu już omijają to rozporządzenie i bez problemu będą mogły być sprzedawane po 1 VII 2018.

Moim zdaniem to nawet potanieją, bo teraz sprzedawcy strzygą frajerów nie potrafiących zrozumieć rozporządzenia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strach będzie w 2020 - wchodzi dyrektywa i już nie da się napisać lipnego rozporządzenia, by ekolodzy odbębnili sukces, a producenci kotłów i górnicy nie stracili dochodów. A ludzie niech zdychają https://pulmonologia.mp.pl/aktualnosci/136508,co-roku-44-tys-polakow-umiera-przedwczesnie-z-powodu-smogu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, erson napisał:

Średnio piec w moim domu wymieniam co 10 lat(potem cieknie).

A jaka jest przyczyna, że piec wytrzymuje tylko 10 lat? U mnie na przykład jest zimna piwnica i stalowe piece padały po ok. 8 - 10 latach. Ostatnio zgnił Zębiec po 8, a palony był od góry na 60 - 65 stopni. Może warto zainwestować w żeliwniaka? Camino, Viarus, Klimosz palone od góry spokojnie dają radę na węglu a wytrzymają ho ho albo dłużej. Ten Setlans fajny, też go rozważałem jesienią ale bałem się że w mojej piwnicy nie pociągnie za długo i wybrałem Viadrusa u22 17 kw za 2,9 tys. i nie żałuję :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to ze te rozporządzenie jest takie samo jak odnośnie żarówek 100w. Teraz są to specjalistyczne żarówki do czegoś tam. Tylko kto lub jaka instytucja to sprawdzi ze są one właściwie użytkowane.

Mam też możliwość czy też już zaklepany piec od swojego wujka defro 3 letni. W sumie za darmo tylko transport będzie mnie kosztował trochę. Awaryjnie też sobie go przytargam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość witek1234

Trzy lata to nieomal nówka. Nie wydawaj niepotrzebnie kasy, montuj ten darowany i spoko. Chyba że chcesz mieć na zapas aby w razie zaostrzenia przepisów odnośnie sprzedaży mieć coś w zapasie na cięższe czasy. Albo pospacerować po lokalnych złomach i wypatrzeć jakieś w dobrym stanie  żeliwne Camino .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

też spodziewam się ze będzie bardzo dobrej formie, stoi w suchym miejscu na parterze. Na razie go jeszcze nie mam bo wujek czeka na ekipę co mu założy piec gazowy, a termin już się wydłużył do 1m-c. Mam też znaczną odległość do transportu około 700km.

Sprowadzę go sobie na zapas a na razie zostanę przy obecnym wyborze skoro też mi tak doradzacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, erson napisał:

Wygląda na to ze te rozporządzenie jest takie samo jak odnośnie żarówek 100w. Teraz są to specjalistyczne żarówki do czegoś tam. Tylko kto lub jaka instytucja to sprawdzi ze są one właściwie użytkowane.

Mam też możliwość czy też już zaklepany piec od swojego wujka defro 3 letni. W sumie za darmo tylko transport będzie mnie kosztował trochę. Awaryjnie też sobie go przytargam.

https://www.cire.pl/item,160412,1,0,0,0,0,0,wozny-uszczelnimy-rozporzadzenie-ws-norm-jakosci-dla-kotlow.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Zakładaj tego defro bez namysłu, ja sprzedałem moje defro 3 letnie i po wydostaniu z piwnicy kocioł wyglądał jak dosłownie z salonu. a co do samego kotła to bardzo wydajny kocioł mało spala ciepła dużo daje , on ma wymiennik największy w swojej klasie 106 % normy innych kotłów ,  a jak byś jeszcze miał dostęp do węgla koksującego czy wręcz samego koksu to potrafi spokojnie nawet dobę doić .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na razie tego kotła jeszcze nie mam, i na 100% nie mogę powiedzieć ze będę go miał.

Jeszcze jedno pilne pytanie o kotłach setlans. Czy jest naprawdę jakaś różnica miedzy kotłem z drzwiczkami z dyszą powietrzną(model Air) a bez tej dyszy zwykły model. Przekłada się to jakoś na wydajność pieca, itp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopaki dobrze Ci radzą. Bierz tego wujkowego. Za kuriera wydasz parę złotych i masz kocioł na lata. Zadbaj tylko o wysoką temperaturę powrotu i kocioł kilkanaście latek polata. Dotychczasowe kotły pewnie miały niską temperaturę powrotu i dlatego szlak je trafiał. Ja mam to rozwiązane w ten sposób; instalacja na jednej pompie, bojler dwupłaszczowy  podpięty jak krótki obieg (powrót z bojlera trafia do kotła jako pierwszy) temperatura powrotu nie spada poniżej 50°C  przy zadanej na piecu 60°C. Kocioł śmiga już 9 sezon i prawie jak nowy.

Nie zastanawiaj się i montuj tego darowanego od wujcia.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Dysza rozetka jak zwali tak zwali , jest to dobre jak palisz od góry , zostawiasz otwarte do połowy i praktycznie miarkownik jest zamknięty bo wystarczająco jest tego powietrza z rozetki tylko warunek jeden klapka miarkownika musi być tak ustawiona aby szczelinka była na stałe co najmniej 2 mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.